35 брзи факти за забранети бувови

35 брзи факти за забранети бувови
Stephen Davis
на главата, а другиот пониско. Ова им помага да ја слушнат прецизната локација на пленот.

7. Забранетите бувови всушност имаат ужасно сетило за мирис.

8. Забранетите бувови ловат мали цицачи, птици, водоземци, влекачи, дури и големи инсекти и риби.

9. Забранетите бувови се големи со заоблени глави, шарени кафеави и бели насекаде со темни очи речиси црни.

10. Тие можат да се најдат како живеат во северна и сега северозападна Америка.

11. Постојат три подвидови на северна решетка був, Тексас, Флорида и мексикански забранет був.

12. Забранетите бувови се еден од над 200 видови на бувови.

Слика: OLID56

Забранетите бувови се неверојатни ловци, прекрасни животни и задоволство за да видите дали некогаш сте доволно среќни. Сакањето да ги погледнете овие прекрасни предатори не е резервирано само за набљудувачите на птици. Можеби ќе откриете дека Забранетите бувови биле веднаш под вашиот нос, но бидејќи нивниот пердув е совршен за мешање, никогаш нема да го знаете тоа. Собравме 35 факти за забранетите бувови за да ви помогнеме да дознаете повеќе за овој грабнувач и можеби дури и да ги зголемите вашите шанси да идентификувате еден.

35 брзи факти за забранети бувови

1. Забранетите бувови го добиле своето име поради вертикалните шипки и хоризонталните шипки на нивниот стомак и градите.

2. Забранетите бувови исто така се нарекуваат или познати како був со пруги, северна решетка був или дури понекогаш и був.

3. Нивното научно име е Strix varia.

4. Забранетите бувови растат меѓу 19 и 21 инчи во должина, тежат во просек 1,6 фунти и имаат распон на крилјата помеѓу 33-43 инчи“.

Исто така види: Еве зошто црвената боја за храна може да биде штетна за колибрите

5. Нивните очи се во облик на цевка, како двоглед, што им дава одлична перцепција на длабочина и големи очи за да им помогне на повеќе светлина да влезе во текот на ноќта, што им дава подобар вид дури и од луѓето ноќе. Очите на забранети бувови се една совршена адаптација што ги направи овие птици совршени предатори.

Забранети бувови (Слика: birdfeederhub)

6. Забранетите бувови имаат одличен слух, но дали знаевте дека имаат асиметрични уши за триаголен звук? Едното уво се наоѓа повисокодруги видови на бувови.

19. Тие ќе се парат доживотно, што значи дека еден пар може да биде заедно повеќе од 20 години.

20. Забранетите бувови ги прават своите гнезда во борови, смрека, ела и кедрови шуми. Тие бараат зрели, густи шуми за да можат да најдат големи дрвја со шуплини за гнездење.

21. Младите забранети бувови можат да одат нагоре по стеблото на дрвото со тоа што ќе ја зграпчат кората со нивниот клун и канџите и мавтајќи со крилјата.

Исто така види: Дали јастребите јадат мачки?

22. Бувовите можат да носат околу 4 пати поголема тежина.

23. Забранетите бувови ќе и можат да јадат мали мачки и кучиња.

24. Во текот на денот, можете да ги најдете овие бувови како се креваат на гранки и во шуплини на дрвјата, ловејќи главно ноќе.

Совети за забранети бувови

Совети за привлекување бувови

  • Обезбедете кутии за гнездење
  • Не отстранувајте или исечете големи постари дрвја.
  • Обезбедете бања за птици
  • Создадете двор со многу растенија и зеленило, давајќи тие се идеални ловишта.

Можете да ги исплашите забранетите бувови со

  • Користење строб светла
  • Не привлекување други птици, Отстранете ги хранителите за птици.
  • Создавање гласни звуци
  • Одржување мали миленичиња во затворен простор
  • Отстранете ги местата и опциите за гнездење и печење.

25. Забранетите бувови се инвазивен вид, кои ги поместуваат забележаните бувови додека се движат во северозападниот дел на Пацификот. Забранетите бувови се поголем поагресивен вид, што го нарушува гнездењето на забележаните бувови. Тоа, и нивната конкуренција за хранаги избркаат забележаните бувови, кои веќе беа загрозени поради губење на живеалиштата.

26. Забранетите бувови можат да поминат целосно незабележано додека лета. Тие се блиску до бесшумни. Забранетите бувови се способни да се движат со помала брзина без да трепнат, а структурата на нивните пердуви делува како придушувач. На пердувите на крилата имаат назаби како чешел кои го разбиваат воздухот што го создава типичниот звук на свиткување.

27. Големиот роговиден був е една од најсериозните закани со кои се соочува Забранетиот був.

28. Забранетиот був ќе се пресели на друг дел од својата територија кога ќе се најде Големиот роговиден був за да го избегне.

29. Забранетите бувови постојат најмалку 11.000 години. Плеистоценски фосили се ископани во Флорида, Тенеси и Онтарио.

30. Забранетите бувови не мигрираат, и тие ќе живеат во истата област цел живот, откако се преселиле само неколку милји за тоа време.

31. Најстариот снимен Забранет Був имал најмалку 24 години. Беше врзан во Минесота во 1986 година, а подоцна беше пронајден мртов, заплеткан во рибарска опрема, во 2010 година.

32. Статусот на заштита на забранетите бувови е рангиран како засегнати под закуп, при што нивната популација расте во број.

33. Бувовите се креваат за да бараат територија, да комуницираат со својот партнер и да сигнализираат опасност.

34. Забранетите бувови ќе ја одржуваат истата територија и повеќе места за гнездење многу години.

35. Забранети бувови ја маваат главатазатоа што не можат да ги движат очите. Ова им помага да можат да видат и гледаат работи што обично не можеле.
Stephen Davis
Stephen Davis
Стивен Дејвис е страствен набљудувач на птици и ентузијаст на природата. Тој го проучува однесувањето и живеалиштето на птиците повеќе од дваесет години и има особен интерес за птици во двор. Стивен верува дека хранењето и набљудувањето на дивите птици не е само пријатно хоби, туку и важен начин да се поврзете со природата и да придонесете во напорите за зачувување. Своето знаење и искуство го споделува преку неговиот блог, Bird Feeding and Birding Tips, каде нуди практични совети за привлекување птици во вашиот двор, идентификување на различни видови и создавање средина погодна за дивиот свет. Кога Стивен не гледа птици, тој ужива во пешачење и кампување во оддалечените дивини.