Ushqyesit më të mirë të shpendëve për apartamente dhe apartamente

Ushqyesit më të mirë të shpendëve për apartamente dhe apartamente
Stephen Davis

Tabela e përmbajtjes

Ju mund të mendoni nëse doni të kënaqeni duke ushqyer zogjtë nga shtëpia juaj, se duhet të jetoni pranë pyllit ose të keni një oborr të madh. Kjo nuk eshte e vertete! Kjo mund të sjellë shumëllojshmëri më të madhe ose numër më të madh zogjsh, por zogjtë mund të gjenden kudo. Ju ende mund të kënaqeni duke ushqyer zogjtë nëse keni një oborr të vogël, ose madje nuk keni fare oborr. Në këtë artikull unë do t'ju rekomandoj 4 ushqyesit kryesorë të zogjve të montuar në dritare për apartamente dhe apartamente, si dhe disa opsione për montimin e një ushqyesi zogjsh në parmakët e banesës tuaj. Ne do të flasim gjithashtu se si mund të keni ushqyes në një kuvertë të vogël pa hapësirë ​​në oborr dhe duke tërhequr zogj në ushqyesit tuaj.

Ushqyesit më të mirë të shpendëve për apartamente dhe apartamente

*Opsioni më i mirë për një ushqyes zogjsh me kangjella apartamenti

Ushqyesit e shpendëve të montuara në dritare, të cilat do t'i shqyrtojmë më poshtë, janë një opsion i mirë për shumë njerëz, pasi ato janë të lehta për t'u vendosur dhe për të filluar. Sidoqoftë, ato nuk janë gjithmonë opsioni më i mirë për të gjithë. Apartamenti juaj mund të ketë një ballkon me një kangjella që do të ishte perfekt për të lidhur një ushqyes, por do t'ju duhet diçka për të varur ushqyesin. Gjithçka që ju nevojitet është një kapëse e mirë e kangjellave dhe mund të përdorni pothuajse çdo ushqyes zogjsh që dëshironi.

Do t'ju duhen dy gjëra për të montuar një ushqyes zogjsh në parmakun tuaj të ballkonit, një kapëse kangjella me një shtyllë dhe goditje, dhe vetë ushqyesi. Këtu janë rekomandimet tona:

Kankalla e apartamentitpër të respektuar kushtet e qirasë suaj. Megjithatë, mund të jetë me vlerë të pyesni nëse një ushqyes kolibri do të ishte në rregull - nuk ka asnjë farë të çrregullt, nektari nuk do të tërhiqte gjallesat dhe jashtëqitjet e kolibrit janë mjaft minimale.

Rregullat në një kompleks apartamentesh I dikur tha se nuk mund të fiksoja asgjë në kuvertën time, kështu që e zgjidha këtë duke përdorur ushqyesit e dritareve të filxhanit.

Jini të vëmendshëm ndaj fqinjëve tuaj

Nëse ka njerëz që jetojnë poshtë jush, merrni parasysh se si ushqyesi juaj i shpendëve mund të ndikojë në hapësirën e tyre. A do të bien predha në hapësirën e tyre të kuvertës apo oborrit? Mund të përpiqeni ta minimizoni këtë duke përdorur fara të prera paraprakisht, të quajtura ndonjëherë "zemra". Ata janë më të shtrenjtë, por do të eliminojnë shumë rrëmujë. Nëse ushqyesi juaj është në një kuvertë, mund të provoni të vendosni një qilim ose dyshek të jashtëm poshtë ushqyesit për të kapur tepricën.

kapëse

Green Esteem Stokes zgjedh shtyllë ushqyese të shpendëve, 36-inç me shtrirje, në kuvertë ose në kangjella

Kjo kapëse dhe grep i bërë me cilësi nga Green Esteem është e lehtë për të instaluar dhe perfekte për parmakë apartamentesh, oborr spanjol dhe kuvertë. Mban deri në 15 paund që është më se e mjaftueshme për një ushqyes zogjsh plot farë.

Shiko gjithashtu: Pse patat zhurmojnë kur fluturojnë? (E shpjeguar)

Jo vetëm që është një opsion i shkëlqyeshëm për ju që ta përdorni për të montuar një ushqyes zogjsh në apartamentin ose parmakun tuaj të kuvertës, por një pjesë e çdo blerjeje i dhurohet një habitati dhe ruajtjeje zogjsh!

Shikoni në Amazon

Ushqyes të varur zogjsh për kangjella apartamentesh

Ushquesi Droll Yankees në tabelën më poshtë është një opsion i shkëlqyeshëm për t'u varur nga shtylla e mësipërme e montuar në kapëse, por mendova se do t'ju jepja një opsion më shumë.

Squirrel Buster Standard Bird Feeder

Squirrel Buster nga Brome është një ushqyes zogjsh shumë i popullarizuar pa probleme, rezistent ndaj ketrit që ka një garanci e përjetshme nga prodhuesi. Ndoshta ju jetoni në katin e 3-të ose të 4-të ose më lart dhe mendoni se nuk keni nevojë për një ushqyes kundër ketrit. Ndoshta ju nuk e bëni, por është një ushqyes i shkëlqyeshëm me një çmim të shkëlqyeshëm sido që të jetë dhe sigurisht që nuk dëmton të kesh atë veçori. Me të vërtetë nuk mund të gaboni me këtë ushqyes dhe së bashku me kapësen sipër do të jeni gati të filloni të ushqeni zogjtë nga ballkoni!

Shiko në Amazon

Ushqyes zogjsh të montuar në dritare për apartamente dhe apartamente

Këtu janë 4 zgjedhjet e mia më të miraushqyes dritaresh duke marrë parasysh kërkesat e tyre të hapësirës, ​​qëndrueshmërinë dhe lehtësinë e përdorimit;

Natures Hangout Window Feeder Shiko në Amazon<> Window Feeder Shiko në Amazon
Droll Yankees Tube Feeder Hanging Feeder Shiko në Amazon

Le t'i hedhim një vështrim më të afërt secilës prej këtyre 4 zgjedhjeve të ushqyesve të bazuar në dritare.

Shiko gjithashtu: 13 zogj që fillojnë me unë (foto dhe fakte)

Ushqyesit e dritareve

Për mendimin tim, ushqyesit e dritareve janë zgjidhja më e mirë kur hapësira e oborrit është e kufizuar ose nuk ekziston. Këto ngjiten në çdo dritare ose sipërfaqe xhami duke përdorur gota thithëse. Një përfitim i shtuar i kësaj është që ju do të shihni zogjtë nga afër. Duhet të jeni pak të kujdesshëm me vendosjen. Nëse ato janë të vendosura në dritare në zona me trafik të lartë të shtëpisë tuaj, kjo mund t'i trembë pak. Për më shumë informacion se si të përdorni dhe shijoni më mirë ushqyesit e dritareve, shihni artikullin tonë Si të tërheqni zogjtë në një ushqyes dritareje.

Furnizuesi i kupave thithëse të shpendëve në shtëpi – Zgjedhja më e mirë për ushqyesit e dritareve

E bërë nga plastika e pastër dhe e qëndrueshme për pamje të plotë të zogjve, kjo do t'i rezistojë motit pa problem. Ky model ka një tabaka të heqshme për farat që mund ta hiqni për ta rimbushur ose pastruar pa pasur nevojë të hiqni të gjithë njësinë nga dritarja. Tabaka e farave ka vrima përkullimi i ujit, kështu që shiu ose bora nuk do të grumbullohen në tabaka. Mbjellja e vogël do të sigurojë disa mbrojtje ndaj motit për farën dhe zogjtë. Ky model ka një vlerësim të shkëlqyeshëm në Amazon, dhe personalisht më pëlqen dizajni i tij i hapur. Shumë ushqyes të dritareve kanë një bazë plastike e cila është e mirë, por me kalimin e kohës ajo gërvishtet dhe mund të bëhet me re, gjë që e bën pamjen tuaj më pak të qartë. Ky ushqyes nuk ka kurriz, kështu që gjithçka që ju ndan nga zogjtë është xhami juaj i dritares. Kupat e forta nuk duhet të bien nga dritarja dhe shumë lloje të ndryshme zogjsh do të mund të hanë prej saj. Është gjithashtu shumë e lehtë të dalësh nga dritarja dhe të lahesh në mënyrë periodike.

Shiko në Amazon

Kanik Moraine Window Mount Suet Feeder

Një lloj tjetër ushqyesi i dritares që mund të provoni është ushqyesi i ëmbëlsirave. Ëmbëlsira suet janë blloqe yndyre që mund të përfshijnë fara, arra, fruta, krimba të miellit, gjalpë kikiriku dhe një shumëllojshmëri ushqimesh miqësore për shpendët. Qukapikët e pëlqejnë suetin, por shumë zogj të tjerë do ta shijojnë gjithashtu këtë ushqim me energji të lartë. Ky ushqyes gjithashtu ngjitet në dritare nëpërmjet gotave të thithjes. I ngarkoni ëmbëlsirat nga njëra anë ku bie një derë. Unë gjithashtu personalisht e zotëroj këtë ushqyes dhe kam qenë shumë i kënaqur me të. Nuk ka rënë kurrë nga dritarja, edhe kur një ketër i madh i dhjamosur i ngjitej gjithandej dhe hidhej e dilte! Më në fund e zhvendosa në një vend ku ketri nuk mund ta arrinte, por më bëri shumë përshtypje që aiu mbajt nën sulmin e tij.

Shiko në Amazon

Edhe ky djalë nuk mund ta rrëzonte atë nga dritarja!

Aspektet Ushqyesi i kupës së thithjes së gurëve të çmuar

Kolibrat janë një nga zogjtë më argëtues për t'u parë dhe ushqyer. Tani me këtë ushqyes të dritareve, të gjithë mund të shijojnë këta zogj të vegjël. Pjesa e sipërme e kuqe me ngjyra të ndezura do të tërheqë hummerët. Ka dy porte ushqimi nga të cilat mund të zgjedhin dhe një shirit purtekash nëse duan të ulen. Njësia heq mbajtësin e filxhanit të thithjes për pastrim, kështu që nuk duhet ta hiqni filxhanin nga dritarja çdo herë. Shikoni artikullin tonë rreth krijimit të nektarit tuaj të thjeshtë të kolibrit.

Shiko në Amazon

Droll Yankees Hanging 4 Port Tube Feeder

Një tjetër lloji i ushqyesit të dritares me të cilin mund të eksperimentoni do të ishte një ushqyes i rregullt i varur, i varur nga një grep që është ngjitur në dritare me gota thithëse. Varëse xhami për dritare Woodlink për Ushqyes të Zogjve është bërë vetëm për këtë qëllim. Mund të mbajë deri në 4 paund, gjë që duhet të jetë e mjaftueshme nëse zgjidhni me kujdes ushqyesin tuaj.

Nëse dëshironi të shkoni në këtë rrugë, unë rekomandoj një ushqyes të stilit të hollë të tubit. Ky ushqyes tubash Droll Yankees ka një kapacitet prej 1 £ dhe peshon 1,55 lbs, që do të thotë se varja e tij nga grepi nuk është problem. Dizajni i tij i hollë do të thotë që nuk duhet të shqetësoheni për kupolat ose tabaka të mëdha që nuk kanë hapësirë ​​të mjaftueshme midis ushqyesit dhe dritares suaj. Droll Yankees është një nivel i lartëmarkë cilësore dhe ky ushqyes do të jetë i qëndrueshëm gjatë gjithë stinëve. Është i pajtueshëm me shumicën e farave të shpendëve (luledielli, meli, safflower dhe përzierje). Nëse keni ndonjë problem, kompania ka një shërbim të shkëlqyeshëm ndaj klientit.

Shiko në Amazon

Të varësh ushqyesin e kuvertës

Nëse apartamenti ose apartamenti juaj ka një ballkon të vogël ose një kuvertë, dhe ju më mirë të provoni t'i varni ushqyesit tuaj atje sesa nga një dritare, këtu janë disa opsione.

Granpa e kuvertës me kapëse Audubon me mbajtëse montimi

Mbërthehet në shinat horizontale të kuvertës dhe mund të mbajë deri në 15 paund. Ju duhet të jeni në gjendje të varni pothuajse çdo stil ushqyes që ju pëlqen nga kjo. Si gjithmonë, lexoni përshkrimin e artikullit përpara se të blini për t'u siguruar që do të përshtatet në kangjellat tuaja të kuvertës.

Shikoni në Amazon

Mount Universal Pole – Kapëse- në hekurudhën ose gardhin e kuvertës.

Granpat e kuvertës me kapëse janë shumë të përshtatshme, nëse keni llojin e duhur të kangjellave të kuvertës për t'i përdorur ato. Fatkeqësisht në shtëpinë time të fundit, nuk e bëra. Pjesa e sipërme e kangjella ishte e lakuar dhe montimet nuk do të uleshin siç duhet pa një sipërfaqe të sheshtë. Këtu mund të jetë i dobishëm ky montim universal me shtylla. Njëra anë do të mbërthehet në një "këmbë" të kangjellave vertikale dhe ana tjetër mund të kapet në një shtyllë që zgjidhni. Nuk ka dëmtime në kuvertë, nuk ka vrima të shpuara. Kam përdorur Droll Yankees Shepards Hook, i cili është pak i kushtueshëm, por me cilësi të mirë dhe ju mund të rregulloni lartësinë.

Shiko aktivAmazon

Green Esteem Stokes Zgjedh shtyllën ushqyese të zogjve të montuar në mur

Nëse jeni në gjendje të shponi në kuvertën tuaj ose anën e pronës, mund të konsideroni gjithashtu një shtyllë e montuar në mur. Kjo shtyllë mund të mbajë deri në 15 lbs dhe mund të rrotullohet 360 gradë në mënyrë që të mund ta ktheni atë aty ku dëshironi për shikim maksimal. Unë jetoja në një apartament ku përdora këtë lloj shtylle. Dizajni i kuvertës kishte një vend të përsosur për ta varur këtë pikërisht përpara dritares së kuzhinës. (shih foton më poshtë)

Në dimër kam varur një ushqyes të rregullt të farës dhe në verë një ushqyes nektari

Një tjetër "hak" që nuk e kam provuar, por mendoj se mund të funksionojë do të ishte përdorimi një qëndrim ombrellë. Diçka si kjo bazë ombrellë me rrëshirë gjysmë të rrumbullakët. Në vend që të fusni një ombrellë, mund të gjeni një shtyllë të mirë të fortë të barinjve. Kjo mund të funksionojë mirë për pronat ku keni kufizime më serioze, si p.sh. të mos ju lejohet të lidhni asgjë në kuvertën tuaj.

Rekomandimi i furnizuesit të kuvertës

Nëse po përdorni ndonjë nga kapëset e mësipërme dhe shtyllat, duhet të jeni në gjendje të zgjidhni çdo ushqyes zogjsh që dëshironi. Megjithatë, ushqyerja e zogjve nga një kuvertë zakonisht nënkupton se ka një probabilitet të lartë që ketrat të jenë në gjendje të hyjnë në ushqyesin tuaj. Prandaj ju mund të dëshironi të zgjidhni një ushqyes të krijuar posaçërisht për të "rezistuar ndaj ketrit".

Ato që unë rekomandoj gjithmonë janë seria Squirrel Buster nga Brome. Ka shumë madhësi dhestile për të zgjedhur. Ne kemi përdorur personalisht Squirrel Buster Plus dhe Squirrel Buster Standard më të vogël dhe i duam të dyja. Cilësia dhe qëndrueshmëria janë të shkëlqyera. Ka nota të larta për të mbajtur larg ketrat dhe kompania ka një shërbim të shkëlqyer ndaj klientit.

Shihni ushqyesit tanë të rekomanduar për disa ide të tjera mbi ushqyesin më të mirë të shpendëve për kuvertën dhe ballkonet.

Tërheqja e zogjve në Ushqyesi juaj

Kështu që ju vendosni ushqyesin e dritares ose ushqyesin e kuvertës dhe keni nevojë për pak ndihmë për të tërhequr zogjtë. Mendohet se zogjtë kryesisht i gjejnë burimet e tyre ushqimore vizualisht, kështu që ju dëshironi të provoni dhe t'i kapni syrin ndërsa fluturojnë pranë. Dy gjëra do të ndihmojnë me këtë – gjelbërimi dhe uji.

  • Kutitë e dritareve : një kuti dritareje pranë ushqyesve tuaj do të shtojë gjelbërim dhe lule. Disa zogj madje i gjejnë kutitë e dritareve një vend të këndshëm për fole. Shtoni pak myshk, degëza ose pambuk që mund t'i përdorin si material foleje.
  • Bimët në vazo : nëse keni një kuvertë, ballkon të vogël ose parvaz shtimi i disa bimëve në vazo mund ta bëjë zonën tuaj më e harlisur. Një "raft me shkallë" ose "raft me nivele" mund t'ju ndihmojë gjithashtu të vendosni shumë bimë të tjera në një hapësirë ​​të vogël.
  • Kopshtaria vertikale : Nuk ka vend për t'u shtrirë? Provoni të ngjiteni lart! Muret e bimëve, ose "kopshtaria vertikale" po rritet në popullaritet. Ndoshta ju keni një ndarës muri midis kuvertës suaj dhe kuvertës së fqinjëve tuaj që mund ta përdorni. Kërkoni për “varur në xhepmbjellësit”. Nuk ka mur? Mund të provoni mbjellëse vertikale të pavarura si këto.
  • Banja zogjsh : mund të bëheni krijues këtu, me hapësirën që keni. Ju mund të gjeni banjot standarde dhe të ngrohta të shpendëve që ngjiten në kangjellat në kuvertë, si p.sh. kjo banjë shpendësh e montuar në kuvertë. Ose provoni vetëm një pjatë të cekët sipër një tavoline të vogël.
Gjeni mënyra krijuese për të përfshirë gjelbërimin vertikalisht kur hapësira është e kufizuar. Shumë gjëra mund të bëjnë mbjellës të shkëlqyer!

Nëse nuk mund të gjesh një mënyrë për të pasur bimë ose ujë, kjo është në rregull. Duke pasur parasysh kohën e mjaftueshme, zogjtë ka shumë të ngjarë të gjejnë ushqyesin tuaj pavarësisht. Kur vendosa timen, nuk bëra asgjë shtesë dhe zogjve iu deshën rreth një javë. Për një mikun tim, ishte më shumë si 6-8 javë! Varet vërtet nga zona juaj. Thjesht mbajini ushqyesit të pastër dhe të mbushur (ndryshoni në mënyrë periodike farën sipas nevojës). Siç thonë ata "nëse e ndërtoni, ata do të vijnë".

Respektoni fqinjët dhe pronarët e pronave

Së fundi – disa konsiderata të veçanta unike për pronat e dhëna me qira, apartamentet dhe njësitë me shoqatat e pronarëve.

Kontrolloni qiranë tuaj

Disa qira ose HOA mund të përfshijnë në fakt një kusht që nuk mund të keni ushqyes zogjsh. Pse? Ushqyesit mund të nënkuptojnë grumbuj të çrregullt të predhave të farave të shpendëve, jashtëqitjeve të shpendëve dhe madje edhe tërheqjen e kafshëve të egra të padëshiruara si rakunët ose arinjtë. Disa shoqata thjesht nuk duan të merren me këto mundësi. Fatkeqësisht, ju keni
Stephen Davis
Stephen Davis
Stephen Davis është një vëzhgues i zjarrtë i shpendëve dhe entuziast i natyrës. Ai ka studiuar sjelljen dhe habitatin e shpendëve për më shumë se njëzet vjet dhe ka një interes të veçantë për zogjtë në oborrin e shtëpisë. Stephen beson se të ushqyerit dhe vëzhgimi i zogjve të egër nuk është vetëm një hobi i këndshëm, por edhe një mënyrë e rëndësishme për t'u lidhur me natyrën dhe për të kontribuar në përpjekjet e ruajtjes. Ai ndan njohuritë dhe përvojën e tij përmes blogut të tij, Bird Feeding and Birding Tips, ku ofron këshilla praktike për tërheqjen e zogjve në oborrin tuaj, identifikimin e specieve të ndryshme dhe krijimin e një mjedisi miqësor ndaj kafshëve të egra. Kur Stephen nuk është duke vëzhguar shpendët, ai kënaqet me ecjen dhe kampingun në zona të largëta të shkretëtirës.