Како да направите храна за колибри (лесен рецепт)

Како да направите храна за колибри (лесен рецепт)
Stephen Davis
хамери? Не вреди.

Плус, тоа нема да ви помогне да ги привлечете. Скоро секој хранител што е достапен денес има црвена боја и/или дизајни на цветови, а тоа е она што ќе ги предупреди колибрите дека е потенцијален извор на храна.

Исто така види: 15 птици кои јадат други птици

Ако сакате да дознаете повеќе за дебатата за црвена боја, направивме детална статија овде.

црвен нектарколичество шеќер пронајдено во цветниот нектар што го посетуваат колибрите во дивината. Тоа е нивната златна количина шеќер.

Еве брз водич за различни големини на храна за колибри:

 • Половина чаша храна за колибри = 1/8 чаша шеќер во 1/2 чаша вода
 • Една шолја храна за колибри = 1/4 чаша шеќер во 1 чаша вода
 • Две чаши храна за колибри = 1 /2 шолја шеќер во 2 чаши вода
 • Четири чаши храна за колибри = 1 чаша шеќер во 4 чаши вода

Понекогаш е сооднос 1:3 за содржината на шеќер во ред, но обично се користи само за хранење на колибри во зима, во области каде што можеби нема многу природни цвеќиња во расцут и им требаат дополнителни калории.

Контроверзно е да се оди над соодносот 1:3. Некои тврдат дека тоа може да доведе до оштетување на црниот дроб и бубрезите и дехидрација, но нема многу наука за да се потврди тоа. Во повеќето случаи, само придржувајте се до 1:4 за да бидете на безбедна страна. Плус, колку повеќе шеќер во вашиот нектар, толку побрзо ќе се расипе.

Женски колибри со грло со рубин кај нашиот хранител

Кој не сака да гледа колибри? Нивната мала големина, блескавите бои, љубопитноста и неверојатно брзите движења ги прават прилично хипнотизирачки. За среќа, прилично е едноставно да ги привлечете во вашиот двор со нудење храна. За колибри, храната е нектар богат со шеќер, а можете да ја направите со две едноставни состојки. Ајде да разговараме за тоа како да се направи храна за колибри, некои што прават и не, и да одговориме на некои најчесто поставувани прашања.

Исто така види: 13 птици со долги нозе (фотографии)

Како да направите храна за колибри

Секако, можете да најдете претходно направен нектар од колибри во продавницата. Но, тоа е толку евтино, брзо и лесно да го направите сами. Нема да заштедите време или пари со претходно направените работи, а вашиот нектар ќе биде посвеж и без потенцијално штетни бои или конзерванси.

Всушност, сигурно веќе ги имате состојките во вашата кујна. Шеќер и вода, тоа е тоа!

Класичен рецепт за храна за колибри

Ќе ви треба бел шеќер, вода, голема лажица или шпатула и сад или бокал.

 • Чекор 1 : Измерете 1 чаша вода и додадете ја во садот. Може да биде топло од чешма, во микробранова или варено.
 • Чекор 2: Измерете 1/4 чаша бел шеќер
 • Чекор 3: Полека додајте го шеќерот во водата додека мешате. Продолжете со мешање додека не се раствори целиот шеќер
 • Чекор 4: Оставете ја смесата да отстои неколку минути додека не достигне собна температура
 • Чекор 5: Наполнете ја вашата чиста хранилка за колибри,или чувајте го во фрижидер до 1 недела
Сите основи што ќе ви бидат потребни за правење храна за колибри дома

Забелешки и засилувач; Совети

 • Користете само обичен бел шеќер за маса: не паѓајте во искушение да користите „појасен“ шеќер како органски, кафеав шеќер, шеќер во прав, мед, сируп од агава, суров шеќер од трска или засладувачи со нула калории. Суровини, органски и кафеави шеќери може да содржат премногу железо за колибри. Медот и сирупите многу брзо растат бактерии и габи. Засладувачите со нула калории имаат, добро, нула калории. Сакате вашиот колибри да добива калории, на тој начин тие ја одржуваат својата енергија.
 • Која вода да се користи: избегнувајте минерална или газирана вода. Вода од чешма (варена или неварена), изворска вода, бунарска вода и флаширана вода се во ред. Ако прво ја зовриете водата од чешма, тоа може да му помогне на вашиот нектар да трае малку подолго, но тоа обично не е неопходно. Ако пиете од вашата чешма, може и птиците.
 • Совет за мешање: Топлата или топла вода ќе помогне шеќерот побрзо да се раствори. Ако користите врела или многу топла вода, погрижете се да оставите растворот од нектар да се олади на собна температура пред да го ставите во фидер. Не сакате да изгорите ниту еден јазик на колибри!

Колку е важен односот шеќер и вода?

Односот што е докажано безбеден за храна за колибри е 1 дел шеќер спрема 4 делови вода, што е еднакво на околу 20% концентрација на шеќер. Ова го имитира(претворање во алкохол) и е почва за бактерии и мувла. Овие проблеми имаат тенденција да се зголемуваат колку е потопло надвор. Многу општа основа би била промената на нектарот еднаш неделно на ладно време и двапати неделно на топло време. Откако ќе добие над 80 степени, би препорачал на секои 1-2 дена.

Можете да си го олесните честото полнење со тоа што еднаш неделно ќе направите голема серија храна за колибри и ќе ги ставите во фрижидер. Проверете овде за повеќе совети за одржување на свеж нектар.

Како да го исчистам мојот хранилник?

За да бидете сигурни дека вашата храна останува свежа, треба да ја миете вашата фидер секогаш кога ќе ја наполните. Доброто чистење со сапун и вода е во ред, па дури и користење на машината за миење садови ако вашиот фидер е безбеден за миење садови. Повремено можете да направите подлабоко чистење со разреден раствор од белило или оцет. Најважно е да ги достигнете сите агли, ќошиња и пукнатини кога го чистите вашиот хранител за колибри, па можеби ќе сакате неколку четки со различна големина.

Кои хранилки за колибри се најдобри?

Внесувач сметате дека лесно се чисти е најдоброто за вас! Внесувачите во форма на чинии и резервоарите со широка уста обично најлесни се за чистење и полнење. Имаме неколку препораки овде за нашите омилени.

чекор-по-чекор упатства за рецепт за лесна, домашна храна за колибриStephen Davis
Stephen Davis
Стивен Дејвис е страствен набљудувач на птици и ентузијаст на природата. Тој го проучува однесувањето и живеалиштето на птиците повеќе од дваесет години и има особен интерес за птици во двор. Стивен верува дека хранењето и набљудувањето на дивите птици не е само пријатно хоби, туку и важен начин да се поврзете со природата и да придонесете во напорите за зачувување. Своето знаење и искуство го споделува преку неговиот блог, Bird Feeding and Birding Tips, каде нуди практични совети за привлекување птици во вашиот двор, идентификување на различни видови и создавање средина погодна за дивиот свет. Кога Стивен не гледа птици, тој ужива во пешачење и кампување во оддалечените дивини.