Уникатни идеи за подароци за набљудувачи на птици во дворот

Уникатни идеи за подароци за набљудувачи на птици во дворот
Stephen Davis

Сите сакаме да подаруваме внимателни подароци, но понекогаш доаѓањето до идеи за тоа што да купиме може да биде предизвик. Составив листа на секакви идеи за подароци за љубителите на птици за да ви помогнат да го најдете вистинското нешто за љубителите на птици во вашиот живот. Значи, ако барате некои од најдобрите идеи за подароци за набљудувачи на птици во дворот, ве опфатив во оваа статија.

Без разлика дали барате идеи за подароци за љубителите на птици кои се на жешките точки во 6 часот наутро секој викенд, или само љубител на птици во дворот кој сака да седи и да ги гледа нивните колибри, сигурно ќе најдете нешто на оваа листа што ќе им одговара. Најдоброто нешто за подароците за набљудувачите на птици е тоа што тие можат да се купат во текот на целата година! Божиќ, родендени, денот на мајката, денот на татковците, свадбите, доселувањето на домаќинствата итн. Тие се погодни за многу прилики.

Во оваа статија секако ќе покриеме некои од позначајните идеи за подароци за набљудувачите на птици, како што е птичјиот двогледи, копчиња за набљудување птици, хранилки за птици и бањи за птици.

Покрај подароците за љубителите на птици, ние исто така фрливме и некои помали подароци што сите ентузијасти за набљудување птици би ги сакале и би ги користеле редовно, но можеби не врескајте „подароци за набљудувач на птици“.

Во секој случај, не заборавајте да ги прочитате сите предлози на оваа листа со идеи за подароци за набљудувачите на птици во дворот и потоа проверете ги на Амазон за да добиете подобра идеја на нивната употреба и популарностдвоглед, и често пропорционална заштеда на трошоци. Тие се исто така помалку обемни и можат да заштедат малку простор во вашата чанта.

Еве две солидни, достапни опции кои добиваат одлични критики.

 • Bushnell Legend Ultra: Познат по тоа што дава одлични боја, јасност и осветленост во оваа цена. Водоотпорен, отпорен на магла, превртување на очните чаши, клип за носење
 • Celestron Nature 10×25 монокулар: нелизгачка рачка, водоотпорна и отпорна на магла, торба за носење.

  Крајната оптика за сериозниот птичар. За да гледате многу далечни птици, како на пример покрај крајбрежје или летање над поле, ви треба многу зголемување. Повеќе зголемување отколку што може да обезбеди пар преносливи двогледи. Поради нивната голема големина, а со тоа и поголемата оптика, цените за опсезите за забележување започнуваат повисоко дури и од двоглед од средна класа. Како и да е, добриот опсег на забележување може да биде доживотна инвестиција во птичји птици, а има и некои поприфатливи опции. Еве четири опсези кои се високо оценети во нивните ценовни категории.

  • Економија : Опсегот со апсолутна најниска цена што можев да најдам дека птиците сè уште оценети како вредни беше Celestron Trailseeker 65. Прилично остра слика во центарот на погледот, добар зум и лесно фокусирање.
  • Ниска цена : Celestron Regal M2 – Обезбедува многу солидна слика со оваа цена. Добри оценки за боја и острина, лесни заработи.
  • Среден опсег : Kowa TSN-553 – Оваа Kowa добива одлични оценки за зумирање, леснотија на фокусирање и одличен фокус од работ до раб. Неговото тело е малку покомпактно отколку слични модели со кои може да го олеснат патувањето.
  • Висока цена : Kowa TSN-99A – Исклучително високи оценки во секоја категорија, од боја до острина и осветленост. Корисниците исто така известуваат за извонредно олеснување на очите. Сликата останува остра низ целиот опсег на зумирање.

  Фотоапарати

  Ако сакате да купите некому убав DSLR или фотоапарат без огледало, има многу веб-локации кои детално ги разгледуваат мноштвото модели. Но, што е со некои забавни опции за двор специјално за гледање птици? Предметите што можат да обезбедат одлични слики и видео би биле одличен подарок за набљудувачите на птици во дворот. Еве три уникатни фотоапарати специфични за птиците –

  1080P 16MP Trail Cam 120 степени широкоаголна: Камерата за патека би била забавен начин за снимање фотографии и видеа од вашиот хранител за птици, куќичка за птици или друга активност на птици во дворот . Оваа камера има слики од 16 мегапиксели и видео од 1080P, како и инфрацрвени сензори и ноќно гледање. Ноќното гледање би било забавно да се гледа активност во кутија со бувови! Убава компактна камера за патека за добра цена.

  Spy Cam Hawk Eye HD камера за птици: за оние со куќичка за птици и гнездење птици (или куќарка за патки, или куќа за був), ова би било навистина забавно бидете во можност да гледате како јајцата се снесуваат и излегуваат!Гледајте го напредокот на малите птици додека растат и летаат.

  Netvue Birdfy Feeder Cam: Навистина уредна камера со активирана Wi-Fi и хранлива за птици се во едно. Добијте фотографии и видеа од птици одблиску во фидер. Можете дури и да пренесувате во живо известувањата за дејство и поставување за да ве известат кога ќе пристигне птица. Постои дури и софтвер кој ќе ви помогне да ги идентификувате птиците што ги посетуваат. Користете го кодот „BFH“ при наплатата за 10% попуст.

  Некои други уникатни идеи за подароци за набљудувачите на птици

  Додатоци за мобилни телефони

  Повеќето од нас поседуваат мобилен телефон овие денови, и го носиме насекаде. Мобилните телефони можат да бидат одлични алатки за љубителите на птици, од апликации за птици до можност за фотографирање во движење. Еве неколку специфични додатоци за мобилни телефони кои мислам дека би биле практични подароци за технолошкиот птичар.

  Приклучоци за камерата

  Мобилните телефони имаат фантастични камери во денешно време, но сепак им недостига моќ за зумирање, што е критично за правење пристојни слики на птици. Иако нема да добивате снимки со квалитет на National Geographic со овие мали додатоци за леќи, МОЖЕТЕ да добиете навистина кул снимки од прозорец, палуба или друга донекаде блиска гледна точка. Одлично за оние кои сакаат брзо да фотографираат од активноста што се случува во нивниот хранител за птици. (Како и секогаш, внимателно прочитајте го списокот за да се обезбеди компатибилност на телефонот)

  • Mocalaca 11 во 1 Комплет објектив за мобилен телефон
  • Годефа камера за мобилен телефонОбјектив со далечински бленда со статив+, 6 во 1 18x телефото зумирање објектив/широк агол/макро/рибно око/калеидоскоп/CPL, леќа со клип

  Водоотпорна торбичка за мобилен телефон

  Птица Љубовникот кој сака да оди да бара птици на отворено може да го цени тоа што има лесен начин да го заштити телефонот од дожд или да биде пад во вода (можеби додека птичар на плажа или од брод). JOTO Универзалната водоотпорна торбичка за сушење на кесичката е едноставна и ефикасна. Го одржува вашиот мобилен телефон сув додека сеуште ви дозволува да фотографирате или да користите апликации за птици. Јас имам еден од нив и го носев додека пливав во океанот и ми го одржуваше телефонот 100% сув и сè уште можев да фотографирам додека сум во вода. Бонус е што можете да го носите околу вратот и да имате еден предмет помалку во џебовите.

  Други додатоци за телефонот

  • Слатка футрола за телефон со птици на неа, еве неколку идеи
  • Рачка за телефонот PopSocket и застанете со колибри на него

  Облека за птици

  Сè што има птица на него веројатно ќе биде ценето од љубителите на птици. Маици, чорапи, итн. Но, за луѓето кои сакаат да излезат надвор и да прават активно набљудување птици, неколку специфични предмети кои ќе им помогнат да бидат подготвени за секаков вид временски услови би можеле да се покажат многу корисни. Еве три ставки од кои мислам дека повеќето птичари би можеле многу да ги искористат.

  1. Има причина зошто може да забележите многу слики на набљудувачи на птици прикажуваат луѓе кои носат елеци.Тие се многу практични кога се на терен! Овој „Gihuo Outdoor Travel Vest“, кој доаѓа во многу бои, има добри критики по прифатлива цена. Лесен е и обезбедува многу џебови кои на птичарите ќе им се најдат при рака за носење водичи за птици, тетратки, мобилен телефон, грицки, спреј за бубачки, капачиња за објективи, итн. и од жени!)

  2. Иако птичарот веројатно нема да оди надвор во лоши временски услови, понекогаш убавото попладне може да се претвори во неочекуван дожд. Оваа Чарлс Ривер Пулавер е лесна, унисекс, јакна што може да се пакува и доаѓа во многу бои. Можете да го преклопите и да го заглавите во себе и да го затворите во квадрат со мала големина што лесно се фрла во ранец. Отпорен на ветер и вода, еластични манжетни, предни џебови и хауба. Ако малку ја зголемите големината, лесно е да се навлечете врз топлите дуксери или друга гломазна облека.

  3. Една од најважните работи што еден птичар треба да ја направи кога гледа птици на отворено е да ги заштити очите! Повеќето птичари ќе бараат пар наочари за сонце кои имаат добра покриеност на очите за целото нивно видно поле, лесни, „спортски“ стисок што ќе ги држи цврсто при пешачењето наоколу, добра чиста оптика, заштита од УВ и поларизација. Мојот избор за исполнување на овие критериуми се Tifosi Jet очилата за сонце.

  Часови за птици

  Подарете дар за учење! НаЛабораторија за орнитологија Корнел (Орнитологијата е проучување на птици) е непрофитна образовна организација која е дел од Универзитетот Корнел во Итака, Њујорк. Лабораторијата Корнел е еден од најпознатите и најпочитуваните центри за проучување, благодарност и зачувување на птиците.

  Купете сертификат за подарок за еден од нивните онлајн курсеви за птици. Тие имаат широк спектар на курсеви за идентификација, песни на птици, биологија на птици и подобрување на вашите вештини како птичар. Секој љубител на птици сигурно ќе најде нешто од интерес. Сите часови се онлајн и може да се полагаат со ваше темпо. Погледнете ја нивната листа на курсеви овде.

  Исто така, размислете за членство во Cornell Lab за вашата сакана како подарок или посетете ја нивната продавница!

  Членство во Audubon Society

  Дури и оние кои не се птичари слушнале за Општество Одубон. Основана во 1905 година, таа е најпознатата и најраспространета непрофитна организација за заштита на птици во светот. Членството обично започнува од само 20 долари, а секоја сума што сакате да ја платите се смета за донација за општеството. Одличен подарок за секој птичар со многу поволности, како што е нивното одлично списание и бесплатен или намален влез во локалните поглавја, работилници и патувања за птици.

  Од нивната веб-страница, придобивките од членството вклучуваат:

  • Цела година списание Audubon , нашата водечка публикација
  • Членство во вашето локално поглавје и бесплатен или намален влездо Audubon центрите и светилиштата
  • Настани за птици и заедница што се случуваат во ваша близина
  • Навремени, релевантни вести за птиците, нивните живеалишта и проблемите што влијае врз нив
  • Моќен глас во борбата за заштита на птиците , плус можности за застапување
  • Специјални понуди и попусти достапни само за членовите

  Навистина уживам во списанието Audubon, многу интересни и информативни написи за широк спектар на теми!

  Birding Magazines

  Покрај гореспоменатото списание Audubon, таму се уште неколку популарни списанија за птици, а годишната претплата ќе биде одличен подарок за набљудувачите на птици во дворот. Еве неколку од најпопуларните -

  • Птици и цути: Специјализиран за птичар во двор за почетници и градинарство
  • Birdwatchers Digest: е исполнет со предмети за птици, информативни колумни и патувања парчиња од целиот свет. Исто така, има многу реклами за фестивали на птици и производи поврзани со птици.
  • Набљудување птици: Информации за привлекување птици и правење позитивни лични карти. Има навистина одлични фотографии.

  Растенија што ги привлекуваат птиците

  Набљудувачите на птици во дворот сигурно би уживале да можат да привлечат повеќе птици во својот двор. Подарокот од растенија кои ќе привлечат повеќе пријатели со пердуви во дворот би бил многу внимателен избор, особено ако вашиот примател на подарок ужива во градинарството илипоминување време на отворено.

  National Geographic ги препорачува овие 10 растенија за привлекување на птици-песни со обезбедување на семиња за јадење и материјали за гнездење; Сончоглед, Кончоглед, Пченкарно цвеќе, Црноока Сузан, Дејзи, Астер, Невен, Вирџинија Крипер, Бозел и Стагхорн сумак.

  Одубон препорачува и млечна трева, кардинал цвет, орли помине труба и грмушка.

  Ан. алтернатива за купување на растение е некои претходно спакувани снопови семиња како што е оваа Пеперутка & засилувач; Мешавина од диви цвеќиња од колибри.

  Кои растенија ќе ги изберете, важно е да запомните да изберете растенија од областа во која треба да се засадат. Оваа страница на веб-локацијата на Audubon може да ви помогне да откриете кои растенија погодни за птици се родни во вашата зона на растење: База на податоци за родни растенија

  Подлален поглед „помеѓу оградата на палубата“ на колибри што ужива во орли помине што го засадив

  Книги за птиците

  Постојат бескрајни книги, и фикција и нефикција, за птиците. Ако знаете дека вашиот примател на подарок веќе не поседува теренски водич, тоа е очигледен одличен подарок. Сепак, големи се шансите дека љубителот на птици веќе ќе има еден или повеќе водичи за птици во нивна сопственост. Еве ги моите препораки за четири книги кои се уникатни, би направиле убави подароци и верувам дека повеќето птичари би биле среќни да ги поседуваат. , повеќето птичари веќе ќе имаат еден или повеќетеренски водичи за идентификација на птици. Сепак, се обложувам дека повеќето нема да имаат водич специјално за пердуви. Птичјите пердуви се уникатни и убави, а повеќето птичари се возбудени што ќе наидат на нив кога ќе истражуваат. Но, може да биде многу тешко да се открие од која птица потекнуваат пердувите. Оваа книга може да помогне да се идентификуваат 379 видови северноамерикански птици, како и да се обезбедат информации за типовите на пердуви и видовите крила. На птичарите треба да им биде многу интересно ова подлабоко разбирање и учење на биологијата на птиците!

 • Списокот на животот на птичјиот живот и теренскиот дневник на Sibley – одличен дневник за птици за следење на различните видени видови, како и белешки за каде и кога била забележана птицата. Одлично за градење на вашата животна листа и снимање посебни моменти. Дури и птичарите кои главно ги запишуваат своите видувања на интернет веројатно ќе го ценат овој прекрасен рачен дневник и ќе уживаат во следењето на специјалните видувања и во можност да прелистуваат физички дневник.
 • Audubon's Aviary: The Original Watercolors for The Birds of America – ако сакате да подарите убава книга за масичка за кафе, тешко ќе ви биде подобро од ова. Audubon’s Birds of America е веројатно најпознатата книга за северноамериканските птици, како и еден од најраните и најдобри примери за илустрација на дивиот свет. Оваа книга прикажува фотографии од оригиналните слики со акварел на Одубон, кои беаги користел за изработка на врежаните плочи на кои биле испечатени првите примероци од неговата книга. Во прилог на фотографиите има приказни за нивното создавање и цитати од делата на Одубон.
 • Одубон, On The Wings Of The World – знаете некој љубител на птици И графички романи? Оваа уникатна книга е графички роман што го прикажува животот на Џон Џејмс Одубон, кој се фокусира на неговите патувања за откривање, собирање и сликање на птиците од Северна Америка.

Кујнски прибор

Убави предмети за употреба во домот секогаш правете одлични подароци. Кујнскиот прибор (чаши, чаши, чинии, послужавници итн.) се класични предмети за подароци и има многу одлични опции за љубителите на птици. Еве двајца уметници кои стекнаа голема популарност и имаат навистина фантастични, достапни опции за подароци.

Патничка кригла

Како да подарите убава патничка кригла за вашиот омилен набљудувач на птици можат да носат со себе чај или кафе и да имаат многу часови нешто топло за пиење. Патната шолја Contigo Autoseal со правосмукалка изолирана има одлични критики за тоа дека е целосно отпорна на истекување, како и за одржување на топли (или ладни) пијалоци со часови, безбедна за миење садови и лесна за чистење. Сум користел шолји Contigo во минатото и тие всушност ги одржуваат топлите пијалоци жешки изненадувачки долго време.

Керамичка шолја

Дури и ако вашиот подарок не е голем пијат кафе, на сите им требаат шолји за кафе за гости и прават одлични подароци иврз основа на прегледите на клиентите.

Проверете ги нашите други написи подароци за љубителите на птици

Внесувачи на птици

Еден од првите подароци што веројатно ќе ви падне на ум е хранител за птици. Но, има стотици од кои можете да изберете, од каде да започнете? Еве три кои мислам дека скоро секој би можел да ги користи и да ужива во својот двор.

 1. Верверичка: Еден од највисоко оценетите и најпрепорачливите хранилки за птици таму, и еден јас лично се користи многу години. Содржи добра количина на семе, е висококвалитетен и многу издржлив, и одлично ги спречува досадните верверички да не ја украдат целата храна. Еве неколку други опции за хранење птица отпорна на верверица.
 2. Повеќе птици „Big Gulp“ Внесувач на колибри: Подарете колибри! Нивното привлекување во двор може да биде лесно со добар фидер. Ова е класичен хранител за колибри, лесен за чистење со убав голем капацитет за нектар. Ако направите серија свежа непосредно пред да го дадете подарокот, можете дури и да вклучите тегла со домашен нектар од колибри (или можеби само кесичка шеќер за да им помогнете да започнат). Лесно е да се направи, погледнете ја нашата статија за правење нектар од колибри.
 3. Natures Hangout Внесувач на големи прозорци: Дали лицето за кое купувате живее во стан или има мал двор? Дали не можат да постават столб за хранење или едноставно не сте сигурни каква може да биде поставеноста на нивниот двор? Обидете се со хранител на прозорци! Сè додека вашиот примач на подарок има асувенири. Еве неколку опции што треба да ги земете во предвид:
  • Шолја со птици што ја менуваат бојата врз основа на температурата на течноста
  • Комплет од 4 шолји за колибри
  • Еве уште еден куп птица Идеи за шолји за кафе на Амазон

  Чарли Харпер

  За 60 години, американскиот уметник Чарли Харпер сликаше шарени и високо стилизирани илустрации на дивиот свет, вклучувајќи и многу птици. Можете да најдете сè, од чинии до стационарни со неговата уметност на Амазон, но како убав подарок би ги препорачал овие прекрасни прибори за прибор;

  • Charley Harper Cardinals Stone Coaster Set
  • Charley Харпер Мистеријата на исчезнатите мигранти Гранде шолја

  Дизајни на хартиени производи – Вики Соер

  За послатки чаши, садови, крпи и послужавници за чај ја препорачувам чудесната природна уметност на Вики Соер која ја продава својата уметност со компанијата Paperproducts Design. Пребарајте дизајн на производи од хартија на Амазон за да ги најдете сите нејзини предмети. Тие се уникатни парчиња и штом многу луѓе ќе добијат по еден предмет на подарок, почнуваат да ги собираат. Вклучен и јас! Добив послужавник за чај како подарок еден Божиќ и толку многу ми се допадна што си купив соодветна кригла. Оттогаш добив уште две чаши и чинија како подарок! Еве неколку одлични артикли за почеток –

  • Кијнска крпа од три птици
  • Дрвен лак за суета послужавник „Berry Festival“
  • Hervest Party Gift-boxed шолја, 13,5 oz, Повеќебојна

  Мојата мала, но растечкаколекција

  Украси и украси

  Птичји украси

  Убав комплет украси од птици секогаш ќе биде прекрасен подарок за Божиќ или дури и само за декорација на домот. Личен фаворит ми се шарените стаклени украси од компанијата Old World Christmas. Имаат голема разновидност на видови птици од кои можете да изберете, не само вашиот стандарден зимски снежен був (иако ги имаат и тие!)

  • Колибри
  • Кардинал
  • Blue Jay
  • Goldfinch
  • Woodpeckers
  • Eagle

  Ова е само кратка листа, има уште многу. Само кликнете и пребарувајте наоколу. Ги собирам овие многу години и забавно е да добивам нова птица секоја година.

  Мојата колекција која постојано се проширува

  Украси за птици

  Има тони украси за вашата куќа, двор или двор, што секој што ужива да гледа диви птици би ги обожавал. Еве неколку одлични идеи за подароци за набљудувачи на птици:

  • Ветер ѕвончиња од колибри
  • Знак за добредојде на птица за дома или градина
  • Колекцијата на Teresa's Garden Birds сет од 3

  Налепници за птичји прозорци

  Птиците што удираат на прозорците може да бидат потресен проблем за многу птичари од дворот, особено за оние со многу хранилки. Може да помогнете безбедно да ги предупредите птиците за присуството на прозорци со специјално направени налепници за прозорци, како што се овие препарати за заштита од птици што се држат за прозорци .

  Подароци за набљудување птици за деца

  Фластери за идентификација на птици

  Знајнекој се обидува да ги подобри своите вештини за идентификација на птици? Овој комплет со картички на Backyard Birders со птици од Источна и Западна Северна Америка од Сибли ќе направи одличен подарок и убава промена на темпото од само прелистување низ теренските водичи. Овие се забавни за децата, а исто така би оделе одлично на масичка за кафе.

  Еве неколку други идеи за подароци за младите, млади птици во вашиот живот:

  • Sibley Backyard Bird Matching Game е одлична алатка за визуелно учење за да помогне во идентификацијата на обичните видови.
  • The Little Book of Backyard Bird Songs содржи снимки од дванаесет песни на птици од некои од најпознатите птици од дворот видови видени и слушнати низ Северна Америка. Интерактивна книга на табла со слики и звуци што ќе ви помогнат да ги научите птиците по уво. Овој издавач има и неколку други варијанти како што се The Little Book of Garden Bird Songs и The Little Book of Woodland Bird Songs.
  • Игра за тривијални птици „Каква птица сум јас?“ - Едукативна игра со карти со тривијални карти со над 300 картички со различни нивоа на тежина. Ова би било забавно, а можеби и предизвикувачко, за целото семејство!

  Заврши

  Разгледавме неколку одлични идеи за подароци за љубителите на птици. Без разлика дали се работи за обичен набљудувач на птици во дворот или за сериозен птичар, има по нешто за секого на оваа листа. Дали имате друга идеја за подарок за предлог за љубители на птици? Оставете го во коментар и можеме да го додадемесписокот!

  Ништо не ве напаѓа? Проверете ги нашите други написи подароци за љубителите на птици кои повеќе се фокусираат на општи подароци кои не мора да се фокусираат на набљудување птици.

  прозорец, тие можат да го користат овој фидер. Издржлив, лесен за чистење и има добра големина за привлекување на повеќето птици од дворот.

Куќи за птици

Одлична идеја за подарок за секој љубител на птици во дворот што може брзо да ви падне на ум е куќа за птици. Има толку многу стилови за избор! Може да се обратите за декоративен „wow“ фактор или практична долгорочна употреба. Имам препораки за двете опции подолу.

Декоративна

Уникатната и украсна куќа за птици навистина може да биде изјава. Некои од најубавите куќички за птици што сум ги видел се оние направени од компанијата Home Bazzar. Лично ми беа подарени две од нивните куќички за птици низ годините од семејството кое знае за мојата опсесија со птици. Сепак, можете да добиете некои навистина кул куќички за птици и на Амазон.

Една од нив ја ставив надвор и многу брзо во неа се вгнезди венец. Вториот помислив дека е толку убав што го чував во затворен простор како централен дел на мојата мантија. Мојот единствен збор на претпазливост овде е дека овие типови куќички за птици имаат тенденција да не се држат долгорочно надвор во елементите. Тие се одлични како прекрасно парче внатрешен декор, но веројатно нема да траат повеќе од 3-5 години надвор.

Еве три домови во различни стилови на Home Bazzar кои мислам дека би направиле прекрасни подароци -

<0 10>
 • Новина Куќичка за птици
 • Филдстоун Колиба Куќа за птици
 • Нантакет Колиба Куќа за птици
 • Врен се гнезди во мојот двор во домот Базар ФилдстоунКуќа што ја добив на подарок

  Практично

  Ако сакате да подарите куќа за птици со намера да се користи надвор долгорочно, топло предлагам да изберете нешто направено од рециклирана пластика. Пластиката се спротивставува на елементите многу подолго од дрвото и лесно се брише и чисти помеѓу гнездата. Одлична е куќата Woodlink Going Green Bluebird. Тоа е одлична големина за многу видови гнездење птици, има соодветна вентилација и лесно отварање на влезната врата. Мојата е силно по три години топли лета и студени зими без значителни знаци на абење.

  Врен гради гнездо во мојата рециклирана пластична куќа

  Бањи за птици

  Одличен следен чекор за љубителите на гледање птици во дворот е да додадете водена карактеристика. На птиците им е потребен добар извор на свежа вода за пиење и капење, затоа бањањето на птиците може да привлече повеќе во дворот. Има многу опции за стакла со убава боја, но тие често се премногу деликатни. Или им недостига тежина за стабилност и паѓаат или премногу лесно се кршат.

  Моја препорака е Бања за птица Clay Simple Elegance Birds Choice. Станува збор за класичен стил кој ќе му се допадне речиси на сите, а доаѓа во повеќе бои. Има убава тежина и цврста основа. Керамичката глазура го прави чистењето едноставно, што е важно бидејќи алгите растат брзо, а изметот на птиците е неизбежен. Врвниот слив има амеханизам за завртување и заклучување за да може да се извади од основата за да се исчисти. (Не сите опции имаат мазна завршница, затоа прочитајте внимателно) Разноврсна, лесна за работа и привлечна!

  Втората опција за различен стил на капење птици е бања монтирана на палубата. Оваа GESAIL загреана бања за птици може да се монтира или прицврсти на оградата на вашата палуба. Има и вграден грејач за спречување на замрзнување на водата во зимските месеци. Кабелот може да се напика под садот во незимските месеци за да се спречи.

  Грејачи за бањи за птици

  Грејачите за капење за птици се незгодни, особено во многу ладни клими. Но, птиците го ценат пристапот до вода повеќе од кога било кога е студено и кога другите извори може да бидат замрзнати. Ако имате љубител на птици со капење, одмрзнувачот за птичји бањи ќе биде одлична идеја за подарок. Имам користено неколку во мојот ден, тие бараат многу злоупотреба кога се надвор од елементите и се чини дека никогаш не траат долго.

  Најдобриот што сум го пробал е K&H Ice Eliminator. Би требало да работи до 20 под нулата. Не можам да зборувам за тоа лично, но продолжи да работи за мене во едноцифрена. Ако е многу ладно, нема да ја стопи целата бања, но ќе го задржи базенот отворен во средината и птиците ќе го најдат. Може да се исчисти кога е валкан што е плус. Ја имав мојата три години, што е прилично добра долговечност за овој тип на артикли.

  Храна за птици

  *Наедна работа на птиците од дворот не можат да се заситат! Платената претплата на Chewy (Autoship) е одлична идеја за подарок и идеја што продолжува да дава 🙂

  Храната за птици можеби не звучи како возбудлив подарок. Сепак, набљудувачите на птици во дворот знаат дека може скапо да ги хранат гладните птици! Снабдувањето со храна би било добредојден подарок. Еве четири висококвалитетни намирници кои примачот на подароци не мора нужно да ги расфрла со себе, но сигурно ќе ужива во користењето.

  • C&S Hot Pepper Delight Suet: Куфер од 12 парчиња, птиците го сакаат, верверички немој! Сериозно, сите на кои им кажав да го пробаат ова велат дека птиците го сакаат повеќе од кој било друг сет што го користеле.
  • Lyric Fine Tunes No Waste Mix: 15 lb вреќа со висококвалитетна мешавина од семиња, без лушпи значи не неред под хранилката.
  • Coles Blazing Hot Blend Birdseed: 20 lb со мешано семе зачинето за да ги држите верверичките подалеку.
  • Асортиман на ѕвонче од семе од птици: Малку нешто поразлично, комплет од 4 семиња топки за кои не е потребен фидер. Само обесете се на дрво и оставете ги птиците да уживаат! Преполна со одлични додатоци како што се црви и овошје.
  • Претплата за повторлива испорака на семе од птици на chewy.com би била одлична идеја! Можеби пријавете ги за неколку месеци птичји семиња доставени до нивната врата и да ги спасите од потребата да ги влечат големите кеси од продавницата.

  Контејнери за семе од птици

  За оние кои сакаат да ги хранат птиците во нивниот двор и да имаат хранилки за птици, тоапонекогаш може да биде болка или целосно тешко да се привлечат околу големите, тешки вреќи со птичји семиња за често полнење. Овие подароци ќе го олеснат складирањето на семето и полнењето на колибри.

  • Контејнерот и диспензерот на Стокс селектираат 5 килограми семе. Тесниот излив и рачка го олеснуваат истурањето на семето во колибри со мали отвори. Пренослив и го намалува истурањето.
  • Овој IRIS херметички контејнер за складирање храна во тркалање има херметички капак, четири тркала и проѕирно тело за лесно да се види колку семе ви останало. Доаѓа во различни големини. Одлично за движење на семето на вашата палуба или од вашата гаража.

  Water Movers For Birdbaths

  *Прави одличен комбиниран подарок со бања за птици одозгора

  Дали лицето за кое купувате веќе има бања за птици или други водни карактеристики? „Пренесувач на вода“ може да биде совршен допир. Птиците уште повеќе ги привлекува водата што се движи. Друг бонус на подвижната вода е што е помала веројатноста да биде место за размножување на комарците, бидејќи тие претпочитаат да ги несат јајцата во мирна, стоечка вода.

   • Оваа лебдечка соларна фонтана е многу ефтин. Не е потребен кабел. Има резервна батерија за малку да помогне кога станува засенчена, но сепак најдобро функционира на сонце.
   • Оваа фонтана во стил на меурчиња која изгледа како карпа има пумпа со кабел и може да седи внатре во бањата. Водата ќе каскадира однадвор за да создаде априроден ефект.
   • Овој Water Wiggler на Allied Industries користи тркала за вртење за да создаде ефект на бранување на површината на водата. Напојува од батерија.

  Куќна сипка пие од мојата птичја бања со воден мрдач

  Двоглед за птици

  *Една од најдобрите идеи за подароци за набљудувачите на птици (Celestron секогаш е голем хит за вредносни двогледи)

  Двогледите се одличен подарок за љубителите на птици без разлика дали излегуваат на поле или дури само како да гледам птици од нивниот прозорец. Цените на двогледот може да се движат од 100 до над 2.000 долари и ова не треба да биде исцрпна листа во никој случај. Истражував препораки од луѓето кои всушност ги тестираат двогледите конкретно за нивните способности за набљудување птици - Здружението Audubon и лабораторијата за орнитологија Корнел. Запомнете, првиот број покажува колкаво зголемување има, а вториот број ја покажува големината на објективната леќа која одредува колку светлина може да помине низ која влијае на осветленоста.

  Економија

  • Celestron Nature DX 8 x 42: Одличен стартер двоглед со ниска цена. Постојано добива високи резултати во економичната категорија за осветленост, јасност и изведба на бои. Имам пар од нив и секој што ги позајмил коментирал дека се многу јасни и светли.
  • Nikon Action Extreme 7 x 35 ATB: Често победува за најдоброто од економијатакласа со своето широко видно поле (удобност за очите) и перформанси при слаба осветленост. Овие се исто така направени за да бидат малку поцврсти за надворешна употреба со апсорпција на удари и водоотпорна конструкција отпорна на магла.

  Можете да ја погледнете и нашата статија за буџетски двогледи за птици.

  Исто така види: 10 интересни факти за брадестиот ридлинг

  Среден опсег

  • Nikon Monarch 7 8 x 42: Линијата на Nikon Monarch постои долго време и тие секогаш добиваат многу висок ранг во категоријата со средна цена. Остра слика, удобна за држење, добро олеснување на очите за долго гледање. (Совет: можете да заглавите и претходни модели Monarchs што се уште се продаваат, како Monarch 5, за околу половина од цената од најновиот модел)
  • Vortex Viper HD 8 x 42: Уште еден јасен победник во средниот опсег категорија, многу птичари мислат дека овие многу добро се спротивставуваат на двогледите двојно повеќе од нивната цена. Антирефлективно обложување на леќите, подобрена резолуција и контраст, слики со прецизни бои.

  Висока класа

  Кога станува збор за категоријата висока цена, една компанија секогаш се наоѓа на листата – Zeiss.

  • Zeiss Conquest HD 8 x 42: Одлична осветленост и лесен ергономски дизајн. Јасни, верни слики во боја.

  Monoculars For Birding

  *Одлично за гледање птици во движење

  Можеби е вистина дека повеќето птичари претпочитаат двоглед, но многу луѓе може да изберат да имаат моноглед од различни причини. Тие се генерално помалку од половина од тежината на

  Исто така види: 22 забавни факти за Blue Jays  Stephen Davis
  Stephen Davis
  Стивен Дејвис е страствен набљудувач на птици и ентузијаст на природата. Тој го проучува однесувањето и живеалиштето на птиците повеќе од дваесет години и има особен интерес за птици во двор. Стивен верува дека хранењето и набљудувањето на дивите птици не е само пријатно хоби, туку и важен начин да се поврзете со природата и да придонесете во напорите за зачувување. Своето знаење и искуство го споделува преку неговиот блог, Bird Feeding and Birding Tips, каде нуди практични совети за привлекување птици во вашиот двор, идентификување на различни видови и создавање средина погодна за дивиот свет. Кога Стивен не гледа птици, тој ужива во пешачење и кампување во оддалечените дивини.