Pse cicërimojnë kolibrat?

Pse cicërimojnë kolibrat?
Stephen Davis

Kolibri janë disa nga zogjtë më të vegjël, por më të njohur në Amerikën e Veriut. Ashtu si bizhuteritë e vogla, ata fluturojnë përreth me shpejtësi marramendëse, duke kryer akrobaci rreth gjetheve dhe ushqyesve njësoj.

Shiko gjithashtu: Pendët e Bufit të Madh me brirë (ID & Fakte)

Shumë shpendë në oborrin e shtëpisë habiten kur zbulojnë se kolibri këndon këngë të zhurmshme dhe cicërijnë me zë të lartë. Çfarë domethënie kanë ato thirrje dhe pse cicërijnë kolibrat?

Pse cicërimojnë kolibrat?

Pasi të dalloni klithmat dhe cicërimat e tyre me zë të lartë, ata mund të ndihmojnë shumë për t'i dalluar në natyrë. Shpesh në një pyll të ngjeshur plot me gjeth, do të dëgjoni kolibra para se t'i shihni.

Shiko gjithashtu: 15 lloje të zogjve të bardhë (me fotografi)

Në këtë artikull, ne do t'i hedhim një vështrim motivimeve që qëndrojnë pas arsyes se përse cicërimajnë kolibrat. Këtu janë disa pika që do t'i hedhim një vështrim më tej.

Austrat kryesore:

  • Kolibri janë krijesa shoqërore që cicërijnë për të mbrojtur territorin, për t'u bërë përshtypje bashkëshortëve të mundshëm dhe për të komunikuar me të vegjlit e tyre.
  • "Cicërima" që dëgjoni nga një kolibri mund të vijë nga kutia e zërit të tyre, ose gjithashtu tinguj të prodhuar nga ajri që vërshon nëpër pendët e tyre.
Kolibri i Anës në fluturimillafazan rreth ushqimit. Ndonjëherë ata do të japin cicërima të buta ndërsa gumëzhin rreth ushqyesit. Herë të tjera ka të ngjarë të dëgjoni zjarrin më të fortë dhe të shpejtë që cicërima dhe kërcitje ndërsa një kolibri përpiqet të largojë tjetrin nga ushqimi. Këta tinguj përdoren shpesh kur negociojnë pronësinë mbi ushqyesit ose lulëzimin.Kolibri i Anës "duke diskutuar" se kush ka njolla në lulei vogël, por agresiv. Ata janë shumë posesiv në lidhje me terrenin e tyre në shtëpi. Shumica do të shprehin me zë të lartë kundërshtimin e tyre për ndarjen e burimeve të nektarit me kolibra të tjerë.Ndalimi i kolibrit te ushqyesiventilator elektrik ose varkë me motor të vogël.

Kolibri mashkull i Anës është shembulli më i njohur në Amerikën e Veriut i një kolibri me një këngë. Ata kanë një sekuencë të shkurtër shënimesh dhe bilbilash gërvishtëse që i përsërisin. Kolibrat e Kostës mashkullore kanë gjithashtu një këngë fishkëllimë. Por shumica e kolibrave të tjerë në Amerikën e Veriut rrinë më shumë me cicërima dhe vokalizime sesa këngë të vërteta. Kushërinjtë e tyre tropikal në Amerikën Qendrore dhe Jugore priren të këndojnë më shumë.

Costa's Hummingbird (mashkull)një mashkull për të rënë në sy.

Disa specie kolibri kanë femra që këndojnë. Perlë e çmuar malore me grykë blu mashkullore, një koliber vendas në jugperëndimin e Amerikës dhe Meksikën, nuk ka një ekran arial. Në vend të kësaj, mashkulli dhe femra këndojnë një duet së bashku për të zyrtarizuar lidhjen e tyre.

A lëshojnë kolibrat një cicërimë me zë të lartë?

Po, kolibri mund të cicërijnë shumë me zë të lartë në raport me trupin e tyre të vogël. Kjo zhurmë mund të vijë nga kordat vokale të zogut ose nga bishti i tij. Shumë lloje kolibri prodhojnë bilbila dhe cicërima interesante me pendët e tyre të bishtit.

Një nga shfaqjet më spektakolare me cicërima dhe kërcitje bishti është ajo e kolibrit të Anës.

Puplat e bishtit të kolibrit mashkullor të Anës japin një tingull drithërues dramatik kur tërhiqen nga zhytje ariale deri në 100 këmbë. Kjo shfaqje spektakolare e çiftëzimit shoqërohet nga rrezet e diellit që shkëlqejnë nga pendët e tij rozë të ndritshme të qafës.

A janë të lumtur kolibrat kur cicërijnë?

Kjo varet nga situata. Vogëlushët më të vjetër që cicërijnë kur marrin ushqim nga nëna e tyre mund ta bëjnë këtë nga lumturia për t'u ushqyer.

Kolibri zakonisht janë shumë agresivë, kështu që ata ndoshta nuk janë të kënaqur kur cicërijnë ndërsa ndjekin një pushtues nga territori i tyre.

Në një rast si ky, ka të ngjarë të shihni kolibrin mbrojtës që zmadhohet pas pushtuesit për ta përzënë atë nga zona.Konfigurimet e ushqyesve të zogjve në oborrin e shtëpisë janë mjedise të shkëlqyera për të parë zhvillimin e dinamikës territoriale.

Nëse doni të reduktoni agresionin në konfigurimin e ushqyesit tuaj të kolibrit, merrni parasysh vendosjen e disa ushqyesve të vegjël të nektarit në vende të veçanta rreth oborrit tuaj, në vend të një ushqyesi të madh. Kjo u siguron kolibrëve më shumë hapësirë ​​për t'u ndjerë të sigurt dhe jo të kërcënuar.

Përfundim

Kolibri cicërijnë në disa mënyra dhe për shumë qëllime të ndryshme. Ata komunikojnë, mbrojnë territorin dhe tërheqin bashkëshortët me zërin e tyre. Edhe metodat jo-vokale të 'cicërimave' përdoren, si p.sh. tingulli i bërë nga shushurima e puplave të bishtit, është pjesë e fjalorit të tyre.

Një kolibr mund të këndojë në agim, të gumëzhinë për të përzënë pushtuesit e territorit dhe të cicërijë gjatë një shfaqje miqësie. Tani që dini më shumë rreth vokalizimeve të kolibrit, mos hezitoni të dilni jashtë dhe t'i shihni ato vetë.
Stephen Davis
Stephen Davis
Stephen Davis është një vëzhgues i zjarrtë i shpendëve dhe entuziast i natyrës. Ai ka studiuar sjelljen dhe habitatin e shpendëve për më shumë se njëzet vjet dhe ka një interes të veçantë për zogjtë në oborrin e shtëpisë. Stephen beson se të ushqyerit dhe vëzhgimi i zogjve të egër nuk është vetëm një hobi i këndshëm, por edhe një mënyrë e rëndësishme për t'u lidhur me natyrën dhe për të kontribuar në përpjekjet e ruajtjes. Ai ndan njohuritë dhe përvojën e tij përmes blogut të tij, Bird Feeding and Birding Tips, ku ofron këshilla praktike për tërheqjen e zogjve në oborrin tuaj, identifikimin e specieve të ndryshme dhe krijimin e një mjedisi miqësor ndaj kafshëve të egra. Kur Stephen nuk është duke vëzhguar shpendët, ai kënaqet me ecjen dhe kampingun në zona të largëta të shkretëtirës.