Како да ги натерате птиците да користат бања за птици - водич & засилувач; 8 едноставни совети

Како да ги натерате птиците да користат бања за птици - водич & засилувач; 8 едноставни совети
Stephen Davis

Ако размислувате да ставите бања за птици во вашиот двор, тогаш сигурно веќе сте размислувале каде ќе ја ставите во вашиот двор. Ако ви е прво, тогаш се прашувате како да ги натерате птиците да користат птица бања откако ќе ја добиете. Според овој извештај од лабораторијата за орнитологија Корнел, главниот клуч за привлекување птици во бањата за птици е едноставно да ја одржувате бањата за птици полна со чиста вода.

Исто така види: Како да ги држите мачките подалеку од храна за птици

Како да ги привлечете птиците во бањата за птици

Постојат неколку работи што можете да ги направите за да помогнете да привлечете птици во вашата бања за птици. Тие можат да играат голема улога во тоа дали птиците ја сметаат вашата бања за птици привлечна или не. Неколку од нив се:

1. Чувајте го во сенка

Птиците ја користат вашата бања за птици не само за да се исчистат, туку и да се оладат. Ставете неколку камења на дното

Одржувањето на некои карпи на дното им дава на птиците нешто да стојат во водата кога се капат и може да додаде разновидност во длабочината на водата.

Исто така види: 10 видови птици кои пливаат под вода (со слики)

3. Проверете дали водата е вистинската длабочина

На најдлабокиот дел не треба да биде подлабоко од околу 2 инчи. За да ја направите бањата привлечна и за помалите и за поголемите птици, обидете се да имате подлабок и поплиток дел. Можете да ја навалите чинијата или да додадете камења на едната страна за да ја промените длабочината.

4. Чувајте ја вашата бања за птици чиста

Кањата за птици може да стане убава валканабрзо со измет, мртви бубачки и какви било други случајни работи што се пробиваат внатре. Треба рутински да ја исплакнете бањата и да користите сапун доколку е потребно. Наполнете со нова вода најмалку еднаш неделно, почесто во лето.

5. Чувајте го пониско до земјата

Повеќето птици претпочитаат капење за птици блиску до нивото на земјата, како што би пронашле природно.

6. Изберете ја вистинската големина

Поголема бања за птици ќе привлече повеќе птици, но бара повеќе одржување.

7. Чувајте ја водата да не замрзнува

Инвестирањето во добар грејач за капење на птици може да ја одржува температурата на водата регулирана цела година. Подолу се дадени неколку препораки на Amazon.

 • Gesail Birdbath De-icer Heater
 • API Heated Bird Bath
 • API Heated Bird Bath with stand
 • <8 10>

  8. Додадете фонтана

  Птиците сакаат подвижна вода и сметаат дека е попримамливо да ја посетите. Можете да додадете кул фонтана, но секоја пумпа за вода што ќе додаде одредено движење ќе ја направи. Можете исто така да барате алтернативи за фонтани, како што се капаче или вода.

  Каде треба да ставите бања за птици

  Најдоброто место за да ја ставите бањата за птици е во засенчена или делумно засенчена област на вашиот двор. Исто така, бидете сигурни дека птиците се чувствуваат безбедно кога влегуваат на капење. За да го уверите ова, ставете го на место кое е блиску до покривка како што се дрвја или грмушки . Ова ќе им помогне да се чувствуваат безбедни од предатори.

  Одржувањето на бањата за птици во сенка исто така ќе помогне да сечувајте ја водата поладна. Бидејќи птиците сакаат да се разладуваат во вашата бања за птици, вие не сакате да се чувствува како топла када бидејќи цел ден е под директна сончева светлина.

  Најдобар материјал за капење за птици

  Веројатно сте навикнати да ги гледате традиционалните бетонски бањи за птици што ги наоѓате во домот и во продавниците во градината. Овие можат да работат одлично и да изгледаат одлично во двор, но има подобри алтернативи од неколку причини.

  • Бетонските бањи за птици може да пукнат ако замрзнат
  • Тие не се најлесните за чистење
  • Тие често се премногу длабоки

  Како што веќе допрев, птиците претпочитаат капење за птици ниско до земјата или дури и на ниво на земјата, ако е можно. Ова не е секогаш можно од различни причини и тоа е разбирливо. Тешка пластична бања за птици лесно се чисти и нема да се скрши ако водата замрзне. Ќе гласам за оваа пластична бања за птици на Амазон, таа е веќе загреана и може да се навртува или прицврсти до вашата палуба.

  Колку длабока ТРЕБА да биде бањата за птици

  Чувајте ја птицата бања плитка и ниска до земјата. Размислете за плитка чинија, што е вашата стандардна бетонска бања за птици. Ќе сакате да биде околу 0,5 до 1 инч околу работ со наведнување на околу 2 инчи или максимум во средината. Размислете и да додадете малку камења или песок на дното во средината за да им дадете на птиците нешто да стојат додека се чистат.

  Зошто птиците користат птицабањи

  Птиците не само што се капат во бањи за птици, туку и пијат од нив . Тие ќе ги користат секојдневно за да ги отстранат ситните паразити од нивните пердуви и да ги одржуваат чисти. Тие потоа ќе ги пречистат нивните пердуви или ќе ги премачкаат со специјално заштитно масло што го произведува нивното тело. Проверете ја нашата статија за тоа како да обезбедите вода за птиците ако сакате повеќе информации.

  Како што споменав, птиците исто така пијат од капење на птици, обично околу два пати на ден. Птиците не се потат како цицачите и не бараат толку многу вода. Птиците што јадат инсекти ќе го добијат поголемиот дел од водата од нивната храна, но птиците кои првенствено јадат птичји семиња што им ги даваме ќе треба редовно да наоѓаат извори на вода. Тука влегуваат бањите за птици.

  Птиците сакаат чешми за вода

  Птиците всушност се привлечени од подвижна вода, така што да, птиците сакаат фонтани. Фонтана за вода секако не е неопходна за да привлечете птици во вашата нова бања за птици, но тоа многу помага. Можете да додадете нешто како оваа едноставна соларна фонтана за капење на птици на Амазон или да изградите ваша едноставна соларна бања за птици сам со фонтана, следејќи ги нашите упатства овде.

  Дополнително, комарците ги привлекува мирната вода, а мирната вода се чини дека побрзо се валка. Значи, ако сте спремни да потрошите уште неколку долари на пристојна фонтана за вашата птица бања, еве некои од добрите страни:

  • Птиците се привлекуваатдо подвижна вода
  • Движечката вода го спречува размножувањето на комарците во неа
  • Птичји бањи со фонтани може да се чистат поретко
  • Соларната фонтана за капење птици е евтина
  • <8 10>

   Дали на птиците им треба птичји бањи во зима?

   Апсолутно на птиците им е потребно капење на птици во зима, исто како и остатокот од годината. Во многу студените месеци вода може да биде потешко да се најде и тие многу ја ценат бањата за птици со достапна вода во неа. Многу птици поголемиот дел од водата ја добиваат од инсекти, снег, барички или потоци и потоци. Ако вашиот двор има загреана бања за птици, можете да очекувате некоја активност цела година, дури и во зима. Дознајте повеќе за тоа како птиците ја преживуваат зимата.

   Како да ја заштитите бањата за птици од смрзнување на ладно време

   Постојат неколку начини како да ја спречите вашата бања за птици да не замрзне во зима. Загреаната бања за птици е една опција, а потопната бања за одмрзнување е друга.

   Некои видови бањи за птици потешко се зимаат, како бетон или керамика. Ако оставите вода во нив во текот на целата година без да ги преземете соодветните мерки на претпазливост, ризикувате да се замрзнат и пукаат или дури и целосно да се распаднат. Затоа ти препорачувам добра пластична бања за птици, оди чекор понатаму и набави загреана пластична како горенаведената и цела година си наместена.

   Заклучок

   На крајот птиците само Сакате целосна и чиста птица бања, ако ја изградите ќе дојдат.Треба да ја чистите птичјата бања со цревото на секои два дена или секогаш кога ќе видите дека и е потребно. Ако забележите некоја алга која почнува да се формира на дното или гледате мртви бубачки како лебдат во неа, тоа е добар показател дека е време за чистење. Значи, иако сите овие се одлични совети за да ги привлечете птиците во бањата за птици, тие се само совети кои ќе ви помогнат, затоа не размислувајте многу за ова!
Stephen Davis
Stephen Davis
Стивен Дејвис е страствен набљудувач на птици и ентузијаст на природата. Тој го проучува однесувањето и живеалиштето на птиците повеќе од дваесет години и има особен интерес за птици во двор. Стивен верува дека хранењето и набљудувањето на дивите птици не е само пријатно хоби, туку и важен начин да се поврзете со природата и да придонесете во напорите за зачувување. Своето знаење и искуство го споделува преку неговиот блог, Bird Feeding and Birding Tips, каде нуди практични совети за привлекување птици во вашиот двор, идентификување на различни видови и создавање средина погодна за дивиот свет. Кога Стивен не гледа птици, тој ужива во пешачење и кампување во оддалечените дивини.