Si të bëni ushqimin e kolibrit (recetë e lehtë)

Si të bëni ushqimin e kolibrit (recetë e lehtë)
Stephen Davis
hummers? Nuk ia vlen.

Plus, nuk do t'ju ndihmojë t'i tërheqni ata. Pothuajse çdo furnizues i disponueshëm sot ka ngjyrosje të kuqe dhe/ose modele lulesh mbi të, dhe kjo është ajo që do t'i alarmojë kolibrët se është një burim i mundshëm ushqimi.

Nëse doni të dini më shumë rreth debatit të ngjyrës së kuqe, ne bëmë një artikull të thelluar këtu.

nektar i kuqsasia e sheqerit që gjendet në nektarin e luleve që vizitojnë kolibrat në natyrë. Është sasia e sheqerit e tyre "e duhura" e tyre.

Këtu është një udhëzues i shpejtë për tufa me madhësi të ndryshme të ushqimit të kolibrit:

 • Gjysmë filxhani ushqim për kolibrin = 1/8 filxhan sheqer në 1/2 filxhan ujë
 • Një filxhan ushqim kolibri = 1/4 filxhan sheqer në 1 filxhan ujë
 • Dy gota ushqim kolibri = 1 /2 filxhan sheqer në 2 gota ujë
 • Katër gota ushqim kolibri = 1 filxhan sheqer në 4 gota ujë

Një raport 1:3 për përmbajtjen e sheqerit është ndonjëherë në rregull, por zakonisht përdoret vetëm për të ushqyer kolibrat në dimër, në zona ku mund të mos ketë shumë lule natyrale në lulëzim dhe ata kanë nevojë për disa kalori shtesë.

Të shkosh mbi një raport 1:3 është e diskutueshme. Disa pretendojnë se mund të çojë në dëmtim të mëlçisë dhe veshkave, dhe dehidrim, por nuk ka shumë shkencë për ta mbështetur këtë. Në shumicën e rasteve, thjesht qëndroni me 1:4 për të qenë në anën e sigurt. Plus, sa më shumë sheqer në nektarin tuaj, aq më shpejt do të prishet.

Kolibri femër me grykë rubin në ushqimin tonë

Kush nuk i pëlqen të shikojë kolibra? Madhësia e tyre e vogël, ngjyrat e ylberta, kurioziteti dhe lëvizjet tepër të shpejta i bëjnë ata mjaft magjepsës. Fatmirësisht, është shumë e thjeshtë për t'i tërhequr ata në oborrin tuaj duke u ofruar ushqim. Për kolibrët, ushqimi është nektar i pasur me sheqer dhe mund ta bëni me dy përbërës të thjeshtë. Le të flasim për mënyrën e përgatitjes së ushqimit të kolibrit, disa duhet dhe nuk duhet të bëjmë dhe t'u përgjigjemi disa pyetjeve të bëra shpesh.

Si të përgatisni ushqimin e kolibrit

Sigurisht, nektarin e kolibrit të përgatitur paraprakisht mund ta gjeni në dyqan. Por është kaq e lirë, e shpejtë dhe e lehtë për ta bërë vetë. Nuk do të kurseni kohë apo para me gjërat e parapërgatitura dhe nektari juaj do të jetë më i freskët dhe pa ngjyra ose konservues potencialisht të dëmshëm.

Shiko gjithashtu: 40 lloje zogjsh që fillojnë me shkronjën R (Foto)

Në fakt, ju me siguri i keni tashmë përbërësit në kuzhinën tuaj. Sheqeri dhe uji, kjo është ajo!

Receta klasike e ushqimit të hummingbird

Do t'ju duhet sheqer i bardhë, ujë, një lugë ose shpatull e madhe dhe një tas ose shtambë.

 • Hapi 1 : Matni 1 gotë ujë dhe shtoni në tasin tuaj. Mund të jetë i ngrohtë nga rubineti, në mikrovalë ose i zier.
 • Hapi 2: Matni 1/4 filxhan sheqer të bardhë
 • Hapi 3: Ngadalë shtoni sheqerin në ujë duke e trazuar. Vazhdoni të përzieni derisa të tretet i gjithë sheqeri
 • Hapi 4: Lëreni përzierjen të qëndrojë disa minuta derisa të arrijë temperaturën e dhomës
 • Hapi 5: Mbushni ushqyesin tuaj të pastër të kolibrit,ose ruajeni në frigorifer deri në 1 javë
Të gjitha gjërat bazë që ju nevojiten për të bërë ushqimin e kolibrit në shtëpi

Shënime & Këshilla

 • Përdorni vetëm sheqer të bardhë të thjeshtë të tryezës: mos u tundoni të përdorni sheqer "më të bukur" si organik, sheqer kaf, sheqer pluhur, mjaltë, shurup agave, të papërpunuara sheqer kallami, ose ëmbëlsues me zero kalori. Sheqernat e papërpunuara, organike dhe kafe mund të përmbajnë shumë hekur për kolibrat. Mjalti dhe shurupet rritin shumë shpejt bakteret dhe kërpudhat. Ëmbëlsuesit me zero kalori kanë, pra, zero kalori. Ju dëshironi që kolibri juaj të marrë kalori, kështu ata ruajnë energjinë e tyre.
 • Cilin ujë të përdorni: shmangni ujin mineral ose ujin e gazuar. Uji i çezmës (i zier ose i pazier), uji i burimit, uji i pusit dhe uji i ambalazhuar janë të gjitha të mira. Zierja e ujit të rubinetit në fillim mund të ndihmojë nektarin tuaj të zgjasë pak më gjatë, por zakonisht nuk është e nevojshme. Nëse pini nga rubineti juaj, edhe zogjtë munden.
 • Këshilla për përzierjen: Uji i ngrohtë ose i nxehtë do të ndihmojë që sheqeri të tretet më shpejt. Nëse përdorni ujë të valë ose shumë të nxehtë, sigurohuni që ta lini tretësirën e nektarit të ftohet në temperaturën e dhomës përpara se ta vendosni në ushqyes. Ju nuk dëshironi të digjni gjuhën e kolibrit!

Sa i rëndësishëm është raporti i sheqerit ndaj ujit?

Raporti që është vërtetuar i sigurt për ushqimin e kolibrit është 1 pjesë sheqer me 4 pjesë ujë, e cila është e barabartë me rreth 20% përqendrim sheqeri. Kjo imiton(duke u shndërruar në alkool) dhe është një terren pjellor për baktere dhe myk. Këto çështje priren të rriten sa më ngrohtë është jashtë. Një bazë shumë e përgjithshme do të ishte ndryshimi i nektarit një herë në javë në mot të freskët dhe dy herë në javë në mot të ngrohtë. Sapo të arrijë mbi 80 gradë, do ta rekomandoja çdo 1-2 ditë.

Shiko gjithashtu: Si të bëni ushqimin e kolibrit (recetë e lehtë)

Mund t'ia lehtësoni vetes rimbushjen e shpeshtë duke bërë një sasi të madhe ushqimi për kolibrin një herë në javë dhe duke i vendosur mbetjet në frigorifer. Shikoni këtu për më shumë këshilla për ta mbajtur nektarin tuaj të freskët.

Si ta pastroj ushqyesin tim?

Për t'u siguruar që ushqimi juaj të mbetet i freskët, duhet të lani ushqyesin sa herë që e rimbushni. Një pastrim i mirë me sapun dhe ujë është i mirë, apo edhe përdorimi i makinës larëse enësh nëse ushqyesi juaj është i sigurt në lavastovilje. Herë pas here mund të bëni një pastrim më të thellë me një zbardhues të holluar ose zgjidhje uthull. Gjëja më e rëndësishme është të arrini të gjitha qoshet, qoshet dhe të çarat kur pastroni ushqyesin tuaj të kolibrit, kështu që mund të dëshironi disa furça me madhësi të ndryshme.

Cilët ushqyes të kolibrit janë më të mirë?

Një ushqyes ju duket e lehtë për t'u pastruar është më e mira për ju! Ushqyesit në formë tenxhere dhe ushqyesit e rezervuarit me grykë të gjerë janë zakonisht më të lehtat për t'u pastruar dhe rimbushur. Këtu kemi disa rekomandime për të preferuarat tona.

udhëzime hap pas hapi të recetës për ushqimin e lehtë të kolibrit të bërë në shtëpiStephen Davis
Stephen Davis
Stephen Davis është një vëzhgues i zjarrtë i shpendëve dhe entuziast i natyrës. Ai ka studiuar sjelljen dhe habitatin e shpendëve për më shumë se njëzet vjet dhe ka një interes të veçantë për zogjtë në oborrin e shtëpisë. Stephen beson se të ushqyerit dhe vëzhgimi i zogjve të egër nuk është vetëm një hobi i këndshëm, por edhe një mënyrë e rëndësishme për t'u lidhur me natyrën dhe për të kontribuar në përpjekjet e ruajtjes. Ai ndan njohuritë dhe përvojën e tij përmes blogut të tij, Bird Feeding and Birding Tips, ku ofron këshilla praktike për tërheqjen e zogjve në oborrin tuaj, identifikimin e specieve të ndryshme dhe krijimin e një mjedisi miqësor ndaj kafshëve të egra. Kur Stephen nuk është duke vëzhguar shpendët, ai kënaqet me ecjen dhe kampingun në zona të largëta të shkretëtirës.