15 lloje zogjsh portokalli (me fotografi)

15 lloje zogjsh portokalli (me fotografi)
Stephen Davis
RedstartImazhi: Dan Pancamopranverë dhe verë në shtetet në veri të asaj vije.

Nëse jetoni në perëndim, mund të shihni Towhee me njolla, e cila duket jashtëzakonisht e ngjashme.

Meshkujt dhe femrat kanë njolla me pupla portokalli të ndryshkur në anët e barkut të tyre. Njollat ​​e mashkullit janë më portokalli, dhe ato të femrave janë më kafe.

Shiko gjithashtu: 6 ushqyesit më të mirë të shpendëve të montuar në post

13. Grosbeak me kokë të zezë

imazhi: Michael Abbottshpina e saj gri dhe barku portokalli, por është shumë më i vogël dhe me forma të ndryshme. Ky zog këngëtar që jeton në pemë që gjuan insektet mes degëve dhe gjetheve. Ata janë unikë midis zogjve këngëtarë, sepse janë i vetmi zog që ngjitet me kokë poshtë pemëve.

Kërkoni pupla portokalli në gjoksin dhe barkun e nuthatch-it. Edhe koka me vija bardh e zi i ndihmon të bien në sy. Ato mund të gjenden në të gjithë Kanadanë, pjesë të SHBA-së perëndimore dhe New England gjatë gjithë vitit dhe përhapen në pjesën tjetër të SHBA-së gjatë muajve të dimrit.

6. Carolina Wren

Emri shkencor: Thryothorus ludovicianus

Carolina Wrens janë një pajisje e zakonshme në pyjet e lindore të Shteteve të Bashkuara. Jashtëzakonisht të zhurmshme dhe të lehta për t'u njohur, ata shkulin insektet nga toka në gëmusha dhe në lëndina. Ata kanë një shpinë të ngrohtë kafe gështenjë, vetull të lehtë dhe gjoks dhe bark ngjyrë portokalli të ndryshkur.

Në dimër, ofroni suet për këta zogj këngëtarë. Ata gjithashtu pëlqejnë të strehohen në kuti foleje ose bimë në vazo të varura në zona të qeta.

Shiko gjithashtu: 16 fakte zbavitëse rreth pëllumbave të zisë

7. Mëllenjë e larmishme

Mëllenja e larmishmepër insektet.

Mundohuni t'i tërheqni në oborrin tuaj gjatë migrimit të pranverës me fruta të freskëta, si portokall.

3. Tanager me ngjyrë flake

Tanager me ngjyrë flakelloje të kolibrit.

15. Blackburnian warbler

Blackburnian warbler

Portokallia mund të gjendet në shumë nuanca në natyrë, nga të ndritshme dhe të theksuara deri te të ndryshkurat ose të ndryshkurat. Ka mjaft lloje zogjsh portokalli në çdo rajon të Shteteve të Bashkuara. Vazhdoni të lexoni për të mësuar rreth habitatit, vendndodhjes dhe sjelljes së 15 llojeve të zogjve me ngjyrë portokalli.

15 lloje zogjsh portokalli

Këtu janë 15 lloje zogjsh portokalli që mund të dallohen në Shtetet e Bashkuara.

1. American Woodcock

American Woodcockmbrapa.

Në verë, mund t'i gjeni në Alaskë, Kanadanë Perëndimore dhe pjesë të Idahos dhe Montanës. Lëvizni më në jug përgjatë bregut të Paqësorit në dimër. Ata preferojnë pyjet e dendura dhe hanë insekte që gjenden midis mbeturinave të gjetheve.

8. Hummingbird i vrullshëm

Kolibri i vrullshëm (Image: BlenderTimerStephen Davis
Stephen Davis
Stephen Davis është një vëzhgues i zjarrtë i shpendëve dhe entuziast i natyrës. Ai ka studiuar sjelljen dhe habitatin e shpendëve për më shumë se njëzet vjet dhe ka një interes të veçantë për zogjtë në oborrin e shtëpisë. Stephen beson se të ushqyerit dhe vëzhgimi i zogjve të egër nuk është vetëm një hobi i këndshëm, por edhe një mënyrë e rëndësishme për t'u lidhur me natyrën dhe për të kontribuar në përpjekjet e ruajtjes. Ai ndan njohuritë dhe përvojën e tij përmes blogut të tij, Bird Feeding and Birding Tips, ku ofron këshilla praktike për tërheqjen e zogjve në oborrin tuaj, identifikimin e specieve të ndryshme dhe krijimin e një mjedisi miqësor ndaj kafshëve të egra. Kur Stephen nuk është duke vëzhguar shpendët, ai kënaqet me ecjen dhe kampingun në zona të largëta të shkretëtirës.