Si t'i mbani macet larg nga ushqyesit e shpendëve

Si t'i mbani macet larg nga ushqyesit e shpendëve
Stephen Davis

Mund të jetë e vështirë të imagjinosh macet, një nga kafshët shtëpiake më të dashura në botë, si makina brutale për vrasjen e zogjve. Po, edhe mustaqet tuaja të vogla me gëzof të ëmbël mund të parashikojnë dënim për zogjtë e oborrit tuaj. Nëse keni mace të lagjes ose e lini macen tuaj jashtë pranë ushqyesve tuaj të shpendëve, atëherë duhet të dini se si t'i mbani macet larg nga ushqyesit e shpendëve.

Sipas American Bird Conservancy, " Grabitja nga macet shtëpiake është kërcënimi numër një i drejtpërdrejtë, i shkaktuar nga njeriu për zogjtë në Shtetet e Bashkuara dhe Kanada”. Ata gjithashtu vlerësojnë vetëm në Shtetet e Bashkuara, macet vrasin afërsisht 2.4 miliardë zogj ÇDO VIT.

Shiko gjithashtu: 2 shqiponja të zakonshme të Amerikës së Veriut (dhe 2 të pazakonta)

Macet nuk mund ta ndihmojnë atë, është thjesht në natyrën e tyre si grabitqarë. Jam rritur me mace në natyrë dhe kam shumë kujtime që na sillnin zogj dhe lepuj të vegjël që kishin kapur në oborr. Por unë nuk jam një mace-baser! Unë i dua macet dhe kam një të miat, dhe ka të ngjarë të jem gjithmonë një "zonjë mace".

Nëse keni filluar të ushqeni zogj në oborrin e shtëpisë tuaj dhe shqetësoheni për gjuetinë e maceve, do të ishte e mençur të mbani një sy jashtë. Një mace shtëpiake e ushqyer mirë do të vrasë zogjtë po aq lehtë sa një endacak i uritur. Le të shohim disa mënyra për t'i mbajtur miqtë tuaj me pendë të sigurt nga macet, qofshin ato kafshët tuaja shtëpiake, kafshët shtëpiake të lagjes, apo të egra dhe endacakë.

Si t'i mbani macet larg ushqimeve të shpendëve

—-

Feral & Macet e lagjes

1) Bëjini ushqyesit të vështirë për t'u arritur

Çdo lloj tokefurnizuesi i bazuar është një ide e keqe. Ushqyesit që varen direkt në kuvertën e pasme janë gjithashtu objektiva të lehta për macet. Është më mirë të varni ushqyesit nga një shtyllë e gjatë dhe sigurohuni që shtylla të ketë një pengesë të mirë. Ju mund t'i blini shtyllën dhe mbulesën tuaj veç e veç, ose si një sistem gjithëpërfshirës .

Në shumicën e rasteve, macet po rrëmbejnë zogjtë kur ata janë në tokë ose ulur afër. Vetëm duke nxjerrë ushqyes jashtë, ka të ngjarë të tërhiqni shumë zogj në oborr duke kërkuar përreth tokës për farën e rënë ose thjesht duke u varur midis vizitave në ushqyes. Këshillat tona të ardhshme do ta trajtojnë këtë çështje.

2) Spray / Parandalues ​​i aromës

Macet kanë një sens shumë të mirë nuhatjeje dhe ka disa aroma që ato vërtet nuk më pëlqen. Aromat shumë të forta dhe të mprehta si agrume, nenexhik, kanellë, uthull dhe piper. Ky koncentrat i Green Gobbler Orange Oil Concentrate tregtohet si pastrues shtëpiak, por ka fituar popullaritet të madh si një parandalues ​​vërtet i mirë për macet. Është gjithashtu e lehtë të bësh vetë përzierjen tënde me erë të keqe dhe ta spërkasësh atë rreth (jo mbi) ushqyesit dhe kudo tjetër në oborr ku shihni macet që rrinë jashtë.

Shiko gjithashtu: Simbolizmi i Zogut tallës (Kuptimi dhe interpretimet)

Këtu janë disa receta që kam parë, ose provoni dhe bëni vetë

  • 1:1 Përzieni uthull molle dhe ujë
  • 1:3 vaj (eukalipt, livando, limoni, mente) me ujë
  • Ujë, disa pika sapun enësh, vaj esencial rozmarine
  • Zjeni lëvozhgat e portokallit për 10 minuta për të krijuar vajin tuaj të portokallitujë

3) Shtoni thumba

Macet pëlqejnë të ndjekin gjahun e tyre duke u ulur poshtë dhe ngadalë duke u zvarritur nëpër mbulesë për t'u ngjitur fshehurazi në objektivat e tyre. Nëse macet po ndjekin ushqyesit tuaj, mund të ndihmojë që të gjitha shkurret dhe shkurret përreth të bëhen vende të pakëndshme ku macet mund të ulen dhe të ecin.

  • Pizazhi me gjemba: Macja mund të ketë një shumë lesh, por kanë të njëjtën lëkurë të butë si ne poshtë dhe janë po aq të bezdisshme dhe të dhimbshme nga bimët që kanë gjemba ose gjethe të mprehta dhe irrituese. Bimët si kaktusi, holli dhe trëndafilat do të jenë të vështira për macet për të manovruar, megjithatë zogjtë nuk do të kenë asnjë problem të lundrojnë në thumba.
  • Macet: Këto plastike Maskat Scat kanë shumë thumba me majë që e bëjnë të pakëndshme ecjen mbi to. Mund t'i vendosni përgjatë tokës ku fshihen ose grumbullohen macet. Ato janë fleksibël, kështu që mund t'i mbështillni edhe rreth shtyllave ushqyese ose pemëve për të mbajtur kotele (dhe ketrat) të mos ngjiten. Shumë vlerësime pozitive.

4) Spërkatni piper

Macet janë të ndjeshme ndaj djegies dhe acarimit të kapsaicinës në specat djegës ashtu si ne. . Ju mund të bëni spërkatjen tuaj duke përzier salcën e nxehtë me bazë piper kajen me ujë. Ju gjithashtu mund të spërkatni thekon piper kajen rreth ushqyesve dhe çdo shkurre ku fshihen macet.

Ndonjëherë era do t'i largojë ato. Por pengesa e vërtetë ështënëse ecin mbi thekon, ata do të marrin vajrat e piperit në putrat dhe gëzofin e tyre dhe mund t'i transferojnë vajrat në fytyrën dhe sytë e tyre. Kjo do të shkaktojë djegie dhe acarim.

Kjo mund të jetë mjaft e pakëndshme për macet, kështu që mund të mos dëshironi ta përdorni këtë metodë nëse po përpiqeni të pengoni kafshët tuaja shtëpiake ose një kafshë shtëpiake nga fqinji. Megjithatë, mund të dërgojë një mesazh të mirë për të "qëndruar larg" për macet e egra.

5) Mbani ushqyesit larg vendeve të fshehta

Macet pëlqejnë të ndjekin prenë e tyre. Ata do të jenë më të suksesshëm në kapjen e zogjve rreth ushqyesit tuaj nëse janë në gjendje t'i kapin fshehurazi. Ata do të kenë nevojë për vende për t'u fshehur dhe për t'u afruar pa u vënë re nga zogjtë. Shkurre, kuvertë, mobilje për oborr, pyje përgjatë vijës së oborrit, etj. Mbani ushqyesit tuaj jashtë, të paktën 10-12 metra larg nga mbulesa e afërt ku mund të fshihen macet. Ata do të kenë një shans më të mirë për të dalluar një mace që po afrohet dhe do të kenë kohë për të fluturuar larg.

6) Mos i ushqeni endacakët

Kjo është shumë e thjeshtë. Nëse po tërheqni macet endacakë në oborrin tuaj duke lënë jashtë ushqimin, mos e bëni. Nuk ka rëndësi se sa mirë po i mbani macet, ato do të vazhdojnë të ndjekin zogjtë tuaj.

7) Spërkatës i aktivizuar me lëvizje

Kjo është një taktikë e shkëlqyer frikësimi për pothuajse çdo oborr të padëshiruar të shtëpisë kafshë. Spërkatja e papritur e ujit është befasuese dhe le ta pranojmë, askujt nuk i pëlqen të marrë një shpërthim uji në mënyrë të papritur. Plus, është shumë humane. Në fund të fundit është vetëm ujë, jolënduar kotelet. Hoont Cobra Animal Repeller merr komente të mira në Amazon dhe ka një modalitet të zbulimit të natës – kështu që do të pengojë edhe macet që vërtiten rreth oborrit tuaj gjatë natës (së bashku me rakunët dhe skunks).

Macet tuaja shtëpiake

Në një studim të fundit në Mbretërinë e Bashkuar, pas përshkrimit të dëmit shumë real që macet u bëjnë popullatave të shpendëve, pronarët e maceve u pyetën nëse do të merrnin masat për të kufizuar macet e tyre që të bredhin lirisht jashtë. U zbulua se "52% thanë se nuk do të përpiqeshin ta mbanin kafshën e tyre në pronën e tyre në çdo kohë, dhe 46% thanë se nuk pajtoheshin plotësisht me idenë."

Shumë e nënvlerësuan sasia e zogjve që macet po vrisnin. Ndërsa të tjerët i shohin macet si "pjesë të natyrës". Sidoqoftë, macet shtëpiake u edukuan dhe u prezantuan nga njerëzit, dhe numri i tyre i madh është një efekt i krijuar nga njeriu. Këtu janë disa mënyra se si mund të jeni një pronar macesh më i përgjegjshëm dhe të mbani të lumtur si zogjtë që ju pëlqen t'i ushqeni, ashtu edhe mikun tuaj gëzof.

8) Mbani macet shtëpiake në shtëpi

Kjo është më së shumti zgjidhje e qartë nëse problemi i maces është kafsha juaj. Investoni në disa postime gërvishtëse, ndoshta një dritare ose dy. Nuk ka asnjë arsye pse macet nuk mund të jenë krijesa vetëm brenda shtëpisë. Përfitimi anësor i kësaj është se ju mund t'i kurseni vetes dhe maces suaj shumë telashe duke shmangur zënkat me macet e tjera, rriqrat, spërkatjen nga skunks, gëlltitjen e parazitëve dhe goditjen nga një makinë. Është më e sigurt për tuajinzogjtë dhe macet, nëse macet qëndrojnë brenda.

Por, e kuptoj që shumë njerëzve nuk u pëlqen ideja për t'i mbajtur macet e tyre brenda gjatë gjithë kohës. Për ata që duan që macet e tyre të jenë në gjendje të shijojnë jashtë, lexoni më tej.

9) Përdorni qafore me ngjyra të ndezura

Nëse mendoni se kotele duhet të dalë jashtë, provoni një jakë të madhe dhe me ngjyra të ndezura . Kjo mbulesë jake BirdsBeSafe është bërë vetëm për këtë qëllim. Po, duket pak budallaqe. Si një skrunchie e flokëve ylber që përshtatet mbi jakën ekzistuese të maceve tuaja. Por zogjtë janë veçanërisht të aftë për të parë ngjyra të ndritshme. Kjo jakë do t'i lejojë ata të dallojnë një mace që vjen shumë më shpejt dhe mund t'u japë atyre kohë për të shpëtuar. Për diçka kaq të thjeshtë, funksionon çuditërisht mirë. Me kusht që të mund të merrni Muffins për të vuajtur nga faux-putrat e modës. (shih çfarë bëra atje?)

10) Ndërto një Catio

Një Catio (po, një oborr për macet) mund të jetë më i miri i të dy botëve. Është një strehë e rrethuar që do t'i lejojë kotele të marrë pak diell, ajër të pastër dhe bar, ndërkohë që është ende e përmbajtur. Katiot janë bërë mjaft të njohura dhe ka shumë stile për të zgjedhur. Tenda të thjeshta për mace rrjetë ose më të mëdha dru & rrethime me tela , zgjedhja është e juaja.

Ju gjithashtu mund të bëheni krijues dhe të bëni vetë hapësirën tuaj. Ndërtoni vetë mbylljen tuaj ose lini mënjanë një pjesë të kuvertës suaj dhe përdorni rrjetë teli ose pëlhure për ta mbyllur atë.

11) Train Leash

Macet kanë pak reputacion për të qenëe pamundur të stërvitesh. Po, mund të jenë mjaft kokëfortë, por me metodat e duhura mund të stërviten të ecin me zinxhir. Këtu është një video e shpejtë e Shoqërisë Humane për të filluar, megjithatë ka shumë video në YouTube rreth trajnimit me zinxhirë që janë më të thelluara.

Metodat për të shmangur

  • Nafta : shumë gjitarë nuk e pëlqejnë erën e molës dhe shpesh rekomandohen si parandalues. Ky është një përdorim jashtë etiketës së molave, ato kurrë nuk janë menduar për këtë qëllim. Gëlltitja e tyre apo edhe ekspozimi i zgjatur ndaj tyre mund të shkaktojë sëmundje tek macet (dhe në të vërtetë çdo kafshë). Mbani mend, ato janë pesticide toksike dhe ju me të vërtetë nuk dëshironi t'i përdorni ato në oborrin tuaj.
  • Karkat e ziles : vendosja e një zileje të vogël në jakën e maces me të vërtetë nuk do të të jetë efektiv në paralajmërimin e zogjve për afrimin e tyre. Zogjtë thjesht nuk i kushtojnë vëmendje këtij tingulli.
  • Gerdhitë: Macet janë të shkëlqyera në kërcime dhe ngjitje. Nuk ka gjasa që një gardh standard të jetë në gjendje t'i mbajë ato brenda ose jashtë oborrit tuaj. Megjithatë, nëse doni të shpenzoni para dhe përpjekje, kompania Purrfect Cat Fence prodhon gardhe speciale dhe pjesë shtesë për gardhe ekzistuese.
  • Petroleum Jelly : Nëse macet që ngjiten në shtyllën tuaj ushqyese është një problem që njollosja e vazelinës së shkëlqyeshme dhe ngjitëse në shtyllë mund të funksionojë për t'i mbajtur ato larg. Megjithatë, ky është një lajm i keq për zogjtë nëse e marrin atë në vetepupla. Do të jetë e vështirë për ta që të pastrojnë gropën dhe ndërkohë mund të pengojë aftësinë e tyre për të fluturuar, duke i bërë edhe më të lehtë për t'i kapur macet. Më mirë të përdorni një grup të mirë nëse ngjitja në shtyllë është problem.Stephen Davis
Stephen Davis
Stephen Davis është një vëzhgues i zjarrtë i shpendëve dhe entuziast i natyrës. Ai ka studiuar sjelljen dhe habitatin e shpendëve për më shumë se njëzet vjet dhe ka një interes të veçantë për zogjtë në oborrin e shtëpisë. Stephen beson se të ushqyerit dhe vëzhgimi i zogjve të egër nuk është vetëm një hobi i këndshëm, por edhe një mënyrë e rëndësishme për t'u lidhur me natyrën dhe për të kontribuar në përpjekjet e ruajtjes. Ai ndan njohuritë dhe përvojën e tij përmes blogut të tij, Bird Feeding and Birding Tips, ku ofron këshilla praktike për tërheqjen e zogjve në oborrin tuaj, identifikimin e specieve të ndryshme dhe krijimin e një mjedisi miqësor ndaj kafshëve të egra. Kur Stephen nuk është duke vëzhguar shpendët, ai kënaqet me ecjen dhe kampingun në zona të largëta të shkretëtirës.