15 видови птици кои јадат змии (слики)

15 видови птици кои јадат змии (слики)
Stephen Davis
БувовиСлика: usfwsmtnprairie

Офиофагија е латински термин за чинот на лов на змии. Животните кои јадат змии се офиофаги, што е само фантастичен начин да се јадат змии кои јадат. Ова е всушност од каде потекнува латинското име за кралот Кобра. Во многу случаи, змиите ги јадат птиците, но можеби ќе се изненадите што постојат многу различни видови птици кои имаат тенденција да јадат лушпести змии. Во оваа статија ќе погледнеме 15 офиофагни птици или птици кои јадат змии.

15 видови птици што јадат змии

Јадењето змии не е ограничено само на птици грабливки како што може да претпоставите. Можеби ќе се изненадите кога ќе видите дека дури и некои повообичаени птици јадат змии! Змиите ги јадат водни птици, птици грабливки и домашни птици, за да именуваме неколку.

1. Хокс

Слика: 272447

Кокошките се прилично уморни од змии, и без разлика дали имаат намера да јадат змија или не, тие ќе се обидат да ја убијат змијата. Меѓутоа, змиите што ги јадат, лесно и брзо се лигават.

Бисерките се птици слични на пилешко, кои всушност се специјализирани за соборување на натрапнички змии. Познато е дека тие работат заедно како група и создаваат круг околу змија и ја елиминираат заканата како тим. Погледнете го видеото подолу.

9. Патки

Слика: wam17се видови на змиски орли кои живеат во Азија и Африка кои еволуирале за безбедно да јадат змии, дури и отровни. Змиските орли имаат задебелена кожа по должината на канџите и нозете за да ги спречат змиите да ги каснат, а да не зборуваме дека ги симнуваат техниките на лов!

6. Roadrunners

Roadrunners се познати по тоа што во одреден цртан филм се обидуваат да надмудрат одреден којот. Но, настрана од тоа, Roadrunners се познати и по тоа што надмудруваат и ловат змии. Не било какви змии, туку Змии ѕвечарки!

Сепак, Rattlesnakes ќе јадат и Roadrunners, така што во некои случаи тоа е сечија игра. Тркачите на патот имаат брзина на своја страна, додека Змиите ѕвечарка имаат отров што може да им даде предност во борбата со Roadrunner.

7. Чапји

Чапјите се водни птици, така што змиите не изгледаат како прв избор за оброк. Но, чапјите се неверојатни ловци и усовршиле да јадат водени змии како водни мокасини или дури и змии што може да се најдат покрај работ на водата.

Исто така види: 16 птици со црвени клунови (слики и информации)

Чапјите ги користат своите долги, зашилени клунови за без напор да ги откорнат змиите од водата додека се виткаат наоколу. Херон прво ќе консумира змии по глава.

8. Кокошки

Сега, кокошките имаат лоша репутација дека се глупави, лошо координирани птици кои најчесто се користат за јадење или нивните јајца. Но, тие исто така можат да бидат ефективни ловци и можат да ги симнат змиите.Група мисирки лоцираат змија, тие ќе се натрупаат околу змијата и ќе ја малтретираат пред да ја грабнат и да ја распарчат - не е пријатен начин да се оди!

12. Кранови

Како и чапјите, крановите се водни птици и плен на многу прехранбени производи што можат да се најдат во водата. Ова може да вклучува и водени змии! Крановите се всушност сештојади и јадат и растенија и животни кои се наоѓаат во водните живеалишта.

Вообичаено, крановите имаат диета составена претежно од растенија и вегетација, но ќе ја менуваат исхраната во зависност од тоа што е достапно, со што секоја змија ќе го помине патот несреќна!

13. Пауни

Пауните се познати по многу нешта, нивните прекрасни пердуви, нивните неверојатно гласни пискотници и по тоа што се знак на реалност. Но, дали знаевте дека пауни јадат змии?

Пауните се родени во Азија и Африка, кои исто така се дом на некои од најсмртоносните отровни змии на земјата. Во античка Индија, палатите всушност чувале пауни за да ги избркаат кобрите и другите змии.

14. Секретар Бирд

Иако не се најчестите птици, Секретар Бирдс е познат јадач на змии. Секретар Брдс имаат неверојатно долги, моќни птици кои ги користат за да удираат со неверојатна сила. Тие потекнуваат од Африка, каде што јадат неколку видови отровни змии.

Секретар Бирдс ќе гази по високи треви за да ги исплаши змиите одтрева, на која потоа се фокусираат и ја бркаат со голема брзина. Се смета дека понекогаш летаат во воздухот со змија во рацете, а потоа ја испуштаат до смрт пред да се хранат со неа.

15. Kookaburras

Исто така види: 20 видови кафени птици (со фотографии)

Kookaburras, роден во Австралија, има многу избор кога станува збор за храна. Јадат змии, а за нивна среќа Австралија е дом на многу различни видови змии!

Кукабурас користи техника на седење и чекање, каде што ќе се качат на гранка над главата и ќе чекаат нивната несреќна жртва да се провлече. Кога ќе видат змија, ќе се спуштат надолу и ќе ја зграпчат пред да ја измахнат цела или да ја удираат на земја, а потоа да ја намачкаат.

Заклучок

Додека многу луѓе претпоставуваат дека најчесто се работи за змии кои ловат птици, всушност постојат многу различни видови птици кои јадат змии. Некои од овие птици може да бидат изедени и од змии, но во тие случаи најмногу се сведува на тоа кој е поголем да одлучи кој ќе јаде.

Птиците кои јадат змии се разновидна група, од водни птици, птици грабливки, домашни птици и други. Некои од овие птици не изгледаат како да имаат фактор на цврстина да голтаат змија, но животинскиот свет никогаш не престанува да не изненадува!
Stephen Davis
Stephen Davis
Стивен Дејвис е страствен набљудувач на птици и ентузијаст на природата. Тој го проучува однесувањето и живеалиштето на птиците повеќе од дваесет години и има особен интерес за птици во двор. Стивен верува дека хранењето и набљудувањето на дивите птици не е само пријатно хоби, туку и важен начин да се поврзете со природата и да придонесете во напорите за зачувување. Своето знаење и искуство го споделува преку неговиот блог, Bird Feeding and Birding Tips, каде нуди практични совети за привлекување птици во вашиот двор, идентификување на различни видови и создавање средина погодна за дивиот свет. Кога Стивен не гледа птици, тој ужива во пешачење и кампување во оддалечените дивини.