Колку често треба да го чистам мојот хранител за колибри?

Колку често треба да го чистам мојот хранител за колибри?
Stephen Davis

Без разлика дали правите ваш нектар или не, од исклучителна важност е да го одржувате вашиот нектар чист. Колку често треба да го чистите вашиот хранител за колибри? Треба да продолжите и да го чистите вашиот хранител за колибри секогаш кога ќе го менувате нектарот, на секои 1-6 дена во зависност од надворешната температура. Колку е потопло надвор, толку почесто ќе треба да го чистите вашиот хранилник и да ставате нов нектар за да избегнете расипување, мувла и раст на бактерии.

Колку често да го чистите вашиот хранител за колибри

Колку е потопло, толку побрзо ќе се развијат непријатните бактерии во нектарот. Бактериите и микроорганизмите можат самите да бидат штетни, но тие исто така ја поттикнуваат ферментацијата. Кога шеќерната вода ферментира, тие микроорганизми го претвораат шеќерот во алкохол, со кој црниот дроб на колибри не може да поднесе многу. Црната мувла е уште еден непријатен проблем што се појавува на многу колибри и може да биде фатален.

Оваа табела што ја создадовме ќе ви помогне да дознаете колку дена можете да одите, врз основа на надворешната висока температура, пред да биде потребно чистење. Како што можете да видите кога е во ниските 70-ти или под, можете да го оставите надвор околу шест дена. Меѓутоа, штом ќе дојде до 90-тите, ќе треба секојдневно да се освежувате и чистите!

Погрижете се внимателно да ја следите оваа табела, дури и ако нектарот изгледа добро. Сепак, секогаш менувајте го нектарот и чистете го фидерот ако забележите нешто од следново:

 • облачно /млечни, жилави, лебдечки честички
 • силен мирис премногу сладок или премногу кисел
 • мувла расте внатре во резервоарот или околу пристаништата
 • леплив или кристализиран остаток околу портите што може да направи тешко им е да го внесат клунот внатре и да пијат. се случува повеќе во наопаку колибри.

Што е најважно, фидерите мора да се чистат помеѓу полнењето. Не можете само да го „наполните“ со повеќе нектар, туку треба да го фрлите стариот нектар, да го внесете фидерот и да го измиете, а потоа да ставите свеж нектар во чист хранилник.

Како да го исчистите вашиот хранител за колибри

Кога го истражував ова, наидов на многу спротивставени информации. Некои луѓе рекоа дека сапунот е во ред, некои инсистираа да избегнуваат сапун и да користат само оцет. Тоа е повик за проценка што ќе треба да го направите.

Исто така види: 14 птици со чудни имиња (информации и слики)

Мислам дека најважно е да најдете нешто што ќе ви биде едноставно да останете во чекор. Клучно е постојаното чистење. Јас би препорачал добро темелно миење со сапун секогаш кога ќе го наполните фидерот, со натопување во оцет или белило како повремено дополнително длабинско чистење или ако забележите многу проблеми со мувла и габи.

Задржете ги тие приклучоци за хранење чисти!

Перење со сапун

Користејќи благ детергент и топла вода, добро исчистете го фидерот и исплакнете многу темелно за да ги отстраните сите остатоци од сапун. Сушење на воздух или пешкир. Осигурајте се дека влегувате во портите за напојување и во која било другапукнатини.

Веројатно ќе сакате да одредите сунѓер и неколку четки за шишиња за оваа намена и да ги чувате одвоени од она со што ги миете садовите. Некои фидери може да се стават во машина за миење садови, но внимателно проверете ги упатствата на производителот за да не го стопите или искривувате фидерот. Овој метод, исто така, можеби не е најдобар за чистење на дупките за хранење, така што можеби ќе сакате сами да ги исчистите тие одделно.

Пероксид / оцет

Ако сакате да го избегнете потенцијалот за остатоци од сапун, или дополнително бидете сигурни дека убивате органска материја како мувла, можеби ќе сакате да се обидете да го натопите фидерот неколку часа во 3% водород пероксид или бел оцет (2 дела вода до 1 дел оцет). Откако ќе го оставите фидерот да кисне, користете четки за да ги исчистите сите површини и пукнатини. Исплакнете многу темелно со топла вода.

Белило

Ако навистина сакате да го стерилизирате фидерот или имате проблеми со акумулацијата на црна мувла, белилото е вашата најдобра опција да ја избришете чешата. Буквално! Ова е исто така добра идеја да се прави на секои 4-6 недели како „длабоко чистење“ на фидер. Разредете го белилото со мешање четвртина чаша белило во еден галон вода.

Веројатно ќе сакате да користите мала кофа за ова. Оставете го фидерот да кисне еден час, проверете дали сите делови од фидерот се потопени. По натопувањето, облечете кујнски ракавици за да ги заштитите рацете и користете четки за да ги исчиститедобро хранете, а потоа исплакнете темелно и оставете да се исуши на воздух.

Фидерите во форма на чинии лесно се чистат

Совети

 • Не може да најдете четки за да се вклопат во вашиот мал фидер пристанишни дупки? Обидете се со средства за чистење цевки! Може да земете евтино пакување од продавница за занаетчиство и да го фрлите по употреба.
 • Немате време веднаш да ја исчистите вашата фидер, но не сакате да пропуштите да ја оставите храната за хамерите? Земете резервен фидер. Вообичаено, колибрите за колибри не се премногу скапи, така што нема да се скрши за да има втор хранител. Ако секогаш имате при рака чиста, тогаш можете веднаш да ставите нектар во чистата фидер и да имате ден или два да ја измиете валканата.
 • Изберете хранилки кои се лесни за чистење. Кога го барате вашиот следен фидер, не размислувајте само за тоа колку е убав, туку и колку е лесно да се раздели. Дали има мали отвори во кои ќе биде тешко да се внесат четки? Олеснете си кога станува збор за перење.

Препорачани хранилки за колибри

Еве неколку хранилки што ги препорачувам специјално за лесно чистење. Сите тие ќе ја завршат работата за привлекување колибри, но имаат дополнителен бонус што не се огромна болка за чистење.

Аспекти HummZinger HighView

Исто така види: 25 интересни факти за американските Робини

Во мое мислење, овој фидер во стил на чинија е најлесен за чистење. Црвениот врв го крева чистото дно и тоа се единствените две парчиња. Плиткиот сад и врвот не значат тешко достапниместа, нема потреба од четки со долги рачки. Единствената „пукнатина“ за која може да се зборува се отворите за приклучоците за фидер, а мала четка или средство за чистење цевки ќе го направи трикот.

Songbird Essentials Чиста фидер од 16 oz на Dr JB

Ова е уште еден фидер дизајниран со леснотија на чистење. Цевката лесно се одвојува од основата, а широката уста на цевката значи дека нема да имате проблеми да ги фатите рацете & засилувач; четки за да го исчистите.

Основата има доволно простор за да можете да стигнете внатре без премногу проблеми, а приклучоците за напојување не се премногу фенси, што значи дека се полесни за чистење. Едноставно и ефективно.

Не можам да бидам во чекор со сето ова чистење, што да правам?

Точно е, да се има хранител за колибри е многу одржување. Секако повеќе отколку што можеби сте навикнати да имате обичен хранител за семиња. Но, тоа е многу важно во одржувањето на вашите колибри здрави. Затоа, бидете искрени со себе ако знаете дека нема да продолжите со чистењето или правењето свеж нектар.

Сепак, сè уште можете да привлечете колибри во вашиот двор со садење цвеќиња што тие ги сакаат. Без разлика дали ќе ги засадите директно во земја или имате неколку саксии на вашата палуба, шарените цветови во облик на цевка сигурно ќе привлечат колибри. Еве список на растенија и цвеќиња за кои се знае дека уживаат колибрите :

 • Cardinal Flower
 • Bee Balm
 • Penstemon
 • Catmint
 • Agastache
 • ЦрвеноКолумбина
 • Орли помине
 • Салвија
 • Фуксија
Хамер ужива во орли помине до мојата палубаStephen Davis
Stephen Davis
Стивен Дејвис е страствен набљудувач на птици и ентузијаст на природата. Тој го проучува однесувањето и живеалиштето на птиците повеќе од дваесет години и има особен интерес за птици во двор. Стивен верува дека хранењето и набљудувањето на дивите птици не е само пријатно хоби, туку и важен начин да се поврзете со природата и да придонесете во напорите за зачувување. Своето знаење и искуство го споделува преку неговиот блог, Bird Feeding and Birding Tips, каде нуди практични совети за привлекување птици во вашиот двор, идентификување на различни видови и создавање средина погодна за дивиот свет. Кога Стивен не гледа птици, тој ужива во пешачење и кампување во оддалечените дивини.