22 видови птици кои започнуваат со буквата L (слики)

22 видови птици кои започнуваат со буквата L (слики)
Stephen Davis
од Бетина Аригони преку ФликрВикимедија комонс

Птиците доаѓаат во сите облици и големини и имаат имиња кои започнуваат со секоја буква од азбуката. Постојат неколку видови на птици кои започнуваат со буквата L, во оваа статија ќе ви дадеме одблизу некои од нив. Ајде да погледнеме во 22 различни видови птици кои сите почнуваат со L.

22 птици кои почнуваат со буквата L

Еве листа од 22 различни птици кои сите почнуваат со буквата L , почнувајќи од Варовничкиот венец-баблер.

Исто така види: Фонтана за капење на соларна птица „направи сам“ (6 ЛЕСНИ чекори) Птиците кои почнуваат со буквата Lкријат видови 1. варовнички џвакач 2. четкар налик на шушка 3. клукајдрвец со чипка 4. фазан на Лејди Амхерст 5. Ланер сокол 6. Езерска патка 7. Ланцетна чорбаџи 8. Лајзански албатрос 9. клукајдрвец со грб од скала 10. Ноќна чашка со скала 11. Лагденска грмушка 12. Лапонски браздичка 13. Лимон гулаб 14. Голем сив џагор 15. шуплина врапче 18 гужва. 19. Лоренсовата златна репка 20. Најмалку ловец на муви 21. Најмалку горчлив 22. Лапонски лонгспур

1. Варовнички рен-баблер

Варовник рен џагор Spinus lawrencei

Златна перка Лоренс е една од најшарените птици во Северна Америка, но за жал, за останатите од нас, можете да уживате во гледањето на оваа птица само ако живеете во Аризона, Њу Мексико, Калифорнија или северно Мексико. Златниците на Лоренс имаат многу ограничен опсег и многумина се размножуваат само во Калифорнија.

Можеби ќе можете да ја привлечете златната сипка на Лоренс во фидер со едноставно користење на добар хранител за сипка и заедно со малку нијер. И мажјакот и женката имаат жолти ознаки, но боите на мажјакот се многу посветли и покриваат поголем дел од неговото тело. Мажјакот, исто така, е единствениот што ја има црната маска и круната.

20. Најмалата мушичка

Најмалата мушичкасовршен за фаќање на инсекти, мали змии и гуштери што ги јадат.

The Lagden's Bushrike комуницира со пукање и свирежи. Грмушките на Лагден имаат жолти гради ако живеат на исток од нивниот опсег, и портокалови на запад.фазанот е долг приближно 100 сантиметри, а опашката изнесува 80 сантиметри од ова. Мажјакот е впечатлив, со црно-бела боја и црвен гребен. Женката има поматна кафена боја. Тие живеат во густа, темна грмушка и тешко се забележуваат.

Исто така види: 15 видови птици кои јадат змии (слики)

Забавен факт: Името доаѓа од Сара Амхерст, која го испратила првиот примерок во Лондон во 1828 година.

5. Ланер сокол

Ленер соколваровнички карпи.

Идентитетот на џагорот не е јасен, бидејќи птицата е поделена на три различни видови. како грмушкамесеците на размножување и на неколку места во близина на западниот брег. Тие летаат на југ до Централна и Јужна Америка за зима. Иако некоја зима во јужен Тексас и Јужна Флорида.

Овие живеат во мочуришта каде што талкаат во соленкава вода барајќи риби или водоземци што можат да ги фатат и да ги јадат. На почетокот на летото, ако сакате да забележите, можете да погледнете во мочурливи води со висока вегетација како мачки.

22. Лапонија Лонгспур

Лапланд Лонгспурпросо просо, семки од сончоглед или ниџер трн, па понудете го тоа на хранилки ако сакате да ги привлечете.

17. Смеа галеб

Слика: paulbr75прилично обична сиво-кафеава птица, со темно сиво лице, од која се издвојува светло жолтото око. Тие го поминуваат времето скокајќи на земја во стада и се многу живи птици.

Забавен факт: џагорот го добива своето име по неговиот повик, кој е гласен и упорен: џагор на бучава .

15. Ларк врабец

Научно име: Chondestes grammacus

Lives во: Западна Северна и Централна Америка

Врабецот од шушка е прилично голем меѓу врапчињата. Има сивкаво кафеаво тело, со дамки на опашката, но црното, белото и кафеното пругасто лице е она што го прави да се издвојува.

Додворувањето на машкиот приказ е серија од риги и каучи. Тоа е прилично честа птица и се јавува на прилично голема површина. Женките шупливи врапчиња можат понекогаш да користат стари гнезда за потсмев на птици, наместо нивни.

16. Лазули бразди

Слика: Дејв Менке, USFWSStephen Davis
Stephen Davis
Стивен Дејвис е страствен набљудувач на птици и ентузијаст на природата. Тој го проучува однесувањето и живеалиштето на птиците повеќе од дваесет години и има особен интерес за птици во двор. Стивен верува дека хранењето и набљудувањето на дивите птици не е само пријатно хоби, туку и важен начин да се поврзете со природата и да придонесете во напорите за зачувување. Своето знаење и искуство го споделува преку неговиот блог, Bird Feeding and Birding Tips, каде нуди практични совети за привлекување птици во вашиот двор, идентификување на различни видови и создавање средина погодна за дивиот свет. Кога Стивен не гледа птици, тој ужива во пешачење и кампување во оддалечените дивини.