Најдобрите куќички за птици за виолетови Мартини

Најдобрите куќички за птици за виолетови Мартини
Stephen Davis
Како овие.

Дали другите птици ќе се гнездат во куќа на Пурпл Мартин?

Ѕвездичките и врапчињата, и двата инвазивни видови, се агресивни кон мартинките, па дури и може да им ги украдат гнездата и да ги убијат нивните млади. Сиромашните мартинки немаат шанса против ѕвездите или врапчињата, но особено ѕвездите кои се само машини за смрт. Врапчињата се исто така многу агресивни и лесно можат да ги малтретираат мартинките од нивните гнезда или да ги отстранат празните шуплини на гнездата.

Во САД е нелегално да се вознемирува секое птичји гнездо или птичји јајца, освен ако не се ѕвездени или домашни врапчиња. Вие сте во рамките на вашите права да ги отстраните јајцата и гнездото од вашите куќи на Purple Martin, но можеби ќе сакате да почекате и да го сторите тоа откако мартините ќе заминат за сезоната бидејќи тие ќе се вратат следната година и веројатно во поголем број.

Дали Purple Martins ќе се враќаат во истото гнездо секоја година?

Да, тие ќе се вратат. Штом ќе го добиете првиот пар на виолетови мартинки во вашите куќички за птици, тие ќе се размножуваат, а потоа тие мартинки може да се вратат на вашето место за гнездење следната сезона со своите другари. Можете да видите како ова може брзо да падне снежни топки и да ве остави како сопственик на голем број виолетови Мартини, што можеби е токму она што го сакате ако го читате ова!

фото кредит: Џеки од Њу Џерсисо колонија во позадина (Слика: Челси Хорнбејкер, USFWS

Пурпурните Мартини се гнезда во колонии и се гнездат во парови по 2 до 200, така што потенцијално зборуваме за стотици птици во вашиот двор. Пурпур Мартин е една од најголемите ластовички во светот и најголема од сите во Северна Америка. Тие се, исто така, една од ретките колониски птици што се гнездат во Северна Америка што всушност можете да ги привлечете да се гнездат во вашиот двор, трикот е да се појави првиот пар за размножување. За да обезбедите најдобри шанси да привлечете пар таа прва година, сакате да бидете сигурни дека ќе добиете една од најдобрите куќички за птици за виолетови мартинки што можете.

Ако сте заинтересирани да имате колонија на Purple Martin во вашиот двор тогаш треба да започнете да го истражувате вашето истражување и да ги добиете вистинските куќички и столбови за птици Purple Martin за да ги привлечете. Подолу наведов неколку добри опции за куќички за птици од Purple Martin и некои столбови кои ќе одат заедно со нив.

(видете неколку слики од Purple Martin и информативно видео подолу)

Најдобрите куќички за птици за Purple Martins

1. Birds Choice Оригинална виолетова Мартин куќа со 4 спрата со 16 соби со тркалезни дупки

Оваа виолетова куќа од 4 ката и 16 прегради од Birds Choice е атрактивна целосно алуминиумска опција. Доаѓа со адаптер за столб, но не и самиот столб кој е моделот PMHD12 (врска подолу). Оваа мартинска куќа има одлична големина за почеток и овозможува до 16 парови за парење одеднаш. Потоа можете да додадетедруга куќа од ист тип или одете со нешто друго како тиквите подолу.

Погледнете ја оваа виолетова Мартин куќа на Амазон

Компатибилен модел на столб PMHD12 – Birds Choice 12′ Телескопски телескопски телескопски пурпурен Мартин пол

2. BestNest Purple Martin Gourds со држач и комплет со столб

Овој комплет има се што ви треба. Доаѓа со шест тикви, алуминиумски столб, држач за висечка тиква и книгата Стоукс за Purple Martins. Доаѓа и со две „мамки“ мартинки што можете да ги прикачите на објавата. Наводно ова може да им помогне на мартинките да ги пронајдат и препознаат вашите тикви како добро место за гнездење.

Погледнете ги овие виолетови Мартин тикви на Амазон

3. BestNest Хит 12-соба виолетова Мартин куќа & засилувач; Gourds Package

Со оваа опција го добивате најдоброто од двата света од претходните два. Овој комплет доаѓа со сè што ви треба за да го започнете вашето патување како сопственик на Purple Martin, вклучувајќи куќа со 12 соби, телескопски столб, неколку мартин мамки за да ги привлечете во вашиот двор и информативна виолетова мартин книга. За почетник ова е одличен избор и има навистина многу пониска цена отколку што би очекувал со оглед на сето она што го добивате.

Погледнете го комплетот Purple Martin House with Pole вклучен на Amazon

Што да знаете за хостирањето на Purple Martins во вашиот двор

Да се ​​биде сопственик на неколку десетици или дури стотици Purple Martins може да биде многу наградувачко иневеројатна работа. Исто така, може да одземе многу време и има многу што треба да знаете пред да нурнете внатре. Ќе се обидам да одговорам на некои вообичаени прашања подолу за тоа да се гнезди колонијата на Purple Martin во вашиот двор.

Колку е широка нивниот опсег и кога виолетовите Мартини пристигнуваат секоја година?

Виолетовите Мартини се размножуваат низ источната половина на САД и во неколку џебови на запад. Тие пристигнуваат веќе во средината на јануари во Флорида и до почетокот на мај во Нова Англија. Погледнете ја оваа мапа за миграција на Purple Martin на purplemartins.org за повеќе детали.

Како да ги привлечам Purple Martins во мојот двор?

За да ги привлечете Purple Martins во вашиот двор, ќе сакате да им обезбедите атрактивна средина за гнездење. Еве неколку клучни совети за привлекување мартинки во вашиот двор. За повеќе совети можете да ја посетите purplemartins.org.

Исто така види: Кога да се чистат куќичките за птици секоја година (а кога не)
  • Обезбедете им бели куќички/тикви во кои ќе сакаат да се гнездат
  • Поставете ги куќите на вистинската локација и на вистинска висина
  • Погрижете се секоја преграда да биде најмалку 6″ x 6″ x 12″
  • Имајте извор на вода во близина
  • Одржувајте ги гнездата/преградите чисти и без други птици

Колку високо од земјата треба да биде куќата на Purple Martin?

Вашите куќички за птици Purple Martin треба да бидат на минимум 12 стапки од земјата, со 12-15 стапки да бидат поидеален. Може да се направи и нивно поставување на висина од 20 стапки.Ако ја започнете првата година на ниско ниво од околу 12 стапки и не добивате станари, тогаш удирајте ја до 15 стапки во втората година и видете дали тоа помага.

Поврзана статија:

  • Колкава височина треба да биде хранителот за птици од земјата?

Најдобар материјал за куќата на Purple Martin

Мартините всушност не се премногу пребирливи кога станува збор за материјал што ќе го изберете за нивните куќички за птици. Можете да одите со недовршено/необработено дрво, пластика, популарни куќички за птици од тиква, па дури и метал. На крајот ќе дојде до вас и што мислите дека изгледа најдобро за вашиот двор, како и да се осигурате дека куќичките за птици се во согласност со спецификациите и соодветни за Purple Martins, кој било од предлозите погоре ќе го направи.

Каде е најдоброто место за поставување куќа на Purple Martin?

За поставување куќа Purple Martin, важно е да ги ставите добро на отворено, далеку од се. Ова значи дека нема дрвја на најмалку 40-60 стапки и најмалку 100 стапки подалеку од куќи и објекти. Оваа отвореност им обезбедува на мартинците еден вид заштита со тоа што тие можат да видат предатори кои доаѓаат од далеку. Тие можат да користат куќи кои се поблиску од 40 стапки до други дрвја и структури, но ова е општо правило. Повеќе столбови за поголеми колонии може да се постават многу поблиску еден до друг и не е голема работа.

Исто така види: Бувови од Пенсилванија (8-те главни видови)

Што јадат Пурпурните Мартини?

Виолетовите Мартини се инсективозни птици и нема да јадат птицасеме кај колибри. Тие фаќаат летечки инсекти за време на летот како што се молци и бубачки. Се вели дека помагаат во контролата на популацијата на комарци, но ова е главно мит со цел да се промовира продажбата на куќите на Purple Martin бидејќи тие ретко јадат комарци. Во најголем дел можете да ги оставите да го прават своето и да се грижат за себе, но ако сакате да ги нахраните, тогаш има неколку работи што можете да ги понудите.

Што можам да ги хранам мартинките?

Како што споменав погоре, мартините обично ќе се грижат за сопствените потреби за храна и вие не треба да правите ништо. Имајќи го тоа кажано, ако сепак сакате да ги нахраните, тогаш има неколку работи што можете да ги понудите.

  • Mealworms – Користете обична платформа или фидер. Можете да користите сушени или живи црви од брашно, но на мартините можеби ќе им треба малку време за да разберат дека им се нуди храна.
  • Лорпи од јајца – Можете да зачувате употребени лушпи од јајца од вашата кујна за да обезбедите дополнителен поттик на калциум за Purple Martins. Можете едноставно да ги посипете лушпите на земја или да ги додадете во фидер со отворена платформа.
  • Варени јајца – Да, на Purple Martins можеби ќе им се допаднат пржените јајца ако ги нудите редовно за да можат да разберат дека им се нуди храна. Некои луѓе ги мешаат со штурците или штурците за да ги привлечат мартинките.
  • Штурците – Можете да ги тренирате вашите мартинки да фатат штурци на кои фрлатевоздухот. Значи вие во суштина имитирате летечки бубачки. Повторно можеби е тешко да ги тренирате да го прават тоа, но штом ќе го направите тоа може да биде забавно да ги гледате како ги грабнуваат штурците од воздух. Можете да користите прашка, пиштол за дување или кој било друг креативен метод за да ги стрелате штурците во воздух до нив.

Кога температурата ќе падне под околу 50 степени, мартините може да се сместат во своите гнезда и почекајте да се загрее температурата пред повторно да излезат на лов. Можеби ова е добро време да им понудите некоја од овие намирници.

Како можам да ги заштитам мартините од предатори?

Иако виолетовите Мартини се гнездат на 12-15 метри од земјата, предаторите сè уште може да се искачи на столбот и постојат мерки што можете да ги преземете за да го спречите тоа. Затоа, ќе сакате да внимавате на кој било предатор што јаде јајца како змии и мали цицачи како ракуни. Стражата од предатор додадена на столбот треба да го направи трикот или едноставно да купи комплет за куќа или столб од Purple Martin што доаѓа со штитник за предатор кој веќе е на столбот.

Има и летечки предатори, што значи птици грабливки и гнездо насилници (повеќе подолу за тие). Јастребите и бувовите се исто така закани за гнездата на мартин. Со поставување на мартинските куќи на отворено, им давате најдобра шанса да ги забележат овие грабливи птици. Ставањето штитници за предатори на отворот на куќите или завиткување на целата куќа во жица е уште еден начин да се заштитат гнездата од поголеми птици.
Stephen Davis
Stephen Davis
Стивен Дејвис е страствен набљудувач на птици и ентузијаст на природата. Тој го проучува однесувањето и живеалиштето на птиците повеќе од дваесет години и има особен интерес за птици во двор. Стивен верува дека хранењето и набљудувањето на дивите птици не е само пријатно хоби, туку и важен начин да се поврзете со природата и да придонесете во напорите за зачувување. Своето знаење и искуство го споделува преку неговиот блог, Bird Feeding and Birding Tips, каде нуди практични совети за привлекување птици во вашиот двор, идентификување на различни видови и создавање средина погодна за дивиот свет. Кога Стивен не гледа птици, тој ужива во пешачење и кампување во оддалечените дивини.