22 lloje zogjsh me koka të kuqe (Foto)

22 lloje zogjsh me koka të kuqe (Foto)
Stephen Davis
Pine Grosbeak (Imazhi: dfaulderFlickr

Shumë zogj në Amerikën e Veriut kanë kokë me pendë të kuqe. Nga kënetat e juglindjes deri në pyjet malore me pisha të Maleve Shkëmbore, ky lloj ngjyrimi është unik dhe i lehtë për t'u dalluar.

Puplat e kuqe janë më të zakonshme në mesin e qukapikëve dhe zogjve këngëtarë sesa midis zogjve të bregdetit. dhe grabitqarët, por ka ende një gamë të gjerë zogjsh me kokë me pendë të kuqe. Ky artikull do t'ju tregojë shumë nga zogjtë më të zakonshëm në Amerikën e Veriut me kokë të kuqe.

Lexo më tej për të mësuar rreth 22 prej këtyre zogjve unikë!

22 Lloje shpendësh me kokë të kuqe

1. Kardinali Verior

Mashkull Kardinali Verior

Emri shkencor: Cardinalis cardinalis

Shiko gjithashtu: 4 këshilla të thjeshta për të hequr qafe zogjtë dhunues që mbushin furnizuesit tuaj

Mashkull kardinali verior ka më shumë se një kokë të kuqe – e tij i gjithë trupi është i kuq. Ndërsa femrat nuk janë aq me ngjyra të ndezura, ato ende kanë disa nuanca të kuqe në pendët e tyre kafe të lehta.

Shiko gjithashtu: A duhet t'i heq ushqyesit për shkak të gripit të shpendëve?

Kardinalët variojnë nga Shtetet e Bashkuara lindore në jugperëndim dhe shkëmbinjtë. Tërhiqni ata te ushqyesit tuaj të shpendëve me farat e lulediellit, një nga ushqimet e tyre të preferuara.

2. Kryqëzimi me krahë të bardhë

Kryqëzimi me krahë të bardhë mashkull (Image: John Harrisonlëkurë portokalli. Ky është një përshtatje me dietën e kondoreve, mishin e kalbur. Duke mos pasur pendë rreth kokës, fytyrat e tyre të pastra kur godasin dhe grisin kufomat.

Pavarësisht dietës së tyre të çrregullt, kondorët e Kalifornisë janë zogj jashtëzakonisht të pastër. Ata lahen shpesh për t'u pastruar nga mbeturinat dhe mbetjet nga gjahu.

5. Kardinali me kreshtën e kuqe

Kardinali me kreshtën e kuqekanë bimë miqësore me pjalmuesit. Sa më shumë insekte në oborrin tuaj, aq më shumë ka gjasa që ata të fluturojnë për një vizitë.

16. Fatura e Kryqit të Kuq

Faturën e Kryqit të Kuq (mashkull)veri të Shteteve të Bashkuara.

Vetëm meshkujt janë të kuq, ndërsa femrat janë ngjyrë kafe të verdhë-kafe. Kokat, gjoksi dhe shpina e meshkujve janë të kuqe gjatë gjithë vitit. Ata kanë qenë të njohur të shumohen gjatë gjithë vitit. Për sa kohë që ka një burim të qëndrueshëm ushqimi, ata do të bëjnë një fole.

3. Qukapiku i Acorn

Emri shkencor: Melanerpes formicivorus

Quapikët e Acorn kanë një njollë të madhe, të kuqe të ndezur në kurorën e kokave të tyre. Pjesa tjetër e fytyrës së tyre ka njolla të bardha dhe të zeza. Shkencëtarët e quajnë këtë model të fytyrës "fytyrë klloun". Ju mund të dalloni një mashkull nga një femër duke parë kokën e zogut - meshkujt kanë një njollë të bardhë përpara të kuqes, por femrat kanë një njollë të zezë.

Quapikët e lisit jetojnë në perëndim ku pemët e lisit janë të bollshme. Ata i ruajnë lisat duke i mbledhur dhe duke i shtyrë në lëvoren e pemëve. Mijëra lisa mund të ruhen në këtë mënyrë çdo vit.

4. Kaliforni Condor

California Condorrubifrons

Nëse jetoni në Shtetet e Bashkuara të Amerikës jugperëndimore, mund të jeni me fat që të kapni një paraqitje të shkurtër të çafkës me fytyrë të kuqe në muajt e pranverës dhe verës. Ky kafshatë e vogël, që ha insekte, preferon të banojë në pyjet me gjelbërim të përhershëm në lartësi të mëdha në New Mexico dhe Arizona dhe Meksikë.

Edhe pse jetojnë dhe ushqehen me foragjere në pyje, çifkat me fytyrë të kuqe zgjedhin të bëjnë fole në tokë. Meshkujt kanë një kokë të kuqe, të ndërprerë nga një shirit i zi në formë shiriti koke pas syve. Femrat kanë modele të ngjashme, por ato janë më portokalli.

21. Finch i purpurt

Finch i purpurt (Image: Michel Berubependët e gjoksit, duke i dhënë një pamje të ngjashme me bojëra uji. Të dy meshkujt dhe femrat janë bardh e zi me një kokë të kuqe dramatike. Ata hapin vrima në pemë dhe shkurre me kartonat e tyre dhe më pas lëpin lëngun.

Nëse jetoni në Paqësorin Veriperëndimor, mund të jeni me fat sa të shihni një sapsi me gjoks të kuq. Tërhiqni ato në oborrin tuaj me ushqyes suet, veçanërisht në dimër, kur lëngu ka më pak gjasa të rrjedhë.

14. Qukapiku me kokë të kuqe

Imazhi: Dave Menke, USFWSShekulli i 19-të - ata janë bërë në shtëpi në Shtetet e Bashkuara veriore dhe Rrafshinat e Mëdha.

Vetëm meshkujt kanë pendën karakteristike të kuqe të fytyrës. I ndihmon ata të dallohen nga mjediset e tyre si dhe t'u bëjnë përshtypje femrave gjatë sezonit të shumimit. Femrat janë një ngjyrë kafe e zbehtë që kamuflohet mirë me fusha dhe barëra.

Finches Cassin's në oborrin tuaj duke ofruar fara luledielli. Vetëm meshkujt këndojnë dhe ata do të imitojnë thirrjet e specieve të tjera. Në vitin e tyre të parë, meshkujt jetojnë së bashku në ato që ornitologët i quajnë "kope të beqarëve".

7. Cinnamon Teal

Emri shkencor: Spatula cyanoptera

Cinnamon Teal meshkujt e marrin emrin nga të pasurit, ngjyra gati e ylbertë, e ndryshkur e puplave të tyre. Kokat dhe trupat e meshkujve janë të kuq të ndryshkur, dhe shpina dhe bishti i tyre janë të zeza. Ata madje kanë një sy të kuq të ndezur. Femrat janë kafe të errëta, me sy të zinj.

Njollojini çajrat e kanellës në Shtetet e Bashkuara perëndimore gjatë muajve të pranverës dhe verës. Nëse shikoni shumë nga afër, mund të dalloni një fole. Femrat e endin folenë në kallamishte, kështu që ajo fshihet nga pothuajse çdo kënd.

8. Finch i shtëpisë

Finch mashkull i shtëpisë (Imazhi: birdfeederhub.com)

Emri shkencor: Haemorhous mexicanus

Finch i shtëpisë jeton në shumicën të Shteteve të Bashkuara me përjashtim të Rrafshinave të Mëdha, ku pemët janë shumë të pakta për të mbështetur popullsinë e tyre. Fillimisht vendas në Perëndim, ata janë përshtatur mirë në Shtetet e Bashkuara lindore.

Meshkujt janë të kuq vetëm për shkak të antioksidantëve në ushqimet që hanë. Ai pigment i kuq shfaqet në pendët e kuqe në kokë dhe gjoks. Meqenëse femrat preferojnë të çiftëzohen me meshkuj më të kuq, kjo i nxit meshkujt të hanë një dietë të pasur me antioksidantë.

9. Pisha Grosbeak
Stephen Davis
Stephen Davis
Stephen Davis është një vëzhgues i zjarrtë i shpendëve dhe entuziast i natyrës. Ai ka studiuar sjelljen dhe habitatin e shpendëve për më shumë se njëzet vjet dhe ka një interes të veçantë për zogjtë në oborrin e shtëpisë. Stephen beson se të ushqyerit dhe vëzhgimi i zogjve të egër nuk është vetëm një hobi i këndshëm, por edhe një mënyrë e rëndësishme për t'u lidhur me natyrën dhe për të kontribuar në përpjekjet e ruajtjes. Ai ndan njohuritë dhe përvojën e tij përmes blogut të tij, Bird Feeding and Birding Tips, ku ofron këshilla praktike për tërheqjen e zogjve në oborrin tuaj, identifikimin e specieve të ndryshme dhe krijimin e një mjedisi miqësor ndaj kafshëve të egra. Kur Stephen nuk është duke vëzhguar shpendët, ai kënaqet me ecjen dhe kampingun në zona të largëta të shkretëtirës.