27 lloje zogjsh që fillojnë me W (Foto)

27 lloje zogjsh që fillojnë me W (Foto)
Stephen Davis
tufa të vogla. Foleja në formë filxhani ndërtohet nga femra. Foletë e tyre zakonisht janë të fshehura mirë dhe të vështira për t'u dalluar. Foletë janë të fshehura mirë në grumbuj bari/myshk.

14. Lëkundjet endacake

krediti: Bureau of Land Management California

Emri shkencor: Tringa incana

Dieta e lopëve përhumbëse përbëhet nga krustace dhe krimba detarë. Këta zogj janë të njohur për lëvizjet e tyre kërcitëse dhe kërcitëse ndërsa kërkojnë foragjere. Ata shpesh ushqehen në të njëjtin vend, në mënyrë të përsëritur.

Zakonisht do t'i shihni duke fluturuar ulët përgjatë brigjeve shkëmbore. Femra zakonisht lëshon deri në katër vezë. Të dy prindërit inkubojnë dhe rrisin të vegjlit. Ju mund t'i gjeni këta zogj në brigjet e Paqësorit nga Alaska në Amerikën e Jugut.

15. Western screech-owl

foto nga: Shravans14

Kjo listë do të paraqesë kryesisht zogj të Amerikës së Veriut që fillojnë me shkronjën W. Disa nga zogjtë janë shtegtarë, disa janë pjesërisht shtegtarë, ndërsa disa nuk migrojnë fare. Ideja ishte që lista të bëhej sa më e larmishme në mënyrë që këta zogj të jenë nga e gjithë bota!

27 lloje zogjsh që fillojnë me W

Zogjtë që fillojnë me shkronjën WLlojet e fshehta 1. Rosë druri 2. Zogu i kaltër perëndimor 3. Skoter me krahë të bardhë 4. Gjel deti i egër 5. Ptarmigan i shelgut 6. Ptarmigan me bisht të bardhë 7. Pëllumbi perëndimor 8. Pëllumb me krahë të bardhë 9. Gryka e shpejtë 10. E bardhë -Kolibri me veshë 11. Vinç i vrullshëm 12. Pëlhurë e Ëilsonit 13. Rrëneqele me gunga të bardha 14. Kërcimtare endacake 15. Kukuvajkë perëndimore 16. Tanager perëndimore 17. rëre perëndimore 18. zhavorr vireo 19. mëllenjë 22. Arrë me gjoks të bardhë 23. Qukapiku kokëbardhë 24. Harabeli me kurorë të bardhë 25. Ibis me fytyrë të bardhë 26. Skifteri me bisht të bardhë 27. Qift me bisht të bardhë

1. Rosë druri

imazhi: Danielle Brigidaduke pasur një model si ai i një topi kërcyes.

16. Tanager perëndimor

Imazhi nga PublicDomainImages nga Pixabay

Emri shkencor : Piranga Iudoviciana

Është e vështirë të gabosh një tanager mashkull perëndimor. Ata kanë një fytyrë portokalli të ndezur, dhe gjoksi dhe shpina e tyre e verdhë e ndezur bien në sy pranë krahëve të zinj. Femrat janë zakonisht me ngjyrë më të zbehtë dhe mund të duken më shumë si të verdhë ulliri me krahë gri, dhe ato nuk kanë ngjyrë portokalli në fytyrë.

Janë të zakonshme në pyje, veçanërisht në pyjet halore. Ata hanë kryesisht insekte të cilat i shkulin me kujdes nga gjethet në majat e pemëve.

Tanagerët perëndimorë nuk i vizitojnë shpesh ushqyesit e farave, ndaj përpiquni t'i tërheqni me fruta të thata ose portokall të freskët. Një banjë zogjsh ose një element tjetër uji gjithashtu mund t'i tërheqë ata në oborrin tuaj.

17. Sandpiper perëndimor

sandpiper perëndimorParkoni përmes FlickrShërbimi i Peshqve dhe Kafshëve të Egra Rajoni Verilindor

Emri shkencor: Vireo gilvus

Warbling vireos janë zogj këngëtarë të zakonshëm në Shtetet e Bashkuara dhe Kanada gjatë verën, ata e kalojnë dimrin në Meksikën Jugore dhe Amerikën Qendrore. Kërkoni për vireos gërvishtëse në tokat pyjore gjetherënëse të pjekura ku ata kërkojnë ushqim për insekte dhe fole.

Meshkujt janë shumë territorialë gjatë sezonit të riprodhimit duke e lënë femrën të zgjedhë vendin e folezimit ndërsa ai e mbron atë. Afërsisht sa harabela, vireos lulëzues kanë një ngjyrë gri-ulliri sipër dhe më të çelura poshtë.

Shiko gjithashtu: 16 Llojet e Zogjve të Gjelbër (me fotografi)

19. Albatrosi endacak

Albatrosi endacakKaraibe.

9. Swift me grykë të bardhë

krediti: ALAN SCHMIERER

Emri shkencor: Aeronautes saxatalis

Këta zogj janë me përmasa mesatare dhe pendët e tyre janë kryesisht bardh e zi. Ju nuk do të jeni në gjendje të përcaktoni seksin e zogut nga pendët e tij, pasi meshkujt dhe femrat duken njësoj.

Ata nuk migrojnë dhe mund të gjenden në Arizonën jugore, në New Mexico, në Kaliforninë jugore, në Teksasin perëndimor , dhe Meksikën qendrore. Gryka e shpejtë me grykë të bardhë përshkruhet si një zog social. Grupe zogjsh do të ngrihen dhe do të kërkojnë ushqim së bashku.

10. Zogu me veshë të bardhë

Kolibri me veshë të bardhëështë pendë e tyre, e cila është e fshehtë dhe e larmishme. Ata jetojnë në Alaskë, Kanada, Shtetet e Bashkuara perëndimore.

Gjatë dimrit, pendët e saj janë plotësisht të bardha, por në verë ajo është e njollosur me nuanca të bardha, kafe dhe gri. Meshkujt e kësaj specie shfaqin pendët e përrallës dhe shiritin në mënyrë që të tërheqin një femër. Ata janë monogamë dhe do të shumohen për një sezon.

7. Greba perëndimore

Imazhi nga Johnnys_pic nga Pixabay

Emri shkencor: Aechmophorus occidentalis

Kjo specie është më e madhja më e madhe e Amerikës së Veriut, me përmasa afërsisht 30 inç të gjatë dhe me peshë deri në 4,5 lbs, me një hapje krahësh deri në 40 inç.

Zirat perëndimore janë të njohur për folenë në koloni shumë të mëdha, deri në disa qindra. Këta zogj do të reklamohen gjatë ceremonive në sezonin e shumimit.

8. Pëllumb me krahë të bardhë

Pëllumb me krahë të bardhënga guaska.

Këta zogj gjithashtu kanë aftësinë të ecin vertikalisht mbi pemë më mirë se shumë lloje të tjera zogjsh. Arrëzat me gjoks të bardhë kanë një shirit të zi të trashë në majë të kokës, me të bardhë në të dyja anët dhe në bark. Krahët e tyre janë kryesisht gri dhe të zinj.

Nuthatches do të vizitojë shumicën e ushqyesve të farave, do t'u ofrojë atyre përzierje farërash të përziera, fara luledielli të zi, kikirikë ose suet. Zakonisht u pëlqen të rrëmbejnë dhe vrapojnë, të marrin një farë dhe të fluturojnë menjëherë për ta ngrënë ose për ta ruajtur në një pemë aty pranë.

23. Qukapiku kokëbardhë

imazhi: Menke David, USFWS

Emri shkencor: Dryobates albolarvatus

Quapikët kokëbardhë gjenden gjatë gjithë vitit në disa zona të Kalifornisë, kryesisht në Veriu dhe Lindja, megjithëse ka disa pika të vogla në Kaliforninë Jugore ku mund të hasni në një nëse jeni me fat. Ata favorizojnë pyjet me pisha malore dhe zakonisht nuk gjenden në tokat pyjore pa pisha.

Këta qukapikë i duan farat dhe konet e pishës, prandaj kërkojini ato në pyjet me shumë pisha ponderosa, Jeffery, Coulter dhe sheqer. Ashtu si qukapikët me shpinë të zezë dhe amerikanë me tre gishta, qukapikët me kokë të bardhë nuk preferojnë të shpojnë në pemë, por më tepër të tërheqin dhe qërojnë lëvoren larg pemëve. Ata gjithashtu do të dynden në pyjet e djegura për të përfituar nga insektet atje.

Qkapikët kokëbardhë janë pothuajse të njëjtëmadhësia e një Robin amerikan, me pendë të zeza kryesisht të ngjyrosura në të gjithë, me përjashtim të kokave të tyre të bardha dhe vijave të bardha në krahët e tyre. Meshkujt e rritur gjithashtu kanë një njollë të kuqe të gjallë në kokat e tyre të ngjashme me llojet e tjera të qukapikëve. Krahasuar me qukapikët e tjerë, ata kanë krahë dhe bishta të gjatë dhe një kartëmonedhë të shkurtër dhe të mprehtë.

24. Harabeli me kurorë të bardhë

Imazhi nga Kara Skye nga Pixabay

Emri shkencor: Zonotrichia leucophrys

Harabeli me kurorë të bardhë është një zog shumë migrues dhe i zakonshëm me një gamë të gjerë në Amerikën e Veriut. Ata shumohen në Kanadanë Veriore ose Alaskë dhe kalojnë dimrat e tyre në 48 shtetet më të ulëta ose Meksikë.

Kjo specie mund të vizitojë herë pas here një ushqyes zogjsh, por ka më shumë gjasa të shihet pranë shkurreve ose fushave të tejmbushura. Ato identifikohen lehtësisht nga koka me vija bardh e zi të të rriturit.

25. Ibis me fytyrë të bardhë

Imazhi nga Hans Toom nga Pixabay

Emri shkencor: Plegadis chihi

Ky zog i madh uji është i zakonshëm në pjesën më të madhe të SHBA-së perëndimore dhe mes-perëndimore gjatë sezonit të tyre të shumimit. Ata ngjiten pranë kënetave dhe fushave të lagështa ku mund të gjejnë pre e cila përfshin gjëra të tilla si krimbat e tokës, karavidhe dhe insekte.

Ibis me fytyrë të bardhë natyrisht e ka marrë emrin e tij nga fytyrat e bardha që rritin të rriturit e specieve kanë. Zogjtë e papjekur dhe të rriturit që nuk rriten janë kafe të forta dhe nuk kanëfytyrë e bardhë.

26. Skifteri me bisht të bardhë

nps.gov

Emri shkencor: Geranoaetus albicaudatus

Ky grabitqar neotropik është i zakonshëm në Amerikën Qendrore dhe Jugore, por aspak në Amerikën e Veriut. Në fakt, Teksasi mund të jetë i vetmi shtet në Amerikën e Veriut ku do të gjeni Skifterin me bisht të bardhë dhe vetëm në majën jugore të shtetit. Shikime të rastësishme janë raportuar në shtetet fqinje, por ka të ngjarë të ishin endacakë dhe shumë të rralla.

Ky zog nuk është shtegtar, por mund të bëjë lëvizje rajonale në kërkim të ushqimit. Ata janë zakonisht gri në krye dhe të bardhë poshtë, por si disa të tjerë në këtë listë ka një morfë të errët dhe të lehtë të kësaj specie skifteri. Dieta e tyre përbëhet kryesisht nga minjtë, minjtë, gophers xhepi, lepujt, zogjtë, gjarpërinjtë, hardhucat, bretkosat, karavidhe, gaforre, insekte.

27. Qift me bisht të bardhë

kredi: USFWS Pacific Rajoni Jugperëndimor

Emri shkencor: Elanus leucurus

Qiftet me bisht të bardhë janë më të zakonshëm në Amerikën Jugore dhe Qendrore. i gjeni vetëm në disa vende në Shtetet e Bashkuara. Këto vende përfshijnë majën jugore të Floridës, Teksasin ekstrem jugor, Kaliforni dhe Oregon.

Këta zogj grabitqarë jetojnë përreth kullotave dhe zonave të hapura pyjore ku kërkojnë gjitarë të vegjël dhe brejtës nga lart. Qiftet me bisht të bardhë janë pak më të mëdhenj se sorrat dhe janë gri, të bardhë dhe të zinjnë ngjyrë.

Gama amerikane nuk janë migratore. Megjithatë, zogjtë në rajonin verior migrojnë në jug.

2. Zogu i kaltër perëndimor

Emri shkencor : Sialia mexicana

Zogjtë blu perëndimor meshkuj kanë një blu të bukur në kokë, fyt, krahë dhe bisht. Ata kanë një portokall të ndryshkur në gjoksin e tyre që vazhdon poshtë anëve dhe sipër krahëve në shpinë. Femrat do të duken më të shurdhër, ndonjëherë dukshëm më të zbehta dhe nuk do të kenë ngjyrë blu në fyt.

Ato janë thuajse qiramarrësit më të kërkuar të shtëpive të shpendëve në SHBA, duke e bërë industrinë e shtëpive të zogjve blu mjaft të njohur. Ato janë shumë të zakonshme në oborret e shtëpisë, megjithëse jo aq shumë në ushqyes. Vendosni një shtëpi zogjsh dhe përpiquni të tërhiqni një çift çiftëzimi.

Blutë perëndimore mund të gjenden në pjesën më të madhe të New Mexico gjatë gjithë vitit. Megjithatë, ato mund të mungojnë nga këndi verilindor dhe mund të jenë të pranishëm vetëm gjatë dimrit përgjatë kufirit jugor. Zogjtë e kaltër zakonisht nuk hanë fara, por mund të joshen të vizitojnë ushqyes me krimbat e miellit në një ushqyes tabakaje ose në një pjatë.

3. Skoter me krahë të bardhë

krediti: Peshku i SHBA-së dhe jeta e egër Shërbimi i Rajonit Verilindor

Emri shkencor: Melanitta deglandi

Këta zogj të Amerikës së Veriut janë monogamë dhe zakonisht formojnë çifte në fund të verës. Skoterët me krahë të bardhë fillojnë të shumohen që në moshën dy vjeçare. Foletë e tyre janë ndërtuar në tokë afëroqeani, lumenjtë ose liqenet.

Femrat vendosin rreth pesë deri në 11 vezë dhe inkubacioni zgjat përafërsisht 25 deri në 30 ditë. Ato janë ushqyese bentike dhe mund të zhyten deri në 25 metra për të gjetur ushqim.

4. Gjel deti i egër

Emri shkencor: Meleagris gallopavo

Meshkujt më të vjetër se një vit do të gëlltisin në një përpjekje për të shpallur praninë e tyre si për femrat ashtu edhe për meshkujt konkurrues. Kjo sjellje ndodh edhe tek meshkujt më të vegjël se një vjeç, por në një masë shumë më të vogël.

Thirrjet e tyre janë të ndryshme dhe përfshijnë një sërë tingujsh, si "rënkime", "kee-kees", "gjuajtje të lehtë". "", "clucks", "gobbles" dhe "purrs". Gjelat jetojnë në Amerikën e Veriut dhe janë në të vërtetë fluturues të shkathët dhe të shpejtë, pavarësisht nga madhësia dhe pesha e tyre.

5. Willow ptarmigan

Imazhi nga Jessica Rockeman nga Pixabay

Emri shkencor: Lagopus lagopus

Ptarmigani i shelgut jeton në Evropë, Skandinavi, Siberi, Alaskë, Kanada, si dhe në Amerikën e Veriut dhe është zogu shtetëror i Alaskës. Ata janë barngrënës dhe dieta e tyre përbëhet kryesisht nga gjethe, lule, fara, degëza dhe manaferra.

Të rinjtë mund të ushqehen me insekte gjatë pjesës së parë të jetës së tyre për shkak të një cekumi të pazhvilluar.

6. Ptarmigan me bisht të bardhë

kredi: ALAN SCHMIERER

Emri shkencor: Lagopus leucura

Shiko gjithashtu: Sa shpesh të ndryshoni ushqyesin tuaj të kolibrit (Këshilla)

Ptarmigan me bisht të bardhë është gjithashtu i njohur si thëllëza e borës. Një pikë interesante për këta zogjtë jetë i rrezikuar. Përveç kësaj, ekzistojnë vetëm dy lloje të vinçit vendas në Amerikën e Veriut.

Aktualisht ka vetëm 800 zogj të mbetur në natyrë dhe në robëri së bashku. Vinçi Wooping shpesh kërkon ushqim gjatë ecjes në ujë të cekët, si dhe në fusha.

12. Wilson's plover

krediti: US Fish and Wildlife Service Rajoni Verilindor

Emri shkencor: Charadrius wilsonia

E zakonshme në shumicën e plazheve në kontinentin e Amerikës është ploveri Wilson, një specie pjesërisht migruese. Përveç zogjve që gjenden në Florida, këta zogj migrojnë në Brazil për dimër. Këta zogj mund t'i gjeni në plazhe duke kërkuar ushqim.

Lëvizja e tyre nëpër plazh është e ngadaltë ndërsa ata kërkojnë ushqim. Dieta e tyre përbëhet nga gaforre, krimba detarë dhe insekte. Ploveri i Wilsonit u emërua pas Alexander Wilson, një ornitolog skocez-amerikan, në 1814.

13. Sandpiper me gunga të bardha

Imazhi nga Florian Hoelzl nga Pixabay

Emri shkencor : Calidris fuscicollis

Ky zog bregdetar nuk dallohet shpesh, drejtohuni në Kanada ose Alaskë nëse dëshironi të shihni një të tillë. Sidoqoftë, mund të jetë e vështirë në verë, pasi vendndodhja e tyre e shumimit është shumë e errët. Kujdes nga vëzhguesit e zogjve, ka gjasa që nuk do t'i shihni as në dimër, pasi ata udhëtojnë shumë larg jugut për shumë njerëz.

Koha më e mirë për të vëzhguar këta zogj është në pranverë dhe vjeshtë, zakonisht afër ujë në
Stephen Davis
Stephen Davis
Stephen Davis është një vëzhgues i zjarrtë i shpendëve dhe entuziast i natyrës. Ai ka studiuar sjelljen dhe habitatin e shpendëve për më shumë se njëzet vjet dhe ka një interes të veçantë për zogjtë në oborrin e shtëpisë. Stephen beson se të ushqyerit dhe vëzhgimi i zogjve të egër nuk është vetëm një hobi i këndshëm, por edhe një mënyrë e rëndësishme për t'u lidhur me natyrën dhe për të kontribuar në përpjekjet e ruajtjes. Ai ndan njohuritë dhe përvojën e tij përmes blogut të tij, Bird Feeding and Birding Tips, ku ofron këshilla praktike për tërheqjen e zogjve në oborrin tuaj, identifikimin e specieve të ndryshme dhe krijimin e një mjedisi miqësor ndaj kafshëve të egra. Kur Stephen nuk është duke vëzhguar shpendët, ai kënaqet me ecjen dhe kampingun në zona të largëta të shkretëtirës.