Si ta mbani drerin larg nga ushqyesit e shpendëve

Si ta mbani drerin larg nga ushqyesit e shpendëve
Stephen Davis

Dre. Krijesa të bukura dhe të këndshme të pyllit, apo kërcënim i oborrit të shtëpisë? Gjithçka varet nga kë flisni. Nëse dreri janë vizitorë të shpeshtë në oborrin tuaj, ju mund të jeni të frustruar duke u përpjekur t'i pengoni ata të hanë të gjithë ushqimin tuaj të shpendëve. Le të flasim përse dreri mund të jetë kaq problematik dhe si t'i mbajmë drerët larg ushqimeve të shpendëve.

Problemi me drerët

Pse disa njerëz janë kaq të pakënaqur kur shohin dre në oborret e tyre? Një nga arsyet kryesore është se ata janë makinat e ngrënies. Lisat, frutat, manaferrat, perimet, barishtet, sythat, lulet e reja, lulet, gjethet e reja…ato njihen se kullosin dhe fshijnë një shumëllojshmëri të gjerë bimësh kopshtesh dhe peizazhesh, shkurre dhe pemë – dhe shkelin shtretërit e luleve gjatë procesit.

Ata gjithashtu mund të zbrazin shpejt një ushqyes zogjsh, duke ju kushtuar para shtesë në farat e shpendëve dhe ndoshta edhe dëmtim të ushqyesve tuaj. E gjithë kjo të ngrënë çon në mënyrë të pashmangshme në jashtëqitje, gjë që ata mund ta bëjnë edhe në të gjithë oborrin tuaj. Askush nuk dëshiron të dalë dhe të marrë jashtëqitjet e drerit, ose t'i ketë në oborr ku mund të luajnë fëmijët dhe kafshët shtëpiake.

Dreri mund të mbajë parazitë si rriqrat, pleshtat dhe morrat. Nëse ata kalojnë shumë kohë në oborrin tuaj, ato mund të rrisin shfaqjen e këtyre të padëshirueshmeve që mund të jenë të dëmshme për ju dhe kafshët tuaja shtëpiake.

Dreri gjithashtu mund të bëjë dëme të konsiderueshme në ushqyesit tuaj të shpendëve. Ata mund të rrëzojnë shtyllat ose të grisin ushqyesit duke u përpjekur të kenë akses. Ata gjithashtu kanë dhëmbë të fortë dhe mundpërtypni përmes rrjetës plastike dhe teli për të hyrë në ushqyes.

Tani që e dimë pse disa njerëz nuk i konsiderojnë ata aq simpatikë, si mund t'i mbajmë drerët larg nga ushqyesit tanë të shpendëve?

Si për të mbajtur drerët larg ushqyesve të shpendëve

1. Ofroni ushqim që drerëve nuk u pëlqen

Dreri hanë një shumëllojshmëri të gjerë, por ka ende lloje të farave të shpendëve që mund t'u duken jo tërheqëse. Farat e shafranit dhe fara Nyjer (Gambaku) kanë shije të hidhur për shumicën e gjitarëve, kështu që nuk janë veçanërisht të shijshme për drerët (ose ketrat). Nëse ka ushqim tjetër afër për të ngrënë, ata mund të mos shqetësohen me këto fara të hidhura. Megjithatë, edhe pse këto mund të mos jenë të preferuara, nëse kafshët janë mjaftueshëm të uritur, ka të ngjarë të mos refuzojnë një vakt falas.

Gjithashtu, farat e veshura me vaj piper djegës do të jenë shumë pikante për drerët buds shije, por nuk do të shqetësojë zogjtë. Ju mund të blini farat e shpendëve dhe supet të bëra posaçërisht me piper djegës. Kjo gjithashtu do të pengojë dëmtuesit e tjerë si ketrat. Zogjtë nuk janë të ndjeshëm ndaj molekulave pikante të kapsaicinës, por gjitarët si ketrat dhe dreri do ta kenë të vështirë ndjesinë e djegies!

2. Mbani ushqyesit jashtë mundësive

Drerët janë të gjatë dhe mund të arrijnë mjaft larg me qafën e tyre të gjatë. Ata madje mund të kërcejnë në këmbët e tyre të pasme. Përdorimi i një shtylle ushqyese shumë të gjatë për zogjtë të paktën 7-8 këmbë nga toka, mund të ndihmojë shumë për të mbajtur ushqimin jashtë mundësive të tyre.

Një shtyllë e gjatë që merr vlerësime vërtet të mira përAmazon është Varëseja Dekorative Trio Super e gjatë nga Erva. Mund të përdorni një stol me shkallë ose një grep bari për të ulur ushqyesit për t'u rimbushur.

Përdorni një grep bari për të varur ushqyesit lart dhe jashtë mundësive të drerëve në një shtyllë të gjatë

3. Hiqini periodikisht ushqyesit tuaj

Nëse vëreni drerë që frekuentojnë oborrin tuaj dhe u kushtojnë vëmendje të veçantë ushqyesve tuaj, provoni t'i hiqni ato për një periudhë kohore. Pas një kohe dreri do të heqë dorë nëse nuk ka asgjë për të ngrënë. Pasi të kenë pushuar së ardhuri në oborrin tuaj, mund t'i hiqni përsëri ushqyesit.

Shiko gjithashtu: Simbolizmi Hawk (Kuptimi dhe interpretimet)

Nëse nuk keni parë ndonjë dre gjatë ditës, por dyshoni se mund të zbrazin ushqyesit tuaj, ata mund të vijnë gjatë natës. Provoni t'i hiqni ushqyesit gjatë natës dhe t'i hiqni përsëri në mëngjes. Dreri është nervoz rreth njerëzve dhe mund të jetë më i prirur për të vizituar oborrin tuaj dhe për të sulmuar ushqyesit gjatë natës kur njerëzit nuk janë aty pranë.

Farat në tokë tërheqin drerët kureshtarë

4. Mbani të pastra zonat ushqyese

Të keni një grumbull farash në tokë nën ushqyesit tuaj të shpendëve është një ftesë e mirëpritur për të kullotur drerët. Do të ishte vetëm çështje kohe para se të hanin gjithçka nga toka dhe të shikonin lart për të marrë më shumë nga ushqyesit. Duke i mbajtur farat jashtë tokës, nuk do të tërhiqni vëmendjen te ushqyesit tuaj si një burim i mundshëm ushqimi.

Një mënyrë për të minimizuar farat e derdhura dhe grumbujt e lëvozhgave është përdorimi i farave ose "zemrave" të hequra nga lëvozhga. . Shumëmarkat bëjnë një përzierje pa guaskë (si p.sh. Lyric Fine Tunes No Waste Mix). Zogjtë nuk kanë asgjë për të hedhur dhe hedhur, duke lënë shumë më pak rrëmujë.

Mund të gjeni gjithashtu shumë lloje të ndryshme të kapëseve të farave të krijuara për t'u ulur poshtë ushqyesve të zogjve dhe për të kapur çdo gjë që bie. Disa si Seed Buster Seed Tray & Catcher by Brome ngjiteni në vetë shtyllën ushqyese. Të tjera si Songbird Essentials SeedHoop Seed Catcher janë krijuar për t'u varur poshtë një ushqyesi individual të shpendëve.

Me çdo lloj kapëse farash, unë do të sugjeroja që të siguroheni që ushqyesi, dhe për rrjedhojë, kapësi të jetë mjaft i lartë. ose përndryshe, kapësi i farës mund të veprojë thjesht si një tabaka për të ushqyer një dre të uritur!

5. Ruani në mënyrë të sigurt furnizimin me fara

Nëse e ruani farën tuaj të shpendëve jashtë, sigurohuni që të ruhet në një garazh, strehë të mbyllur, kuti të mbyllur ose në një zonë tjetër të sigurt që dreri nuk do të jetë në gjendje të depërtojë. Ata mund të nuhasin dhe të përtypin qeset që janë lënë jashtë, ose të trokasin mbi kontejnerë të pasiguruar.

6. Keni një oborr që pengon drerin

Ende keni probleme? Në mënyrë tipike, një dre do të gjejë një ushqyes zogjsh pasi ai tashmë ka qenë duke përgjuar rreth oborrit tuaj, duke nuhatur bimët dhe duke kërkuar burime të tjera ushqimore. Nëse mund ta bëni oborrin tuaj jo tërheqës për drerët në radhë të parë, ata nuk mund të afrohen kurrë aq sa të gjejnë ushqyesit tuaj.

Megjithatë, për fat të keq, dreri tërhiqet nga shumë nga të njëjtat gjëra që ju pëlqen të tërheqni zogjtë. janëkështu që kjo mund të jetë e ndërlikuar.

7. Aromat e pakëndshme

Dreri ka hundë shumë të ndjeshme dhe ka disa aroma që nuk i pëlqejnë ose i dyshojnë. Këtu janë disa erëra që kanë funksionuar për njerëzit në mbajtjen larg drerëve. kilometrazhi juaj mund të ndryshojë në këto, megjithëse disa drerë mund të shqetësohen nga këto, ndërsa të tjerët jo.

Shiko gjithashtu: 20 zogj me vezë pika
 • Sapunët me erë të fortë si Spring Spring (varni ose vendosni copa të sapunit në zonat problematike)
 • Flokët e njeriut (varni një çorape najloni të mbushur me flokë në zonat problematike)<. Bimë të papëlqyeshme

  Dreri do të thithë pothuajse çdo gjë, por ju mund të zgjidhni të mbillni disa opsione më pak të dëshirueshme. Dreri shpesh nuk do të interesohet për pemët e dëllinjës, bredhit, pishave, bredhit, arrës së zezë, panjeve ose manit. Disa bimë të tjera më gjemba dhe më pak të ngrënshme që dreri kanë tendencë t'i shmangin janë holli, trëndafilat, lupinat, kulumbia, sherebela dhe echinacea.

  Mund të pyesni në dyqanin tuaj të kopshtit lokal dhe ata ka të ngjarë të jenë në gjendje të ju jap disa opsione të mira për bimët që rriten mirë në zonën tuaj që drerët nuk i duan.

  Një hap më tej nga zgjedhja e bimëve specifike në peizazhin tuaj është ndryshimi i terrenit tuaj. Drerëve nuk u pëlqen të ngjiten në zona të pjerrëta. Nëse mund të shtoni në tarraca apo shtretër të fundosur për të dhënë oborrin tuajdisa nivele dhe jo në një fushë të lehtë të sheshtë, dreri mund të zgjedhë të mos shqetësojë lundrimin në hapësirën tuaj.

  Vizitorë të shpeshtë në pyll në oborrin e prindërve të mi, dreri me bisht të bardhë

  9. Hapësira të hapura

  Dreri ndihet më rehat kur ka mbulesë nga grabitqarët. Ata preferojnë shumë të qëndrojnë në zona të pyllëzuara dhe mund t'i shihni duke nxituar nëpër zona të hapura shumë të ekspozuara. Prandaj, nëse oborri juaj ka zona me bar shumë të gjatë, livadhe të parregulluara ose copa të trasha shkurresh, mund t'u japë atyre një zonë joshëse për të fjetur natën ose për të pushuar ditën.

  Nëse e mbani oborrin tuaj të rregulluar dhe pa rritje të tepërt, dreri nuk do të jetë në gjendje të gjejë një vend komod për t'u ndenjur dhe mund të jetë më pak i prirur të rrijë përreth. Në këtë rast, më pak është më shumë.

  10. Një gardh i mirë

  Vendosja e një gardh rreth oborrit tuaj mund të duket si një zgjidhje e qartë. Megjithatë dreri mund të kërcejë mjaft lart (deri në 8 këmbë). Një gardh i gjatë mund të jetë i mjaftueshëm për t'i mbajtur ata larg, por efektiviteti i kësaj ka të ngjarë të ndryshojë shumë. Nëse drerët janë të uritur dhe mjaft kureshtarë për oborrin tuaj, një gardh mund të mos i mbajë jashtë. Nëse do të shkoni në këtë rrugë, ju rekomandoj të bëni pak kërkime në Google për gardhe të mbrojtura nga dreri.

  Ka shumë këshilla të mira, të tilla si mbjellja e rreshtave të shkurreve rreth gardheve dhe zgjedhja e gardheve që shtrihen plotësisht në tokë dhe nuk keni boshllëqe dreri mund të shohë deri në oborrin tuaj.

  11. Frikëtaktika

  Ndonjëherë për probleme vërtet të vazhdueshme, të frikësosh drerët dhe t'i bësh ata të mendojnë se oborri juaj është i pasigurt është parandalimi më i mirë. Këtu mund të bëhesh kreativ, si p.sh. të ecësh jashtë me një kanaçe plot me qindarkë dhe ta tundësh me zë të lartë, ose mund të shikosh artikullin tjetër në këtë listë për diçka të aktivizuar.

  12. Parandaluesit e aktivizuar me lëvizje

  Drerët janë të befasuar nga lëvizjet dhe zhurmat e papritura. Mund të përdoren të gjitha dritat e përmbytjes me aktivizim të lëvizjes, alarmet dhe spërkatësit. Shumë njerëz mendojnë se spërkatësi i aktivizuar me lëvizje është alternativa më e mirë, pasi mund të blini ato që do të zbulojnë lëvizjen dhe do ta trembin kafshën me një shpërthim uji që është i padëmshëm. Një model i njohur është Orbit Yard Enforcer. Ky ka një sensor infra të kuqe që zbulon lëvizjen ditën dhe natën, dhe opsionin për të lidhur kokat shtesë të spërkatës për të mbuluar zona të gjera.

  13. Një qen

  Ke qen? Shanset janë të mira që një qen të leh në një dre që i afrohet dhe dreri të kthehet në bisht dhe të vrapojë. Nëse ky takim ndodh mjaft herë, dreri mund të mësojë të shmangë plotësisht oborrin tuaj. Nëse vëreni drerë në lagje, lënia e qenit tuaj të patrullojë në oborr mund t'i mbajë ata larg shtëpisë tuaj. Pastaj përsëri ju mund të keni një qen që është shumë miqësor për këtë.

  Drejtë e ëmbël që lëviz nëpër lagjen tonë

  Përfundim

  Kur bëhet fjalë për të penguar drerët, nuk ka asnjë "mënyrë të drejtë ” kjo do të funksionojëpër të gjithë. Një provë dhe gabim i vogël me një ose më shumë nga këto metoda do t'ju ndihmojë të mbani drerët larg nga ushqyesit tuaj të shpendëve. Cilado qoftë metoda që zgjidhni, ju lutemi mbajeni atë humane dhe mos përdorni masa drastike dhe të dëmshme. Dreri janë krijesa të egra që thjesht kërkojnë ushqim për të mbijetuar, si zogjtë tuaj të dashur. Nëse jeni këmbëngulës për të provuar metoda të ndryshme jo të dëmshme, me siguri do të gjeni kombinimin e duhur që funksionon për ju.

  *Fotografia e kopertinës / kokës nga Larry Lamsa në Flickr
Stephen Davis
Stephen Davis
Stephen Davis është një vëzhgues i zjarrtë i shpendëve dhe entuziast i natyrës. Ai ka studiuar sjelljen dhe habitatin e shpendëve për më shumë se njëzet vjet dhe ka një interes të veçantë për zogjtë në oborrin e shtëpisë. Stephen beson se të ushqyerit dhe vëzhgimi i zogjve të egër nuk është vetëm një hobi i këndshëm, por edhe një mënyrë e rëndësishme për t'u lidhur me natyrën dhe për të kontribuar në përpjekjet e ruajtjes. Ai ndan njohuritë dhe përvojën e tij përmes blogut të tij, Bird Feeding and Birding Tips, ku ofron këshilla praktike për tërheqjen e zogjve në oborrin tuaj, identifikimin e specieve të ndryshme dhe krijimin e një mjedisi miqësor ndaj kafshëve të egra. Kur Stephen nuk është duke vëzhguar shpendët, ai kënaqet me ecjen dhe kampingun në zona të largëta të shkretëtirës.