Ushqyesit më të mirë të zogjve kundër ketrit (që në fakt funksionojnë)

Ushqyesit më të mirë të zogjve kundër ketrit (që në fakt funksionojnë)
Stephen Davis

Nëse jeni duke kërkuar për ushqyesin më të mirë të shpendëve kundër ketrit, atëherë jeni me fat! Në këtë artikull unë do të shqyrtoj zgjedhjet kryesore për ushqyesit e shpendëve rezistent ndaj ketrit në mënyrë specifike, si dhe se çfarë mund ta bëjë secilin opsion një zgjedhje të mirë për ju.

Për më tepër, ne do të flasim rreth asaj se pse ketrat mund të jenë problem në ushqyes, nëse ushqyesit e shpendëve rezistent ndaj ketrit funksionojnë në të vërtetë, dhe disa opsione të tjera që mund të dëshironi të shikoni.

Pse ketrat janë një problem

Ketrat janë ndoshta dëmtuesi numër një që do të keni shih te ushqyesit e shpendëve. Ata janë kudo dhe gjithmonë të uritur. Për më tepër, ata janë të zgjuar, akrobatikë dhe të pamëshirshëm kur bëhet fjalë për të marrë atë që duan. Dhe ajo që ata duan është fara juaj e shpendëve!

Disa njerëz nuk e kanë problem të ushqejnë ketrat, dhe ndoshta as ju nuk e keni problem. Vetëm mbani në mend se ushqimi i ketrave mund të kushtojë shumë, pasi ato do të kullojnë shpejt një ushqyes zogjsh që nuk është i mbrojtur nga ketrat. Zogjtë tipikë ushqyes nuk do t'i vizitojnë ushqyesit tuaj aq shpesh nëse ka gjitarë të mëdhenj (për ta) të ulur në stacionet e tyre.

Pra, me pak fjalë, ketrat:

 • Ju kushtojnë para shtesë në farën e shpendëve
 • A mund të dëmtojë ushqyesit e shpendëve që përpiqen të arrijnë te fara
 • Bëjnë që më pak zogj të vizitojnë ushqyesit tuaj

A funksionojnë vërtet ushqyesit e shpendëve që rezistojnë ndaj ketrit?

Ata funksionojnë absolutisht. Ndoshta jo çdo ushqyes kundër ketrit për të gjithë në çdo situatë, por në pjesën më të madhe ato janë shumë efektive nëjashtë.

Kontrollo çmimin në Amazon

Ketri Perky-Pet Be Gone II

Këtu është një ushqyes në stilin shtëpiak nga Perky-Pet të ngjashme me Woodlink II në shumë mënyra. Është pak më i lirë në çmim, por ka më pak karakteristika. Ky gjithashtu ka pozitën e aktivizuar me peshë, por është vetëm e njëanshme. Gjithashtu mban më pak fara, vetëm 8 lbs në krahasim me Woodlink's 12. Megjithatë më pëlqen shumë pamja e shtëpisë që ka kjo me dritaret, derën, çatinë prej kallaji dhe oxhakun.

Veçoritë

 • I papërshkueshëm nga ketri (aktivizohet me peshë)
 • Të gjitha konstruksionet metalike
 • Kapaciteti i farës 8 paund
 • E varur ose montohet lehtësisht në shtyllë
 • Lehtë për t'u mbushur dhe pastër

Vendim

Për çmimin, më pëlqen shumë ky ushqyes. Kushton shumë më pak se disa ushqyes të krahasueshëm, mban shumë fara dhe është rezistent ndaj ketrit. Siç e përmenda, më pëlqen shumë pamja dhe stili i kësaj ushqyese gjithashtu, ata shkuan më shumë duke e bërë atë të duket si një shtëpi e vogël! Në përgjithësi, ai ka vlerësime të mira në Amazon dhe për çmimin është një blerje e shkëlqyer kur bëhet fjalë për ushqyesit kundër ketrit.

Kontrollo çmimin në Amazon

Roamwild PestOff

Pestoff nga Roamwild është një ushqyes shpendësh "i mbrojtur nga dëmtuesit". Ata theksojnë se ushqyesit e tyre do t'i pengojnë edhe llojet e tjera të dëmtuesve, por po ashtu edhe ndonjë nga të tjerët. Ky ushqyes ka vetëm 2 stacione, gjë që nuk është ideale, por më pëlqen mbulesa e vogël e shiut sipër që i mban farat të këndshme dhe të thata kur atobie shi.

Është gjithashtu i parregullueshëm për ushqim selektiv si shumë nga të tjerët këtu, por ata pretendojnë se është gati jashtë kutisë dhe nuk keni nevojë të rregulloni asgjë. Kjo mund të jetë e vërtetë, por mua më pëlqen opsioni. Megjithatë, më pëlqen fakti që çdo purtekë ka një mekanizëm individual për t'u mbyllur kur një dëmtues është mbi të, në ushqyes të tjerë të gjitha hapjet do të mbyllen, kështu që kjo është një veçori unike. Megjithatë, ende nuk është përcaktuar nëse është me të vërtetë e dobishme.

Karakteristikat

 • I qëndrueshëm ndaj dëmtuesve, duke përfshirë ketrat
 • Kapaciteti i farës 3 kile
 • I papërshkueshëm nga moti , duke i mbajtur farat të thata
 • 2 perches
 • Kujdesi i produktit gjatë gjithë jetës
 • E lehtë për t'u përdorur, e lehtë për t'u mbushur

Verdikt

Unë nuk e shoh këtë ushqyes të tubave si të ketë ndonjë avantazh ndaj serisë Squirrel Buster nga Brome. Ka vetëm 2 stacione, nuk është i rregullueshëm dhe nuk është i qëndrueshëm ndaj përtypjes. Ju mund të mbani pak më shumë fara në të sesa mund të kishit në Squirrel Buster Legacy dhe ka një çmim më të ulët, por thjesht nuk i merrni të gjitha tiparet ose cilësinë e një ushqyesi Brome. Unë nuk e kam përdorur personalisht këtë ushqyes, por bazuar në atë që po shoh në faqen e produktit dhe nga recensuesit, do të paguaja pak më shumë për një furnizues tjetër.

Kontrollo çmimin në Amazon

Disa opsione të tjera për të penguar ketrat tek ushqyesit

Një ushqyes për zogjtë e mbrojtur nga ketrat nuk është alternativa juaj e vetme për t'i mbajtur larg ketrat. Mund të jetë opsioni më i lehtë dhe më i mirë sipas mendimit të shumë njerëzve, porsigurisht që ka mënyra të tjera për të penguar ketrat që të mos vjedhin të gjithë farën tuaj të shpendëve.

Hidhini një sy këtij postimi për disa mënyra për t'i mbajtur ketrat larg nga ushqyesit e zogjve.

Ketri provon shtyllën

Nëse tashmë keni disa ushqyes të bukur që dëshironi të vazhdoni t'i përdorni, keni disa opsione. Ju mund të blini një gërshërë si kjo në Amazon që do të përshtatet rreth shumicës së shtyllave duke parandaluar që jo vetëm ketrat, por edhe dëmtuesit e tjerë të ngjiten lart.

Ose thjesht mund të merrni një shtyllë që tashmë përfshin një shufër ketri. Shikoni këtë postim që bëra në shufrat e ushqimit të shpendëve të mbrojtur nga ketrat që do t'ju japë disa ide këtu.

Erëzoni ushqimin e tyre me pak piper

Shtoni pak nga kjo salcë piper habanero nga Cole's fara ose sueta e shpendëve si frenues i ketrit. Zogjtë e duan atë dhe ketrat nuk mund ta durojnë atë. Është një zgjidhje e lirë dhe e shpejtë për një problem të ketrit, por ndoshta jo një zgjidhje e mirë afatgjatë.

Ushqyesit e ketrit

Mund të provoni t'u ofroni ketrave ushqimin e tyre në një ushqyes të veçantë ketri. Kjo është disi e ndërlikuar sepse ketrat nuk e kanë idenë se duhet të hanë nga një ushqyes i veçantë. Nuk ka shumë rimë apo arsye se cilat ushqyes zgjedhin zogjtë apo ketrat.

Megjithatë, ajo që mund të bëni është ta bëni ushqimin pak më të lehtë për të marrë ushqim. Një ushqyes i thjeshtë ketri me platformë si ky mund të funksionojë. Ekziston edhe një ushqyes për ketrat që rezistojnë zogjveAmazon që është shumë popullor!

Opsioni DIY

Nëse jeni një person i dobishëm dhe dëshironi të provoni fatin tuaj në pastrimin e vetë ushqyesve nga ketri, atëherë sigurisht që ka burime për ta bërë këtë. Unë personalisht nuk kam bërë kurrë një ushqyes zogjsh rezistent ndaj ketrit, ua lë gjithmonë ekspertëve që t'i bëjnë ato dhe unë thjesht i blej ato.

Chris, një person i njohur në Youtube, publikoi një video se si e bëri ushqyesin e tij për zogjtë e prova ketrit. Është mjaft interesante se si ai e bëri këtë, por mund të mos jetë alternativa më e mirë për ta bërë vetë.

Gjithashtu konsideroni të shikoni Pinterest-in për disa ide të tjera për ushqimin e shpendëve që dëshmojnë për ketrat.

2>Përfundim

Kështu që ju keni parë disa nga opsionet tona të preferuara për ushqyesin më të mirë të shpendëve kundër ketrit tani. Disa funksionojnë më mirë se të tjerët, por të gjitha janë efektive nëse i përdorni siç duhet. Ju mund të filloni me diçka të vogël si Squirrel Buster Standard nëse dëshironi, ose me të vërtetë çdo ushqyes zogjsh rezistent ndaj ketrit nga Brome është një zgjedhje e shkëlqyer.

Duke thënë se, ushqyesit e tjerë në këtë listë janë të gjitha cilësore, Ushqyes zogjsh të testuar nga beteja, të cilat duhet t'ju shërbejnë mirë për vitet në vijim. Lexoni ato në listë, lexoni disa nga veçoritë dhe specifikat për secilën, dhe më pas kontrolloni ato në Amazon dhe lexoni përshkrimet dhe komentet atje për të marrë një ide të disa përvojave të botës reale që njerëzit kanë pasur meato.

Në fund, nëse jeni duke marrë në konsideratë një ushqyes rezistent ndaj ketrit, thjesht dëshironi një që funksionon për të ushqyer zogjtë dhe për t'i mbajtur ketrat jashtë. Të gjitha këto e bëjnë këtë, thjesht zgjidhni atë që është më e përshtatshme për ju!

frenon ketrat.

Kam vendosur një stacion të ri për ushqimin e shpendëve në anën e shtëpisë sime kohët e fundit dhe në fillim thjesht po përdorja një ushqyes të vjetër jo të mbrojtur nga ketrat. Ketrat e shkatërruan plotësisht për të arritur te fara dhe zogjtë ishin me fat që morën vetëm disa copëza.

Gjithsesi, bleva një Squirrel Buster Standard (në listën më poshtë) dhe po shoh shumë zogj të tjerë në ushqyes tani dhe më pak ketra. Ketrat ende përpiqen të marrin pak farë pa shumë sukses, por kryesisht varen rreth tokës poshtë ushqyesit duke marrë mbetjet që zogjtë po lënë. Pra, tavolinat janë kthyer…

Unë personalisht nuk kam asgjë kundër ketrave, por jam këtu për të ushqyer zogjtë në ushqimet e mia të shpendëve, jo ketrat. Ata janë krejtësisht të aftë për të gjetur ushqim në mënyrë natyrale.

10 ushqyesit më të mirë të shpendëve kundër ketrit

Përse ndoshta keni ardhur këtu, lista e ushqyesve më të mirë të shpendëve kundër ketrit! Disa prej tyre i kemi përdorur personalisht dhe disa jo. Të gjitha janë zgjedhje të njohura dhe kanë kryesisht vlerësime të mira të klientëve.

Kini parasysh se edhe pse këto janë "prova ndaj ketrit", ketrat janë shumë më të zgjuar se sa ne u japim kredi dhe herë pas here mund të gjejnë truke për të marrë ushqim pothuajse nga çdo ushqyes zogjsh. Pra, për disa nga këto mund të shihni komente në Amazon ku klientët kanë thënë "ketrat e kuptuan!". Fatkeqësisht ndodh.. por me ndonjë nga këto jenisigurisht që do të reduktoni në mënyrë drastike aktivitetin e ketrit në ushqyesit tuaj dhe shpresojmë ta eliminoni plotësisht.

Squirrel Buster Plus

Ky është një nga anti-prodhuesit më të njohur. -Disponohen ushqyes për zogjtë e ketrit, dhe është nga një markë e njohur për autoritetin e ushqyesve për zogjtë kundër ketrit. Squirrel Buster Plus është një ushqyes tubash me kapacitet mjaft të lartë që përdor mekanizmin e mbylljes së rregullueshme të Brome që nxitet nga kafshët më të rënda në pjerrësi, si ketrat.

Ky model i veçantë ka disa opsione, mund ta blini si një grup me pak farë ose me një përshtatës të shtyllës së unazës kardinal, të cilin do t'ju duhet ta lidhni në majën e një shtylle standarde ushqyese. Nëse dëshironi versionin që vjen me shtyllën dhe gjithçka, atëherë shikoni këtë në Amazon.

Karakteristikat

 • 100% provë nga ketri
 • Rregullo peshën për selektive ushqyerje
 • 6 porte ushqimi
 • Kujdes gjatë gjithë jetës nga Brome
 • Përtypja e provës
 • I lehtë për t'u instaluar, i lehtë për t'u rimbushur dhe i lehtë për t'u pastruar
 • 5>Sistemi i ventilimit të farave
 • Kapaciteti i farës 5,1 paund

Verdikti

Squirrel Buster Plus është një nga ushqyesit më të mirë të shpendëve rezistent ndaj ketrit në treg. Ka shumë veçori që i kanë dhënë atë titull dhe ka komente në Amazon për ta mbështetur atë. Është i madh, rezistent ndaj ketrit dhe jashtëzakonisht i qëndrueshëm duke e bërë atë një zgjedhje të shkëlqyer.

Shiko gjithashtu: 15 lloje të zogjve të bardhë (me fotografi)

Modeli Plus është pak më i shtrenjtë, kështu që nëse judo të donin të shpenzonin më pak sesa të shikoni disa nga opsionet më të përballueshme Squirrel Buster më poshtë, si modeli Standard ose Legacy.

Kontrollo çmimin në Amazon

Squirrel Buster Legacy

Ky model Squirrel Buster është një hap poshtë nga plusi dhe pak më i lirë në çmim, por cilësia Brome është e gjitha aty. Jo vetëm madhësia dhe kapaciteti janë të ndryshme nga Plus, por edhe disa aspekte të dizajnit. Ky, dhe të gjithë Squirrel Busters në vijim në këtë listë, nuk kanë unazën kardinal, por në vend të tyre 4 stenda metalike.

Purkat në Legacy janë pak më të mëdha se ato në modelin Standard më poshtë, aq më të mëdha zogjtë si kardinalët mund të jenë më të prirur për t'u ulur mbi to dhe për të marrë nga ushqyesi. Mban 2,6 paund fara, pothuajse gjysma e Plusit, por dyfishi i standardit, kështu që është pikërisht në kapacitetin e mesëm.

Karakteristikat

 • 100% rezistenca ndaj ketrit
 • Rregulloni peshën për ushqim selektiv
 • 4 stoqe metalike
 • Kujdes gjatë gjithë jetës nga Brome
 • Përtypja e provës
 • I lehtë për t'u instaluar, i lehtë për t'u rimbushur dhe i lehtë për të pastruar
 • Sistemi i ventilimit të farës
 • Kapaciteti i farës 2,6 paund

Verdikti

Modelet Legacy dhe Standard (më poshtë) janë pothuajse identike përveç për disa dallime. Trashëgimia ka stacione metalike më të mëdha duke e bërë më të lehtë uljen e zogjve më të mëdhenj dhe mban më shumë farë. Për më tepër, ato janë pothuajse të njëjta. Ju merrni Bromecilësia nga të gjithë këta 5 ushqyes të parë në këtë listë, dhe Brome është serioz në lidhje me cilësinë… dhe duke bërë ushqyes rezistent ndaj ketrit që në të vërtetë funksionojnë. Unë rekomandoj shumë këtë ushqyes.

Kontrollo çmimin në Amazon

Squirrel Buster Standard

Nëse dëshiron një Squirrel Buster, por nuk janë gati të paguajnë çmimin më të lartë në Plus, atëherë unë rekomandoj shumë këtë ose ndoshta modelin Legacy më lart. Kohët e fundit kam blerë një nga këto vetë dhe të gjithë po e shijojnë, përveç ketrave. Është shumë më i vogël se Plus, dhe pak më i vogël se Legacy, por do të mbajë gjithsesi 1.3 lbs farë. Unë kam një lugë që mban rreth 4 ose 5 gota fara të përziera dhe që e mbush bukur.

Ky model nuk vjen me unazën kardinale që ka as Plus, kështu që mund të shihni zogj më të vegjël si qiqrat dhe titmice, gjithsesi kjo ka qenë përvoja ime deri tani. Duke thënë këtë, pashë një kardinal mashkull në Squirrel Buster Standard pak para se të shkruaja këtë!

Karakteristikat

 • 100% prova e ketrit
 • Rregullo peshën për ushqim selektiv
 • 4 perde metalike
 • Kujdes gjatë gjithë jetës nga Brome
 • Prova për përtypje
 • Lehtë për t'u instaluar, e lehtë për t'u rimbushur dhe e lehtë për t'u pastruar
 • Sistemi i ventilimit të farës
 • Kapaciteti i farës 1.3 paund

Verdikti

Më pëlqen ky ushqyes zogjsh! Ndërsa është në anën më të vogël, është me një çmim të shkëlqyeshëm dhe është një ushqyes zogjsh me cilësi të lartë. Nuk kemi pasur gjë tjetër veçsefat të mirë me ushqyesit e zogjve Brome dhe kjo nuk ishte ndryshe! Siç e përmenda më lart në lidhje me modelin Legacy, ky është pothuajse i njëjtë përveç madhësisë, kështu që blini me besim.

Kontrollo çmimin në Amazon

Squirrel Buster Mini

Mini është Squirrel Buster më i vogël. Është ende një ushqyes i mrekullueshëm që i mban ketrat jashtë farës së shpendëve, por për vetëm 10 dollarë më shumë mund të merrni Standardin që mban më shumë fara dhe ka veçorinë e rregullueshme të peshës për ushqim selektiv. Megjithatë, nëse kjo nuk ju shqetëson dhe thjesht po kërkoni një furnizues të lirë, por me cilësi të lartë dhe ky i shënon të gjitha kutitë, atëherë është një blerje e shkëlqyer!

Veçoritë

 • 100% rezistente ndaj ketrit
 • 4 perde metalike
 • Kujdes gjatë gjithë jetës nga Brome
 • Prova për përtypje
 • Lehtë për t'u instaluar, e lehtë për t'u rimbushur dhe e lehtë për t'u pastruar
 • Sistemi i ventilimit të farës
 • . Kapaciteti i farës 98 paund

Vendimi

Siç e përmenda më lart, ky është në thelb një standard më i vogël pa veçorinë e rregullueshme . Është pak më e lirë se modelet e tjera dhe do të ishte një dhuratë e shkëlqyer ose ushqyes zogjsh për dikë që fillon të ushqejë zogj. Secili prej opsioneve Brome dihet se është ushqyesi më i mirë i shpendëve kundër ketrit, ky është një tjetër ushqyes i shkëlqyer nga Brome.

Kontrollo çmimin në Amazon

Squirrel Solution200

Ky është gjithashtu nga Brome, por ka një pamje dhe dizajn të ndryshëm ngaSeria e ushqyesve Squirrel Buster. Mua personalisht më pëlqen pamja dhe mund ta konsideroj edhe një për oborrin tim një ditë. Mban 3,4 paund farë, më shumë se Legacy, dhe ka 6 ulëse, kështu që disa zogj shtesë mund të ushqehen në të njëjtën kohë. Mund të jetë një shtesë e shkëlqyeshme në stacionin tuaj të të ushqyerit!

Karakteristikat

 • 100% rezistente ndaj ketrit
 • 6 ulëse
 • Kujdes gjatë gjithë jetës nga Brome
 • Prova për përtypje
 • Lehtë për t'u instaluar, e lehtë për t'u rimbushur dhe e lehtë për t'u pastruar
 • Hip pa fara
 • Kapaciteti i farës 3,4 paund

Vendimi

Në përgjithësi ka vlerësime të mira në Amazon, por ka disa raporte se shumë fara kanë rënë nga fundi. Pashë një raport në rishikimet e dikujt që thoshte se një ketër i zgjuar kuptoi se si të merrte fara me gjuhën e tij! Se ai do të varej në ushqyes për orë të tëra duke marrë fara me gjuhën e tij, duke mos lejuar që zogjtë të hanë.

Megjithatë, shërbimi i mrekullueshëm ndaj klientit i Brome erdhi për djalin dhe ata i dërguan atij një Squirrel Buster falas me pagesë! Unë mund të shkoj me një ushqyes të serisë Squirrel Buster mbi këtë vetë, por nuk ka dyshim se Squirrel Solution200 është gjithashtu një ushqyes cilësor i shpendëve.

Kontrollo çmimin në Amazon

Droll Yankees Yankee Flipper

Flipper nga Droll Yankees është një ushqyes zogjsh i mbrojtur nga ketrat me një qasje të ndryshme për të frenuar ketrat sesa të tjerët në këtë listë. Në fakt ka një të vogëlmotor rrotullues që aktivizohet kur zbulon peshën e një ketri në pozitë të lartë. Kjo e çon ketrin për një shëtitje të vogël në një rreth para se të humbasë kontrollin dhe më në fund të bjerë në tokë.

Është një ushqyes i madh tubash me një kapacitet të madh farash, i ngjashëm me atë të Squirrel Buster Plus. Gama e çmimeve është gjithashtu e krahasueshme me atë të Plus. Edhe pse teknologjia e përdorur për të mbajtur ketrin jashtë është e ndryshme, është ende një ushqyes zogjsh shumë efektiv kundër ketrit që duhet ta keni parasysh nëse jeni duke kërkuar për një të kësaj madhësie.

Veçoritë

 • 100% rezistente ndaj ketrit
 • Kapaciteti i farës 5 paund
 • Ndërtim i qëndrueshëm
 • 4 porte ushqyese

Verdikt

Nuk kam zotëroja një nga këto kështu që nuk mund të flas nga përvoja personale. Sinqerisht, nuk jam 100% i shitur as në teknologjinë kundër ketrit që ata përdorin. Po, mendoj se është e qartë se funksionon, nuk po e kundërshtoj këtë. Në një farë mënyre, ideja për të pasur një bateri të ringarkueshme në ushqyesin tim të shpendëve është mjaft e pavlefshme. Nuk do të doja të shqetësohesha për rimbushjen e ushqyesit tim të shpendëve edhe pse supozohet se do të zgjasë për disa javë. Unë supozoj se me përdorimin e një motori aktual që shton vetëm një gjë tjetër që mund të prishet, kështu që mua personalisht më pëlqen këmbëza e peshës së ngarkuar me pranverë në modelet Squirrel Buster.

Në përgjithësi, ky është ende një ushqyes cilësor zogjsh nga një cilësi prodhues që është shumë popullor. Ndërsa unë nuk do ta bëjaju rekomandoj kundër blerjes së tij, unë do t'ju rekomandoja të konsideroni teknologjinë e përdorur për të mbajtur larg ketrat. Të shikosh ketrat hajdutë që rrotullohen rreth e rrotull mund të jetë edhe argëtuese!

Shiko gjithashtu: Ushqyesit më të mirë të shpendëve për apartamente dhe apartamente

Kontrollo çmimin në Amazon

Ky furnizues i gjithi metalik i mbrojtur nga ketrat nga Woodlink është një ndryshim nga ushqyesit e stilit të tubit që kemi parë në këtë listë deri më tani. Woodlink Absolute II është shumë i madh, mban deri në 12 paund farë zogu dhe është i dyanshëm për t'u ushqyer në të dyja anët. Mund të montohet në një shtyllë ose të varet me shtojcën e varëses së përfshirë.

Karakteristikat

 • Prova kundër ketrit
 • Cilësim i rregullueshëm i peshës për ushqim selektiv
 • Kapaciteti i farës së përzier 12 paund
 • Ushqyes me dy anë
 • Ndërtim çeliku i veshur me pluhur
 • E lehtë për t'u mbushur, mbyllëse e sipërme

Verdikt

Nëse ju pëlqejnë ushqyesit e stilit të pleshtit më mirë se ato me tub, dhe preferoni ta mbushni më rrallë ushqyesin tuaj, atëherë ky është një nga ato që duhet marrë parasysh. Ka një teknologji të ngjashme me peshë të aktivizuar dhe të rregullueshme siç ka Squirrel Buster, por është në formë shtëpie me një pozitë të gjatë në të dyja anët duke lënë shumë vend për zogjtë.

Ka 3 cilësime që të mund t'i rregulloni ulëset në lejoni zogjtë e vegjël, të mesëm ose të mëdhenj duke ju dhënë disa opsione në mënyrë që të mund të përjashtoni ndoshta yjet. Ky është një ushqyes zogjsh me pamje të këndshme që mund të mbajë një ton farë, por më e rëndësishmja mban ketrat
Stephen Davis
Stephen Davis
Stephen Davis është një vëzhgues i zjarrtë i shpendëve dhe entuziast i natyrës. Ai ka studiuar sjelljen dhe habitatin e shpendëve për më shumë se njëzet vjet dhe ka një interes të veçantë për zogjtë në oborrin e shtëpisë. Stephen beson se të ushqyerit dhe vëzhgimi i zogjve të egër nuk është vetëm një hobi i këndshëm, por edhe një mënyrë e rëndësishme për t'u lidhur me natyrën dhe për të kontribuar në përpjekjet e ruajtjes. Ai ndan njohuritë dhe përvojën e tij përmes blogut të tij, Bird Feeding and Birding Tips, ku ofron këshilla praktike për tërheqjen e zogjve në oborrin tuaj, identifikimin e specieve të ndryshme dhe krijimin e një mjedisi miqësor ndaj kafshëve të egra. Kur Stephen nuk është duke vëzhguar shpendët, ai kënaqet me ecjen dhe kampingun në zona të largëta të shkretëtirës.