Si t'i ushqeni insektet kolibrit (5 këshilla të thjeshta)

Si t'i ushqeni insektet kolibrit (5 këshilla të thjeshta)
Stephen Davis
disa miza aty për të vazhduar të bëjnë vezë dhe të krijojnë më shumë miza. Shtoni banane dhe copa frutash sipas nevojës.

Një ide interesante dhe disa nga kolibrat më të zgjuar mund të kuptojnë se duke parë kovën do të thotë më shumë trajtime për insektet.

3. Lë pjellë gjethesh

Disa lloje mushkonjash i duan zonat e lagështa të materialit bimor të kalbur, si grumbujt e gjetheve të vjetra dhe copat e barit. Nëse keni hapësirë, merrni parasysh të lini një "grumbull plehrash" me gjethe dhe copa të prera oborri në pronën tuaj.

Shiko gjithashtu: 8 Arsyet pse Ylli Evropian është një problem

4. Mbillni shkurre, shkurre dhe pemë frutore

Mund të tërhiqni mizat frutdhënëse dhe shumë insekte të tjera pa përdorur ushqyes të veçantë duke mbjellë disa pemë frutore vendase ose shkurre manaferrash në oborrin tuaj. Ndërsa fruti kalon kulmin e pjekurisë, sigurohuni që të lini disa të varura ose që kanë rënë në tokë. Lërini të bëhen të pjekura për të tërhequr edhe më shumë insekte.

(Image: richardbarnard1957

Shumica prej nesh janë të njohur me ushqyesit e kolibrit që janë të mbushura me nektar të blerë në dyqan ose të bërë vetë. Ne kemi parë gjithashtu kolibra të pinë nga ushqyesit e nektarit, si dhe të fluturojnë nga lulja në lule, duke kërkuar me faturën e tyre të gjatë për nektarin brenda. Por ajo që shumica e njerëzve nuk e dinë, është se një pjesë e madhe e dietës së kolibrit janë insektet!

Një dietë e rrumbullakosur mirë e kolibrit përbëhet nga nektar dhe insekte. Nektari është i shkëlqyeshëm për energji të shpejtë dhe për të mbajtur në hap me kolibrët një metabolizëm tepër të shpejtë. Por nektari siguron vetëm sheqer, karbohidrate dhe disa aminoacide. Insektet mund të shtojnë proteinat, vitaminat dhe yndyrnat e nevojshme.

Kolibri e gëlltit prenë e tyre të tërë. Këmbët e tyre janë të shkurtra dhe kokëforta dhe nuk mund të ndihmojnë me kapjen ose shqyerjen e gjahut. Faturat e tyre janë të gjata dhe të holla, jo të përshtatshme për të çarë hapur një guaskë të fortë. Pra, alternativa e tyre e vetme është të zgjedhin insekte të vogla dhe me trup të butë që mund t'i gëlltisin lehtësisht.

Insektet e preferuara të kolibrit për të ngrënë

 • mushkonjat
 • merimangat
 • mushkonjat
 • mizat e frutave
 • afidet
 • milingonat
 • marimangat
 • mizat
 • Brumbujt e vegjël
(Imazhi: James Wainscoatfestën.

1. Përdorni një ushqyes të specializuar

HummBug Hummingbird Feeder

Banane të përdorura në feta brenda këtij ushqyesi për të tërhequr mizat e frutave, të cilat më pas do të grumbullohen dhe do të shumohen në ushqyes. E kuqja në ushqyes do të tërheqë kolibrat, të cilët më pas mund të fluturojnë përpara dhe të kapin mizat e frutave që gumëzhinin jashtë ose të ulen në unazën e purtekës dhe të hetojnë në të çarat e ushqyesve.

Kjo mund të jetë shumë e goditur ose e humbur, pasi mund ta shihni nga rishikimet. Dhe sa herë që keni fruta të ulura jashtë, rrezikoni të tërhiqni dëmtues të tjerë që mund të mos i dëshironi. Mbani në mend këtë nëse provoni këtë metodë.

Blini në Amazon

2. Ushqyerja me kovë DIY

Duke shumuar mizat e frutave në një kovë, ju mund të lëshoni disa insekte të dobishme për kolibrët tuaj çdo ditë. Gjeta këtë metodë DIY që mund të jetë argëtuese për ta provuar –

 • Duke përdorur një kovë bosh me kapak, shponi disa vrima të vogla në kapak
 • Shtoni dy banane në kovë dhe lëreni jashtë me kapak të mbyllur për një ose dy ditë. Pasi të shihni mizat e frutave në fruta, mbyllni kapakun dhe zhvendoseni kovën në hije.
 • Mizat e frutave së shpejti do të fillojnë të shumohen dhe tani kova është ferma juaj e vogël e mizave të frutave. Një herë në ditë, dilni te ushqyesi i kolibrit dhe hapni kapakun e kovës për disa minuta. Kjo do të lejojë që disa nga mizat të shpëtojnë për t'i kapur kolibrat. Më pas mbylleni sërish kapakun e kovës pasi duhet ta mbanitelashe me, por do t'i lërë të tjerët të padëmtuar.

  Si i kapin insektet kolibrat?

  Mënyra kryesore se si kolibri i kapin insektet është me "skifterin", i cili është kapja e tyre në ajër. Hummingbirds janë akrobatë mjeshtër ajror. Ata janë verbues të shpejtë, mund të rrinë pezull, të ndezin një monedhë dhe madje të fluturojnë mbrapa. Pra, kapja e një insekti nuk është problem.

  Shiko gjithashtu: Sa i lartë duhet të jetë një ushqyes zogjsh jashtë tokës?

  Kur hulumtuesit studiuan faturat e tyre të gjata, ata zbuluan se sqepat e kolibrit janë të fortë, por të përkulur, dhe ata mund t'i hapin faturat e tyre deri në 25 gradë. Gjithashtu, kur faturat e tyre hapen kaq gjerë, anatomia e kartëmonedhës bën që ajo të "mbytet" menjëherë, në më pak se një të qindtën e sekondës.

  Merimangat janë një tjetër i preferuar i kolibrit. Kolibrat janë shumë të mirë në gjetjen e rrjetave të merimangës dhe përdorin mëndafshin nga rrjetat e merimangës për të ndihmuar në ndërtimin e foleve të tyre. Ata e endin atë me folenë e tyre për të ndihmuar në ngjitjen e folesë me pemën dhe për të mbajtur myshk, likene dhe materiale të tjera foleje në vend.

  Disa nga kolibrat më të aftë mësojnë se si të rrëmbejnë insektet e kapur menjëherë nga një merimangë rrjetë, dhe do ta hajë vetë merimangën për aq kohë sa është mjaft e vogël. "Këmbët e gjata të babit" ose "korrësit", të cilat janë në familjen e arachnidëve, por teknikisht nuk janë merimanga, janë një tjetër vakt i preferuar. Ndaj lini disa nga ato rrjetat e kaurbures në qoshe!

  Nëse ndiheni aventurierë në oborr dhe dëshironi të provoni diçka të re, provoni dorën tuaj në ushqyesit e mizave të frutave. Nësejeni të shqetësuar se aroma e frutave të kalbur do të tërheqë vizitorë që nuk dëshironi t'i tërheqni, prapëseprapë mund ta bëni oborrin tuaj mikpritës për insektet.

  Mbillni shumë lule vendase, shkurre dhe bimë frutdhënëse dhe prisni uljen e përdorimit të pesticideve. Sigurohuni që të lini disa zona jo të rregulluara në mënyrë perfekte... mbeturinat e gjetheve, frutat e rënë dhe bari që nuk është shkurtuar shumë. Pasja e ushqyesit tuaj të nektarit, si dhe një oborr me insekte të shumta, sigurisht që do ta bëjë atë një strehë kolibri. (Im
Stephen Davis
Stephen Davis
Stephen Davis është një vëzhgues i zjarrtë i shpendëve dhe entuziast i natyrës. Ai ka studiuar sjelljen dhe habitatin e shpendëve për më shumë se njëzet vjet dhe ka një interes të veçantë për zogjtë në oborrin e shtëpisë. Stephen beson se të ushqyerit dhe vëzhgimi i zogjve të egër nuk është vetëm një hobi i këndshëm, por edhe një mënyrë e rëndësishme për t'u lidhur me natyrën dhe për të kontribuar në përpjekjet e ruajtjes. Ai ndan njohuritë dhe përvojën e tij përmes blogut të tij, Bird Feeding and Birding Tips, ku ofron këshilla praktike për tërheqjen e zogjve në oborrin tuaj, identifikimin e specieve të ndryshme dhe krijimin e një mjedisi miqësor ndaj kafshëve të egra. Kur Stephen nuk është duke vëzhguar shpendët, ai kënaqet me ecjen dhe kampingun në zona të largëta të shkretëtirës.