15 lloje të zogjve të bardhë (me fotografi)

15 lloje të zogjve të bardhë (me fotografi)
Stephen Davis
sezonit janë pothuajse të gjitha të bardha, ndërsa gjatë shumimit të rriturit kanë pupla të zbehta të artë përgjatë kokës, gjoksit dhe shpinës.

4. Egret i madh

Egret i madh

Emri shkencor: Ardea alba

Shiko gjithashtu: 5 Lloje zogjsh që fillojnë me Q (me figura)

Egret i madh është vendas në pjesën më të madhe të Amerikës së Jugut, megjithatë më në veri ajo tenton të ngjitet në Florida dhe në brigjet më të ngrohta të Shteteve të Bashkuara. Veron në Midwest dhe xhepat në Paqësorin Veriperëndimor.

Ky zog që e do ujin është tërësisht i bardhë, përveç sqepit të verdhë të ndezur dhe këmbëve të zeza të errëta. Ata gjuajnë duke kërkuar ushqim në ujë të ndenjur dhe duke goditur kokën poshtë për të kapur gjahun.

Shihni një Egret të Madh kur fluturon midis zonave ligatinore. Ata nuk i fusin këmbët teksa fluturojnë, por i fusin në qafën e tyre të gjatë dhe të hollë.

5. Ibis i bardhë

Imazhi: Ibis i bardhëscandiacus

Bufat me dëborë ishin një zog ikonik edhe para serialit Harry Potter. Ngjyra e tyre e bardhë dhe sytë e verdhë i bëjnë ata të preferuar për shumë njerëz. Kjo ngjyrosje i ndihmon ata të përzihen në mënyrë të përsosur me tundrën arktike ku folezojnë. Meshkujt janë të gjithë të bardhë ose kanë disa njolla kafe, ndërsa femrat kanë mure të errëta në të gjithë trupin, përveç fytyrës.

Pasi kalojnë verën në Arktik, ata udhëtojnë nga jugu për në dimër në Alaskë, Kanada dhe disa shtete përgjatë kufirit verior të SHBA-së. Herë pas here ata kanë një vit "të pakëndshëm" ku ata udhëtojnë më në jug në SHBA dhe vëzhguesit me fat të zogjve deri në jug deri në Tenesi dhe Oklahoma mund të kapin një paraqitje të shkurtër.

Shiko gjithashtu: A hanë zogjtë nga ushqyesit gjatë natës?

9. Snow Bunting

Snow Bunting (mashkull)

Kur mendoni për një zog të bardhë, çfarë ju vjen në mendje? Një mjellmë, një çafkë apo një vinç? Këta janë vetëm disa nga zogjtë e bardhë që janë disa nga më lehtësisht të dallueshëm në Shtetet e Bashkuara. Zogjtë e bardhë të pastër nuk janë diçka që ka të ngjarë të shihni në ushqimin tuaj të zogjve, por ka shumë lloje të zogjve të bardhë me dëborë në natyrë. Vazhdoni të lexoni për të mësuar rreth 15 llojeve të zogjve të bardhë që gjenden në Amerikën e Veriut.

15 Llojet e Zogjve të Bardhë

Ndërsa shumë zogj kanë pak të bardhë në pendën e tyre, zogjtë që janë pothuajse tërësisht të bardhë janë pak më të vështirë për t'u gjetur. Shumica e këtyre të gjithë zogjve të bardhë jetojnë në zona pranë ujit të ëmbël, ujërave të kripura ose terrenit që shpesh është i mbuluar me borë. Pendët e tyre të bardha janë përshtatje për t'i ndihmuar ata të përzihen me mjedisin e tyre.

1. Rock Ptarmigan

Rock Ptarmigan me pendë kalimtareTern elegantTern elegantMjellmaMjellma Tundra

14. Snow Goose

Pata e borëspër të gjykuar me, shkrirë plotësisht në pendë edukate kafe, dhe pastaj shkrihet për herë të fundit në vjeshtë përsëri në të bardhë.

2. Pelikani i Bardhë Amerikan

Emri shkencor: Pelecanus erythrorhynchos

Ky zog i pagabueshëm është i kudondodhur nëpër brigjet e Shtetet e Bashkuara. Cili udhëtim në oqean është i plotë pa kërcitjen e sqepit të pelikanit?

Pelikani i Bardhë Amerikan dimëron kryesisht përgjatë brigjeve jugore të Shteteve të Bashkuara, duke përfshirë Florida, Bregun e Gjirit dhe në Teksas, si dhe në jug Kaliforni. Ata kalojnë verën në shkëmbinjtë veriorë dhe në fushat e Kanadasë qendrore.

Pelikanët janë unik sepse qesja në gjysmën e poshtme të sqepit të tyre zgjerohet për të mbledhur gjahun, të cilin ata e gëlltisin të tërë. Ata shpesh notojnë së bashku në grupe për të kapur peshk, gjahun e tyre të preferuar.

3. Egrat e gjedheve

Egreta e gjedheve

Emri shkencor: Bulbulcus ibis

Ndryshe nga të afërmit e tyre të tjerë të egër, qifkat e gjedhëve preferojnë tokën e thatë sesa ujin dhe dashuri për të foragjeruar për insektet. Ata dihet se varen rreth fushave të bagëtive për të përfituar nga insektet e shqetësuara nga kafshët e mëdha gjatë kullotjes.

Këta zogj janë specia më e vogël e çafkave dhe mund të gjenden në jug të Shteteve të Bashkuara dhe Meksikës. Ata migrojnë deri në veri deri në Kansas dhe Misuri, dhe deri në perëndim deri në Kaliforninë jugore.

Gjatë mos shumimitbrigjet e liqeneve.

10. Egret Snowy

Imazhi nga Susan Frazier nga Pixabay

Emri shkencor: Egretta thula

Në shikim të parë çafka me dëborë mund të duket shumë e ngjashme tek Egreti i Madh. Ata ndajnë pjesën më të madhe të të njëjtit territor në hartë, të gjetur gjatë gjithë vitit në Amerikën e Jugut, Florida dhe zonat bregdetare të Meksikës dhe të SHBA-së Jugore, përgjatë disa lokacioneve në brendësi të SHBA-së gjatë verës.

Takkat me borë janë më të vogla se çafka e madhe dhe kanë këmbë të verdha dhe një kartë të zezë. Gjatë sezonit të riprodhimit, ata rriten shtëllunga të gjata e të bardha në shpinë, qafë dhe kokë.

Gjatë fundit të viteve 1800, këto shtëllunga ishin shumë të lakmuara për t'u përdorur në kapele dhe modë, dhe Egrets Snowy u gjuanin shumë deri në mbrojtjen përfundimisht u vendosën ligjet. Fatmirësisht popullsia e tyre është rikuperuar.

11. Royal Tern

Emri shkencor: Thalasseus maximus

Nëse keni vizituar bregun e detit në Shtetet e Bashkuara Shtetet, me siguri keni parë një Tern Mbretëror. E zakonshme përgjatë brigjeve të Atlantikut, Paqësorit dhe Gjirit, sterna mbretërore mund të njihet me anë të kokës së saj të sheshtë dhe sqepit të mprehtë portokalli të ndezur.

Sterina mbretërore gjuajnë për peshqit, gjahun e tyre të preferuar, duke fluturuar mbi ujë derisa të dallojnë një peshk. Kur e bëjnë këtë, ata zhyten në ujë dhe e kapin atë. Këta zogj gjithashtu preferojnë të bëjnë fole së bashku në ishuj ranorë, jo në shkëmbinj si zogjtë e tjerë.

12.që ishin të pranishme në natyrë në vitet 1940!
Stephen Davis
Stephen Davis
Stephen Davis është një vëzhgues i zjarrtë i shpendëve dhe entuziast i natyrës. Ai ka studiuar sjelljen dhe habitatin e shpendëve për më shumë se njëzet vjet dhe ka një interes të veçantë për zogjtë në oborrin e shtëpisë. Stephen beson se të ushqyerit dhe vëzhgimi i zogjve të egër nuk është vetëm një hobi i këndshëm, por edhe një mënyrë e rëndësishme për t'u lidhur me natyrën dhe për të kontribuar në përpjekjet e ruajtjes. Ai ndan njohuritë dhe përvojën e tij përmes blogut të tij, Bird Feeding and Birding Tips, ku ofron këshilla praktike për tërheqjen e zogjve në oborrin tuaj, identifikimin e specieve të ndryshme dhe krijimin e një mjedisi miqësor ndaj kafshëve të egra. Kur Stephen nuk është duke vëzhguar shpendët, ai kënaqet me ecjen dhe kampingun në zona të largëta të shkretëtirës.