Направете сами бањи за колибри (5 прекрасни идеи)

Направете сами бањи за колибри (5 прекрасни идеи)
Stephen Davis

Дали фонтаните се премногу големи и скапи за купување? Можеби сакате нешто попреносливо, или нешто што држи повеќе вода, изјава за дворот или нешто лесно и толку евтино што нема да се налутите ако се скрши. Без оглед на причината, постои идеја за капење на колибри за сам на себе. Откако ќе знаете кои квалитети ги бараат колибрите во просторот за капење и пиење, можете да создадете совршен дизајн за нив. Собравме неколку одлични упатства за капење на колибри, без разлика дали сакате нешто лесно или барате малку маснотии за лактите.

Исто така види: Како да ги натерате птиците да користат бања за птици - водич & засилувач; 8 едноставни совети

Врвни совети за вашата фонтана за колибри сам на себе

 • Треба да има елемент на плитка вода. Толку плитко што е длабоко едвај еден сантиметар. Колибрите нема да прскаат наоколу и да се капат во длабока вода како другите птици.
 • Колибрите не сакаат стагнантна вода. Сите овие бањи „Направи сами“ содржат фонтана, а причината е што колибрите претпочитаат подвижна вода.
 • Водата може да биде туширана и прскачка, или нежна и клокотот.
 • Колибрите навистина сакаат влажни карпи. Текстурата на карпите е одлична за фаќање со нивните стапала и за триење за чистење пердуви.

5 идеи за сами бањи за колибри

Ајде да погледнеме во 5 различни типови на бањи со колибри. може да создаде.

1. The DIY Rock Fountain

Ова не може да биде поедноставно. Тоа е сад со пумпа. Можете да го облечете ова нагоре или надолу, да останете едноставни или да добиетефенси. Ставете го во вашата градина или на маса.

Што ви треба:

 • Чаша: Веројатно не повеќе од 5 инчи длабока. Сакате нешто што ќе одговара на пумпата и некои карпи со големина на тупаница. Обликот на садот за супа со широк раб функционира добро, но сè со малку раб е во ред.
 • Потопна пумпа: или на соларна енергија или електрична (приклучок).
 • Некои карпи: околу тупаница големина

Чекори

 1. Поставете ја пумпата во центарот на садот
 2. Наредете ги карпите во круг околу пумпата.
 3. Додадете вода, колку да ја покрие пумпата, освен врвот на млазницата, и проверете дали врвовите на карпите се над водната линија.
 4. Ставете го садот каде што сакате. Ако користите соларна пумпа, проверете дали соларниот панел е на место со директно сонце, и готово!

Еве туториал видео од прекрасниот Роби (Роби и Гери Гарденинг Лесно на YouTube).

2. Бања со кофа сам

Оваа бања ја користи истата идеја како и фонтаната за сад погоре, но ви овозможува да ја зголемите количината на вода за да не морате да ја дополнувате секојдневно. Со користење на кофа како „резервоар“ за вода, а потоа создавајќи едноставно врвно парче како фонтана, можете да поминете цела недела без да морате да наполните!

Залихи:

 • 5 галон кофа за резервоарот. Или кој било контејнер со големина од 3-5 литри или поголема (како што е голем сад за садење без одводни дупки).
 • За горниот дел, пластичен чип и натопетепослужавник за ефект на фонтана или само користете го капакот на корпата за повеќе ефект на „плочка за прскање“.
 • Потопна пумпа – или на соларна енергија или електрична (приклучок).
 • Цевки: доволно за да трчајте од врвот до дното на вашата кофа/контејнер. Можете да го најдете ова во продавниците за хардвер или аквариуми. Понесете ја пумпата со вас за да ја одредите големината, проверете дали цевката се вклопува цврсто на одливот на пумпата и на сите додатоци за млазницата што ќе ги користите.
 • Нешто за правење дупки во пластиката. Ако имате дупчалки кои би можеле да работат. Жената од видеото за упатство користи мало рачка за лемење за лесно да се топи низ пластиката. Овој има одлични критики и е прилично евтин.

Еве ги основните чекори, проследени со видео за упатство. Кога ќе ја сфатите основната идеја, можете да ја оставите вашата креативност да се раздвижи со вашите сопствени дизајни!

Чекори:

 1. Исечете ја цевката во големина (за да ја достигнете од врвот на кофата до дното. Не мора да биде точно, оставете малку олабавување за „собата за мрдање“.
 2. Ставете ја цевката свртена надолу на вашиот капак/горниот дел, во центарот. Користејќи трага од маркер наоколу цевката. Ова е големината на дупката што треба да ја пресечете за да ја провирате цевката.
 3. На различни точки во горниот дел, дупчете мали дупки. Овие дупки ќе овозможат водата да се исцеди назад во корпата Најдобро е малите дупки за да се избегне добивање на остатоци и бубачки во вашата корпа. Веројатно ќе ви требаат 5-8 дупки, но виеможе да започне ниско и да се прилагоди подоцна. Само погрижете се да ги ставите таму каде што ќе се исцедат во корпата.
 4. Ставете ја пумпата внатре во корпата, закачете ја цевката и протнете ја цевката низ дупката на капакот и воила!
 5. Украсете како што ви одговара! Можете да ја насликате корпата (нетоксична боја). Додадете неколку камења (не ги покривајте вашите одводни дупки) за птиците да стојат. Групирајте ги камењата околу млазницата за вода за повеќе каскадно.

Еве го упатството за видео од Роби за фонтаната со горната кофа „чип и натопи“. Кликнете овде за нејзиниот туторијал за користење на капакот на корпата.

3. Фонтана за бетонски топки сам на себе

Колибрите сакаат фонтана во форма на топче. Комбинира нежен врел вода во кој можат да се натопат и да пијат, со тенок лист вода што тече преку тврда површина на која се чувствуваат удобно да седат и да се тркалаат наоколу. Купувањето на една од овие фонтани може да биде прилично скапо, особено ако сакаш од камен, а не од пластика. Но, можете сами да направите нешто од бетон и може да биде полесно отколку што мислите.

Упатствата чекор по чекор може да се најдат на оваа страница.

4. Подлога за прскање „направи колибри“

Ако навистина сакате да го подигнете вашето „направи сами“ на следното ниво, обидете се со овој дизајн на подлогата за прскање од блогот „Домашни приказни“. Мислам дека тоа е интересна идеја за дизајн што можете да ја приспособите на многу начини. Плитка послужавник создава совршена длабочина на водата додека е цевкатаму дава уживање на спрејот и подвижната вода. Украсете со камења, парчиња аквариум, вештачки растенија, сè што сакате!

5. Фонтани „Исчезнувачка вода“ сами направете сами

Ако сакате да се испробате на поукрасна фонтана што сами ја составивте, но исто така не сакате да се обидете да сфатите кои парчиња ќе функционираат и да купите сè одделно, комплет може да биде совршен за вас. Овој комплет за фонтана со брановидни урни Aquascape ги содржи сите делови што ви се потребни за составување на фонтаната. Закопате леген што делува како резервоар за фонтаната, поврзете ја вазната одозгора и водата се испумпува низ цевка од врвот на вазната, а потоа тече назад во земјата, празнејќи се назад во сливот. Ова е одличен декор за дворот и колибри би уживале во рамниот врв и каскадната вода.

Исто така види: 19 птици со пет букви (со фотографии)

Се надевам дека ова ви даде неколку идеи за многуте начини на кои можете да го направите сопствени бањи за колибри. Користете ги овие дизајни за да ја поттикнете вашата имагинација и да смислите свои креации. Оставете коментар и споделете ги со нас вашите успеси што сте ги направиле сами!




Stephen Davis
Stephen Davis
Стивен Дејвис е страствен набљудувач на птици и ентузијаст на природата. Тој го проучува однесувањето и живеалиштето на птиците повеќе од дваесет години и има особен интерес за птици во двор. Стивен верува дека хранењето и набљудувањето на дивите птици не е само пријатно хоби, туку и важен начин да се поврзете со природата и да придонесете во напорите за зачувување. Своето знаење и искуство го споделува преку неговиот блог, Bird Feeding and Birding Tips, каде нуди практични совети за привлекување птици во вашиот двор, идентификување на различни видови и создавање средина погодна за дивиот свет. Кога Стивен не гледа птици, тој ужива во пешачење и кампување во оддалечените дивини.