Si të mbani qukapikët jashtë shtëpisë tuaj

Si të mbani qukapikët jashtë shtëpisë tuaj
Stephen Davis

A e keni dëgjuar atë zhurmë të përsëritur rrahjeje në ose rreth shtëpisë tuaj kohët e fundit? Ndoshta është një qukapiku. Nëse doni të dini se si t'i largoni qukapikët nga shtëpia juaj, lexoni më tej.

Nëse keni vënë re qukapikët që godasin shtëpinë tuaj, zakonisht ka dy arsye kryesore. Daullimi dhe ushqimi.

Çfarë është daullja dhe pse e bëjnë atë?

Siç e kemi thënë më lart, qukapikët përdorin daulle për të komunikuar me njëri-tjetrin. Kur kërkojnë territor ose kërkojnë partnerë, ata do të duan që tingulli i daulleve të tyre të udhëtojë sa më larg.

Shiko gjithashtu: Ushqyesit më të mirë të dritareve (4 më të mirët në 2023)

Metali është sipërfaqja më e mirë për të arritur tinguj të lartë që çojnë larg. Shpesh qukapikët zgjedhin ulluqe metalike, mbrojtëse oxhaku, pjata satelitore ose mur anësor.

Ata nuk po përpiqen të hapin vrima ose të gërmojnë, thjesht të bëjnë zhurmë. Kjo sigurisht mund të jetë e zhurmshme dhe e bezdisshme, por mund të mos shkaktojë ndonjë dëm. Në shumë raste, kjo daulle do të vazhdojë vetëm në pranverë, kështu që nëse mund ta prisni, zogjtë ka të ngjarë të ndalojnë vetë.

Ata shpesh janë duke kërkuar ushqim

Nëse ju shihni qukapikët duke shpuar në murin tuaj, duke u përpjekur të futen nën murin tuaj dhe duke lënë vrima aktuale, ata ndoshta po përpiqen të kapin insektet. Kjo ka shumë më tepër gjasa të ndodhë me muret e drurit dhe herpesin sesa muretin vinyl.

Dëmtimi i qukapikut

Nëse qukapikët po krijojnë vazhdimisht zhurmë ose dëmtojnë shtëpinë tuaj, mund ta kuptoj dëshirën për të dekurajuarato. Së pari - është e paligjshme të ngacmosh ose të dëmtosh qukapikët sipas Aktit të Traktatit të Zogjve Migratorë. Gjithashtu, ata janë zogj shumë të dobishëm për mjedisin. Pra, le të shohim disa mënyra ligjore dhe të sigurta për t'i penguar ata nga shtëpia juaj.

Si t'i mbani qukapikët jashtë shtëpisë tuaj

Thirrni një shfarosës të insekteve

Arsyeja numër një pse qukapikët do të shkaktonte dëme dhe do të bënte vrima në shtëpinë tuaj sepse ka insekte nën murin që ata po përpiqen të hanë.

Shiko gjithashtu: 7 zogj të ngjashëm me robinat (Foto)

Qkapikët do të ndjekin milingonat marangoz, bletët, mizat, brumbujt dhe insektet e tjera dhe larvat e tyre që mund të jetë fole nën mur anësor tuaj. Ndoshta do të ishte e vlefshme të thërrisni një shfarosës dhe t'i bëni ata të dalin në pronën tuaj dhe të hetojnë nëse keni një infektim nga insektet. Pasi insektet janë nën kontroll, kjo do të thotë më pak ushqim për qukapikët për të gjetur.

Ofroni ushqim

Përpiquni të ofroni një burim ushqimi më të lehtë dhe më të disponueshëm për t'i shpërqendruar, si p.sh. ushqyes suet. Nëse ata tashmë janë duke përkëdhelur në shtëpinë tuaj, mund të provoni ta vendosni ushqyesin e suetit afër zonës së problemit dhe pasi ta gjejnë atë ngadalë duke e larguar atë nga shtëpia juaj.

Pretend Predator

Vendosni një grabitqar të shtirur. Skifterët dhe bufat janë grabitqarë natyralë të qukapikëve dhe nëse qukapiku mendon se e sheh një të tillë në shtëpinë tuaj, ata mund të tremben larg.

Këta mund të goditen ose humbasin, disa zogj mësohen me to pas njëkoha dhe kapja se ata nuk do t'i lëndojnë. Por shumë njerëz kanë sukses, veçanërisht duke i lëvizur herë pas here në vende të ndryshme përreth shtëpisë.

Ky buf i veprimit diellor në Amazon do të ishte i shkëlqyeshëm për t'u provuar. Ai ka një panel diellor që do të rrotullojë kokën e bufëve çdo disa minuta, duke e bërë bufin të duket më i gjallë.

Objekte me shkëlqim

Për çfarëdo arsye, qukapikët nuk i pëlqejnë objektet me shkëlqim. Ndoshta reflektimi i ndritshëm i dritës i lëndon sytë ose është konfuz. Por ju mund ta përdorni këtë në avantazhin tuaj duke varur objekte me shkëlqim ku keni probleme me qukapikët. Disa njerëz kanë përdorur CD ose balona mylar. Këtu janë tre artikuj nga Amazon të krijuara posaçërisht për t'u përdorur për të trembur zogjtë.

  • Kasetë frikësuese kundër shpendëve
  • Buffat reflektuese holografike
  • Spirale reflektuese

Vendi alternativ i folesë

Nëse vrima që bën qukapiku është jashtëzakonisht e madhe, mund të jetë duke u përpjekur të gërmojë një zgavër foleje. Lënia e "kërpudhave" (në këmbë pemë të ngordhura ose pothuajse të ngordhura) apo edhe "cunge" 15 këmbësh në pyjet e pasme ose rreth linjës suaj të pronës do t'u japë atyre mundësi të tjera. Ose provoni të varni një shtëpi fole në vendin e vështirë ose në një pemë aty pranë.

Tingujt

Tingujt e papritur ose të frikshëm mund të jenë në gjendje t'i trembin zogjtë. Disa njerëz kanë fat duke varur këmbanat ose tingujt e erës në vendet problematike. Ju gjithashtu mund të përdorni regjistrime të skifterëve, bufave osequkapikët në ankth.

Laboratori i Ornitologjisë Cornell bëri një studim duke testuar parandalues ​​të ndryshëm qukapikësh dhe zbuloi se vetëm shiritat me shkëlqim/reflektues funksiononin me çdo qëndrueshmëri. Ata zbuluan gjithashtu se bufat plastike dhe tingujt mund të funksionojnë në fillim, por zogjtë mund të familjarizohen me to dhe humbasin efektivitetin me kalimin e kohës.

Megjithatë njerëzit kanë sukses me të gjitha këto metoda, kështu që do të jetë provë dhe gabim për të parë se çfarë do të funksionojë më mirë për ju. Unë personalisht do të filloja me shiritin reflektues/transmetues, është më pak i shtrenjtë dhe duket se ka rekordin më të mirë.

A kanë Qukapikët Predatorë?

Ka shumë grabitqarë që do të hanë qukapikët e rritur, si dhe të vegjlit e tyre apo edhe vezët e tyre. Këto përfshijnë skifterët, bufët, gjarpërinjtë dhe rakunët. Megjithatë, kërcënimi më i madh vjen nga humbja e habitatit.

Disa qukapikë kanë qenë në gjendje të përshtaten me oborret dhe parqet periferike. Megjithatë qukapikët më të mëdhenj si Pileated kanë nevojë për sipërfaqe të mëdha pyjesh për t'u shumuar. Shumë zhvillues do të presin pemë të ngordhura nga shumë drurë.

Për llojet e qukapikut që përdorin vetëm pemë të ngordhura për fole, kjo lë pak mundësi. Zonat e zhvilluara mund të inkurajojnë gjithashtu praninë e yjeve pushtuese evropiane, të cilat janë të njohura për zhvendosjen e qukapikëve nga vendet e foleve.

Ushqyerja e qukapikëve në oborrin tuaj

Mund të mendoni se qukapikët nuk janë të zakonshëmzogjtë ushqyes nëse janë të specializuar për shpime në pemë. Megjithatë, shumë lloje qukapikësh do të vijnë lehtësisht në ushqimin e oborrit të shtëpisë tuaj, nëse keni ushqimin që u pëlqen.

Disa qukapik do të hanë të njëjtën farë zogu që pëlqejnë zogjtë e tjerë. Sidomos copa më të mëdha luledielli ose arra. Për shkak të konfigurimit të gishtërinjve të këmbëve, balancimi në këmbët horizontale nuk është i lehtë për qukapikët.

Për këtë arsye, ushqyesit e tubave që kanë vetëm ngritje të vogla horizontale në secilën vrimë, ndoshta do të shpërfillen. Një ushqyes me plesht, ose një ushqyes me një pozitë unazore, mund të funksionojë më mirë pasi ka më shumë hapësirë ​​që qukapiku të pozicionohet.

Një ushqyes me kafaz në fakt mund të funksionojë mjaft mirë. Kafazi paraqet shumë punë me rrjetë për t'u kapur, dhe ata gjithashtu mund të kenë një sipërfaqe për të balancuar bishtin e tyre, e cila do t'i bëjë ata të ndihen më të sigurt.

E zbulova këtë rastësisht një verë. Vendosa një ushqyes tubi që ishte i rrethuar nga një kafaz për të mbajtur jashtë zogjtë e mëdhenj "dëmtues" si yjet dhe gracklat.

Asgjë nuk është e paarritshme me një gjuhë të tillë!

Ushqimi më i mirë për qukapikët

Deri tani ushqyesi më i mirë për qukapikët është një ushqyes suet . Suet në përgjithësi preferohet shumë nga qukapikët mbi farat. Gjithashtu, ushqyesit suet janë projektuar posaçërisht për të lejuar qukapikun të përdorë pozicionimin e tij natyral të trupit dhe sjelljen e të ushqyerit.

Pra, çfarë është saktësishtsuet?

Teknikisht yndyra që gjendet rreth veshkave dhe ijëve te viçi dhe deleja. Megjithatë, në përgjithësi suet i referohet shumicës së llojeve të yndyrës së viçit. Një "tortë" ose "top" është kjo yndyrë e përzier me arra, fruta, tërshërë, miell misri apo edhe krimba të miellit.

Kjo yndyrë tretet lehtë dhe metabolizohet nga shumë zogj, përfshirë qukapikët, dhe siguron shumë të energjisë. Për shkak të përbërësve të tij, sueta mund të prishet nëse lihet shumë gjatë në temperatura të ngrohta.

Çdo lloj sueti duhet të jetë i sigurt për t'u ofruar në dimër, kur temperaturat e ftohta do ta ruajnë atë. Suet e papërpunuara nuk duhet të ofrohen gjatë verës. Megjithatë, supeti "i përpunuar" është bërë nga yndyra me papastërtitë e hequra dhe zgjat shumë më gjatë.

Shumica e supeteve të shitura komerciale prodhohen dhe zakonisht do të reklamohen në paketë si "pa shkrirë". Mund të ofrohet në verë, por kujdes që mund të bëhet shumë i butë dhe nuk duhet lënë anash se bëhet shumë i lezetshëm. Shumë vajra mund të futen në pendët e zogjve dhe të shkaktojnë telashe për ta. Gjithashtu, sigurohuni që ta ruani supetin tuaj në një vend të freskët dhe të thatë.

Ushqyesit më të mirë për qukapikët

Ushqyesit e suetit nuk duhet të jenë asgjë të zbukuruar. Një kafaz shumë i thjeshtë si ky model nga Stokes do të funksionojë mirë.

Mos harroni, shumë qukapikë kanë përmasa mjaft të mira. Nëse ka qukapikë më të mëdhenj në zonën tuaj, ju mund të dëshironi të rritni madhësinë e ushqyesit tuaj në përputhje me rrethanat.

Qukapikët më të mëdhenj do të tërhiqen ngaushqyes që u japin atyre hapësirë ​​për të manovruar dhe një "pushim bishti" për të ndihmuar në ekuilibrin e tyre. Ju mund të blini ushqyes të vetëm të ëmbëlsirave që kanë mbështetëse bishti, megjithatë për disa dollarë më shumë, unë do të rekomandoja një ushqyes të dyfishtë të ëmbëlsirave.

Ky ushqyes i zgjedhur për zogjtë mban dy sute ëmbëlsira, dhe ka një pushim të bukur të madh të bishtit. Suet është i aksesueshëm nga të dyja anët. Qukapikët më të mëdhenj do ta pëlqejnë këtë dizajn shumë më mirë.

Është gjithashtu shansi juaj më i mirë nëse po përpiqeni të tërhiqni qukapikun e madh të Pileated. Kushton pak më shumë, por është bërë nga plastika e ricikluar dhe duhet t'ju zgjasë një kohë shumë të gjatë. Plus, më pëlqen plastika, sepse mund ta pastroni vërtet për t'u pastruar.

Ky djalosh e pëlqen petkun e tij! (Quapiku me bark të kuq)Stephen Davis
Stephen Davis
Stephen Davis është një vëzhgues i zjarrtë i shpendëve dhe entuziast i natyrës. Ai ka studiuar sjelljen dhe habitatin e shpendëve për më shumë se njëzet vjet dhe ka një interes të veçantë për zogjtë në oborrin e shtëpisë. Stephen beson se të ushqyerit dhe vëzhgimi i zogjve të egër nuk është vetëm një hobi i këndshëm, por edhe një mënyrë e rëndësishme për t'u lidhur me natyrën dhe për të kontribuar në përpjekjet e ruajtjes. Ai ndan njohuritë dhe përvojën e tij përmes blogut të tij, Bird Feeding and Birding Tips, ku ofron këshilla praktike për tërheqjen e zogjve në oborrin tuaj, identifikimin e specieve të ndryshme dhe krijimin e një mjedisi miqësor ndaj kafshëve të egra. Kur Stephen nuk është duke vëzhguar shpendët, ai kënaqet me ecjen dhe kampingun në zona të largëta të shkretëtirës.