Banjat e kolibrit DIY (5 ide fantastike)

Banjat e kolibrit DIY (5 ide fantastike)
Stephen Davis

A janë shatërvanët shumë të mëdhenj dhe të shtrenjtë për t'u blerë? Ndoshta ju dëshironi diçka më të lëvizshme, ose diçka që mban më shumë ujë, një artikull për oborrin, ose diçka të lehtë dhe aq të lirë sa nuk do të tërboheni nëse prishet. Cilado qoftë arsyeja, ekziston një ide e banjës DIY për ju. Pasi të dini se çfarë cilësish kërkojnë kolibrat në një zonë për banjë dhe pije, mund të krijoni një dizajn perfekt për ta. Ne kemi mbledhur disa udhëzime të shkëlqyera për banjot e kolibrit DIY, pavarësisht nëse dëshironi diçka të lehtë ose keni nevojë për pak yndyrë në bërryla.

Këshillat kryesore për shatërvanin tuaj të kolibrit DIY

 • Duhet të ketë një element i ujit të cekët. Aq i cekët sa është mezi një centimetër i thellë. Kolibrat nuk do të spërkaten përreth dhe nuk do të lahen në ujë të thellë si zogjtë e tjerë.
 • Kolibrit nuk e pëlqejnë ujin e ndenjur. Të gjitha këto banja DIY përmbajnë një shatërvan, dhe arsyeja është se kolibri preferon ujin në lëvizje.
 • Uji mund të jetë me dush dhe spërkatje, ose i butë dhe flluskues.
 • Kolibrit i pëlqejnë vërtet shkëmbinjtë e lagësht. Struktura e shkëmbinjve është e shkëlqyeshme për t'u kapur me këmbët e tyre dhe për t'u fërkuar për të pastruar pendët.

5 Ide për banjat e kolibrit DIY

Le të shohim 5 lloje të ndryshme të banjove të kolibrit që ju mund të krijojë.

1. Shatërvani DIY Rock

Kjo nuk mund të ishte më e thjeshtë. Është një tas me një pompë. Mund ta vishni lart ose poshtë, të qëndroni të thjeshtë ose të merrnii zbukuruar. Vendoseni në kopshtin tuaj ose në një tavolinë.

Çfarë ju nevojitet:

 • Një tas: Ndoshta jo më shumë se 5 inç i thellë. Ju dëshironi diçka që do t'i përshtatet pompës dhe disa gurëve të madhësisë së grushtit. Forma e tasit të supës me buzë të gjerë funksionon mirë, por çdo gjë me pak buzë është në rregull.
 • Pompë zhytëse: ose me energji diellore ose elektrike (priza).
 • Disa gurë: rreth grusht me madhësi

Hapat

 1. Vendosni pompën në qendër të tasit tuaj
 2. Rregulloni gurët në një rreth rreth pompës.
 3. Shtoni ujë, aq sa të mbulojë pompën, përveç majës së grykës, dhe sigurohuni që majat e shkëmbinjve të jenë mbi vijën e ujit.
 4. Vendosni tasin ku të dëshironi. Nëse jeni duke përdorur një pompë diellore, sigurohuni që paneli diellor të jetë në një vend me diell të drejtpërdrejtë, dhe keni mbaruar!

Këtu është një video mësimore nga Robbie bukuroshe (Robbie and Gary Gardening Lehtë në Youtube).

2. Banja me kovë DIY

Kjo banjë përdor të njëjtën ide si shatërvani i tasit më sipër, por ju lejon të rrisni sasinë e ujit në mënyrë që të mos keni nevojë ta rimbushni atë çdo ditë. Duke përdorur një kovë si "rezervuar" uji, më pas duke krijuar një pjesë të sipërme të thjeshtë si shatërvan, mund të kaloni një javë të tërë pa pasur nevojë të rimbusheni!

Furnizimet:

 • 5 kovë gallon për rezervuarin. Ose ndonjë enë me madhësi 3-5 gallon ose më shumë (si p.sh. një tenxhere e madhe mbjellëse pa vrima kullimi).
 • Për pjesën e sipërme, një copë plastikë dhe zhytnitabaka për efekt shatërvani ose thjesht përdorni kapakun e kovës për një efekt më të "spërkatës".
 • Pompë zhytëse – qoftë me energji diellore ose elektrike (prizë).
 • Tuba: mjaftueshëm për të vraponi nga lart në fund të kovës/kontejnerit tuaj. Mund ta gjeni në dyqanet e pajisjeve ose akuariumeve. Sillni pompën tuaj me vete për përcaktimin e madhësisë, sigurohuni që tubi të përshtatet mirë në daljen e pompës dhe në çdo lidhje të grykës që do të përdorni.
 • Diçka për të bërë vrima në plastikë. Nëse keni pjesë shpuese që mund të funksionojnë. Gruaja në videon mësimore përdor një hekur të vogël saldimi për t'u shkrirë lehtësisht përmes plastikës. Ky ka komente të shkëlqyera dhe është mjaft i lirë.

Këtu janë hapat bazë, të ndjekur nga një video mësimore. Pasi të kapni idenë bazë, mund ta lini krijimtarinë tuaj të egër me dizajnet tuaja!

Shiko gjithashtu: 15 zogj që fillojnë me F (Foto dhe informacione)

Hapat:

 1. Preni tubin tuaj në madhësi (për të arritur nga maja e kovën deri në fund. Nuk duhet të jetë e saktë, lëreni pak kohë për "dhomë lëvizëse".
 2. Vendoseni tubin me fytyrë poshtë në kapakun tuaj/pjesën e sipërme, në qendër. Duke përdorur një gjurmë shënuesi përreth tubin. Kjo është madhësia e vrimës që duhet të bëni për të kaluar tubin.
 3. Në pika të ndryshme në pjesën e sipërme, hapni vrima të vogla. Këto vrima do të lejojnë që uji të kullojë përsëri në kovë Vrimat e vogla janë më të mirat për të shmangur marrjen e mbeturinave dhe insekteve në kovën tuaj. Ndoshta do t'ju duhen 5-8 vrima, por jumund të fillojë të ulët dhe të rregullohet më vonë. Vetëm sigurohuni që t'i vendosni ato aty ku do të kullojnë në kovë.
 4. Vendosni pompën brenda kovës, lidhni tubin dhe kaloni tubin lart përmes vrimës së kapakut dhe voila!
 5. Dekoroni si t'ju duket e arsyeshme! Mund ta lyeni kovën (bojë jo toksike). Shtoni disa gurë (mos i mbuloni vrimat e kullimit) që zogjtë të qëndrojnë. Gruponi gurët rreth grykës së ujit për më shumë kaskadë.

Këtu është video mësimore nga Robbie për një shatërvan me kovën e sipërme të "çip dhe zhyt". Kliko këtu për tutorialin e saj mbi përdorimin e kapakut të kovës.

3. Shatërvani me top betoni DIY

Kolibrit e duan një shatërvan në formë sfere. Ai kombinon një gropë të butë uji në të cilin mund të zhyten dhe të pinë, me një fletë të hollë uji që rrjedh mbi një sipërfaqe të fortë ku ata ndihen rehat kur ulen dhe rrotullohen. Blerja e një prej këtyre shatërvanëve mund të kushtojë shumë, veçanërisht nëse dua një prej guri dhe jo plastike. Por ju mund ta bëni vetë një nga betoni dhe mund të jetë më e lehtë se sa mendoni.

Udhëzimet hap pas hapi mund të gjenden në këtë faqe.

Shiko gjithashtu: 15 zogj që fillojnë me Z (Foto dhe informacione)

4. DIY Hummingbird Splash Pad

Nëse vërtet dëshironi ta çoni DIY-në tuaj në nivelin tjetër, provoni dorën tuaj në këtë dizajn spërkatës nga blogu Home Stories. Mendoj se është një ide interesante e dizajnit që mund ta personalizoni në shumë mënyra. Një tabaka e cekët krijon thellësinë e përsosur të ujit gjatë tubiti jep kënaqësi spërkatjes dhe ujit në lëvizje. Dekoroni me gurë, copa akuariumi, bimë artificiale, çdo gjë që ju pëlqen!

5. Shatërvanë "Uji që zhduken" DIY

Nëse dëshironi të provoni një shatërvan më dekorativ që e keni bashkuar vetë, por gjithashtu nuk dëshironi të provoni të kuptoni se cilat pjesë do të funksionojnë dhe të blini gjithçka veçmas, një komplet mund të jetë i përsosur për ju. Ky komplet i shatërvanit me Urn me valëzim Aquascape përmban të gjitha pjesët që ju nevojiten për të bashkuar një shatërvan. Ju varrosni një legen që vepron si rezervuar për shatërvanin, lidhni vazon sipër dhe uji pompohet përmes një tubi nga maja e vazos dhe më pas rrjedh përsëri poshtë në tokë, duke u zbrazur përsëri në legen. Ky është një dekor i shkëlqyeshëm për oborrin dhe kolibrët do të kënaqeshin me majën e sheshtë dhe ujin në kaskadë.

Shpresoj se kjo ju dha disa ide për mënyrat e shumta se si mund të bëni vetë banjat e veta të kolibrit. Përdorni këto dizajne për të nxitur imagjinatën tuaj dhe për të krijuar krijimet tuaja. Lini një koment dhe ndani me ne sukseset tuaja DIY!
Stephen Davis
Stephen Davis
Stephen Davis është një vëzhgues i zjarrtë i shpendëve dhe entuziast i natyrës. Ai ka studiuar sjelljen dhe habitatin e shpendëve për më shumë se njëzet vjet dhe ka një interes të veçantë për zogjtë në oborrin e shtëpisë. Stephen beson se të ushqyerit dhe vëzhgimi i zogjve të egër nuk është vetëm një hobi i këndshëm, por edhe një mënyrë e rëndësishme për t'u lidhur me natyrën dhe për të kontribuar në përpjekjet e ruajtjes. Ai ndan njohuritë dhe përvojën e tij përmes blogut të tij, Bird Feeding and Birding Tips, ku ofron këshilla praktike për tërheqjen e zogjve në oborrin tuaj, identifikimin e specieve të ndryshme dhe krijimin e një mjedisi miqësor ndaj kafshëve të egra. Kur Stephen nuk është duke vëzhguar shpendët, ai kënaqet me ecjen dhe kampingun në zona të largëta të shkretëtirës.