22 видови птици со црвени глави (Фотографии)

22 видови птици со црвени глави (Фотографии)
Stephen Davis
Pine Grosbeak (Слика: dfaulderФликр

Многу птици во Северна Америка имаат глави со црвени пердуви. Од мочуриштата на југоисток па сè до планинските борови шуми на Карпестите Планини, овој тип на обоеност е уникатен и лесно се забележува.

Црвените пердуви се почести кај клукајдрвците и птиците пеачки отколку кај крајбрежните птици и грабливци, но сè уште има широк спектар на птици со црвени пердуви глави. Оваа статија ќе ви покаже многу од најчестите птици во Северна Америка со црвени глави.

Прочитајте за да дознаете за 22 од овие уникатни птици!

22 Видови птици со црвени глави

1. Северен кардинал

Машки северен кардинал

Научно име: Cardinalis cardinalis

Исто така види: 35 брзи факти за забранети бувови

Машкиот северен кардинал има повеќе од само црвена глава - неговата целото тело е црвено. Иако женките не се толку светло обоени, тие сепак имаат некои црвени нијанси во светло-кафеавите пердуви.

Исто така види: 20 птици со попрскани јајца

Кардиналите се движат од источниот дел на Соединетите држави до југозападниот дел и Карпестите планини. Привлечете ги кај вашите хранилки за птици со семки од сончоглед, една од нивните омилени јадења.

2. Белокрилеста крстосница

Машки белокрилеста крстосница (Слика: Џон Харисонпортокалова кожа. Ова е адаптација на исхраната на кондорите, гнило месо. Немањето пердуви околу главите им го одржува лицето чисто кога колваат и кинат трупови.

И покрај нивната неуредна исхрана, калифорниските кондори се исклучително чисти птици. Често се капат за да се исчистат од отпад и остатоци од плен.

5. Кардинал со Црвена грмушка

Кардинал со Црвена креваимаат растенија погодни за опрашувачи. Колку повеќе инсекти во вашиот двор, толку е поголема веројатноста дека ќе одлетаат за посета.

16. Црвен крст

Црвен крст (машки)северниот дел на САД.

Само мажјаците се црвени, додека женките се кафеаво жолто-кафеава. Главите, градите и грбот на мажјаците се црвени во текот на целата година. Познато е дека тие се размножуваат во текот на целата година. Се додека има стабилен извор на храна, тие ќе прават гнездо.

3. Acorn Woodpecker

Научно име: Melanerpes formicivorus

Acorn Woodpeckers имаат голема, светло црвена дамка на круната на нивните глави. Остатокот од нивното лице има бели и црни дамки. Научниците го нарекуваат овој образец на лицето „со лице на кловн“. Може да разликувате мажјак од женка гледајќи во главата на птицата - мажјаците имаат бела дамка пред црвеното, но женките имаат црна дамка.

Желови клукајдрвци живеат на запад, каде што има дабови дрвја во изобилство. Тие ги чуваат желадите така што ги собираат и ги туркаат во кората на дрвјата. Илјадници желади може да се складираат на овој начин секоја година.

4. Калифорнија Кондор

Калифорнија Кондорrubifrons

Доколку живеете во југозападниот дел на Соединетите Американски Држави, можеби ќе имате доволно среќа да ѕирнете во црвено лице во пролетните и летните месеци. Оваа мала чорбаџика што јаде инсекти претпочита да живее во зимзелени шуми на висока надморска височина во Ново Мексико и Аризона и Мексико.

Иако живеат и бараат храна во шумите, црвените чорбаџии избираат да се гнездат на земја. Мажјаците имаат црвена глава, прекината со црна лента во облик на лента зад очите. Женките имаат сличен модел, но тие се повеќе портокалови.

21. Виолетова Финч

Виолетова Финч (Слика: Мишел Берубепердуви на дојката, давајќи му изглед налик на акварел. И мажјаците и женките се црно-бели со драматична црвена глава. Тие дупчат дупки во дрвјата и грмушките со нивните сметки, а потоа го лижат сокот.

Ако живеете на северозападниот дел на Тихиот Океан, можеби ќе имате доволно среќа да видите сапсица со црвени гради. Привлечете ги во вашиот двор со колибри, особено во зима, кога е помала веројатноста да тече сок.

14. Црвенокосиот клукајдрвец

Слика: Дејв Менке, USFWS19 век - тие се вратија дома во северниот дел на Соединетите Американски Држави и Големите Рамнини.

Само мажјаците имаат карактеристичен црвен пердув на лицето. Тоа им помага да се издвојат од нивната околина, како и да ги импресионираат женките за време на сезоната на парење. Женките се слабо кафеава што добро се камуфлира со ниви и треви.

Касиновите сики до вашиот двор нудејќи семки од сончоглед. Само мажјаците пеат и тие ќе ги имитираат повиците на другите видови. Во првата година, мажјаците живеат заедно во она што орнитолозите го нарекуваат „ергенски стада“.

7. Цимет цимет

Научно име: Spatula cyanoptera

Машките цимет цимет го добиле своето име по богатите, речиси блескава, 'рѓосана боја на нивните пердуви. Главите и телата на мажјаците се рѓосано црвени, а грбот и опашката се црни. Тие имаат дури и светло црвено око. Женките се темно кафеави, со црни очи.

Забележете ги чашите од цимет во западниот дел на САД во текот на пролетните и летните месеци. Ако погледнете многу внимателно, може да забележите гнездо. Женките го плетат гнездото во трска, така што е скриено од речиси секој агол.

8. Куќна сипка

Машко куќарка сипка (Слика: birdfeederhub.com)

Научно име: Хеморхен мексикански

Куќната сипка живее во повеќето на Соединетите Американски Држави, освен за Големите Рамнини, каде што дрвјата се премногу ретки за да ја издржат нивната популација. Првично родени на Запад, тие добро се прилагодиле на источниот дел на САД.

Мажјаците се само црвени поради антиоксидансите во храната што ја јадат. Тој црвен пигмент се појавува во црвените пердуви на главата и градите. Бидејќи женките претпочитаат да се парат со поцрвени мажјаци, тоа ги поттикнува мажјаците да јадат диета богата со антиоксиданси.

9. Бор Гросбек
Stephen Davis
Stephen Davis
Стивен Дејвис е страствен набљудувач на птици и ентузијаст на природата. Тој го проучува однесувањето и живеалиштето на птиците повеќе од дваесет години и има особен интерес за птици во двор. Стивен верува дека хранењето и набљудувањето на дивите птици не е само пријатно хоби, туку и важен начин да се поврзете со природата и да придонесете во напорите за зачувување. Своето знаење и искуство го споделува преку неговиот блог, Bird Feeding and Birding Tips, каде нуди практични совети за привлекување птици во вашиот двор, идентификување на различни видови и создавање средина погодна за дивиот свет. Кога Стивен не гледа птици, тој ужива во пешачење и кампување во оддалечените дивини.