Ushqyesit më të mirë të shpendëve për Bluebirds (5 opsione të shkëlqyera)

Ushqyesit më të mirë të shpendëve për Bluebirds (5 opsione të shkëlqyera)
Stephen Davis

Ka pak zogj të oborrit të shtëpisë që njerëzit janë më të emocionuar t'i shohin sesa zogjtë blu. Në fakt, ata shpesh mendohen si një nga zogjtë më të pëlqyer në Amerikën e Veriut. Kështu që në këtë artikull mendova t'ju tregojmë disa nga ushqyesit më të mirë të shpendëve për zogjtë blu për t'ju ndihmuar t'i tërheqni ata në oborrin tuaj.

Ndoshta janë këngët e tyre të vogla gazmore. Ndoshta sepse ata hanë shumë insekte dhe madje fermerëve u pëlqen t'i kenë në pronën e tyre. (Një herë vizitova një vresht që përdorte zogj blu dhe dallëndyshe si metodën kryesore të kontrollit të insekteve). Ose ndoshta është vetëm sepse ata janë shumë të lezetshëm dhe nuk ka shumë zogj të tjerë të oborrit të shtëpisë me ngjyra kaq të ndezura. Cilado qoftë arsyeja, ne i duam zogjtë tanë të kaltër!

Zogjtë blu të kujdesshëm mund t'i kalojnë ushqyesit dhe t'i vizitojnë ato në fillim, por së shpejti do të bëhen vizitorë të rregullt

Ushqyesit më të mirë të shpendëve për zogjtë e kaltër (5 opsione të mira)

Le të shohim 5 ushqyes që do të ishin të shkëlqyeshëm për të ushqyer zogjtë blu.

1. Droll Yankees Clear 10 Inch Dome Feeder

Ky Ushqyes Dome nga Droll Yankees do të ishte një nga zgjedhjet e mia numër një. Bluebirds me të vërtetë pëlqejnë të ushqehen nga ky dizajn. Pjata mund të mbajë çdo lloj ushqimi të zogjve të kaltër që dëshironi të provoni, krimbat e miellit, toptha, fruta, etj. Sigurisht që mund të mbajë edhe farat e zakonshme të zogjve, kështu që nëse ia dilni me zogjtë e kaltër, nuk do të shkojë dëm aq shumë. zogj të tjerë e shijojnë këtë dizajn.

Kopolado të mbajë një sasi të caktuar shiu dhe bore jashtë ushqimit, por nuk është plotësisht rezistent ndaj motit në asnjë mënyrë. Ena ka vrima kullimi për të ndihmuar kur laget. Lartësia në të cilën ndodhet kupola është lehtësisht e rregullueshme. Kjo është e dobishme për përpjekjen për të penguar zogjtë më të mëdhenj që të mos jenë në gjendje të futen nën kube dhe pozitë. Unë personalisht kam parë disa nga zogjtë më të mëdhenj të futen atje nëse janë vërtet këmbëngulës, por kërkon shumë përpjekje dhe përpjekje, kështu që nëse ka ushqim më të lehtë diku tjetër, ata mund të heqin dorë pas njëfarë kohe.

The vida qendrore e shtyllës në enë shumë mirë. Gjithashtu, Droll Yankees është një kompani e shkëlqyer dhe nëse keni ndonjë pyetje ose problem me furnizuesin tuaj, ata do të jenë të lumtur të flasin me ju dhe shpesh do t'ju ofrojnë pjesë këmbimi. Pata fat të mirë me këtë stil duke ushqyer zogj blu në oborrin tim.

Shiko në Amazon

Mashkull dhe femër Eastern Bluebird duke shijuar krimbat e ushqimit dhe topa suet nga ushqyesi im i kupolës

2. Kettle Moraine Cedar Ushqyes i varur i krimbit të miellit Bluebird

Ky Ushqyes i varur Moraine Bluebird ka një dizajn popullor për zogjtë blu. Një "shtëpi" e vogël e përmbajtur me dy vrima anësore ku mund të hyjnë zogjtë. E shkëlqyeshme për mbajtjen e krimbave të miellit. Ndonjëherë, zogjtë blu e kanë pak të vështirë të ngrohen me këtë stil ushqyes. Ajo që më pëlqen në këtë model Kettle Moraine është se një nga anët është e lëvizshme. Në këtë mënyrë ju mund të filloni me një anë të hapur që mund të zogjtë e kaltërarrijini me lehtësi krimbat e miellit, pastaj pasi të jenë të lidhur me ushqimin, mund ta vendosni përsëri anën dhe ata do të kuptojnë se si të futen brenda. Pasi të kenë identifikuar ushqyesin si një burim të mirë ushqimi, ata do të jenë mjaft të motivuar për të mësuar se si të futen brenda. Ky dizajn gjithashtu mban jashtë zogjve më të mëdhenj si Starlings dhe Grackles, duke i bërë zogjtë tuaj të kaltër të ndihen më të sigurt dhe duke ju shpëtuar nga zogjtë më të mëdhenj që dalin jashtë.

Shiko në Amazon

3. JC's Wildlife Blue Recycled Poly Ushqyesi i zogjve të varur nga druri

Ushqyesi policor i kafshëve të egra JC përdor të njëjtën ide si ushqyesi i kazanit Moraine që përmenda më lart, megjithatë anët janë plotësisht të hapura. Çatia dhe anët i japin asaj pak mbrojtje nga moti dhe u jep zogjve shumë pika për t'u ulur dhe për t'u ndjerë disi të mbrojtur. Zogjtë nuk do ta kenë problem ta kuptojnë këtë ushqyes. Tabaka është e shkëlqyeshme për krimbat e miellit, topthat e suetit ose çdo lloj ushqimi. Plotësisht i bërë nga plastika, pastrohet lehtë dhe duhet të mbajë elementët dhe të zgjasë një kohë të gjatë. E keqja, natyrisht, është se anët e hapura e lënë atë të hapur për zogjtë e mëdhenj dhe madje edhe ketrat. Mund t'ju duhet thjesht të eksperimentoni me të në oborrin tuaj dhe të shihni nëse funksionon për ju.

Shiko në Amazon

4. Mosaic Birds Hummble Basic Bird Feeder

Preferoni diçka të vogël dhe dekorative? Ose ndoshta nuk keni shumë hapësirë ​​për të punuar. Ky Zogj MozaikUshqyesja bazë e shpendëve është një zgjedhje e shkëlqyer që zogjtë e kaltër me siguri do ta duan. Unaza metalike mban një enë qelqi të lëvizshme që mban lehtësisht krimbat e miellit. Mund të varet individualisht ose të lidhë shumë së bashku në një zinxhir. Pjata e qelqit është në dispozicion në shumë ngjyra për disa dollarë më shumë. Kjo nuk do të mbajë shumë ushqim, kështu që ju mund ta mbushni atë mjaft shpesh. Sidoqoftë, mund të kontrolloni sa shpesh mbushni dhe ushqimi ka të ngjarë të mos zgjasë aq gjatë sa të prishet, duke ju shpëtuar krimbave të tretur. Mund ta përdorni gjithashtu për të ushqyer fruta ose pelte për oriolat ose zogj të tjerë. Ena e qelqit mund të lahet lehtësisht me dorë ose të hidhet direkt në makinë larëse enësh.

Shiko gjithashtu: 8 Arsyet pse Ylli Evropian është një problem

Shiko në Amazon

5. Nature Anywhere Clear Window Bird Feeder

Shiko gjithashtu: 25 fakte interesante rreth amerikanëve Robins

Nuk ka vend për të varur një ushqyes? Jetoni në një apartament apo apartament pa hapësirë ​​në oborr? Provoni një ushqyes të dritareve! Ky ushqyes i dritares Nature Anywhere nuk është bërë posaçërisht për zogjtë blu, por nuk e kuptoj pse nuk mund ta përdorni për këtë qëllim. Ka një pozitë të këndshme dhe lug që mund ta mbushni me krimba mielli, topa suet, fara, fruta ose çdo përzierje që ju zgjidhni. Kupat e forta thithëse do ta mbajnë atë në dritare pa problem, dhe plastika e pastër do t'ju lejojë të shihni zogjtë nga afër dhe të shihni lehtësisht kur ushqyesi ka nevojë për një mbushje.

Shiko në Amazon

Tani që kemi shikuar disa nga ushqyesit më të mirë të shpendëve për zogjtë blu, le të flasim për ushqimin.

Ushqimi më i mirë për Bluebirds

Pa dyshim, numri njëushqimi për zogjtë blu janë krimbat e miellit. Zogjtë e kaltër nuk janë ngrënës të rëndë të farave si zogjtë e tjerë të oborrit të shtëpisë, ata kryesisht hanë insekte. Me rritjen e popullaritetit të ushqimit të zogjve blu, shumë shpërndarës të farave të shpendëve shesin gjithashtu krimba të tharë. Krimbat e miellit të markës Kaytee janë ato që kam përvojë personale duke përdorur dhe ato kanë funksionuar mirë për mua, zogjtë e kaltër i pëlqyen. Nëse keni ndërmend të kaloni shumë krimba të miellit, kjo çantë e madhe 11 £ nga NaturesPeck merr vlerësime të mira.

Krymbat e ushqimit të gjallë janë më të mirët absolutisht – megjithatë jo shumë njerëz duan të merren me këtë! Por nëse doni t'i jepni një goditje, shikoni këtë artikull të Wikihow se si të rritni vetë krimbat e miellit tuaj.

Bluebirds gjithashtu do të hanë lehtësisht suet. Megjithatë, ata nuk do të zbresin në ushqyes qukapikësh dhe të godasin ëmbëlsirat. Ju duhet të ofroni suet në copa të vogla. Këto copa bluzë nga C&S funksionojnë vërtet mirë. Unë kam pasur sukses të madh me ta, dhe akoma më mirë, shumë zogj të tjerë i shijojnë vërtet këto! Unë kam parë gjilpërë dhe arra që kapin me gëzim një top dhe fluturojnë me të. Më pëlqen t'i përziej me krimbat e miellit për të ofruar pak larmi.

Nëse po përpiqeni të ushqeni zogj blu dhe shumë zogj të tjerë nga një ushqyes, provoni një përzierje që përfshin krimbat e miellit dhe frutat me farat. Diçka si përzierja Wild Delight Bugs n Berries duhet të kënaqë shumë lloje të ndryshme të zogjve të uritur menjëherë.
Stephen Davis
Stephen Davis
Stephen Davis është një vëzhgues i zjarrtë i shpendëve dhe entuziast i natyrës. Ai ka studiuar sjelljen dhe habitatin e shpendëve për më shumë se njëzet vjet dhe ka një interes të veçantë për zogjtë në oborrin e shtëpisë. Stephen beson se të ushqyerit dhe vëzhgimi i zogjve të egër nuk është vetëm një hobi i këndshëm, por edhe një mënyrë e rëndësishme për t'u lidhur me natyrën dhe për të kontribuar në përpjekjet e ruajtjes. Ai ndan njohuritë dhe përvojën e tij përmes blogut të tij, Bird Feeding and Birding Tips, ku ofron këshilla praktike për tërheqjen e zogjve në oborrin tuaj, identifikimin e specieve të ndryshme dhe krijimin e një mjedisi miqësor ndaj kafshëve të egra. Kur Stephen nuk është duke vëzhguar shpendët, ai kënaqet me ecjen dhe kampingun në zona të largëta të shkretëtirës.