Ushqyesit më të mirë për qukapikët (6 zgjedhje të shkëlqyera)

Ushqyesit më të mirë për qukapikët (6 zgjedhje të shkëlqyera)
Stephen Davis

Nëse doni të tërhiqni më shumë qukapikë në oborrin tuaj, atëherë gjëja e parë që duhet të keni parasysh është të blini një ushqyes suet. Shumë lloje të ndryshme zogjsh e pëlqejnë ushqimin me energji të lartë që është ushqimi i shpendëve, veçanërisht qukapikët. Ka disa lloje të ndryshme të ushqyesve suet që do t'i shihni kur kërkoni për ushqyesit më të mirë për qukapikët, gjë që mund ta bëjë disi konfuze se cilin duhet të zgjidhni.

Një gjë është e sigurt, megjithatë, më e mira bast për të tërhequr qukapikët dhe llojet e tjera të shpendëve që normalisht nuk i shihni në ushqyesit e farës është të ofroni suet zogjsh. Në këtë artikull unë do ta kufizoj atë në disa nga zgjedhjet tona më të mira për ushqimin e qukapikut, dhe cilat prej tyre ka të ngjarë të tërheqin më shumë qukapikët.

6 Ushqyesit më të mirë për qukapikët

Disa gjëra për t'u marrë në konsideratë:

 • Sa ka të ngjarë
 • Lloji i suetit që mban
 • Nëse është i mbrojtur nga ketri
 • Nëse ka një mbështetëse bishti
 • Si e montoni ose instaloni
 • Nëse është më mirë për zogjtë më të vegjël ose më të mëdhenj
 • Çmimi

Mbani në mend këto artikuj ndërsa po shikoni këtë listë të ushqyesve më të mirë për qukapikët. Nuk doja t'ju jepja një mori opsionesh për ushqyes të ngjashëm dhe t'ju ngatërroja, kështu që secila prej tyre është një lloj i ndryshëm ushqyesi suet. Le t'i hedhim një sy!

1. Furnizues supeti me grumbull 2-Cake Birds Choice

*Ushquesi më i mirë i supetit për qukapikët e grumbulluar

Veçoritë

 • Mban2 ëmbëlsira të vogla
 • Kup ekstra i gjatë i bishtit
 • Tërheq qukapikët më të mëdhenj
 • Bërë nga plastika e ricikluar
 • Nuk kërkohet montim
 • Komente të shkëlqyera nga klientët

Bird's Choice ka shitur ushqime cilësore për shpendë për shumë vite tani dhe janë një markë që ne rekomandojmë shpesh. Ky ushqyes suet është shumë i ngjashëm me atë të Duncraft që ne zotërojmë dhe përdorim rregullisht. Pjesa e sipërme rrëshqet lart për rimbushje të shpejtë dhe ndahet për pastrim të lehtë.

Nëse doni të tërheqni më shumë qukapikë të të gjitha madhësive, atëherë kjo është një zgjedhje solide që tashmë është verifikuar dhe miratuar nga shumë recensues të Amazon.

Blini në Amazon

2. Kazan Moraine e ricikluar Plastike e ricikluar per torte te vetme Ushqyese zogjsh me bisht

Karakteristikat

 • Plastike e ricikluar dhe konstruksion me vida prej çeliku inox
 • Kabllo e varur prej çeliku inox
 • Rrjetë teli e veshur me vinyl me diametër të rëndë
 • Në varësi të versionit që zgjidhni, mund të mbajë 1 ose 2 ëmbëlsira suet
 • Prodhuar në SHBA

Ky opsion është gjithashtu prej plastike të ricikluar dhe ka një mbështetëse bishti, por është bërë nga Kettle Moraine. Ne na pëlqen Kettle Moraine dhe gjithashtu i rekomandojmë ato shpesh në këtë faqe, sepse ata gjithmonë vijnë me produkte cilësore. Ky furnizues suet ka dy versione, një version me një tortë suet dhe një version me 2 suet.

Karakteristikat dhe dizajni është shumë i ngjashëm me atë të ushqyesit të suetit të Bird's Choice më sipër. Të dyja janë nga kompani të mëdha. Nëse kjo është stili suetushqyes që ju pëlqen, më pas hidhni një monedhë, sepse nuk mund të gaboni.

Blini në Amazon

3. Ushqyes qukapiku i montimit të kazanit Moraine

*Ushqyesi më i mirë i dritares

Veçoritë

 • Tërheq qukapikët direkt në dritaren tuaj
 • 2 gota thithëse të fuqishme
 • Rrjetë teli të veshura me vinyl
 • Mban 1 tortë suet
 • Lehtë për t'u rimbushur dhe pastër

Ne kemi përdorur këtë ushqyes të vogël të dritareve për më shumë se një vit me rezultate të shkëlqyera! Është shumë e thjeshtë për t'u montuar në dritaren tuaj dhe për t'u rimbushur kur është e nevojshme. Vetëm sigurohuni që të ndiqni udhëzimet dhe të pastroni dritaren tuaj përpara se ta montoni.

Ky ushqyes i vogël i montuar në dritare tërheq kryesisht zogj më të vegjël. Ne shpesh shohim qukapikë me push, lesh dhe bark të kuq së bashku me disa lloje të tjera të zogjve që hanë suet të përmendura më poshtë. Këta ushqyes janë të lirë dhe qëndrojnë mirë në mot. Vazhdo dhe merr 2 nëse dëshiron një në dhoma të ndryshme.

Bli në Amazon

4. Squirrel Buster Suet Squirrel-proof Suet Bird Feeder

*Ushqyesi më i mirë i ketrit rezistent ndaj ketrit

Veçoritë

 • Kujdesi gjatë gjithë jetës nga Brome
 • Prova kundër ketrit
 • Tërheq trumcat, qukapikët, arrërat, kërpudhat, qiqrat, xhaketat, oriolat, kërcinjtë
 • Duhet të qëndrojnë deri në 2 ëmbëlsira 5×5
 • Trajtim pa yndyrë
 • Nuk kërkohet konfigurim i lehtë për mjete
 • Pesha e rregullueshme për ushqim selektiv

Brome's të funditPërveç formacionit të tyre Squirrel Buster është Squirrel Buster Suet Feeder. Shqyrtimet po vijnë ende për këtë ushqyes, por Brome ka një histori të prodhimit të disa prej ushqyesve më të mirë të shpendëve përreth. Ky ushqyes suet ka të ngjarë të jetë në të njëjtin nivel me ushqyesit e tjerë të tij.

Ai mban 2 ëmbëlsira suet dhe pretendon se është plotësisht i mbrojtur nga ketrat. Ky ushqyes përdor teknologjinë e tyre të patentuar kundër ketrit që ju lejon të rregulloni peshën e zogjve dhe kafshëve që dëshironi të jeni në gjendje të ushqeheni prej tij. Vjen me një çmim premium në krahasim me të tjerët në këtë listë, por asnjë nga të tjerët në këtë listë nuk është as i mbrojtur nga ketrat.

Me kujdesin e përjetshëm të Brome nuk do të keni nevojë të shqetësoheni se do t'ju duhet të zëvendësoni atë, ata do ta rregullojnë ose zëvendësojnë nëse ndonjë gjë shkon keq në jetën tuaj. Nuk e kemi provuar ende këtë ushqyes nga Brome, por është në listën e ushqyesve të ardhshëm për t'u blerë.

Blini në Amazon

* Kombinimi më i mirë i farës dhe ushqyesit suet

Veçoritë

 • Ndërtuar nga kedri i kuq i ripyllëzuar, i tharë në furrë, në brendësi
 • Dritare polikarbonate
 • Çatia ka menteshat alumini të anodizuara për pastrim dhe mbushje të lehtë
 • Mban deri në 5 lbs fara të përziera dhe dy ëmbëlsira të përziera
 • Vendet me një kabllo të bashkangjitur
 • Prodhuar në SHBA

Po më e mira e të dy botëve? Një furnizues pleshti që ka dy kafaze suetngjitur në anët. Ky ushqyes është bërë nga një tjetër prej markave tona të preferuara në botën e ushqimit të shpendëve, Woodlink. Njerëzit në Woodlink bëjnë ushqyes dhe aksesorë për shpendët në oborrin e shtëpisë të punuar me imtësi, në mënyrë që të jeni të sigurt se janë bërë me cilësi të lartë.

Nuk ka mbështetëse për bishtin në këtë, kështu që ka të ngjarë të merrni qukapikët më të vegjël dhe zogjtë këngëtarë që shijojnë suet. Çatia e ushqyesit të farës hapet lehtësisht me një menteshë për rimbushje. Me 2 ëmbëlsira suet dhe një lugë farë luledielli në mes, ky ushqyes mund të jetë mjaft i popullarizuar në oborrin tuaj.

Blini në Amazon

6. Songbird Essentials Upside Down Suet Feeder

Karakteristikat

 • 100 vjet Garanci
 • E qëndrueshme
 • Ndihmon në luftimin e suetit "dëmtuesit"

Një kthesë në ushqyesin tradicional të kafazit. Me këtë njësi, çatia hapet për të ngarkuar ëmbëlsirën dhe kafazi është përballë tokës. Ky dizajn i kthyer nga poshtë ka për qëllim të pengojë zogjtë e zinj, grackles dhe yjet që të hanë të gjithë ushqimin tuaj.

Qkapikët dhe zogjtë e tjerë të kapur si zogthët, kërpudhat dhe arrërat nuk do të kenë vështirësi të marrin ushqim në këtë pozicion. Por zogjtë më të mëdhenj të bezdisshëm nuk ishin krijuar për t'u varur me kokë poshtë dhe për ta kaluar shumë më të vështirë. Shpesh zogjve u duhet pak kohë për ta kuptuar këtë ushqyes, por ata do ta kuptojnë përfundimisht.

Blini në Amazon

Si të tërheqni qukapikët

Kur bëhet fjalë për të tërhequr pothuajse çdo lloj zogu, ka 3 kryesoregjërat që duhet të ofroni. Këto gjëra zogjtë nuk mund të jetojnë pa të, dhe mund të ndryshojnë pak nga speciet në specie. Këtu është një pasqyrë se si të tërhiqni qukapikët dhe ta bëni oborrin tuaj më tërheqës për ta.

 • Ushqimi – Për shkak të temës së këtij artikulli mund ta keni marrë me mend se kur vjen puna se çfarë ushqimi t'i ofroni qukapikëve, përgjigja më e mirë është sueti i shpendëve. Llojet e tjera të ushqimeve që qukapikët do të hanë lehtësisht janë kikirikët, farat e lulediellit të zi dhe manaferrat.
 • Uji – Qukapikët duhet të pinë ujë dhe të lahen ashtu si llojet e tjera të shpendëve, kështu që të kenë një burim uji afër mund të ndihmojë vërtet në tërheqjen e tyre. Një banjë e vogël zogjsh duhet të funksionojë mirë.
 • Strehëza – Ndërsa qukapikët janë plotësisht të aftë të gërmojnë vrima në pemë për të krijuar foletë e tyre, shumë specie do të pranojnë lehtësisht kutitë e foleve. Nëse oborri juaj është i rrallë me pemë ose ka vetëm pemë të reja, një kuti fole është diçka për t'u marrë parasysh. Një oborr i pyllëzuar ose pjesërisht i pyllëzuar mund të ketë tashmë shumë mundësi foleje. Nëse keni ndonjë pemë të ngordhur ose të ngordhur në pronën tuaj, konsideroni t'i lini vetëm sepse qukapikët i duan ato si për folenë ashtu edhe për të gjetur ushqim.

Ku të varni një ushqyes suet

Ushqyes suet ashtu si ushqyesit e zakonshëm të farës, zakonisht varen nga një grep, pemë ose shtyllë. Është gjithmonë më mirë të varni ushqyesin tuaj të paktën 5 metra nga toka, mundësisht më lart. Kohët e fundit pashë një ketër brendaoborri im kërcej pothuajse 5 këmbë dhe kap në shtyllën e bishtit të ushqyesit tim, pastaj ngjitu lart dhe fillo të ha. Që atëherë e kam lëvizur deri në rreth 5,5 këmbë, kështu që shpresoj se është shumë e lartë për të që ai të kërcejë.

Është mirë t'i varni pranë ushqyesve të tjerë, por mund të keni gjithashtu një stacion të veçantë ushqimi suet në oborrin tuaj nëse keni duan. Stacioni im i ushqimit ka kaq shumë ushqyes dhe ka aq shumë aktivitet saqë mund të jetë e vështirë të

A shkon keq sueti?

Në kohën e dimrit kur moti është më i ftohtë, kjo nuk është aq shumë të një shqetësimi. Sidoqoftë, në vapën e verës, zogjtë mund të shkojnë keq. Suet zakonisht bëhet nga një përzierje e yndyrave shtazore dhe suetave të ndryshme. Vetë farat mund dhe do të shkojnë keq në mot të nxehtë dhe të lagësht. Yndyrnat shtazore në tufë mund të bëjnë të njëjtën gjë dhe do të prishen dhe/ose do të shkrihen në diellin e verës.

Për fat të mirë sueta ofrohet më së miri në dimër, kur zogjtë kanë nevojë për yndyrnat me energji të lartë që u jep sueta. Përkeqësimi i suetit nuk është aq shqetësues gjatë kësaj kohe.

Në verë ata janë në gjendje të marrin këtë proteinë shumë të nevojshme nga insektet që janë të shumta. Ju ende mund të ofroni suet gjatë verës, por unë sugjeroj ta kontrolloni rregullisht për shenja myku, shkrirje ose erë të keqe. Nëse vëreni ndonjë nga këto gjëra, mund të jetë koha për ta ndryshuar atë me ëmbëlsira të freskëta.

Çfarë zogjsh hanë suet?

Shumë lloje të ndryshme zogjsh e duan suetin, jo vetëm qukapikët.Megjithatë qukapikët do të jenë padyshim një nga llojet më të zakonshme të zogjve që do të shihni në një ushqyes suet.

Në varësi të vendit ku jetoni, këtu janë disa qukapikë të zakonshëm që mund të shihni në një ushqyes suet:

 • Quapiku me push
 • Quapiku me lesh
 • Quapiku me bark të kuq
 • Quapiku me kokën e kuqe
 • Quapiku me lesh
 • <7 7> Qukapiku i Acorn

Lloje të tjera zogjsh që shihen zakonisht në ushqime të vogla:

 • Nuthatches
 • Chickadees
 • Titmice
 • Jays
 • Starlings
 • Wrens

A hanë ketrat suet zogjsh?

Po, ketrat do të hanë absolutisht suet zogjsh nga një suet ushqyes. Ata nuk mund të shkojnë në qytet me të, sikur të bënin një ushqyes tabakaje, por ata mund të arrijnë deri në suet dhe do ta bëjnë shkurt nëse u jepet mundësia. Shumë njerëzve nuk u intereson dhe thjesht i lënë të gjitha kafshët e egra të oborrit të shtëpisë të ndajnë gjithçka, dhe kjo është krejtësisht në rregull.

Megjithatë, kostot mund të rriten shpejt thjesht për shkak të sasisë së ushqimit të ketrit. Nëse ky është një shqetësim për ju, atëherë merrni parasysh Squirrel Buster Suet Feeder të renditur më sipër.

Suet më të mirë të shpendëve

Unë jam ende duke testuar opsionet e ndryshme të suetit të shpendëve në dispozicion. Këtu janë disa që unë ose i kam provuar në ushqimet e mia ose i kam në listën time të ngushtë të ëmbëlsirave për t'i provuar në të ardhmen.

 • ST. ALBANS BAY SUET PLUS Ëmbëlsira suet me energji të lartë, 20 paketë
 • Wildlife Sciences High Energy Suet Cake 10 Pack
 • Wildlife Sciences Suet Plugs Variety 16Pako

Dëshironi një marrëveshje të kombinuar të të ushqyerit të gjithë-në-një? Provojeni këtë!

Paketa e fundit e suetit me 30 artikuj, ëmbëlsira, ushqyes, toptha suet dhe priza suet

Shiko gjithashtu: Simbolizmi i bufit (kuptimet dhe interpretimet)

Recetë për suetin e shpendëve

Një opsion tjetër është thjesht të bëni suet vet zogu. Nuk është aq e vështirë sa mund të duket dhe sigurisht që mund të përfundojë duke ju kursyer pak para. Mund të jetë një sherr, veçanërisht nëse nuk jeni mirë në kuzhinë. Nëse kjo tingëllon si diçka për të cilën do t'ju interesonte, atëherë ju lutemi shikoni artikullin tonë se si të bëni vetë kostumin tuaj të shpendëve.

Shiko gjithashtu: A hanë skifterët mace?

Përmbledhje

Ofrimi i supetit të shpendëve mund të sjellë specie të reja në oborrin tuaj, si qukapikët. Ushqyesit e suetit janë mjaft të thjeshtë në dizajn dhe në përgjithësi nuk ka shumë për to. Megjithatë, ju ende dëshironi të gjeni ushqyesin më të mirë të suetit që mundeni. Nëse tashmë e dini se po përpiqeni të tërheqni qukapikët, atëherë dëshironi ushqyesit më të mirë të suetit posaçërisht për qukapikët. Këta ushqyes mund të kenë disa veçori, si një mbështetëse bishti për zogjtë më të mëdhenj, që mund të mos kenë ushqyes të tjerë.

Një ushqyes më i madh si i pari në këtë listë nga Bird's Choice, mund të jetë basti juaj më i mirë për të tërhequr një Qukapiku i grumbulluar për shkak të mbështetësit të madh të bishtit që ka. Megjithatë, asgjë nuk është e sigurt dhe ndonjë nga ushqyesit e suetit në këtë listë mund të tërheqë potencialisht cilindo nga zogjtë në zonën tuaj që e pëlqejnë sutin.
Stephen Davis
Stephen Davis
Stephen Davis është një vëzhgues i zjarrtë i shpendëve dhe entuziast i natyrës. Ai ka studiuar sjelljen dhe habitatin e shpendëve për më shumë se njëzet vjet dhe ka një interes të veçantë për zogjtë në oborrin e shtëpisë. Stephen beson se të ushqyerit dhe vëzhgimi i zogjve të egër nuk është vetëm një hobi i këndshëm, por edhe një mënyrë e rëndësishme për t'u lidhur me natyrën dhe për të kontribuar në përpjekjet e ruajtjes. Ai ndan njohuritë dhe përvojën e tij përmes blogut të tij, Bird Feeding and Birding Tips, ku ofron këshilla praktike për tërheqjen e zogjve në oborrin tuaj, identifikimin e specieve të ndryshme dhe krijimin e një mjedisi miqësor ndaj kafshëve të egra. Kur Stephen nuk është duke vëzhguar shpendët, ai kënaqet me ecjen dhe kampingun në zona të largëta të shkretëtirës.