Ide unike dhuratash për vëzhguesit e zogjve të oborrit të shtëpisë

Ide unike dhuratash për vëzhguesit e zogjve të oborrit të shtëpisë
Stephen Davis

Të gjithë duam të japim dhurata të menduara, por ndonjëherë krijimi i ideve se çfarë të blejmë mund të jetë një sfidë. Unë kam përpiluar një listë të të gjitha llojeve të ideve të dhuratave për adhuruesit e zogjve për t'ju ndihmuar të gjeni diçka të veçantë të duhur për dashnorin e shpendëve në jetën tuaj. Pra, nëse jeni duke kërkuar për disa nga idetë më të mira të dhuratave për vëzhguesit e zogjve në oborrin e shtëpisë, unë ju kam mbuluar në këtë artikull.

Pavarësisht nëse jeni duke kërkuar për ide dhuratash për dashamirët e zogjve që janë jashtë në pikat e nxehta në orën 6 të mëngjesit çdo fundjavë, ose thjesht një dashnor i zogjve të oborrit të shtëpisë që i pëlqen të ulet dhe të shikojë ushqyesit e tyre, me siguri do të gjeni diçka në këtë listë që t'i përshtatet atyre. Gjëja më e mirë për dhuratat për vëzhguesit e zogjve është se ato mund të blihen gjatë gjithë vitit! Krishtlindjet, ditëlindjet, dita e nënës, dita e baballarëve, dasmat, ngrohja e shtëpisë, etj. Ato janë të përshtatshme për shumë raste.

Në këtë artikull sigurisht që do të mbulojmë disa nga idetë më të dukshme të dhuratave për vëzhguesit e zogjve si zogjtë dylbi, objekte për zbulimin e zogjve, ushqyes zogjsh dhe banja zogjsh.

Përveç atyre dhuratave të adhuruesve të shpendëve, ne kemi hedhur edhe disa dhurata më të vogla që të gjithë të apasionuarit pas shikimit të shpendëve do t'i donin dhe do t'i përdornin rregullisht, por ndoshta mos bërtisni "dhurata për vëzhgues zogjsh".

Sido që të jetë, sigurohuni që të lexoni të gjitha sugjerimet në këtë listë të ideve të dhuratave për vëzhguesit e zogjve në oborrin e shtëpisë dhe më pas shikoni ato në Amazon për të marrë një ide më të mirë të përdorimit dhe popullaritetit të tyredylbi, dhe shpesh një kursim proporcional në kosto. Ata janë gjithashtu më pak të rëndë dhe mund të kursejnë pak hapësirë ​​në çantën tuaj.

Këtu janë dy opsione të qëndrueshme dhe të përballueshme që marrin komente të shkëlqyera.

 • Bushnell Legend Ultra: I njohur për ofrimin e shkëlqyer ngjyra, qartësia dhe shkëlqimi në këtë pikë çmimi. I papërshkueshëm nga uji, rezistent ndaj mjegullës, kapakët e syve të përdredhur, kapëse për transport
 • Celestron Nature 10×25 Monokular: Kapje jo rrëshqitëse, rezistente ndaj ujit dhe mjegullës, çantë mbajtëse.

Spotting Scopes For Birding

E fundit në optikë për shpendët seriozë. Për të parë zogj shumë të largët, si p.sh. përgjatë një bregu të largët ose fluturim mbi një fushë, ju duhet shumë zmadhim. Më shumë zmadhim sesa mund të ofrojnë një palë dylbi portative. Për shkak të madhësisë së tyre të madhe dhe për rrjedhojë të optikës më të madhe, çmimi për objektivat e pikave fillon më lart se edhe një dylbi me rreze të mesme. Megjithatë, një fushë e mirë e ndotjes mund të jetë një investim i përjetshëm në shpendët, dhe ka disa opsione më të përballueshme. Këtu janë katër objekte të vlerësuara shumë në kategoritë e tyre të çmimeve.

 • Ekonomia : Objektivi absolut me çmimin më të ulët që mund të gjeja se shpendët ende të vlerësuar si të vlefshëm ishte Celestron Trailseeker 65. Mjaft imazh i mprehtë në qendër të pamjes, zmadhim i mirë dhe lehtësi në fokus.
 • Çmim i ulët : Celestron Regal M2 – Ofron një imazh shumë solid me këtë pikë çmimi. Shenja të mira për ngjyrën dhe mprehtësinë, e lehtë për t'ufunksionojnë.
 • Rapa e mesme : Kowa TSN-553 – Kjo Kowa merr vlerësime të shkëlqyera për zmadhimin, lehtësinë e fokusimit dhe për të pasur një fokus të shkëlqyeshëm nga skaji në skaj. Trupi i tij është pak më kompakt se modelet e ngjashme me të cilat mund ta bëjnë më të lehtë udhëtimin me të.
 • Çmim i lartë : Kowa TSN-99A – Nota jashtëzakonisht të larta në çdo kategori nga ngjyra në mprehtësi dhe shkëlqimin. Përdoruesit gjithashtu raportojnë lehtësim të shkëlqyer të syve. Imazhi mbetet i mprehtë gjatë gjithë gamës së zmadhimit.

Kamera

Nëse po kërkoni t'i blini dikujt një aparat fotografik të bukur DSLR ose pa pasqyrë, ka shumë faqe interneti që trajtojnë një mori modelesh. Por si thua për disa opsione argëtuese të oborrit të shtëpisë posaçërisht për shikimin e zogjve? Artikujt që mund të ofrojnë fotografi dhe video të shkëlqyera do të ishin një dhuratë e shkëlqyeshme për vëzhguesit e zogjve në oborrin e shtëpisë. Këtu janë tre kamera unike specifike për zogjtë –

1080P 16MP Trail Cam me kënd të gjerë 120 gradë: Një kamerë gjurmësh do të ishte një mënyrë argëtuese për të rrëmbyer foto dhe video të ushqyesit tuaj të shpendëve, shtëpisë së shpendëve ose aktiviteteve të tjera të shpendëve në oborrin e shtëpisë . Kjo kamerë ka imazhe 16 megapikselë dhe video 1080P, si dhe sensorë infra të kuqe dhe vizion nate. Shikimi i natës do të ishte argëtues për të parë aktivitetin në një kuti bufi! Një aparat fotografik i bukur kompakt për një çmim të mirë.

Kamera HD Spy Cam Hawk Eye HD: Për ata që kanë një shtëpi zogjsh dhe zogj fole (ose shtëpi rosash ose shtëpi kukuvajsh), ky do të ishte një artikull vërtet argëtues për të të jetë në gjendje të shikojë vezët duke u hedhur dhe çelin!Shikoni përparimin e foshnjave të zogjve ndërsa rriten dhe fluturojnë.

Netvue Birdfy Feeder Cam: Një kamerë zogjsh e aktivizuar me lëvizje me të vërtetë e pastër dhe ushqyes zogjsh të gjitha në një. Merrni nga afër foto dhe video të zogjve në ushqyes. Madje mund të transmetoni drejtpërdrejt njoftimet e veprimit dhe konfigurimit për t'ju njoftuar kur një zog arrin. Ekziston edhe një softuer për t'ju ndihmuar të identifikoni zogjtë që vizitojnë. Përdorni kodin "BFH" në arkë për një zbritje prej 10%.

Disa ide të tjera unike dhuratash për vëzhguesit e shpendëve

Aksesorë celularësh

Shumica prej nesh zotërojnë një telefon celular këto ditë, dhe ne e mbajmë atë kudo. Telefonat celularë mund të jenë mjete të shkëlqyera për adhuruesit e shpendëve, që nga aplikacionet e zogjve deri te aftësia për të bërë fotografi në lëvizje. Këtu janë disa aksesorë specifikë për telefonat celularë që mendoj se do të ishin dhurata të dobishme për zogjtë e aftë për teknologjinë.

Bashkëngjitjet e kamerës

Telefonat celularë kanë kamera fantastike në ditët e sotme, megjithatë atyre u mungon ende fuqia e zmadhimit, e cila është kritike për marrjen e fotografive të mira të zogjve. Ndonëse nuk do të bëni fotografi cilësore të National Geographic me këto bashkëngjitje të vogla të lenteve, MUND të merrni disa foto vërtet të lezetshme nga një dritare, kuvertë ose një pikë tjetër disi të afërt. E shkëlqyeshme për ata që duan të nxjerrin një foto të shpejtë të aktivitetit që po ndodh në ushqimin e tyre të shpendëve. (Si gjithmonë, lexoni me kujdes listën për të siguruar përputhshmërinë e telefonit)

 • Kit lentet e kamerës celulare Mocalaca 11 në 1
 • Kamera e telefonit celular GodefaLente me telekomandë trekëmbësh+ shkrehëse, 6 në 1 Lente me zmadhim telefote 18x/Kënd i gjerë/Makro/Fisheye/Kaleidoskop/CPL, lente me kapëse

Qesë celulare e papërshkueshme nga uji

Një zog dashnori që i pëlqen të shkojë në kërkim të zogjve jashtë mund të vlerësojë që ka një mënyrë të thjeshtë për të mbrojtur telefonin e tyre nga shiu ose të bjerë në ujë (ndoshta gjatë fluturimit me shpendë në plazh ose nga një varkë). Çanta e thatë me qese të papërshkueshme nga uji JOTO është e thjeshtë dhe efektive. E mban celularin tuaj të thatë, ndërkohë që ju lejon të bëni fotografi ose të përdorni aplikacionet e shpendëve. Unë e kam një nga këto vetë dhe e kam veshur gjatë notit në oqean dhe e mbajti telefonin tim 100% të thatë dhe unë isha ende në gjendje të bëja foto ndërsa isha në ujë. Një bonus është se mund ta vishni rreth qafës dhe të keni një artikull më pak në xhepat tuaj.

Aksesorë të tjerë telefoni

 • Një kuti e lezetshme telefoni me zogj në të, këtu janë disa ide
 • Mbërthejeni telefonin PopSocket dhe qëndroni me kolibra mbi të

Veshje zogjsh

Çdo gjë me një zog në të ka të ngjarë të vlerësohet nga një adhurues i shpendëve. Bluza, çorape, etj. Por për njerëzit që duan të dalin jashtë dhe të bëjnë një vëzhgim aktiv të shpendëve, disa artikuj specifikë për t'i ndihmuar ata të përgatiten për çdo lloj moti mund të jenë shumë të dobishme. Këtu janë tre artikuj që mendoj se shumica e shpendëve mund të përfitojnë shumë.

1. Ka një arsye që mund të vëreni shumë foto të vëzhguesve të shpendëve që tregojnë njerëz të veshur me jelek.Ato janë shumë praktike kur janë në fushë! Ky jelek udhëtimi në natyrë Gihuo, i cili vjen në shumë ngjyra, ka vlerësime të mira me një çmim të përballueshëm. Është i lehtë dhe ofron shumë xhepa që zogjtë do t'i gjejnë të dobishëm për të mbajtur udhërrëfyes zogjsh, fletore, celular, ushqime ushqimore, spërkatës kundër insekteve, kapak lentesh, etj. edhe nga femrat!)

2. Ndërsa një shpendë ndoshta nuk do të dalë jashtë në mot të keq, ndonjëherë një pasdite e bukur mund të kthehet në shi të papritur. Kjo xhaketë Charles River Pullover është një xhaketë e lehtë, unisex, e paketueshme që vjen në shumë ngjyra. Mund ta palosni, ta fusni në vetvete dhe ta mbyllni me zinxhir në një katror me madhësi të vogël që është e lehtë për t'u hedhur në një çantë shpine. Rezistent ndaj erës dhe ujit, pranga elastike, xhepa përpara dhe kapuç. Nëse e rritni pak madhësinë, është e lehtë të tërhiqni xhup të ngrohtë ose rroba të tjera të mëdha.

3. Një nga gjërat më të rëndësishme që një shpendë duhet të bëjë kur shikon zogjtë jashtë është të mbrojë sytë e tyre! Shumica e zogjve do të kërkojnë një palë syze dielli që të kenë mbulim të mirë të syve për të gjithë fushën e tyre të shikimit, të jenë të lehta, një kapje "sportive" që do t'i mbajë ata të qetë kur ecin përreth, optikë të mirë të pastër, mbrojtje ndaj rrezeve ultraviolet dhe polarizim. Zgjedhja ime për përmbushjen e këtyre kritereve janë syzet e diellit Tifosi Jet.

Klasat e zogjve

Jepni dhuratën e të mësuarit! TëCornell Lab of Ornitology (Ornitologjia është studimi i zogjve) është një organizatë arsimore jofitimprurëse që është pjesë e Universitetit Cornell në Ithaca, Nju Jork. Laboratori Cornell është një nga qendrat më të njohura dhe më të respektuara për studimin, vlerësimin dhe ruajtjen e shpendëve.

Blini një Certifikatë Dhurate për një nga kurset e tyre të shpendëve në internet. Ata kanë një shumëllojshmëri të gjerë kursesh për identifikimin, këngët e shpendëve, biologjinë e shpendëve dhe përmirësimin e aftësive tuaja si shpendë. Çdo dashnor i shpendëve do të jetë i sigurt për të gjetur diçka me interes. Të gjitha klasat janë online dhe mund të zhvillohen me ritmin tuaj. Shikoni listën e tyre të kurseve këtu.

Gjithashtu, konsideroni një anëtarësim në Cornell Lab për të dashurin tuaj si dhuratë, ose vizitoni dyqanin e tyre!

Anëtarësimi në Shoqërinë Audubon

Edhe jo-zogjtë kanë dëgjuar për Shoqëria Audubon. E themeluar në vitin 1905 është organizata jofitimprurëse më e famshme dhe më e përhapur për ruajtjen e shpendëve në botë. Anëtarësimi zakonisht fillon me vetëm 20 dollarë, dhe çdo shumë që dëshironi të paguani mbi të konsiderohet një donacion për shoqërinë. Një dhuratë e shkëlqyeshme për çdo zogjtar me shumë përfitime, si revista e tyre e shkëlqyer dhe pranimi falas ose i reduktuar në kapitujt lokalë, seminaret dhe udhëtimet e shpendëve.

Nga uebsajti i tyre, përfitimet e anëtarësimit përfshijnë:

 • Një vit i plotë i revistës Audubon , botimi ynë kryesor
 • Anëtarësimi në kapitullin tuaj lokal dhe hyrje falas ose e reduktuarnë qendrat dhe vendet e shenjta Audubon
 • Ngjarjet e shpendëve dhe komunitetit që ndodhin pranë jush
 • Lajmet në kohë, relevante për zogjtë, habitatet e tyre dhe çështjet që prek ata
 • Një zë i fuqishëm në luftën për të mbrojtur zogjtë , plus mundësitë e avokimit
 • Oferta dhe zbritje speciale disponohen vetëm për anëtarët

Më pëlqen shumë revista Audubon, artikuj shumë interesantë dhe informues për një gamë të gjerë temash!

Birding Magazines

Përveç revistës Audubon të përmendur më lart, atje janë disa revista të tjera të njohura të shpendëve, dhe një abonim vjetor do të ishte një dhuratë e shkëlqyer për vëzhguesit e zogjve në oborrin e shtëpisë. Këtu janë disa nga më të njohurat –

 • Zogjtë dhe Lulëzimi: Specializohet në zogjtë në oborrin e shtëpisë për fillestarët dhe kopshtari
 • Birdwatchers Digest: është e mbushur me artikuj për shpendë, kolona informative dhe udhëtime pjesë nga e gjithë bota. Ka gjithashtu shumë reklama për festivalet e shpendëve dhe produkte të lidhura me shpendët.
 • Vëzhgimi i zogjve: Informacion mbi tërheqjen e zogjve dhe krijimin e ID-ve pozitive. Paraqet fotografi vërtet të shkëlqyera.

Bimët që tërheqin zogjtë

Vëzhguesit e zogjve të oborrit të shtëpisë me siguri do të kënaqeshin duke tërhequr më shumë zogj në oborrin e tyre. Një dhuratë me bimë që do të tërheqë më shumë miq me pendë në oborr do të ishte një zgjedhje shumë e zhytur në mendime, veçanërisht nëse marrësi juaj i dhuratës i pëlqen kopshtari osekalimi i kohës jashtë.

National Geographic rekomandon këto 10 bimë për të tërhequr zogj këngëtarë duke ofruar fara të ngrënshme dhe materiale foleje; Luledielli, luledielli, lule misri, Susan me sy të zi, Daisy, Aster, Marigold, Virginia Creeper, Elderberry dhe Staghorn Sumac.

Audubon rekomandon gjithashtu Milkweed, lule Cardinal, dorëzonjë trumbe dhe Buttonbush.

An. alternativë për blerjen e një bime janë disa tufa farash të paketuara paraprakisht si kjo Flutur & Përzierja e luleve të egra Hummingbird.

Cilëndo bimë që zgjidhni, është e rëndësishme të mbani mend të zgjidhni bimët vendase të zonës në të cilën do të mbillen. Kjo faqe në faqen e internetit të Audubon mund t'ju ndihmojë të gjeni se cilat bimë miqësore me shpendët janë vendase në zonën tuaj të rritjes: Baza e të dhënave të bimëve vendase

Pamje e poshtër "midis kangjellave të kuvertës" të një kolibri duke shijuar dorëzonjën që kam mbjellë

Libra për zogjtë

Ka libra të pafund, të trilluar dhe jo-fiction, për zogjtë. Nëse e dini se marrësi juaj i dhuratës nuk ka tashmë një udhëzues në terren, kjo është një dhuratë e dukshme e madhe. Megjithatë, shanset janë që një dashnor i shpendëve të ketë tashmë një ose më shumë udhërrëfyes zogjsh në posedim të tyre. Këtu janë rekomandimet e mia për katër libra që janë unikë, do të bënin dhurata të këndshme dhe besoj se shumica e shpendëve do të ishin të lumtur t'i kishin. , shumica e shpendëve do të kenë tashmë një ose më shumëudhëzues në terren për identifikimin e shpendëve. Megjithatë, vë bast se shumica nuk do të kenë një udhëzues posaçërisht për puplat. Pendët e shpendëve janë unike dhe të bukura, dhe shumica e shpendëve janë të ngazëllyer t'i hasin kur dalin duke eksploruar. Por mund të jetë shumë e vështirë të kuptosh se nga cili zog kanë ardhur pendët. Ky libër mund të ndihmojë në identifikimin e 379 llojeve të zogjve të Amerikës së Veriut, si dhe të sigurojë informacione rreth llojeve të puplave dhe llojeve të krahëve. Zogjtë duhet ta shohin këtë kuptim më të thelluar dhe të mësuarit të biologjisë së shpendëve shumë interesante!

 • Lista e jetës së Sibley Birder's dhe Ditari Field - një ditar i mrekullueshëm i shpendëve për të mbajtur gjurmët e specieve të ndryshme që shihen, si dhe shënime rreth ku dhe kur u pikas zogu. E shkëlqyeshme për të ndërtuar listën tuaj të jetës dhe për të regjistruar momente të veçanta. Edhe zogjtë që kryesisht regjistrojnë pamjet e tyre në internet, ka të ngjarë ta vlerësojnë këtë ditar të mrekullueshëm dhe do të kënaqen të mbajnë gjurmët e pamjeve të veçanta dhe të jenë në gjendje të shfletojnë një ditar fizik.
 • Audubon's Aviary: The Original Boyers Water for The Birds of America – nëse po kërkoni të bëni dhuratë një libër të bukur tavoline kafeje, do ta keni të vështirë të bëni më mirë se kjo. Audubon's Birds of America është padyshim libri më i famshëm për zogjtë e Amerikës së Veriut, si dhe një nga shembujt më të hershëm dhe më të mirë të ilustrimit të kafshëve të egra. Ky libër paraqet fotografi të pikturave origjinale me bojëra uji të Audubon, të cilat ishinpërdori për të bërë pllakat e gdhendura që shtypnin kopjet e para të librit të tij. Fotografitë shoqërojnë histori pas krijimit të tyre dhe citate nga shkrimet e Audubon.
 • Audubon, On The Wings Of The World – njihni një adhurues të zogjve DHE të romaneve grafike? Ky libër unik është një roman grafik që përshkruan jetën e John James Audubon që fokusohet në udhëtimet e tij për të zbuluar, mbledhur dhe pikturuar zogjtë e Amerikës së Veriut.
 • Enë gatimi

  Artikuj të bukur për përdorim në shtëpi bëni gjithmonë dhurata të shkëlqyera. Enët e kuzhinës (gota, gota, pjata, tabaka, etj) janë artikuj klasikë të dhuratave dhe ka shumë opsione të shkëlqyera atje për adhuruesit e zogjve. Këtu janë dy artistë që kanë fituar shumë popullaritet dhe kanë disa opsione dhuratash vërtet fantastike dhe të përballueshme.

  Kriku udhëtimi

  Si të dhuroni një filxhan të bukur udhëtimi në mënyrë që vëzhguesi juaj i preferuar i shpendëve mund të mbajnë me vete çaj ose kafe dhe të kenë shumë orë me diçka të ngrohtë për të pirë. Turi i udhëtimit i izoluar me vakum Contigo Autoseal ka vlerësime të shkëlqyera për të qenë plotësisht rezistente ndaj rrjedhjeve, si dhe për mbajtjen e pijeve të ngrohta (ose të ftohta) për orë të tëra, duke qenë e sigurt në lavastovilje dhe e lehtë për t'u pastruar. Unë kam përdorur filxhanë Contigo në të kaluarën dhe ato në fakt i mbajnë pijet e nxehta të nxehta për një kohë çuditërisht të gjatë.

  Krilla qeramike

  Edhe nëse marrësi juaj i dhuratës nuk është një pi shumë kafeje, të gjithë kanë nevojë për filxhanë kafeje për mysafirët dhe ata bëjnë dhurata të shkëlqyera dhebazuar në komentet e klientëve.

  Shikoni dhuratat tona të artikujve të tjerë për dashamirët e zogjve

  Ushqyes zogjsh

  Një nga dhuratat e para që ka të ngjarë të vijë në mendje është një ushqyes zogjsh. Por ka qindra për të zgjedhur, nga të filloni? Këtu janë tre që mendoj se pothuajse çdokush do të ishte në gjendje t'i përdorte dhe t'i shijonte në oborrin e tij.

  1. A Squirrel Buster: Një nga ushqyesit më të vlerësuar dhe më të rekomanduar të shpendëve atje, dhe një që kam personalisht përdoret për shumë vite. Mban një sasi të mirë farash, është me cilësi të lartë dhe shumë të qëndrueshme, dhe bën një punë të shkëlqyeshme për të mbajtur ketrat bezdisshëm që të mos vjedhin të gjithë ushqimin. Këtu janë disa opsione të tjera për ushqyerjen e shpendëve kundër ketrit.
  2. Më shumë zogj "Big Gulp" Ushqyes Hummingbird: Jepni dhuratën e kolibrit! Tërheqja e tyre në një oborr mund të jetë e lehtë me një ushqyes të mirë. Ky është një ushqyes klasik, i lehtë për t'u pastruar, me një kapacitet të madh nektari. Nëse bëni një grumbull të freskët menjëherë përpara se të jepni dhuratën, mund të përfshini edhe një kavanoz me nektar kolibri të bërë në shtëpi (ose ndoshta vetëm një qese sheqer për t'i ndihmuar në fillimin e tyre). Është e lehtë për t'u bërë, shikoni artikullin tonë mbi prodhimin e nektarit të kolibrit.
  3. Natures Hangout Ushqyes i dritares së madhe: A jeton personi për të cilin po blini në një apartament apo ka një oborr të vogël? A nuk janë në gjendje të vendosin një shtyllë ushqyese apo thjesht nuk jeni të sigurt se cili mund të jetë konfigurimi i oborrit të tyre? Provoni një ushqyes të dritareve! Për sa kohë që marrësi juaj i dhuratës ka njësuvenire. Këtu janë disa opsione për t'u marrë parasysh:
  • Triri me zogj që ndryshojnë ngjyrën në bazë të temperaturës së lëngut
  • Set me 4 kriklla kolibri
  • Këtu janë një tufë më shumë zogj Ide për filxhanë kafeje në Amazon

  Charley Harper

  Për 60 vjet, artisti amerikan Charley Harper pikturoi ilustrime shumëngjyrëshe dhe shumë të stilizuara të jetës së egër, duke përfshirë shumë zogj. Me artin e tij në Amazon mund të gjesh gjithçka, nga pjatat e deri te sendet e palëvizshme, por si një dhuratë e mirë do t'i rekomandoja këto sende të bukura të kuzhinës;

  • Set slitë guri Charley Harper Cardinals
  • Charley Harper Mystery of the Missing Migrants Grande Tug

  Dizajnet e produkteve prej letre – Vicki Sawyer

  Për gota, pjata, peshqirë dhe tabaka çaji më të adhurueshme, unë rekomandoj artin e natyrës çuditëse të Vicki Sawyer e cila shet artin e saj me kompaninë Paperproducts Design. Kërko për Paperproducts Design në Amazon për të gjetur të gjithë artikujt e saj. Ato janë pjesë unike dhe pasi shumë njerëz marrin një artikull si dhuratë, fillojnë t'i mbledhin ato. Përfshirë veten time! Mora një tabaka çaji si dhuratë një Krishtlindje dhe më pëlqeu aq shumë sa i bleva vetes një filxhan që përputhej. Që atëherë kam marrë dy kriklla të tjera dhe një pjatë si dhuratë! Këtu janë disa artikuj të shkëlqyeshëm për të filluar me -

  • Peshqir kuzhine me tre zogj
  • Tabaka me llak druri "Berry Festival"
  • Kriku me dhurata për festën e korrjes, 13,5 oz, Shumëngjyrëshe

  I vogël por në rritjekoleksion

  Zbukurime dhe dekorime

  Zbukurime zogjsh

  Një grup i bukur zbukurimesh zogjsh do të jetë gjithmonë një dhuratë e bukur për Krishtlindje apo edhe thjesht për dekorimin e shtëpisë. Një e preferuara ime personale janë stolitë e qelqit shumëngjyrësh nga kompania Old World Christmas. Ata kanë një shumëllojshmëri të madhe të llojeve të shpendëve për të zgjedhur, jo vetëm standardin tuaj të dimrit Snowy Owl (edhe pse ata i kanë edhe ato!)

  • Hummingbird
  • Cardinal
  • Blue Jay
  • Goldfinch
  • Woodpeckers
  • Eagle

  Kjo është vetëm një listë e shkurtër, ka shumë të tjerë. Thjesht klikoni dhe kërkoni përreth. Unë i kam mbledhur këto për shumë vite dhe është kënaqësi të marr një zog të ri çdo vit.

  Koleksioni im gjithnjë në zgjerim

  Dekorime zogjsh

  Ka shumë dekorime për shtëpinë, oborrin ose zonën tuaj të oborrit që do t'i adhuronte kushdo që kënaqet duke parë zogj të egër. Këtu janë disa ide interesante dhuratash për vëzhguesit e zogjve:

  Shiko gjithashtu: 17 fakte interesante rreth qukapikëve
  • Bingarjet e erës së kolibrit
  • Shenja e mirëseardhjes së zogjve për shtëpi ose kopsht
  • Teresa's Collection Garden Birds set me 3

  Vendet e dritareve të shpendëve

  Dritaret goditëse të zogjve mund të jenë një problem therës për shumë zogjtë e kopshtit, veçanërisht ata me shumë ushqyes. Ju mund t'i ndihmoni zogjtë të lajmërohen në mënyrë të sigurtë për praninë e dritareve me tabela të dritareve të bëra posaçërisht, të tilla si këto parandaluese zogjsh që ngjiten në dritare .

  Dhurata të vëzhgimit të zogjve për fëmijë

  Flashkarta me ID të shpendëve

  Dijedikush që përpiqet të përmirësojë aftësitë e tij të identifikimit të shpendëve? Ky grup Flashcard i Backyard Birders me zogj të Amerikës Veriore Lindore dhe Perëndimore nga Sibley do të bënte një dhuratë të shkëlqyer dhe një ndryshim të këndshëm të ritmit vetëm duke shfletuar udhëzuesit në terren. Këto janë argëtuese për fëmijët dhe gjithashtu do të shkonin shkëlqyeshëm në një tavolinë kafeje.

  Këtu janë disa ide të tjera dhuratash për zogjtë e rinj dhe të rinj në jetën tuaj:

  • Sibley Backyard Bird Matching Game është një mjet i shkëlqyer mësimor vizual për të ndihmuar me identifikimin e specieve të zakonshme.
  • Libri i vogël i Këngëve të Zogjve të Backyard përmban regjistrime të dymbëdhjetë këngëve të zogjve nga disa prej zogjve më të njohur të oborrit të shtëpisë specie që shihen dhe dëgjohen në të gjithë Amerikën e Veriut. Një libër ndërveprues në tabelë me figura dhe tinguj për të ndihmuar në mësimin e zogjve me vesh. Ky botues ka gjithashtu disa varietete të tjera si Libri i Vogël i Këngëve të Zogjve të Kopshtit dhe Libri i Vogël i Këngëve të Zogjve në Woodland.
  • Lojë e vogëlsirave të shpendëve "Çfarë Zogu jam unë?" – Një lojë letrash edukative që përmban mbi 300 letra me nivele të ndryshme vështirësie. Kjo do të ishte argëtuese, dhe ndoshta sfiduese, për të gjithë familjen!

  Përfundo

  Ne kemi shqyrtuar disa ide të shkëlqyera dhuratash për dashamirët e zogjve. Qoftë për një vëzhgues të rastësishëm të zogjve në oborrin e shtëpisë apo një zogjtar serioz, ka diçka për të gjithë në këtë listë. Keni një ide tjetër dhuratë për një sugjerim për dashnorët e shpendëve? Lëreni në komente dhe ne mund ta shtojmëlista!

  Asgjë nuk ju kërcen? Shikoni dhuratat tona të artikujve të tjerë për dashamirët e zogjve që fokusohen më shumë në dhuratat e përgjithshme që nuk janë domosdoshmërisht të fokusuara në vëzhgimin e shpendëve.

  dritare, ata mund të përdorin këtë ushqyes. E qëndrueshme, e lehtë për t'u pastruar dhe është një madhësi e mirë për të tërhequr shumicën e zogjve në oborrin e shtëpisë.

  Shtëpitë e shpendëve

  Një ide e shkëlqyer dhuratë për çdo adhurues të zogjve të oborrit të shtëpisë që mund të vijë shpejt në mendje është një shtëpi zogjsh. Ka kaq shumë stile për të zgjedhur! Ju mund të përdorni faktor dekorativ "wow" ose përdorim praktik afatgjatë. Më poshtë kam rekomandime për të dyja opsionet.

  Dekorative

  Një shtëpi zogjsh me pamje unike dhe dekorative mund të jetë me të vërtetë një deklaratë. Disa nga shtëpitë më të bukura të zogjve që kam parë janë ato të bëra nga kompania Home Bazzar. Unë personalisht më janë dhuruar dy nga shtëpitë e tyre të shpendëve gjatë viteve nga një familje që di për obsesionin tim të shpendëve. Megjithatë, ju mund të merrni edhe disa shtëpi zogjsh shumë të bukur në Amazon.

  Njërën prej tyre e vendosa jashtë dhe shumë shpejt një trumcë fole në të. E dyta që mendova se ishte kaq e bukur, e mbajta brenda si një pjesë qendrore në mantelin tim. Fjala ime e vetme e kujdesit këtu është se këto lloj shtëpish zogjsh priren të mos qëndrojnë për një kohë të gjatë jashtë në elementë. Ato janë të shkëlqyera si një pjesë e bukur e dekorit të brendshëm, por ka të ngjarë të mos zgjasin më shumë se 3-5 vjet jashtë.

  Këtu janë tre shtëpi me stile të ndryshme nga Home Bazzar që mendoj se do të bënin dhurata të bukura –

  10>

 • Shtëpi e shpendëve në vilë të re
 • Shtëpia e zogjve në vilë fushore
 • Shtëpia e shpendëve në vilë në Nantucket
 • trumcaku po folezon në oborrin tim në Home Bazzar FieldstoneShtëpia në vilë që mora si dhuratë

  Praktike

  Nëse doni të bëni dhuratë një shtëpi zogjsh me qëllim që ajo të përdoret jashtë për një kohë të gjatë, ju sugjeroj shumë të zgjidhni diçka të bërë nga plastika e ricikluar. Plastika i reziston elementeve shumë më gjatë se druri dhe është e lehtë për tu fshirë dhe pastruar midis foleve. Një e mrekullueshme është Woodlink Going Green Bluebird House. Është një madhësi e shkëlqyeshme për shumë lloje zogjsh folezues, ka ajrosje të duhur dhe një lëkundje të lehtë për t'u hapur deri në derën e përparme. E imja është duke u forcuar pas tre vjetësh vere të nxehta dhe dimrash të ftohtë pa shenja të dukshme konsumimi.

  Trumcaku ndërton një fole në shtëpinë time plastike të ricikluar

  Banjat e shpendëve

  Një hap tjetër i mrekullueshëm për një entuziastë të shikimit të zogjve në oborrin e shtëpisë është të shtojë një veçori uji. Zogjtë kanë nevojë për një burim të mirë të ujit të freskët për të pirë dhe për të larë, prandaj duke pasur një banjë zogjsh mund të tërheqë më shumë në oborr. Ka shumë opsione xhami me ngjyra të bukura, megjithatë ato shpesh janë shumë delikate. Atyre ose u mungon pesha për qëndrueshmëri dhe bien ose thyhen shumë lehtë.

  Rekomandimi im është Bathja e zogjve nga balta e thjeshtë elegance e zogjve. Është një stil klasik që do t'i pëlqejë pothuajse të gjithëve dhe vjen në shumë ngjyra. Ka një peshë të bukur dhe një bazë të fortë. Glazura qeramike e bën pastrimin të thjeshtë, gjë që është e rëndësishme pasi algat rriten shpejt dhe jashtëqitjet e shpendëve janë të pashmangshme. Baseni i sipërm ka njëmekanizmi i rrotullimit dhe i kyçjes në mënyrë që të mund të hiqet nga baza për t'u pastruar. (Jo të gjitha opsionet kanë një përfundim të qetë, kështu që lexoni me kujdes) I gjithanshëm, i lehtë për t'u punuar dhe tërheqës!

  Një opsion i dytë për një stil të ndryshëm të banjës së shpendëve është një banjë e montuar në kuvertë. Kjo banjë zogjsh me ngrohje GESAIL mund të montohet ose të mbërthehet në parmakun tuaj të kuvertës. Gjithashtu ka një ngrohës të integruar për të parandaluar ngrirjen e ujit gjatë muajve të dimrit. Kordoni mund të futet nën enë në muajt jo të dimrit për ta mbajtur atë larg rrugës.

  Ngrohësit e banjës së shpendëve

  Ngrohësit e banjës së shpendëve janë të ndërlikuar, veçanërisht në klimat shumë të ftohta. Por zogjtë e vlerësojnë qasjen në ujë më shumë se kurrë kur është ftohtë dhe burimet e tjera mund të jenë të ngrira. Nëse keni një dashnor zogjsh me një banjë, një ftohës i banjës së shpendëve do të ishte një ide e shkëlqyer dhuratë. Unë kam përdorur disa në ditët e mia, ato marrin shumë abuzime duke qenë jashtë elementeve dhe duket se nuk zgjasin kurrë shumë.

  Më i miri që kam provuar është K&H Ice Eliminator. Supozohet të funksionojë në 20 nën zero. Nuk mund të flas për këtë personalisht, por ka vazhduar të funksionojë për mua në një shifër. Nëse është jashtëzakonisht i ftohtë, nuk do të shkrijë të gjithë banjën, por do të mbajë një pishinë të hapur në mes dhe zogjtë do ta gjejnë atë. Është në gjendje të fshihet kur është i ndotur, gjë që është një plus. Unë kisha timin për tre vjet, që është jetëgjatësi mjaft e mirë për këtë lloj produkti.

  Ushqimi i shpendëve

  *Thenjë gjë me të cilën zogjtë e oborrit nuk ngopen! Një abonim me pagesë në Chewy (Autoship) është një ide e shkëlqyer dhuratë dhe një ide që vazhdon të japësh 🙂

  Ushqimi i shpendëve mund të mos duket si një dhuratë emocionuese. Sidoqoftë, vëzhguesit e zogjve të oborrit të shtëpisë e dinë se mund të ushqehen shtrenjtë zogjtë e uritur! Një furnizim me ushqim do të ishte një dhuratë e mirëseardhur. Këtu janë katër ushqime me cilësi të lartë që marrësi i dhuratave nuk mund t'i shpërndajë domosdoshmërisht, por sigurisht që do t'i pëlqejë t'i përdorë.

  • C&S Hot Pepper Delight Suet : këllëf 12 copë, zogjtë e duan atë, ketrat mos! Seriozisht, të gjithë ata që u kam thënë ta provojnë këtë thonë se zogjtë e duan më shumë se çdo suet tjetër që kanë përdorur.
  • Lyric Fine Tunes No Waste Mix: qese 15 lb me përzierje farash me cilësi të lartë, pa guaska do të thotë jo rrëmujë nën ushqyes.
  • Coles Blazing Hot Blend Birdseed: qese 20 lb me fara të përziera me erëza për të mbajtur larg ketrat.
  • Asortmenti i ziles së farave të shpendëve: Pak diçka ndryshe, grup me 4 fara topa që nuk kërkojnë ushqyes. Thjesht varni nga një pemë dhe lërini zogjtë të kënaqen! I mbushur me shtesa të shkëlqyera si krimbat e miellit dhe frutat.
  • Një abonim i përsëritur i dërgesave të farave të shpendëve në chewy.com do të ishte një ide e shkëlqyeshme! Ndoshta t'i regjistroni për disa muaj fara zogjsh të dorëzuar në derën e tyre dhe t'i shpëtoni nga detyrimi për të tërhequr ato çanta të mëdha nga dyqani.

  Kontejnerët e farave të shpendëve

  Për ata që e duan për të ushqyer zogjtë në oborrin e tyre dhe për të pasur ushqyes zogjsh, ajondonjëherë mund të jetë një dhimbje, ose krejtësisht e vështirë, për t'u tërhequr rreth qeseve të mëdha dhe të rënda me farat e shpendëve për rimbushje të shpeshta. Këto dhurata do ta bëjnë më të lehtë ruajtjen e farës dhe rimbushjen e ushqyesve.

  • Ena dhe shpërndarësi i Stokes Select mban 5 kilogramë farë. Gryka dhe doreza e ngushtë e bën të lehtë derdhjen e farës në ushqyes me hapje të vogla. I lëvizshëm dhe redukton derdhjet.
  • Ky enë për ruajtjen e ushqimit me rrotullim hermetik IRIS ka një kapak hermetik, katër rrota dhe një trup të pastër për të parë lehtësisht se sa fara ju kanë mbetur. Vjen në madhësi të ndryshme. E shkëlqyeshme për të lëvizur farën në kuvertën tuaj ose nga garazhi juaj.

  Uji lëvizës për banjat e shpendëve

  *Bën një dhuratë të mrekullueshme të kombinuar me një banjë zogjsh nga lart

  A ka personi për të cilin po blini tashmë një banjë zogjsh ose një element tjetër uji? Një "lëvizës uji" mund të jetë një prekje e përsosur përfundimtare. Zogjtë tërhiqen edhe më shumë nga uji që lëviz. Një tjetër avantazh i ujit në lëvizje është se ka më pak gjasa të jetë një terren mbarështues për mushkonjat, pasi ato preferojnë të vendosin vezët e tyre në ujë të palëvizshëm.

   • Ky shatërvan diellor lundrues është shumë i lirë. Nuk kërkohet kordon. Ka një bateri rezervë për të ndihmuar paksa kur bëhet hije, por gjithsesi funksionon më mirë në diell.
   • Ky shatërvan i stilit bubbler që duket si shkëmb ka një pompë me tela dhe mund të ulet brenda banjës. Uji do të rrjedhë poshtë nga jashtë për të krijuar njëefekt natyral.
   • Ky Uji Wiggler i Industrive Aleate përdor rrota rrotulluese për të krijuar një efekt valëzues në sipërfaqen e ujit. Funksionet me bateri.

  Finch i shtëpisë duke pirë nga banja ime zogjsh me një dridhje uji

  Dylbia për shpendë

  *Një nga idetë më të mira të dhuratave për vëzhguesit e shpendëve (Celestron janë gjithmonë një sukses i madh për dylbi me vlerë)

  Dylbitë janë një dhuratë e shkëlqyer për një dashnor të shpendëve, pavarësisht nëse ata janë duke dalë në fushë apo edhe si të shikosh zogjtë nga dritarja e tyre. Çmimet dylbi mund të variojnë nga 100 dollarë në mbi 2,000 dollarë dhe kjo nuk ka për qëllim të jetë një listë shteruese në asnjë mënyrë. Kam hulumtuar rekomandimet nga njerëzit që në fakt testojnë dylbi veçanërisht për aftësitë e tyre të vëzhgimit të shpendëve - Shoqëria Audubon dhe Laboratori i Ornitologjisë Cornell. Mbani mend, numri i parë tregon sa zmadhim ka dhe numri i dytë tregon madhësinë e thjerrëzës objektive e cila përcakton se sa dritë mund të kalojë duke ndikuar në shkëlqimin.

  Ekonomia

  • Celestron Nature DX 8 x 42: Një dylbi e shkëlqyer fillestare me çmim të ulët. Në mënyrë të vazhdueshme ka rezultate të larta në kategorinë e ekonomisë për shkëlqimin, qartësinë dhe interpretimin e ngjyrave. Unë kam një palë prej tyre dhe të gjithë ata që i kanë huazuar kanë komentuar se janë shumë të mprehta dhe të ndritshme.
  • Nikon Action Extreme 7 x 35 ATB: Shpesh fiton për të mirën e ekonomisëklasi me fushën e tij të gjerë të shikimit (rehatinë e syve) dhe performancën në dritë të ulët. Këto janë krijuar gjithashtu për të qenë pak më të forta për përdorim në natyrë me thithjen e goditjeve dhe konstruksion të papërshkueshëm nga uji dhe rezistent ndaj mjegullës.

  Mund të shikoni gjithashtu artikullin tonë mbi dylbitë buxhetore.

  Gama e mesme

  • Nikon Monarch 7 8 x 42: Linja e Nikon Monarch ka ekzistuar për një kohë të gjatë dhe ata gjithmonë marrin një renditje shumë të lartë në kategorinë e çmimeve mesatare. Imazhi i mprehtë, i rehatshëm për t'u mbajtur, lehtësim i mirë i syve për shikim të gjatë. (Këshillë: Ju gjithashtu mund të kapni modele të mëparshme Monarchs ende në shitje, si Monarch 5, për rreth gjysmën e çmimit të modelit më të ri)
  • Vortex Viper HD 8 x 42: Një tjetër fitues i qartë në rangun e mesëm kategorisë, shumë zogjve mendojnë se këto qëndrojnë shumë mirë ndaj dylbive dyfishin e çmimit të tyre. Veshje antireflektive e lenteve, rezolucion dhe kontrast i përmirësuar, imazhe të sakta me ngjyra.

  Klasi i lartë

  Kur bëhet fjalë për kategorinë e çmimeve të larta, një kompani bën gjithmonë listën – Zeiss.

  Shiko gjithashtu: 31 fakte të shpejta rreth bufave me dëborë
  • Zeiss Conquest HD 8 x 42: Shkëlqim i shkëlqyer dhe dizajn ergonomik i lehtë. Imazhe të qarta, të vërteta me ngjyra.

  Monoculars For Birding

  *E shkëlqyeshme për shikimin e shpendëve në lëvizje

  Mund të jetë e vërtetë që shumica e zogjve preferojnë dylbi, megjithatë shumë njerëz mund të zgjedhin të kenë njëlbi për një sërë arsyesh. Ata janë përgjithësisht më pak se gjysma e peshës së
  Stephen Davis
  Stephen Davis
  Stephen Davis është një vëzhgues i zjarrtë i shpendëve dhe entuziast i natyrës. Ai ka studiuar sjelljen dhe habitatin e shpendëve për më shumë se njëzet vjet dhe ka një interes të veçantë për zogjtë në oborrin e shtëpisë. Stephen beson se të ushqyerit dhe vëzhgimi i zogjve të egër nuk është vetëm një hobi i këndshëm, por edhe një mënyrë e rëndësishme për t'u lidhur me natyrën dhe për të kontribuar në përpjekjet e ruajtjes. Ai ndan njohuritë dhe përvojën e tij përmes blogut të tij, Bird Feeding and Birding Tips, ku ofron këshilla praktike për tërheqjen e zogjve në oborrin tuaj, identifikimin e specieve të ndryshme dhe krijimin e një mjedisi miqësor ndaj kafshëve të egra. Kur Stephen nuk është duke vëzhguar shpendët, ai kënaqet me ecjen dhe kampingun në zona të largëta të shkretëtirës.