Sa shpesh duhet ta pastroj ushqyesin tim të kolibrit?

Sa shpesh duhet ta pastroj ushqyesin tim të kolibrit?
Stephen Davis

Pavarësisht nëse jeni duke bërë nektarin tuaj apo jo, mbajtja e pastër e ushqyesit tuaj të nektarit është me rëndësi të madhe. Sa shpesh duhet të pastroni ushqyesin tuaj të kolibrit? Ju duhet të vazhdoni dhe të pastroni ushqyesin tuaj të kolibrit sa herë që ndryshoni nektarin, çdo 1-6 ditë në varësi të temperaturës së jashtme. Sa më nxehtë të jetë jashtë, aq më shpesh do t'ju duhet të pastroni ushqyesin tuaj dhe të nxirrni nektar të ri për të shmangur prishjen, mykun dhe rritjen e baktereve.

Sa shpesh të pastroni ushqyesin tuaj të kolibrit

Sa më i nxehtë të jetë, aq më shpejt do të rriten bakteret e këqija në nektar. Bakteret dhe mikroorganizmat mund të jenë vetë të dëmshëm, por ato gjithashtu nxisin fermentimin. Kur uji i sheqerit fermentohet, këta mikroorganizma e kthejnë sheqerin në alkool, të cilin mëlçia e kolibrit nuk mund ta përballojë shumë. Myku i zi është një tjetër problem i keq që shfaqet në shumë ushqyes të kolibrit dhe mund të jetë fatal.

Kjo grafik që krijuam do t'ju ndihmojë të kuptoni se sa ditë mund të shkoni, bazuar në temperaturën e lartë të jashtme, përpara se të nevojitet pastrimi. Siç mund ta shihni kur është në të 70-at ose nën të, mund ta lini jashtë për rreth gjashtë ditë. Megjithatë, sapo të arrijë vitet '90, do t'ju duhet të freskoheni dhe pastroni çdo ditë!

Shiko gjithashtu: 17 zogj që fillojnë me T (me foto)

Sigurohuni që ta ndiqni këtë grafik nga afër, edhe nëse nektari duket i mirë. Megjithatë gjithmonë ndërroni nektarin dhe pastroni ushqyesin nëse vëreni ndonjë nga të mëposhtmet:

 • me re /grimca qumështore, me fije, lundruese
 • erë e fortë shumë e ëmbël ose shumë e thartë
 • myku që rritet brenda rezervuarit ose rreth portave
 • mbetje ngjitëse ose të kristalizuara rreth portave që mund të bëjnë e kanë të vështirë të futin sqepin brenda dhe të pinë. ndodh më shumë në ushqyesit me kokë poshtë.

Më e rëndësishmja, ushqyesit duhet të pastrohen ndërmjet mbushjeve. Ju nuk mund ta "mbushni" me më shumë nektar, ju duhet të hidhni nektarin e vjetër, të merrni ushqyesin dhe ta lani atë, më pas të vendosni nektarin e freskët në një ushqyes të pastër.

Si ta pastroni ushqyesin tuaj të kolibrit

Kur e hulumtova këtë, gjeta shumë informacione kontradiktore. Disa njerëz thanë se sapuni ishte i mirë, disa këmbëngulën të shmangnin sapunin dhe të përdornin vetëm uthull. Ky është një gjykim që duhet të bëni.

Mendoj se gjëja e rëndësishme është të gjeni diçka që do të jetë e thjeshtë për ju që të vazhdoni. Pastrimi i vazhdueshëm është çelësi. Unë do të rekomandoja një larje të mirë dhe të plotë me sapun sa herë që rimbushni ushqyesin, me njomje me uthull ose zbardhues si një pastrim më i thellë herë pas here ose nëse vëreni shumë probleme me mykun dhe kërpudhat.

Mbajini ato porte ushqyese pastër!

Larje me sapun

Me një detergjent të butë dhe ujë të nxehtë, fërkojeni mirë ushqyesin dhe shpëlajeni shumë mirë për të hequr të gjitha mbetjet e sapunit. Tharje me ajër ose peshqir. Sigurohuni që jeni duke hyrë brenda portës së ushqimit dhe çdo tjetërtë çara.

Shiko gjithashtu: 15 lloje zogjsh portokalli (me fotografi)

Me siguri do të dëshironi të caktoni një sfungjer dhe disa furça shishe për këtë qëllim dhe t'i mbani të ndara nga ato me të cilat lani enët. Disa ushqyes mund të futen në pjatalarëse, megjithatë kontrolloni me kujdes udhëzimet e prodhuesit në mënyrë që të mos përfundoni duke shkrirë ose shtrembëruar ushqyesin. Kjo metodë gjithashtu mund të mos jetë më e mira për pastrimin e vrimave të ushqimit, kështu që ju mund të dëshironi t'i pastroni vetë ato veçmas.

Peroksid / uthull

Nëse dëshironi të shmangni potencialin për mbetje sapuni, ose sigurohuni më shumë që po vrisni lëndë organike si myku, mund të provoni të njomni ushqyesin për disa orë ose me peroksid hidrogjeni 3% ose me uthull të bardhë (2 pjesë ujë në 1 pjesë uthull). Pasi ta lini ushqyesin të njomet, përdorni furça për të pastruar të gjitha sipërfaqet dhe të çarat. Shpëlajeni tërësisht me ujë të nxehtë.

Zbardhues

Nëse vërtet dëshironi të sterilizoni ushqyesin ose keni probleme me formimin e mykut të zi, zbardhuesi është alternativa juaj më e mirë për të fshirë pllakën. Fjalë për fjalë! Kjo është gjithashtu një ide e mirë për ta bërë çdo 4-6 javë si një "pastrim i thellë" i ushqyesit. Holloni zbardhuesin duke përzier një çerek filxhani zbardhues në një gallon ujë.

Me siguri do të dëshironi të përdorni një kovë të vogël për këtë. Lëreni ushqyesin të zhytet për një orë, sigurohuni që të gjitha pjesët e ushqyesit të jenë zhytur në ujë. Pas njomjes, vishni disa doreza kuzhine për të mbrojtur duart dhe përdorni furça për t'i pastruar atoushqeni mirë, më pas shpëlajeni tërësisht dhe lëreni të thahet në ajër.

Ushqyesit në formë tenxhere pastrohen lehtë

Këshilla

 • Nuk mund të gjesh furça për t'u futur në ushqyesin tuaj të vogël vrimat e portit? Provoni pastrues tubash! Mund të merrni një paketë të lirë nga një dyqan artizanati dhe ta hidhni pas përdorimit.
 • Nuk keni kohë ta pastroni menjëherë ushqyesin tuaj, por nuk doni të humbisni ushqimin për hummerët? Merrni një furnizues rezervë. Zakonisht ushqyesit e kolibrit nuk janë shumë të shtrenjta, kështu që nuk do të prishin bankën për të pasur një ushqyes të dytë. Nëse keni gjithmonë një të pastër pranë, atëherë mund të hidhni nektarin menjëherë në ushqyesin e pastër dhe të keni një ose dy ditë për të larë atë të ndotur.
 • Zgjidhni ushqyes të lehtë për t'u pastruar. Kur kërkoni për ushqyesin tuaj të radhës, mos mendoni vetëm se sa i bukur është, mendoni se sa e lehtë është të ndahet. A ka hapje të vogla në të cilat do të jetë e vështirë të futesh furça? Bëjeni më të lehtë për veten kur bëhet fjalë për larje.

Ushqyes të rekomanduar të kolibrit

Këtu janë disa ushqyes që rekomandoj posaçërisht për pastrim të lehtë. Ata të gjithë do të bëjnë punën e tërheqjes së koliberëve, por ata kanë bonusin e shtuar se nuk janë një dhimbje e madhe për t'u pastruar.

Aspektet HummZinger HighView

Në sipas mendimit tim, ky ushqyes në stilin e pjatës është më i lehtë për t'u pastruar. Pjesa e sipërme e kuqe heq pjesën e poshtme të pastër dhe këto janë dy pjesët e vetme. Pjata e cekët dhe pjesa e sipërme nuk janë të vështira për t'u arriturvende, nuk ka nevojë për furça me doreza të gjata. E vetmja "çarje" për të cilën mund të flitet janë vrimat e portës së ushqyesit dhe një furçë e vogël ose pastrues tubash do ta bëjë këtë.

Songbird Essentials Ushqyesi i pastër 16 oz i Dr JB

Ky është një tjetër ushqyes i krijuar duke pasur parasysh lehtësinë e pastrimit. Tubi ndahet lehtësisht nga baza dhe gryka e gjerë në tub do të thotë që nuk do të keni vështirësi për t'i marrë duart & amp; brushat aty për ta pastruar.

Baza ka hapësirë ​​të mjaftueshme që ju të mund të arrini brenda pa shumë probleme dhe portat e ushqimit nuk janë tepër të zbukuruara që do të thotë se ato pastrohen më lehtë. E thjeshtë dhe efektive.

Nuk mund të vazhdoj me gjithë këtë pastrim, çfarë të bëj?

Është e vërtetë, të kesh një ushqyes kolibri është shumë mirëmbajtje. Sigurisht më shumë sesa mund të jeni mësuar të keni vetëm një ushqyes të rregullt të farës. Por është kaq e rëndësishme për të mbajtur kolibrin tuaj të shëndetshëm. Pra, jini të sinqertë me veten nëse e dini se nuk do të vazhdoni me pastrimin ose prodhimin e nektarit të freskët.

Megjithatë, ju mund të tërhiqni zogjtë e vegjël në oborrin tuaj duke mbjellë lule që ata i pëlqejnë. Pavarësisht nëse i mbillni direkt në tokë ose keni disa vazo në kuvertën tuaj, lulet shumëngjyrëshe në formë tubi sigurisht që do të tërheqin kolibra. Këtu është një listë e bimëve dhe luleve që dihet se i pëlqejnë kolibrat :

 • Lulja Kardinal
 • Balsami i bletës
 • Penstemon
 • Catmint
 • Agastache
 • E kuqeColumbine
 • Honeysuckle
 • Salvia
 • Fuchsia
Hummer duke shijuar dorëzonjën pranë kuvertës simeStephen Davis
Stephen Davis
Stephen Davis është një vëzhgues i zjarrtë i shpendëve dhe entuziast i natyrës. Ai ka studiuar sjelljen dhe habitatin e shpendëve për më shumë se njëzet vjet dhe ka një interes të veçantë për zogjtë në oborrin e shtëpisë. Stephen beson se të ushqyerit dhe vëzhgimi i zogjve të egër nuk është vetëm një hobi i këndshëm, por edhe një mënyrë e rëndësishme për t'u lidhur me natyrën dhe për të kontribuar në përpjekjet e ruajtjes. Ai ndan njohuritë dhe përvojën e tij përmes blogut të tij, Bird Feeding and Birding Tips, ku ofron këshilla praktike për tërheqjen e zogjve në oborrin tuaj, identifikimin e specieve të ndryshme dhe krijimin e një mjedisi miqësor ndaj kafshëve të egra. Kur Stephen nuk është duke vëzhguar shpendët, ai kënaqet me ecjen dhe kampingun në zona të largëta të shkretëtirës.