Si të bëni nektarin e kolibrit pa zier ujin (4 hapa)

Si të bëni nektarin e kolibrit pa zier ujin (4 hapa)
Stephen Davis

Tërheqja dhe ushqyerja e kolibreve në oborrin tuaj mund të jetë e thjeshtë dhe argëtuese. Ju mund të bëni vetë nektarin tuaj të kolibrit pa e zier ujin në vetëm pak minuta.

Këta zogj të vegjël rrahin krahët mesatarisht 70 herë në sekondë dhe rrahjet e tyre të zemrës mund të arrijnë deri në 1260 rrahje në minutë . Për të ushqyer metabolizmin e tyre tepër të lartë, ata duhet të konsumojnë gjysmën e peshës së tyre trupore në sheqer çdo ditë.

Kjo do të thotë të ushqehen çdo 10-15 minuta! Duke pasur një ushqyes kolibri në oborrin tuaj, ju mund t'u ndihmoni këtyre zogjve të vegjël të ëmbël me karburantin cilësor që u nevojitet.

Receta DIY Hummingbird Nektar

Ky raport ushqimor i kolibrit DIY është një 4:1 me katër pjesë ujë në një pjesë sheqer . Ky përqendrim është më i afërti me përmbajtjen e saharozës së shumicës së nektarit të luleve natyrale.

Përbërësit për nektarin e kolibrit të bërë në shtëpi

 • 1 filxhan sheqer të bardhë tavoline*
 • 4 gota ujë

*Përdor sheqer të bardhë të rafinuar vetëm. MOS përdorni ëmbëlsira / sheqer pluhur, sheqer kaf, sheqer të papërpunuar, mjaltë, sheqer organik ose ëmbëlsues artificialë. Ndërsa këto sheqerna mund të jenë alternativa më të shëndetshme për njerëzit, ky nuk është rasti për kolibrat. Sheqernat natyrale / organike dhe të papërpunuara shpesh nuk i nënshtrohen pastrimit të mjaftueshëm për të hequr melasën, e cila është e pasur me hekur, dhe hekuri është toksik për kolibrat. Shmangni sheqernat që shfaqen edhe pak me ngjyrë kafe ose etiketohen "organike"."të papërpunuara" ose "natyrale". Ju dëshironi të siguroheni që përdorni gjithmonë sheqer të pastër të bardhë të tryezës. Ëmbëlsuesit artificialë (Sweet & Low, Splenda, etj) nuk përmbajnë sheqer të vërtetë që mund të përdoret nga trupi i kolibrit. Mjalti mund të nxisë lehtësisht rritjen e kërpudhave.

Shiko gjithashtu: 31 fakte të shpejta rreth bufave me dëborë

Udhëzime për nektarin e kolibrit të bërë në shtëpi – 4 hapa

 1. Opsionale: Ngrohni ujin. Ne kemi deklaruar se mund ta bëni këtë nektar të kolibrit pa e zier ujin, megjithatë uji i ngrohtë ndihmon që sheqeri të tretet më lehtë. Uji nuk ka nevojë të ziejë i nxehtë, thjesht i ngrohtë. Ju mund ta vendosni ujin në mikrovalë për një minutë ose thjesht të përdorni ujin më të nxehtë të rubinetit që mund të prodhojë rubineti juaj. Është më mirë të shmangni përdorimin e një aparati kafeje për të ngrohur ujin pasi kafeina është toksike për zogjtë.
 2. Përzieni sheqerin dhe ujin duke përdorur një enë të pastër (rekomandoj një enë për derdhje të lehtë). Ngadalë shtoni sheqerin në ujë duke e trazuar me një lugë të madhe.
 3. Pasi të treten plotësisht të gjitha kokrrat e sheqerit, lëreni tretësirën të ftohet dhe më pas është gati për t'u hedhur në ushqyes.
 4. Ju mund të ruani çdo ujë shtesë me sheqer në frigorifer deri në një javë. Ruajtja e nektarit shtesë do ta bëjë rimbushjen e ushqyesit të shpejtë dhe të lehtë.

Shënim: kurrë mos shtoni bojë të kuqe në nektarin tuaj. Ngjyrosja e kuqe nuk është e nevojshme për të tërhequr kolibrin tek ushqyesi dhe mund të jetë e pashëndetshme për zogjtë. Kam shkruar një artikull më të detajuarse pse të mos shtoni kurrë bojë të kuqe në nektarin e kolibrit nëse doni të dini më shumë!

nektar i pastër i kolibrit

A duhet të ziej ujin për të bërë nektarin e kolibrit?

Siç kemi thënë në këtë recetë, nr. Do të ndihmojë që sheqeri të tretet më shpejt, por me të vërtetë nuk kërkon shumë kohë që sheqeri të tretet në temperaturën e dhomës ose në ujë të ftohtë.

Mund të dëgjoni gjithashtu njerëzit duke zier ujë për të hequr papastërtitë. Është e vërtetë që fillimi i zierjes së ujit do të vrasë bakteret dhe sporet e mykut të pranishëm në ujë, dhe kjo mund të nënkuptojë se nektari mund të zgjasë pak më gjatë jashtë para se të prishet. Sidoqoftë, edhe nëse zieni ujin, nektari do të prishet shpejt, nuk mund ta shmangni këtë, dhe me shumë mundësi nuk do të kurseni më shumë se një ditë.

Shiko gjithashtu: 16 lloje zogjsh që fillojnë me K (me foto)

Thënë kjo, cilësia e ujit ka njëfarë rëndësie këtu. Nëse nuk jeni duke e pirë ujin direkt nga rubineti juaj, përse do të dëshironit që ta bënin hummerin tuaj? Nëse pini vetëm ujë të filtruar ose burimi për shkak të problemeve me papastërtitë me ujin tuaj të rubinetit, ju lutemi përdorni të njëjtin lloj uji që pini për të bërë nektarin. Gjithashtu nëse e dini se uji juaj është i pasur me hekur, përdorni ujë të filtruar ose burimi, pasi hekuri mund të grumbullohet në sistemin e tyre dhe të jetë i dëmshëm.

Kolibri mashkull me grykë rubin duke pirë i lumtur në oborrin tim

Pse është i rëndësishëm raporti 4:1

Mund të mendoni se duke rritur sasinë e sheqerit në nektarin tuaj do të tërhiqniedhe më shumë kolibra. Ose ndoshta do t'i ndihmojë ata të "majmë" në fund të verës për migrimin e tyre të vjeshtës. Megjithatë është shumë e rëndësishme të mos e teproni me sheqer nektarin. Kolibrat e plotësojnë natyrshëm dietën e tyre edhe me insekte.

Shumë sheqer në dietën e tyre mund të çojë në dehidrim, mungesë kalciumi, dobësi muskulore dhe keqformime të kockave. Vezët e tyre mund të jenë shumë të buta për shkak të mungesës së kalciumit. I gjithë leximi që kam bërë sugjeron se 4:1 është më e sigurta dhe siguron energji të mjaftueshme për jetën e tyre të përditshme. Nëse ka një ftohje ose dëshironi të rrisni energjinë në fund të verës para migrimit të tyre ose për dimërim të tepërt, mund të shkoni deri në një raport 3:1. Megjithatë 2:1 ose 1:1 është shumë e lartë dhe duhet shmangur.

Sa shpesh të ndryshoni nektarin në ushqyesin tuaj të kolibrit

Nektari i bërë në shtëpi duhet të ndryshohet nga 1 deri në 6 ditë, sipas temperaturave mesatare të larta jashtë. Sa më e nxehtë të jetë jashtë, aq më shpesh nektari do të duhet të zëvendësohet. Jo vetëm që bakteret do të rriten më shpejt në mot të nxehtë, por uji me sheqer fermentohet shpejt në nxehtësi për të prodhuar alkool toksik.

Temperaturat e larta – Ndryshoni nektarin pas:

92+ gradë F – ndryshoni çdo ditë

Nëse lëngu duket i turbullt, me fije ose shihni myk, lani ushqyesin dhe zëvendësoni nektarin menjëherë. Më e rëndësishmja, ushqyesit duhet të pastrohenndërmjet rimbushjeve. Nektari nuk duhet asnjëherë thjesht të "mbushet". Gjithmonë zbrazni plotësisht nektarin e vjetër, lani ushqyesin dhe rimbushni me nektar të freskët.

Si ta pastroni ushqyesin tuaj të kolibrit

Ushqyesit e kolibrit duhet të pastrohen shpesh për të parandaluar rritjen e baktereve. Për këtë arsye, është e rëndësishme kur zgjidhni një ushqyes të kolibrit të merrni parasysh sa e lehtë do të jetë të shkëputet dhe të lahet. Ushqyesit shumë dekorativë mund të duken tërheqës, por shumë të çara ose vende të vështira për t'u arritur do të bëjnë më shumë punë për ju dhe më shumë pika të mundshme për t'u fshehur nga bakteret e pashëndetshme.

 • Përdor një detergjent të butë dhe ujë dhe larje duarsh , shpëlarje tërësisht
 • Mund të vendosni disa ushqyes kolibri në pjatalarëse, por sigurohuni që së pari të kontrolloni rekomandimet e prodhuesit. Shumë ushqyes të kolibrit nuk mund të lahen në enëlarëse dhe temperaturat e nxehta mund të shtrembërojnë plastikën
 • Çdo 4-6 javë njomni ushqyesin në një zgjidhje zbardhuesi dhe uji (1 lugë gjelle zbardhues për litër ujë). Sigurohuni që ta shpëlani tërësisht!
 • Nëse ushqyesi juaj po i tërheq milingonat, provoni të përdorni një "hendek të milingonave", kjo është e shkëlqyeshme: Hendeku i milingonave të dobëta prej bakri
nektari i kolibrit që është kthyer me re, një shenjë që duhet ndryshuar.

Ushqyesit e rekomanduar të kolibrit për pastrim dhe mirëmbajtje të lehtë

Unë personalisht rekomandoj ushqyesin e kolibrit Aspects Hummzinger. Pjesa e sipërme del nga baza me përpjekje minimale dheforma e pjatës e bën atë tepër të shpejtë dhe të lehtë për t'u larë. Unë e kam përdorur këtë për shumë vite vetë dhe ua kam dhuruar të tjerëve.

Nëse jetoni në një zonë me trafik të lartë dhe po ushqeni mbi 20 kolibri në ditë dhe keni nevojë për më shumë kapacitet, ushqyesi më shumë zogjsh Delux Hummingbird do të të jetë një zgjedhje e shkëlqyer. Kjo mund të mbajë 30 ouncë nektar dhe dizajni i gjerë i grykës do ta bëjë pastrimin shumë më të lehtë sesa një shishe me qafë të hollë. Unë rekomandoj shumë një dizajn me grykë të gjerë për çdo ushqyes në stilin e shisheve për lehtësi në pastrim.

Bërja e nektarit tuaj të kolibrit pa zier ujin është një mënyrë e thjeshtë dhe efektive për të tërhequr këta zogj argëtues në oborrin tuaj. Kolibrat janë të shkëlqyer për të kujtuar saktësisht se ku kanë gjetur ushqim më parë. Ata janë po aq të mirë në njohjen e monumenteve fizike. Rrjedhimisht, sapo një kolibri të gjejë ushqyesin tuaj, ai do të kthehet përsëri dhe përsëri, duke ju ofruar orë të tëra argëtimi duke parë akrobacitë e tyre ajrore dhe personalitetet e çuditshme.

Këtu është një video e mirë për të bërë nektarin e kolibrit pa zierje, referojuni grafikut tonë të mësipërm, megjithëse kur bëhet fjalë për pastrimin dhe ndryshimin e nektarit tuaj.

Për të mësuar më shumë rreth zakoneve të të ushqyerit të kolibrit, shikoni artikujt tanë:

 • Në cilën orë të ditës ushqehen më shpesh kolibrat?
 • Kur të fikni ushqyesit e kolibrit në çdo shtet
 • Si t'i ushqeni insektet kolibrëve (5 të lehtakëshilla)Stephen Davis
Stephen Davis
Stephen Davis është një vëzhgues i zjarrtë i shpendëve dhe entuziast i natyrës. Ai ka studiuar sjelljen dhe habitatin e shpendëve për më shumë se njëzet vjet dhe ka një interes të veçantë për zogjtë në oborrin e shtëpisë. Stephen beson se të ushqyerit dhe vëzhgimi i zogjve të egër nuk është vetëm një hobi i këndshëm, por edhe një mënyrë e rëndësishme për t'u lidhur me natyrën dhe për të kontribuar në përpjekjet e ruajtjes. Ai ndan njohuritë dhe përvojën e tij përmes blogut të tij, Bird Feeding and Birding Tips, ku ofron këshilla praktike për tërheqjen e zogjve në oborrin tuaj, identifikimin e specieve të ndryshme dhe krijimin e një mjedisi miqësor ndaj kafshëve të egra. Kur Stephen nuk është duke vëzhguar shpendët, ai kënaqet me ecjen dhe kampingun në zona të largëta të shkretëtirës.