Фонтана за капење на соларна птица „направи сам“ (6 ЛЕСНИ чекори)

Фонтана за капење на соларна птица „направи сам“ (6 ЛЕСНИ чекори)
Stephen Davis

Да имате воден елемент во вашиот двор е фантастичен начин да привлечете повеќе птици. Бањите се особено привлечни за птиците ако имаат вода што се движи, како што е фонтаната. Има многу однапред направени бањи за птици што можете да ги купите, но понекогаш дизајните едноставно не се баш она што го барате или се премногу скапи. Тоа е местото каде што се најдов кога бев на пазарот за ново капење птици, па решив да дизајнирам мое. Моите главни критериуми беа, мораше да биде лесен за изградба, лесен за одржување, евтин и напојуван од соларна енергија. Оваа соларна фонтана за капење птица сам си одговара.

Има толку многу уредни идеи за фонтани DIY. Меѓутоа, понекогаш тие бараат многу алатки, или многу кревање тешки и напор. Овој дизајн е доволно лесен за секој да го состави. Не бара многу материјали или многу време. Откако ќе го разберете основниот дизајн, можете да дозволите вашата креативност да тече.

Исто така види: 15 факти за Gouldian Finch (со слики)

Како да направите соларна фонтана за капење за птици

Основната идеја зад оваа едноставна фонтана е пумпата за вода да се наоѓа во сад за садење. Потоа од пумпата тече цевка, нагоре низ чинија што се наоѓа на врвот на тенџерето. Водата се испумпува и паѓа во чинијата и воила, имаш фонтана!

Материјали

 • Пластична чинија за растенија ака послужавник за капење растенија
 • Саксија за садење
 • Рагла за продавање или врел нож или дупчалка со дупчалка за пробивање низ пластика (за правење дупки во чинијата)
 • Пумпа –Сончева енергија или електрична
 • Пластична цевка (ова е стандардна големина за многу мали пумпи, но двапати проверете ги спецификациите на пумпата)
 • Карпи / Декор по избор

Садот за садење & засилувач; Тенџере: Садот за садење ќе биде вашиот резервоар за вода, а чинијата ќе седи на врвот како леген. Садот мора да биде со правилна големина за да седи внатре во устата на тенџерето. Премногу голем и само ќе лежи на врвот и можеби не е многу сигурен, премал и ќе падне во тенџерето. Сакате совршено да одговараат златни брави. Поради оваа причина предлагам да ги купите овие предмети лично. Моето го најдов во Лоу во делот на отворено. Најдете чинија со големина што ја сакате (јас користев дијаметар од 15,3 инчи), а потоа ставете ја во различни садови додека не најдете добро вклопување.

Пумпа: Треба да бидете сигурни дека пумпата што ќе ја изберете има доволно моќ да ја подигне водата доволно високо за да одговара на висината на вашето тенџере. Затоа, кога ги гледате пумпите, проверете дали ги проверувате нивните спецификации за „максимален подигнување“. Кога станува збор за соларната енергија, одлучете дали сакате да потрошите малку повеќе пари и да добиете нешто со батерија што ќе ви помогне да го задржите полнењето во сенка. Соларната пумпа што ја поврзав е она што ја користам и мислам дека прави прилично добра работа што продолжува да работи некое време во сенка, особено ако се полни на директно сонце некое време. Можам да добијам два или повеќе часа проток дури и откако ќе зајде сонцето. Но, не ви требатаа карактеристика и може да се најде поевтина опција. Ми требаше соларно бидејќи немам надворешен штекер, но ако имаш, сигурно можеш да користиш електрична пумпа наместо тоа.

Цевки: Пластичната цевка треба да биде со точниот дијаметар за да одговара на одливот на пумпата. Проверете ги спецификациите на вашата пумпа за ова мерење. Должината на цевката што ќе ви треба ќе зависи од висината на вашиот сад. Би препорачал да добиете 1-2 стапки повеќе отколку што мислите дека ви е потребно за да имате простор за движење.

Исто така види: 7 птици слични на Робините (слики)

Чекор 1: Подготовка на саксијата

Проверете дали садот за садење е водоотпорен. Ова е резервоарот на фонтаните и треба да држи вода без истекување. Ако вашето тенџере има отвор за одвод, ќе треба да го запечатите, силиконот треба да го направи трикот. Наполнете го за да го тестирате и уверете се дека нема протекување.

Чекор 2: Сечење на дупката на цевката

Означете го местото на чинијата каде што ќе ја исечете дупката за цевката за вода . Можете да го направите ова со ставање на цевката на чинијата и следење околу неа со маркер.

Користете топла алатка или вежба за да ја исечете дупката. Најдов евтина рачка за лемење што ја користев и лесно се стопи низ пластиката. Јас би препорачал прво да ја направите дупката на помалата страна. Погледнете дали цевката одговара и ако не, продолжете полека да ја ширите дупката додека не добиете совршено вклопување. Ја направив мојата дупка малку преголема, а дополнителниот простор околу цевката ја направи водатабрзо исцедете го од сливот. Ако тоа ви се случи, не грижете се, ќе зборувам за поправка во чекор 5.

Чекор 3: Исечете ги одводните дупки

Ќе ви требаат неколку одводни дупки за водата може да се исцеди назад во тенџерето. Ставете ја чинијата на врвот на тенџерето онака како што планирате да седи. Со пенкало, означете неколку точки на чинијата кои се добро во рамките на рабовите на садот за садење, за да се осигурате дека водата ќе се исцеди назад во садот. Започнете со само неколку дупки. Секогаш можете да додадете повеќе подоцна ако не се исцеди доволно брзо, и полесно е да додадете повеќе отколку да затворите дупки ако сте направиле премногу.

Тесна со отвор за цевка и одводни отвори

Чекор 4: Ставете ја вашата пумпа

Ставете го садот за садење на позиција надвор. Ставете ја пумпата на дното на садот. Можеби ќе ви треба нешто за да ја спречите пумпата да лебди. Ставив мала карпа врз мојата. Може да работи и мало саксија наопаку. Ако изберете електричен, проверете дали имате доволно должина на кабелот за да го ставите тенџерето каде што сакате, или можеби ќе ви треба продолжен кабел. Ако изберете соларна енергија, ќе треба да го ставите панелот на место што добива што е можно повеќе директна сончева светлина. Некои соларни пумпи се во ред во сенка, но повеќето ќе престанат да работат освен ако нема директно сонце.

Танче со пумпата на дното во мрежеста кеса, држена со мала карпа. Прикачена цевка која ќе помине низ чинијата.

Пумпата што ја купив дојде со мрежеста торбаја ставате пумпата внатре во. Мрежата помага да се филтрираат сите поголеми честички нечистотија што би можеле да влезат во внатрешноста на пумпата и да ја затнат. Мислам дека не е апсолутно неопходно нешто да се има, но тоа е добра идеја. Можете да добиете некои евтини мрежести кеси на Амазон или во повеќето продавници за аквариуми. За уште поголемо филтрирање, ставете малку чакал од грашок во кесата. Ова дури може да работи како ваша тежина за да ја спречи пумпата да лебди.

Чекор 5: Создавање на вистинското ниво на вода

Поврзете ја цевката со пумпата, а потоа поминете ја низ дупката во чинија. Ставете ја чинијата на тенџерето. (Челката може да седи точно на кабелот од пумпата. Ако сакате, можете да направите дупка во тенџерето за да помине низ него, но не е потребно) Сега кога сè е на место, наполнете го садот со вода околу 75 % полна, а потоа вклучете ја пумпата со приклучување или поврзување со соларниот панел. Гледајте го неколку минути за да се уверите дека нивото на водата во сливот ќе остане онаму каде што сакате.

 • Ако сливот почне да се прелива , тоа значи дека ви треба повеќе или поголем одвод дупки за да се забрза одводот.
 • Ако сливот не собира доволно вода , тогаш може да имате премногу отвори за одвод или губите премногу вода низ дупката на цевката. Може да се обидете да ставите многу рамни карпи над некои од одводните дупки. Ако тоа сè уште пропушта премногу вода, веројатно ќе треба да приклучите неколку дупки со гума илисиликонски заптив. Ако вашиот отвор на цевката е проблемот, како што беше мојот, можете или да додадете силикон околу цевката за да ја приклучите дупката или да пробате мрежа. Имав дополнителна мрежеста торба од која исеков неколку квадрати и ја ставив околу и во дополнителниот простор околу цевката.
Користев мрежен материјал за да го скратам вишокот простор околу дупката за цевката за да не истече водата пребрзо

Чекор 6: Украсете го вашиот леген

Украсете сливот како сакате околу цевката. Навистина сакав да користам наредени карпи за моите. Го сакам природниот изглед на карпите, плус сакав да им дадам на птиците груба површина за држење и некои опции за места за стоење кои беа поплитки. Многу птици сакаат да се тријат со влажни карпи како дел од капењето. Користев неколку поплочувања од полиња што ни останаа од правењето табли со цветни кревети, а купив и неколку парчиња чеша. Овој дел е целосно до вас. Различни бои на чакал, мала статуа или само оставете ја како што е> Забележав дека не ги покривам моите дупки за одвод.

Откако ќе сфатите како сакате да изгледа вашиот слив, можете да ја исечете должината на цевката за да одговара. Повеќето пумпи доаѓаат со неколку различни „капачиња“ кои создаваат различни стилови на прскање вода, како што се „туширање“ или „баблер“. Ако сакате да го користите ова, ставете го на крајотна вашата цевка.

И еве го, едноставен дизајн на соларна фонтана за капење на птици сам, кој е многу лесен за приспособување!

Pro's of a Container Fountain

Ова видео на YouTube за тоа како да се направи фонтана за колибри од пластична кофа беше генезата на мојот дизајн. Оваа идеја ме привлече од неколку причини.

 • Ефтино е
 • Резервоарот на тенџерето содржи многу вода. Ова значи дека нема да го дополнувате секојдневно кога ќе пристигне летната жештина (изберете посветли бои, црната ќе предизвика побрзо испарување).
 • Капакот спречува лисјата и другите остатоци да влезат во резервоарот за вода.
 • Со оглед на тоа што поголемиот дел од водата е во сенката на тенџерето, таа всушност ќе остане малку поладна во лето од плитка бања.
 • Можете да фрлите грејач во тенџерето во зима за да спречите замрзнување.
 • Движечката вода привлекува повеќе птици и можете да користите соларни или електрични пумпи.
 • Пренослив е за да можете да го преместите на различни места во дворот.
 • Лесно се расклопува за да не биде тешко да се чисти или ако треба да ја замените пумпата.

Се надевам дека ви се допадна овој туторијал и дека ви дава креативна искра да смислите сопствен дизајн. Само не заборавајте да им дадете време на птиците да ја најдат вашата нова бања. Птиците се природно љубопитни, но претпазливи за нови работи, и може да потрае некое време пред да одлучат да се обидат. Имаме уште неколкусовети во оваа статија за привлекување птици во вашата бања.
Stephen Davis
Stephen Davis
Стивен Дејвис е страствен набљудувач на птици и ентузијаст на природата. Тој го проучува однесувањето и живеалиштето на птиците повеќе од дваесет години и има особен интерес за птици во двор. Стивен верува дека хранењето и набљудувањето на дивите птици не е само пријатно хоби, туку и важен начин да се поврзете со природата и да придонесете во напорите за зачувување. Своето знаење и искуство го споделува преку неговиот блог, Bird Feeding and Birding Tips, каде нуди практични совети за привлекување птици во вашиот двор, идентификување на различни видови и создавање средина погодна за дивиот свет. Кога Стивен не гледа птици, тој ужива во пешачење и кампување во оддалечените дивини.