18 Lloje finches (me foto)

18 Lloje finches (me foto)
Stephen Davis
Arktik Redpolls, janë një lloj finch që jeton në tundrën Arktike pranë shelgjeve dhe thupërve. Edhe gjatë dimrit, këta zogj qëndrojnë në rajonet e ftohta veriore. Herë pas here ata do të vijnë deri në Kanadanë jugore, në Liqenet e Madhe ose në New England dhe do të shfaqen në ushqime zogjsh me Redpolls të zakonshëm, megjithëse kjo konsiderohet e rrallë.

Ata kanë një ngjashmëri të ngushtë me Redpolls të zakonshme, me një shpinë me vija ngjyrë kafe dhe të bardhë, gjoks rozë dhe kurorë të kuqe. Megjithatë, ato priren të jenë shumë më të zbehta në ngjyrë.

Për të ndihmuar në përballimin e temperaturave të ftohta të shtëpisë së tyre arktike, Hoary Redpolls kanë më shumë pendë trupi me gëzof se shumica e zogjve të tjerë. Këto pupla me gëzof veprojnë si izolim i mirë. Gjatë një periudhe më të gjatë të motit jashtëzakonisht të ngrohtë veror, ata mund të shkulin disa nga këto pupla për t'i ndihmuar në ftohjen e tyre.

14. Kryqëzimi me krahë të bardhë

Kryqëzimi me krahë të bardhë mashkull (Image: John Harrisonatrata
 • Gjerësia e krahëve: 13 inç
 • Madhësia: 5,5–6 inç
 • Një anëtar tjetër i Familja rozë-finch, Black Rosy-Finch, është një zog që gjendet në rajonet alpine të Wyoming, Idaho, Kolorado, Utah, Montana dhe Nevada. Ata e kalojnë sezonin e riprodhimit lart në male, më pas lëvizin në lartësi më të ulëta gjatë dimrit.

  Këto fincat janë të mbuluara me pupla kafe-të zeza me thekse rozë në krahët e tyre dhe në pjesën e poshtme të barkut. Dieta e tyre ndryshon në varësi të stinës; kur shumohen, ata hanë insekte dhe fara, por kur vjen dimri, ata hanë kryesisht fara.

  Ata janë gjithashtu zogj territorialë, por në vend që të mbrojnë një territor të caktuar bazuar në vendndodhjen, meshkujt thjesht mbrojnë zonën përreth femrat, kudo që të ndodhë. Kjo është vetëm gjatë sezonit të shumimit, në dimër ata mblidhen së bashku në strehë të mëdha komunale.

  7. Cassin's finch

  A Cassin's Finch (mashkull)nëpërmjet Flickr
  • Emri shkencor: Haemorhous purpureu s
  • Wingspan: 8,7-10,2 inç
  • Madhësia: 4,7-6,3 inç

  Finch Purple është një zog i vogël që konsumon kryesisht fara, megjithëse do të konsumojë edhe fruta dhe insekte në pranverë dhe verë. Këto finches jetojnë në kullota dhe pyje të përziera, ku hanë farat nga pemët dhe shkurret. Përveç kësaj, ata janë përshtatur me strukturat njerëzore dhe tani shihen duke folezuar në kopshte dhe parqe. Disa mbeten gjatë gjithë vitit në veriperëndim dhe verilindje të Shteteve të Bashkuara, ndërsa të tjerët shumohen në të gjithë Kanadanë dhe dimërojnë në SHBA juglindore. dhe meshkujt janë kafe me ngjyrosje të kuqe. Ngjyrosja në Finch Purple është shumë më e kuqe e mjedrës dhe mbulon kokën, gjoksin dhe shpesh shtrihet mbi krahët e tyre, barkun e poshtëm dhe bishtin.

  17. Kassia Crossbill

  A cassia Crossfallsezoni i shumimit, meshkujt e kësaj specie kanë ngjyrë të verdhë të ndezur me ballë, krahë dhe bishta të zinj, ndërsa femrat kanë pjesë të sipërme ngjyrë kafe ulliri dhe pjesë të poshtme të verdha të zbehta. Në vjeshtë, meshkujt do të fillojnë të shkrihen në pendë dimërore të shurdhër me ngjyrë ulliri.

  Këto fincat e arta do të vizitojnë lehtësisht ushqyesit e oborrit të shtëpisë për farat e lulediellit dhe nyjer (gjembikut).

  4. Faturë e kuqe

  Faturë e kuqe (mashkull)

  Finches janë një nga speciet më të njohura të shpendëve të Amerikës së Veriut. Ato mund të jenë të vogla me sqepa të mprehtë delikate, ose të trashë me sqepa të trashë konik. Shumë specie kanë këngë të gëzuara, pupla shumëngjyrëshe dhe janë të lumtur të vizitojnë ushqyesit e oborrit të shtëpisë. Nëse jetoni në Amerikën e Veriut dhe jeni kurioz për llojin e fikës që keni parë jashtë, ky artikull është për ju. Le të zhytemi në 18 llojet e finches që mund të shihni në Amerikën e Veriut.

  18 Llojet e Finches

  1. Finch shtëpie

  House Finch (mashkull)ata "bredhin" nëpër shumë pjesë të Amerikës së Veriut në kërkim të kulturave të farës kur nuk shumohen.

  5. Finch rozë me kurorë gri

  Finch rozë me kurorë grikanë një sqep të verdhë, kapelë të kuqe dhe trup me vija ngjyrë kafe. Meshkujt gjithashtu kanë ngjyrë rozë në gjoks dhe në anët e tyre.

  Meshkujt janë vërejtur duke u shoqëruar me femra duke kënduar dhe thirrur ndërsa fluturojnë në rrathë. Femrat e zakonshme Redpolls ndërtojnë fole dhe zakonisht i vendosin në mbulesa tokësore, parvaz shkëmbinjsh ose në dru rrëshqitës, ku vendosin 2-7 vezë.

  9. Rosy-Finch me kapak kafe

  Rosy-Finch me kapak kafepastrime. Farat e gjembaçit napa janë një element kryesor diete, si dhe farat e lulediellit, sythat e pambukut dhe manaferrat.

  Ata do të vizitojnë ushqyesit e oborrit të shtëpisë, veçanërisht si pjesë e një tufeje të përzier me fishka të tjera, duke përfshirë finches amerikane dhe pisha siskins.

  12. Siskë pishe

  Luqe pishependët rozë rozë me kurora të kuqe, ndërsa femrat janë kafe dhe të bardha me vija të errëta.

  Gjatë stinës së pranverës, dieta e tyre përbëhet kryesisht nga fara dhe sytha. Kur vjen vera, ata e kalojnë dietën e tyre tek insektet, duke preferuar tenjat dhe larvat e fluturave. Ata janë vëzhguar duke vizituar depozita minerale në tokë për të shtuar kripë në dietën e tyre.

  Ndonëse nuk do të tolerojnë një fole tjetër pranë folesë së tyre, Finches Cassin shpesh folezojnë në afërsi relativisht të afërt, rreth 80 metra larg njëra-tjetrës, por në disa situata deri në 3 metra larg njëri-tjetrit.

  8. Redpoll i zakonshëm

  Redpoll i zakonshëm (mashkull)kjo specie ka dy shufra të bardha të rëndësishme në krahët e saj, ndërsa Kryqi i Kuq jo.

  Këta zogj hanë fara koni halore, të cilat i nxjerrin me sqepat dhe gjuhën e tyre të kryqëzuar. Gjatë verës, karkalecat me krahë të bardhë do të konsumojnë edhe insektet që i mbledhin nga toka. Nëse të korrat e konit nuk janë të forta, ato mund të shpërthejnë në pjesët verilindore dhe veriperëndimore të Shteteve të Bashkuara në kërkim të më shumë ushqimit.

  15. Lawrence's Goldfinch

  A Lawrence's Goldfinchndërsa femrat kanë pupla të verdha ulliri ose jeshile të shurdhër, por si meshkujt ashtu edhe femrat kanë pendë fluturimi në ngjyrë kafe.

  Ato u njohën si një specie e veçantë, e dallueshme nga Fatura e Kryqit të Kuq në 2017. Pamja e tyre është pothuajse saktësisht e njëjtë me një ndryshim të vogël në madhësinë e sqepit. Të emëruar nga Qarku Cassia, Idaho, ku gjenden, këta zogj nuk shumohen me karkaleca të tjera, nuk migrojnë dhe kanë këngë dhe thirrje të ndryshme nga ato të Kryqit të Kuq.

  18. European Goldfinch

  Imazhi nga ray jennings nga Pixabay
  • Emri shkencor: Carduelis carduelis
  • Wingspan: 8,3–9,8 inç
  • Madhësia: 4,7–5,1 inç

  Goldfinch evropian është një zog këngëtar i vogël, shumëngjyrësh vendas në Evropë dhe Azi. Shiriti i krahut të verdhë dhe koka e kuqe, e bardhë dhe e zezë u jep atyre një pamje të veçantë.

  Për shkak të kësaj pamjeje unike dhe këngës së tyre gazmore, ata janë mbajtur prej kohësh në mbarë botën si kafshë shtëpiake në kafaz. Ndërsa ata nuk janë vendas në Shtetet e Bashkuara ose Amerikën e Veriut, ata janë parë në të egra. Me kalimin e viteve, ndërsa këta zogj të përkëdhelur lëshohen ose ikin, ata mund të krijojnë popullata të vogla lokale. Deri më tani, asnjë nga këto popullata të egra nuk është rritur ndjeshëm ose ka zgjatur afatgjatë.

  Pra, nëse shihni një nga këto në SHBA, nuk jeni i çmendur, ka shumë të ngjarë të jetë një kafshë shtëpiake e arratisur.

  flickr)
  • Emri shkencor: Enukleatori Pinicola
  • Gjerësia e krahëve: 12-13 inç
  • Madhësia: 8 – 10 inç

  Grosbeakët e pishës janë zogj me ngjyra të ndezura. Ngjyra e tyre bazë është gri, me krahë të errët të shënuar me shirita krahësh të bardhë. Meshkujt kanë një larje të kuqe rozë në kokë, gjoks dhe shpinë, ndërsa femrat kanë një larje ngjyrë të verdhë të artë. Ato janë fincat më të mëdha me trup të trashë dhe me një faturë të trashë e të trashë.

  Zakonisht gjenden në klimat më të ftohta, duke përfshirë Alaskën, Kanadanë, pjesë të Shteteve të Bashkuara veriore dhe Euroazinë veriore. Shtëpia e tyre është pyjet me gjelbërim të përhershëm ku hanë fara, sytha dhe fruta nga bredhi, thupër, pisha dhe dëllinja.

  Shiko gjithashtu: 15 fakte rreth harabela të shtëpisë

  Gjatë dimrit ata do të vizitojnë ushqyesit e oborrit të shtëpisë brenda rrezes së tyre dhe do të shijojnë farat e lulediellit. Ushqyesit e platformës janë më të mirët për shkak të madhësisë së tyre më të madhe.

  3. Goldfinch Amerikan

  • Emri shkencor: Spinus tristis
  • Wingspan: 7,5–8,7 inç
  • Madhësia: 4,3–5,5 inç

  Gardina amerikane është një fikë e vogël, e verdhë që gjendet në të gjithë Shtetet e Bashkuara dhe në Kanadanë jugore. Ata migrojnë në distanca të shkurtra midis jugut të SHBA-së në dimër, në Kanadanë jugore në verë, por shumë vende ndërmjet tyre qëndrojnë gjatë gjithë vitit.

  Goldfinches amerikane ushqehen në grupe të vogla dhe hanë kryesisht fara nga bimët të tilla si gjembaku, bari dhe luledielli. GjatëKufiri verior i Shteteve të Bashkuara. Kur farat e konit janë më të rralla, dihet se ato udhëtojnë shumë në jug në SHBA për të kërkuar ushqim. Kjo ndodhte mjaft rregullisht çdo 2-3 vjet, megjithatë këto "përçarje" kanë qenë më pak të shpeshta që nga vitet 1980.

  Meshkujt janë të verdhë me kokë dhe krahë të errët, një shirit të madh të bardhë në krah, një të verdhë ballin dhe një sqep të zbehtë. Femrat janë shumë më pak të ngjyrosura me pendë kryesisht gri me pak të verdhë rreth qafës.

  Këta zogj jetojnë në pyje halore dhe i bëjnë foletë e tyre në pemë të larta ose shkurre të mëdha. Ata lëshojnë dy deri në pesë vezë në të njëjtën kohë, të cilat i inkubojnë për 14 ditë. Ndryshe nga shumica e zogjve këngëtarë, ata nuk kanë një këngë komplekse të përdorur për të tërhequr bashkëshortët ose për të kërkuar territor.

  Shiko gjithashtu: 4 zogj unikë që fillojnë me shkronjën X

  11. Lesser Goldfinch

  Imazhi: Alan Schmierer
  • Emri shkencor: Spinus psaltria
  • Wingspan: 5.9 -7,9 inç
  • Madhësia: 3,5-4,3 inç

  Gardincat e vogla mashkullore dallohen nga pendët e tyre të verdha të ndezura poshtë dhe puplat e sipërme të errëta. Pjesa e pasme e tyre mund të jetë një jeshile ulliri e errët ose një e zezë e fortë në varësi të rajonit. Femrat nuk kanë shumë ndryshime ngjyrash midis shpinës së tyre pak më të errët dhe pjesës së përparme të zbehtë.

  Goldfinches më të vogla gjenden në Shtetet e Bashkuara perëndimore, përmes Meksikës deri në Andet peruane. Ata preferojnë habitate me copëza, të hapura si fusha, gëmusha, livadhe dhe pyje
  Stephen Davis
  Stephen Davis
  Stephen Davis është një vëzhgues i zjarrtë i shpendëve dhe entuziast i natyrës. Ai ka studiuar sjelljen dhe habitatin e shpendëve për më shumë se njëzet vjet dhe ka një interes të veçantë për zogjtë në oborrin e shtëpisë. Stephen beson se të ushqyerit dhe vëzhgimi i zogjve të egër nuk është vetëm një hobi i këndshëm, por edhe një mënyrë e rëndësishme për t'u lidhur me natyrën dhe për të kontribuar në përpjekjet e ruajtjes. Ai ndan njohuritë dhe përvojën e tij përmes blogut të tij, Bird Feeding and Birding Tips, ku ofron këshilla praktike për tërheqjen e zogjve në oborrin tuaj, identifikimin e specieve të ndryshme dhe krijimin e një mjedisi miqësor ndaj kafshëve të egra. Kur Stephen nuk është duke vëzhguar shpendët, ai kënaqet me ecjen dhe kampingun në zona të largëta të shkretëtirës.