22 забавни факти за Blue Jays

22 забавни факти за Blue Jays
Stephen Davis
околу 60 милји на час, така што за споредба, летот на Блу Џејс е лежерен.

10. Блу Џејс се многу интелигентни.

Во заробеништво, Блу Џејс користат алатки за да добијат храна, како што се користење на остатоци од весник или стапчиња за да ја доближат храната до нив надвор од нивните кафези, а исто така е забележан како манипулира со бравите. Земјоделците, исто така, ги забележаа како чекаат додека не завршат со садењето за да одлетаат надолу и да уживаат во семињата.

11. Блу Џејс се парат доживотно.

Сезоната на парење обично се одвива од средината на март до јули. Откако женката Блу Џеј ќе го избере својот партнер, тие обично се заедно доживотно во моногамна врска.

12. Блу Џејс имаат интересни социјални врски.

И мажјаците и женките Блу Џејс работат заедно за да изградат гнездо за своите млади, а потоа кога женката ќе седи на јајцата, мажјакот ќе ја храни и ќе се грижи за неа. Штом младите ќе наполнат околу 17 до 21 ден, целото семејство потоа ќе го напушти гнездото заедно.

Слика: Греам-Х

Blue Jays се меѓу некои од најпознатите птици во дворот во Северна Америка. Без разлика дали сте искусен набљудувач на птици или едноставно сте заинтересирани за овие прекрасни птици песни што често ги гледате во вашиот двор, оваа статија треба да ви биде интересна и информативна. Продолжете да читате за 22 забавни факти за Blue Jays!

22 забавни факти за Blue Jays

1. Една од омилените јадења на Блу Џејс се желадите.

Блу Џејс обично живеат на работ на шумите и тие неверојатно уживаат во желадите, меѓу другите семиња и јаткасти плодови. Многу се среќаваат во близина на дабови дрвја поради нивниот интерес да јадат желади.

2. Blue Jays всушност не се сини.

Blue Jays се препознаваат по гребенот на нивните глави и нивните сини, бели и црни пердуви. Темниот пигмент во нивните пердуви е меланин. Трикот на светлината предизвикува сина боја во нивните пердуви. Распрснувањето на светлината низ модифицираните ќелии на површината на нивните пердуви прави нивните пердуви да изгледаат сини.

Исто така види: 22 интересни факти за потсмевните птици

3. Blue Jays се сештојади.

Додека Blue Jays јадат претежно семиња, бобинки и јаткасти плодови, тие повремено уживаат и во јадењето инсекти.

Исто така види: 13 факти за Vermilion Flycatchers (Фотографии)Слика: 272447наречен сексуален диморфизам. Со оглед на тоа што машките и женските Блу Џејс имаат слични пердуви, тешко е да се разликуваат. Сепак, машките Blue Jays се малку поголеми.

5. Блу Џеј живеат долго.

Во просек, Блу Џеј живеат околу пет до седум години, но најстариот познат Блу Џеј живеел најмалку 26 години и 11 месеци.

6. Блу Џеј не е државна птица.

Седум американски држави тврдат дека северниот кардинал е нивна државна птица, но Блу ​​Џеј не е призната како државна птица во ниту една американска држава. Како и да е, тие се маскота на бејзбол тим од големата лига, Торонто Блу ​​Џејс.

7. Блу Џеј делува како природен алармен систем за други птици.

Како и многу мали птици, еден од предаторите на Синиот Џеј е јастребот со раменици. Тие ги предупредуваат другите птици за присуството на јастребот со имитирање на звукот на јастребот кога ќе видат еден.

8. Blue Jays испуштаат многу звуци.

Овие интелигентни птици сакаат многу да брборат. Тие можат да ги имитираат звуците на предаторите, а инаку, нивните звуци се движат од прекрасни чврчорења наутро до гласни и одвратни пискотници. Некогаш тоа беше џеј се однесуваше на личност која беше брборења и сакаше да доминира во разговорот, па Блу Џеј дефинитивно го исполнува своето име.

Слика: OlinEJшто значи дека се дневни.

15. Сините Џејс имаат многу предатори.

Возрасните Блу Џејс се плен од бувови, мачки и јастреби, но малите Блу Џеј се плен од змии, ракуни, опосуми, врани и верверички.

16. Blue Jays имаат силни сметки.

Blue Jays, како и другите птици, ги користат своите силни сметки за пукање семиња, јаткасти плодови и желади за храна.

17. Blue Jays претпочитаат гнездење на зимзелени дрвја.

Секоја грмушка или дрво може да се користи за гнездење, но се чини дека Сините Џејс преферираат зимзелени дрвја. Тие ги градат своите гнезда високи околу 3 до 10 метри на дрвото, а гнездата се во облик на чаша, направени од гранчиња, мов, кора, ткаенина, хартија и пердуви.

18. Blue Jays се во исто семејство како врана.

Иако изгледаат многу поубави, Blue Jays се тесно поврзани со врана.

Слика: US Fish & Дивиот светBlue Jays обично живеат во мали семејства.

Blue Jays живеат во мали семејни групи или парови, но тие ќе се собираат во големи јата за време на нивната мистериозна миграциска сезона.

22. За мала птица, Blue Jay имаат голем распон на крилјата.

Распонот на крилата на Blue Jay може да биде од 13 до 17 инчи.

Заклучок

Blue Jays се неверојатно интересен тип на птица. Од начинот на кој го користат својот глас до тоа колку се интелигентни, тие се прекрасна птица што треба да ги имате наоколу без разлика дали ги гледате во вашиот двор или додека сте на пешачење.
Stephen Davis
Stephen Davis
Стивен Дејвис е страствен набљудувач на птици и ентузијаст на природата. Тој го проучува однесувањето и живеалиштето на птиците повеќе од дваесет години и има особен интерес за птици во двор. Стивен верува дека хранењето и набљудувањето на дивите птици не е само пријатно хоби, туку и важен начин да се поврзете со природата и да придонесете во напорите за зачувување. Своето знаење и искуство го споделува преку неговиот блог, Bird Feeding and Birding Tips, каде нуди практични совети за привлекување птици во вашиот двор, идентификување на различни видови и создавање средина погодна за дивиот свет. Кога Стивен не гледа птици, тој ужива во пешачење и кампување во оддалечените дивини.