Ushqyesit më të mirë të dritareve (4 më të mirët në 2023)

Ushqyesit më të mirë të dritareve (4 më të mirët në 2023)
Stephen Davis

Një lloj i ri ushqyesi po rritet në popullaritet që e bën ushqimin e zogjve të aksesueshëm për shumë më tepër njerëz, ushqyes dritaresh. Siç sugjeron emri, ushqyesit e dritareve janë ushqyes zogjsh që ngjiten në dritaren tuaj në vend që të varen nga një shtyllë ose pemë. Kjo hap botën e ushqimit të shpendëve dhe vëzhgimit të shpendëve për ata që mund të mos kenë një oborr (të tilla si apartamente ose apartamente) ose nuk kanë vend ose dëshirë për një shtyllë të madhe ushqyese.

Unë kurrë nuk kam eksperimentuar me këto vetë derisa u transferova në një shtëpi në qytet. Pastaj papritmas nuk pata shumë oborr dhe shoqata e pronarëve të shtëpive kishte rregulla kundër shtyllave ushqyese ose kapëseve të kuvertës. Kjo më çoi në rrugën për të provuar të gjitha llojet e ushqyesve të shpendëve të dritareve, dhe tani kam disa rekomandime dhe këshilla nga përvojat e mia që mund t'i ndaj me ju.

Ka shumë ushqyes dritaresh në treg tani për zgjidhni nga, kështu që unë do të ndaj të preferuarat tona dhe pse ne mendojmë se ato janë ushqyesit më të mirë të dritareve për paratë tuaja.

Katër 4 ushqyesit më të mirë të dritareve për zogjtë

Nature's Envoy Window Bird Feeder

*ZGJEDHJA KRYESORE

Ky ushqyes dritareje nga Nature's Envoy është zgjedhja ime më e mirë për të ushqyer farat. E zgjodha këtë model për dy arsye specifike; nuk kishte kurriz plastik për të errësuar pamjen e zogjve (edhe plastika e pastër bëhet e vrenjtur dhe gërryhet me kalimin e kohës) dhe ishte më e lehtë për t'u rimbushur dhe pastruar.

Tabakja e farave rrëshqet plotësisht jashtë për pastrim të lehtëdhe rimbushja pa pasur nevojë të hiqni ushqyesin nga dritarja. Tabaka është pak në anën e cekët, kështu që ndoshta do ta mbushni më shpesh, por të paktën është e lehtë për t'u nxjerrë jashtë.

Njerëzit në Amazon duket se pajtohen me mua se dizajni është menduar mirë jashtë dhe ekzekutuar. Një zgjedhje e shkëlqyeshme për një ushqyes dritaresh.

Karakteristikat

 • 3,5 inç lartësi nga gropa në çati për të lejuar shumë madhësi zogjsh
 • Pa shpinë plastike do të thotë shikim më i mirë
 • Katër gota thithëse të forta e mbajnë të sigurt
 • Tabakja e farave rrëshqet për pastrim dhe rimbushje të lehtë

Bli në Amazon

Nature's Hangout Window Birdfeeder

Ushqyesi i fundit i farës që do të përmendim këtu është Hangout i Natyrës. Është një nga ushqyesit më të shitur të dritareve në Amazon (në kohën e këtij artikulli). Është një ushqyes solid fillestar i shpendëve që ka një madhësi të mirë për të paktën dy zogj për t'u ushqyer menjëherë. Tabaka ngrihet nga kutia, kështu që ju mund ta hiqni atë për rimbushjen e farës ose pastrimin, dhe thellësia e tabakasë është mjaft e mirë dhe do të mbajë një sasi të mirë farash. Ekziston një ndarje në mes nëse dëshironi të ushqeni dy lloje të ndryshme farash dhe t'i mbani të ndara. Nëse dëshironi të provoni një ushqyes dritareje për të parë nëse është i duhuri për ju pa menduar shumë për veçoritë ose llojet e veçanta, ky është një stil i mirë klasik për të filluar me një çmim të përballueshëm.

Unë personalisht kam përdorur kjo si e imjafurnizuesi i parë dhe mori shumë kënaqësi prej tij. Sidoqoftë, zbulova se pasi e kisha përdorur për një kohë, kishte dy veçori që nuk funksionuan mirë për mua dhe kalova në një stil tjetër. Plastika e pastër në anën e pasme filloi të bëhej e errët mbi mua pas rreth një viti. Më pëlqen të bëj fotografi të zogjve në ushqyes, kështu që kjo ishte një punë e madhe për mua. Gjithashtu zbulova se tabakaja e lëvizshme kishte fara dhe guaskë të mbërthyer nën të dhe më duhej të hiqja të gjithë ushqyesin nga dritarja për ta pastruar. Ju mund të mos i përjetoni këto gjëra ose mund të mos kenë rëndësi për përdorimin tuaj personal.

Karakteristikat:

 • Pastroni strehën
 • Tabaka ushqyese e lëvizshme që ngrihet lart dhe del nga ushqyesi
 • Tabaka dhe streha kanë vrima kullimi
 • Tre gota thithëse për montim

Blini në Amazon

Ushqyesja e dritares së kazanit Moraine Single Cake Woodpecker Bird Feeder

Ushqyesit e dritareve nuk mbajnë vetëm farat e shpendëve, ky ushqyes kafaz nga Kettle Moraine do t'ju lejojë të ofroni ëmbëlsira suet. Suet është një ushqim i shkëlqyer me energji të lartë që e duan shumë zogj, veçanërisht qukapikët. Ushqyesit e rregullt të farave mund të jenë të vështira për qukapikët dhe shumica e tyre, dhe shumë qukapikë më të mëdhenj nuk do të shqetësohen me ta. Më pëlqejnë qukapikët, kështu që isha i lumtur që e gjeta këtë.

Teli i veshur duket se qëndron mirë kundër goditjeve dhe gërvishtjeve (dhe ketrave të rastësishëm që kanë arritur tek unë). Nëse keni nevojë ta sillni brenda nëpastrojeni, thjesht e rrëshqitni lart nga gotat e thithjes. Unë kam pasur Blue Jays dhe ketra që kërcejnë lart e poshtë mbi timin dhe ata nuk e kanë rrëzuar atë, kështu që gotat e thithjes bëjnë një punë të shkëlqyer.

Këshillë: Sigurohuni që suet që përdorni është i fortë dhe i thatë, jo i yndyrshëm. Nëse është shumë i yndyrshëm, zogjtë do të hedhin grimca të vogla yndyre në dritare dhe do të bëjnë një rrëmujë që është një dhimbje për t'u pastruar. Ky nuk është një problem për shumicën e produkteve të blera në dyqane, por diçka për t'u mbajtur nën sy.

Veçoritë

 • Rrjetë teli e veshur me vinyl
 • Duhen vetëm dy gota thithëse
 • Mban një tortë suet me madhësi standarde
 • Dera e menteshës hapet dhe lëkundet poshtë për të zëvendësuar tortën

Bli në Amazon

Aspektet "The Gem" Dritare Ushqyese Hummingbird

Por ç'të themi për kolibrat e mi të dashur? Mos kini frikë, ka një ushqyes dritaresh për ta! Më pëlqen shumë duke përdorur këtë ushqyes të vogël të lezetshëm "The Gem" nga Aspects. Është i vogël, por ka shumë hapësirë ​​për purtekë. Isha pak i shqetësuar se kishte vetëm një filxhan thithës, por nuk kam pasur problem me rënien nga dritarja.

Siç e dini, është jashtëzakonisht e rëndësishme të mbani të pastër ushqyesit e kolibrit dhe nektarin të freskët . Më pëlqen ky ushqyes sepse ngrihet menjëherë nga montimi i filxhanit të thithjes dhe nuk ka ndonjë pjesë të vogël të komplikuar. Thjesht hapni pjesën e sipërme të kuqe, hidhni nektarin e vjetër, lani, rimbusheni dhe vendoseni përsëri në mal. Shumë e lehtë.

Këshillë: Përshmangni pikimet dhe uljen e shtratit të ushqyesit, sigurohuni që të mos mbushet tepër.

Karakteristikat

 • Dy porte për pije
 • Shipi i purtekës rreth e qark ushqyesit top
 • Kurret me një garanci të përjetshme
 • Lehtë për t'u pastruar
 • I thjeshtë për t'u ngritur dhe për të hequr mbajtësen e filxhanit të thithjes

Blini në Amazon

Gjërat që duhen marrë parasysh kur blini një ushqyes dritaresh

Lehtësia e shikimit

A do ta shikoni ushqyesin tuaj nga brenda shtëpisë përmes dritares apo më shumë nga oborri i pasmë? A keni xhama dritaresh në pjesën e jashtme? Këto gjëra mund të ndikojnë në llojin e ushqyesit që blini. Nëse keni xhama dritaresh në pjesën e jashtme të dritares, do t'ju duhet të matni lartësinë dhe gjerësinë për t'u siguruar që të blini një ushqyes që do të përshtatet brenda dimensioneve tuaja.

Nëse shikimi juaj kryesor i ushqyesit do të jetë nga brenda shtëpisë, unë rekomandoj fuqimisht të merrni një ushqyes me të cilin nuk ka kurriz ose ka një dritare të prerë nga mbrapa. Shumë ushqyes kanë një shpinë të pastër plastike. Ju mund t'i shihni këto mjaft mirë në fillim. Por me kalimin e kohës, ekspozimi ndaj ndryshimeve të temperaturave dhe kushteve të motit, plus aktiviteti i shpendëve në ushqyes, mund ta gërvishtin atë dhe plastika mund të bëhet e turbullt dhe më e errët. Gjithashtu, a janë thithësit në një vend që bllokojnë një pjesë të pamjes suaj?

Shiko gjithashtu: 8 zogj të ngjashëm me kardinalët e veriutUshqyesi im i vjetër – vini re se si janë thithësit në fushën e shikimit. Plastika gjithashtu u bë më pak e qartë me kalimin e kohës. Ju ende mund ta shihni zogunpor jo i shkëlqyeshëm për shikim ose fotografi.

Lehtësia e pastrimit & rimbushja

Pavarësisht nëse jeni duke arritur nga dritarja ose duke ecur jashtë, nuk dëshironi që rimbushja ose pastrimi i ushqyesit të dritares të jetë një punë e përditshme. Sa më e lehtë të jetë kjo, aq më shumë ka gjasa që ta mbani të mbushur me fara dhe ta mbani të pastër. Pasi të keni shpenzuar kohë për t'i ngjitur siç duhet ato filxhanë thithës, gjëja e fundit që dëshironi të bëni është t'i zhbllokoni vazhdimisht për të ndezur dhe fikur ushqyesin nga dritarja.

Sepse ato janë më të hapura ndaj motit - kështu që se sa ushqyesit e zakonshëm të farës, fara laget më shpesh dhe lëvozhgat mund të grumbullohen në tabaka. Do t'ju duhet të hidhni farat dhe lëvozhgat e vjetra të paktën çdo javë. Gjithashtu ata nuk mbajnë aq shumë sa ushqyes të mëdhenj, kështu që do të rimbushni më shpesh. Gjeni një dizajn ushqyes që do ta bëjë këtë proces të lehtë për ju.

Kërkoni gjëra të tilla si një tabaka që rrëshqet jashtë pa pasur nevojë të hiqni ushqyesin nga dritarja. Gjithashtu ushqyes që ngrihen nga mbajtëset e filxhanit të thithjes.

Këshilla për varjen e ushqyesve të dritareve

Vendosja

Merrni disa minuta për të menduar për vendosjen më të mirë për ushqyesin tuaj. A do të mund ta shihni atë nga këndvështrime të shumta në dhomë? A ka xhama të dritareve ose veçori të tjera që ju nevojiten për ta pozicionuar atë?

Më pas, merrni parasysh aksesin nga specie të tjera si ketrat dhe macet. A është ushqyesi të paktën 5-6 këmbë nga toka? A keni një kangjella në kuvertë, ajërnjësi kondicionimi, mobilje të jashtme ose objekte të tjera afër nga të cilat mund të kërcejë një ketri dhe të futet në ushqyesin tuaj? Do të habiteni se sa larg mund të fluturojnë ata vetë! Përpiquni ta poziciononi ushqyesin tuaj sa më larg nga sipërfaqet kërcyese. Më duhej të vendosja një nga ushqyesit e mi në këndin e sipërm të një dritareje për të qenë jashtë rrezes së ketrave që kërcejnë!

Një provë dhe gabim i vogël dhe vendosja e furnizuesit tuaj jashtë mundësive do të shmangë skena të tilla si kjo !!

Si të bashkëngjitni kupat e thithjes së ushqyesve të dritareve

Rrallë herë më ka rënë një ushqyes nga dritarja. Nëse ndiqni këto këshilla, shumica e ushqyesve kanë fuqi të madhe ngjitëse edhe me vizitorët e mëdhenj të shpendëve ose ketrit (shih foton e mësipërme për prova, ha!)

 1. Duke përdorur një pastrues xhami, pastroni sipërfaqen e dritares nga të gjitha papastërtitë dhe mbeturinat.
 2. Merrni thithësit e pastër dhe mbajeni pjesën e sheshtë në pëllëmbën tuaj për rreth 10-15 sekonda. Kjo e ngroh filxhanin dhe e bën atë më fleksibël.
 3. Merrni gishtin dhe rrëshqitni pak yndyrë nga ana e hundës, ose nga balli ose një pjesë e yndyrshme e kokës dhe fërkojeni pak nga brenda të filxhanit të thithjes. E di që tingëllon disi bruto, por ajo pak vaj do ta ndihmojë atë të ngjitet vërtet mirë. Mund të përdorni gjithashtu vaj gatimi, por vetëm sugjerimi më i vogël i tij, shumë dhe gotat do të rrëshqasin në gotë dhe nuk do të mbahen.
 4. Pasi kupat të prekin dritaren shtypni poshtë nënë mes të filxhanit në "pullën" e ngritur

Unë mendoj se në shumicën e rasteve është më e lehtë të vendosësh kupat në ushqyes dhe të vendosësh gjithçka menjëherë në vend që të përpiqesh të rreshtosh kupat vetë dhe lidhni ushqyesin pas. Nëse e ripoziciononi shumë herë, është më mirë të filloni përsëri hapat 1-4 me një sipërfaqe të pastër për të ruajtur thithjen e mirë.

Xhami më i ngrohtë ndihmon, por unë i kam instaluar këto në një ditë dimri 30 gradë dhe nuk kam pasur çështjet. Mendoj se sipërfaqja e qelqit e sapo pastruar dhe sasia e vogël e vajit në filxhan janë aspektet më të rëndësishme për të pasur një vulë të mirë.

Çfarë lloj ushqimi duhet të ushqej në ushqyesit e dritareve

Si ju treguam më lart, ka një ushqyes dritaresh për pothuajse çdo lloj ushqimi zogjsh që dëshironi të hiqni. Një gjë që kam gjetur që e ka bërë përvojën e ushqyesve të dritareve edhe më të këndshme për mua, është përdorimi i farës së shpendëve me guaskë . Shumica e markave shesin fara që tashmë u janë hequr lëvozhga. Ato mund të gjenden me emra të tillë si "pa mbeturina", "zemra", "zhvesh", "patate të skuqura" ose "pa rrëmujë".

Farat e shpendëve mund të jenë të çrregullta për shkak të lëvozhgave. A ka diçka direkt nën ushqyesin tuaj të dritares që mund të mos dëshironi të merrni një grumbull predhash anembanë? Ndoshta disa bimë të bukura, një kuti dritareje ose një zonë ndenjëse në oborr.

Gjithashtu, do të mbeten shumë guaska në tabaka/pjatën ushqyese që shpesh do t'ju duhet t'i hidhni/pastroni. Një përzierje pa guaskë do të prerëposhtë për këtë. Predhat gjithashtu mund të jenë tepër të çrregullta nëse keni një ushqyes të dritares me një tabaka të lëvizshme që ndodhet brenda strehës kryesore të ushqyesit. Në fillim kjo duket si një ide e mirë, e heq menjëherë për rimbushje të lehtë. Por në një farë mënyre predhat zbresin gjithmonë midis plasaritjeve, poshtë tabakasë së lëvizshme dhe ngjiten në fund të ushqyesit kryesor. Duhet të hiqni ushqyesin nga dritarja për ta pastruar këtë.

Shiko gjithashtu: 27 lloje zogjsh që fillojnë me W (Foto)

Shpresoj se ky artikull do t'ju vendosë në rrugën e testimit të ushqyesve të shpendëve të dritareve. Nëse dëshironi të mësoni pak më shumë se si t'i përdorni ato dhe si t'i tërheqni zogjtë tek ata, shihni artikullin tonë këtu për tërheqjen e zogjve në ushqyesit e dritareve. Do t'ju pëlqejë vërtet të shikoni zogjtë nga afër dhe të ndiheni kaq afër natyrës që nga komoditeti i shtëpisë tuaj.
Stephen Davis
Stephen Davis
Stephen Davis është një vëzhgues i zjarrtë i shpendëve dhe entuziast i natyrës. Ai ka studiuar sjelljen dhe habitatin e shpendëve për më shumë se njëzet vjet dhe ka një interes të veçantë për zogjtë në oborrin e shtëpisë. Stephen beson se të ushqyerit dhe vëzhgimi i zogjve të egër nuk është vetëm një hobi i këndshëm, por edhe një mënyrë e rëndësishme për t'u lidhur me natyrën dhe për të kontribuar në përpjekjet e ruajtjes. Ai ndan njohuritë dhe përvojën e tij përmes blogut të tij, Bird Feeding and Birding Tips, ku ofron këshilla praktike për tërheqjen e zogjve në oborrin tuaj, identifikimin e specieve të ndryshme dhe krijimin e një mjedisi miqësor ndaj kafshëve të egra. Kur Stephen nuk është duke vëzhguar shpendët, ai kënaqet me ecjen dhe kampingun në zona të largëta të shkretëtirës.