20 птици со попрскани јајца

20 птици со попрскани јајца
Stephen Davis
Викимедија комонсЗаеднички

Научно име: Antigone canadensis

Sandhill Crane е елегантна и убава птица која живее во многу региони на Северна Америка, како и дел од Мексико и северните острови на Карибите. Пролетта и летото ги поминува во поголемиот дел од Канада, како и во северните прерии на Соединетите држави. Популациите кои презимуваат живеат во Флорида и Тексас.

Јајцата од кран од песок се светло кафеаво-жолти со кафени или сиви дамки. Снесуваат околу 1-3 одеднаш и се инкубираат 29-32 дена.

Sandhill Crane Eggsиме: Mimus polyglottos

Оваа црно-бела птица е една од најпрепознатливите птици пејачки во САД и Мексико. Домашна на целата долна 48, северната потсмевна птица го поминува своето време гласно повторувајќи ги песните на другите птици. Тој е територијален и често ја врти опашката нагоре и надолу и трепка со белите шипки од крилата.

Јајцата на потсмевната птица се бледо сина или зелена со црвеникави или кафени дамки. Снесуваат 2-6 јајца одеднаш и инкубацијата е околу 12-13 дена. Мажјаците ја градат чашата за гнездо, додека женките ја додаваат внатрешната обвивка.

Јајца од северна потсмешницаИсточниот и западниот брег на Северна Америка. Некои популации мигрираат помеѓу брегот на Заливот во зима и северниот тек на Канада во лето. Тие добро се приспособиле на човечки градежни проекти, особено на облакодери.

Прегрин соколи се гнездат на карпа, околу една третина од патот надолу по лицето на карпата на полицата. Тие можат да користат и други високи структури како мостови, облакодери и силоси. Јајцата се обоени со крем до кафена боја, со пурпурни, црвеникави кафеави дамки. Се снесуваат 2-5 јајца одеднаш, а инкубацијата трае 29-32 дена.

16. Чорбало со качулка

Чорбало со качулка (машко)Патриша Пирс / flickr / CC BY 2.0

Научно име: Molothrus ater

Каури со кафеави глави често се сметаат за непријатност во поголемиот дел од нивниот опсег . Тоа е затоа што тие се гнездо паразити. Женките не градат гнездо, несат јајца и не ги одгледуваат своите млади во него. Наместо тоа, тие ги несат своите јајца во гнезда на други птици. Кафеавоглавите пилиња од кравари брзо созреваат и ги туркаат другите пилиња надвор од гнездото.

Јајцата од кравари се бели или сиво-бели со кафени или сиви дамки. Тие често депонираат само едно јајце во друго гнездо. Тие се инкубираат за само 10-12 дена, што е малку побрзо од многу птици пејачки.

Јајце од кравари со кафеаво глави во гнездото на Источна Фибизабележан во Мериленд, како и во поголемиот дел од источните Соединетите Американски Држави. Оваа птица песнопојка е овошјада која сака темно и зрело овошје. Привлечете го во вашиот двор нудејќи му темни цреши, сливи и овошен желе. Мажјаците тешко се пропуштаат бидејќи имаат светло портокалови пердуви на градите!

Ориолите градат висечки гнезда слични на чорапи. Нивните јајца се бледо сиви или сини со темни дамки. Снесуваат 3-7 јајца по спојка и се инкубираат 11-14 дена.

12. Оспреј

Оспреј

Научно име: Fratercula arctica

Исто така види: Зошто исчезнаа моите колибри? (5 причини)

Атлантскиот пуфин живее исклучиво на брегот на Источна Канада и Северна Нова Англија. Тие се дуплираат како летачи и вешти пливачи кои ловат риба на крилата додека се под вода. Додека поголемиот дел од годината го поминуваат на море, летајќи, пливајќи и ловејќи на студени води, тие се размножуваат во лето на островите во близина на брегот на Северниот Атлантик.

Овие пуфини копаат плитка дупка или дупка во земјата за да ги користат како гнездо. Тие исто така може да се гнездат под камења или во пукнатини на карпи. Нивните јајца можат да бидат обични бели или попрскани. Атлантските пуфини обично снесуваат само едно јајце во исто време и мора да го инкубираат 36-45 дена.

18. American Crow

Слика од Џек Булмер од Pixabay

Научно име: Corvus brachyrhynchos

Лесно е да се забележи оваа интелигентна птица; го даваат непогрешливото сјајно црно перје и рапавото крцкање. Враните се прилагодиле на низа средини низ Северна Америка, живеат во текот на целата година во повеќето од пониските 48 држави. Враните се едни од најпаметните видови птици, кои имаат софистицирана социјална мрежа и се познати по тоа што користат алатки за да добијат храна и вода.

Јајцата од врана се бледо синкаво зелена со кафени дамки кои стануваат потешки на големиот крај. Снесуваат 3-9 одеднаш и се инкубираат 16-18 дена.

American Crow Egg

северниот кардинал е сигурен и лесно забележлив пејач. Тој лесно ги посетува хранителите на птици и често пее и свирка од високи, видливи костуми. Женките се гнездат во густи плетки четка и зеленило.

Северните кардинални јајца се сивкасто или зеленикаво бели со сиви или кафени дамки. Снесуваат 2-5 јајца по спојка, а за инкубација се потребни 11-13 дена.

Северни кардинални јајцаи живеат таму во текот на целата година. Веројатно веќе ги посетуваат вашите хранилки за птици и сакаат семки од сончоглед и просо.

Домашните врапчиња можат да снесат 1-8 јајца одеднаш. Тие се бледо зеленикаво или синкаво бели, со сиви или кафени дамки. Потребни се околу 10-14 дена за да се изведат.

Јајце од домашно врапче

Јајцата од птици доаѓаат во различни бои, вклучувајќи сина, сива, кафеава и бела. На повеќето од нас веројатно им се познати белите или кафените пилешки јајца во продавницата или светло сините јајца на робин. Но, јајцата може да бидат и попрскани. Целосната причина зошто некои јајца имаат дамки, а некои немаат е непозната, иако постојат некои теории. Во оваа статија ќе научиме за 20 птици со попрскани јајца.

20 птици со попрскани јајца

Па зошто птиците имаат попрскани јајца? Наједноставното објаснување би било дека дамката им помага на јајцата подобро да се спојат во гнездото, обезбедувајќи камуфлажа. Ова може да биде случај за некои видови (особено птиците што се гнездат на земја), но секако не за сите. Многу мајки ги чуваат своите јајца прилично добро скриени без потреба од камуфлажа, а кај некои видови попрсканите јајца всушност се истакнуваат на позадината на гнездото наместо да се мешаат.

Исто така види: 15 факти за куќните врапчиња

Направени се некои истражувања на овие протопорфирински дамки (на техничко име за дамките) во големи цицки. Се чини дека за некои птици, внесувањето доволно калциум во нивната исхрана за да се развијат дебели лушпи од јајца е проблем. Протопорфиринските дамки можат да помогнат да се зајакнат послабите лушпи од јајцата.

Има уште многу да се открие за овие точки и нивната употреба кај различни видови птици. Но, засега, ајде само да погледнеме во 20 вообичаени видови за кои се знае дека имаат попрскани јајца.

1. Сендхил Крејндамки. Нивниот период на инкубација е 12-16 дена.
Stephen Davis
Stephen Davis
Стивен Дејвис е страствен набљудувач на птици и ентузијаст на природата. Тој го проучува однесувањето и живеалиштето на птиците повеќе од дваесет години и има особен интерес за птици во двор. Стивен верува дека хранењето и набљудувањето на дивите птици не е само пријатно хоби, туку и важен начин да се поврзете со природата и да придонесете во напорите за зачувување. Своето знаење и искуство го споделува преку неговиот блог, Bird Feeding and Birding Tips, каде нуди практични совети за привлекување птици во вашиот двор, идентификување на различни видови и создавање средина погодна за дивиот свет. Кога Стивен не гледа птици, тој ужива во пешачење и кампување во оддалечените дивини.