Si t'i bëni zogjtë të përdorin një banjë zogjsh - një udhëzues & 8 Këshilla të thjeshta

Si t'i bëni zogjtë të përdorin një banjë zogjsh - një udhëzues & 8 Këshilla të thjeshta
Stephen Davis

Nëse po mendoni të vendosni një banjë zogjsh në oborrin tuaj, atëherë sigurisht që tashmë keni menduar se ku do ta vendosni në oborrin tuaj. Nëse është i pari juaj, atëherë po pyesni veten se si t'i bëni zogjtë të përdorin një banjë zogjsh pasi ta merrni atë. Sipas këtij raporti nga Laboratori i Ornitologjisë Cornell, çelësi kryesor për të tërhequr zogjtë në banjën tuaj të shpendëve është që thjesht ta mbani banjën tuaj të shpendëve plot me ujë të pastër.

Shiko gjithashtu: 4 zogj unikë që fillojnë me shkronjën X

Si t'i tërheqni zogjtë në një banjë zogjsh

Ka disa gjëra që mund të bëni për të ndihmuar në tërheqjen e zogjve në banjën tuaj të shpendëve. Ata mund të luajnë një rol të madh nëse zogjtë e shohin apo jo banjën tuaj tërheqëse. Disa nga këto janë:

1. Mbajeni në hije

Zogjtë e përdorin banjën tuaj të shpendëve jo vetëm për t'u pastruar, por edhe për t'u freskuar, mbajtja e tij në hije e mban ujin më të freskët.

2. Vendosni disa gurë në fund

Mbajtja e disa gurëve në fund u jep zogjve diçka për të qëndruar në ujë kur janë duke u larë dhe mund të shtojë shumëllojshmëri në thellësinë e ujit.

3. Sigurohuni që uji të jetë në thellësinë e duhur

Në pjesën më të thellë nuk duhet të jetë më e thellë se rreth 2 inç. Për ta bërë banjën tërheqëse për zogjtë më të vegjël dhe më të mëdhenj, përpiquni të keni një seksion më të thellë dhe një seksion më të cekët. Mund ta anoni tiganin tuaj ose të shtoni gurë në njërën anë për të ndryshuar thellësinë.

4. Mbajeni të pastër banjën tuaj të shpendëve

Një banjë zogjsh mund të bëhet bukur e ndyrëshpejt me jashtëqitje, insekte të ngordhura dhe çdo gjë tjetër të rastësishme që hyn. Ju duhet ta shpëlani në mënyrë rutinore banjën dhe të përdorni sapun nëse është e nevojshme. Mbushni me ujë të ri të paktën një herë në javë, më shpesh në verë.

5. Mbajeni atë më poshtë në tokë

Shumica e zogjve preferojnë një banjë zogjsh afër nivelit të tokës siç do të gjenin natyrshëm.

6. Zgjidh madhësinë e duhur

Një banjë më e madhe zogjsh do të tërheqë më shumë zogj, por kërkon më shumë mirëmbajtje.

7. Mbani ujin që të mos ngrijë

Investimi në një ngrohës të mirë të banjës mund të mbajë temperaturën e ujit të rregulluar gjatë gjithë vitit. Më poshtë janë disa rekomandime në Amazon.

 • Gesail Birdbath De-ice Heater
 • API Heated Bird Bath
 • API Heated Bird Bath with Stand
 • <8 10>

  8. Shtoni një shatërvan

  Zogjve u pëlqen uji i lëvizshëm dhe ju duket më joshëse për ta vizituar. Mund të shtoni një shatërvan të freskët, por çdo pompë uji që do të shtojë disa lëvizje do të funksionojë. Ju gjithashtu mund të kërkoni alternativa të shatërvanit, si p.sh. një pikues ose lëvizës uji.

  Ku duhet të vendosni një banjë zogjsh

  Vendi më i mirë për të bërë banjën e shpendëve është në një zonë me hije ose pjesërisht me hije e oborrit tuaj. Sigurohuni gjithashtu që zogjtë të ndjehen të sigurt kur hyjnë për një zhytje. Për ta siguruar këtë, vendoseni në një vend që është afër mbulesës si pemë ose shkurre . Kjo do t'i ndihmojë ata të ndihen të sigurt nga grabitqarët.

  Mbajtja e banjës së shpendëve në hije do të ndihmojë gjithashtu nëmbajeni ujin më të freskët. Për shkak se zogjtë duan të freskohen në banjën tuaj të shpendëve, ju nuk dëshironi që ajo të ndjehet si një vaskë e nxehtë sepse ka qenë në rrezet e diellit direkte gjatë gjithë ditës.

  Materiali më i mirë për një banjë zogjsh

  Me siguri jeni mësuar të shihni banjat tradicionale të betonit të shpendëve që i gjeni në shtëpi dhe dyqane kopshtesh. Këto mund të funksionojnë mirë dhe të duken të shkëlqyera në oborrin e shtëpisë, por ka alternativa më të mira për disa arsye.

  • Banjat e betonit të shpendëve mund të çahen nëse ngrijnë
  • Nuk janë më të lehtat për t'u pastruar
  • Ato janë shpesh shumë të thella

  Siç e kam prekur, zogjtë preferojnë një banjë zogjsh të ulët në tokë ose edhe në nivelin e tokës nëse është e mundur. Kjo nuk është gjithmonë e mundur për arsye të ndryshme dhe kjo është e kuptueshme. Një banjë plastikë e rëndë për shpendët pastrohet lehtë dhe nuk prishet nëse uji ngrin. Unë do të votoj për këtë banjë plastike të shpendëve në Amazon, ajo tashmë është ngrohur dhe mund të vidhoset ose të mbërthehet drejt e në kuvertën tuaj.

  Sa i thellë DUHET të jetë një banjë zogjsh

  Mbajeni zogun tuaj banjë e cekët dhe e ulët në tokë. Mendoni për një tas të cekët, i cili është banja juaj standarde e betonit të shpendëve. Ju do të dëshironi që ajo të jetë rreth 0,5 deri në 1 inç rreth buzës me pjerrësi deri në rreth 2 inç ose më shumë në mes. Mendoni gjithashtu të shtoni disa gurë ose rërë në fund në mes për t'u dhënë zogjve diçka për të qëndruar teksa po pastrohen.

  Pse zogjtë përdorin zogjtëbanjot

  Zogjtë jo vetëm që lahen në banjat e shpendëve, por edhe pinë prej tyre . Ata do t'i përdorin ato çdo ditë për të hequr parazitët e vegjël nga pendët e tyre dhe për t'i mbajtur ato të pastra. Më pas ata do t'i lyejnë pendët e tyre ose do t'i lyejnë me një vaj të veçantë mbrojtës që prodhon trupi i tyre. Shikoni artikullin tonë se si të siguroni ujë për zogjtë nëse dëshironi më shumë informacion.

  Shiko gjithashtu: Downy vs Qukapiku me flokë (8 dallime)

  Siç e përmenda, zogjtë gjithashtu pinë nga banjat e shpendëve, zakonisht rreth dy herë në ditë. Zogjtë nuk djersitin siç bëjnë gjitarët dhe nuk kërkojnë aq shumë ujë. Zogjtë që hanë insekte do të marrin pjesën më të madhe të ujit nga ushqimi i tyre, por zogjtë që hanë kryesisht farën e shpendëve që ne u ofrojmë do të duhet të gjejnë burime uji rregullisht. Këtu hyjnë banjat e shpendëve.

  Zogjtë si burimet e ujit

  Zogjtë në fakt tërhiqen nga uji që lëviz, kështu që po, zogjtë i pëlqejnë burimet e ujit. Një shatërvan me ujë sigurisht që nuk është i nevojshëm për të tërhequr zogjtë në banjën tuaj të re të shpendëve, por kjo ndihmon mjaft. Ju mund të shtoni diçka si ky shatërvan i thjeshtë i banjës diellore të shpendëve në Amazon, ose të ndërtoni banjën tuaj të thjeshtë diellore të shpendëve DIY me shatërvan duke ndjekur udhëzimet tona këtu.

  Për më tepër, mushkonjat tërhiqen nga uji i qetë dhe uji i qetë duket se bëhet më i ndotur më shpejt. Pra, nëse jeni të gatshëm të shpenzoni disa dollarë më shumë për një shatërvan të mirë për banjën tuaj të shpendëve, këtu janë disa nga avantazhet:

  • Zogjtë tërhiqenpër ujin në lëvizje
  • Uji në lëvizje i pengon mushkonjat të shumohen në të
  • Banjat e shpendëve me shatërvan mund të pastrohen më rrallë
  • Një shatërvan diellor i banjës së shpendëve është i lirë
  • <8 10>

   A kanë nevojë zogjtë për banjot e zogjve në dimër?

   Absolutisht zogjtë kanë nevojë për banjë zogjsh në dimër, po aq sa kanë pjesën tjetër të vitit. Në muajt shumë të ftohtë uji mund të jetë më i vështirë për t'u gjetur dhe ata vlerësojnë shumë një banjë zogjsh me ujë të aksesueshëm në të. Shumë zogj e marrin pjesën më të madhe të ujit nga insektet, bora, pellgjet ose përrenjtë dhe përrenjtë. Nëse oborri juaj i shtëpisë ka një banjë të nxehtë për zogjtë, mund të prisni disa aktivitete gjatë gjithë vitit, madje edhe në dimër. Mësoni më shumë rreth mënyrës se si zogjtë i mbijetojnë dimrit.

   Si ta mbani banjën tuaj të shpendëve nga ngrirja në mot të ftohtë

   Ka disa mënyra për të mbajtur banjën tuaj të shpendëve nga ngrirja në dimër. Një banjë me ngrohje për shpendët është një opsion, një pastrim zhytës në banjë është një tjetër.

   Disa lloje të banjove të shpendëve janë më të vështira për t'u dimëruar, si betoni ose qeramika. Nëse lini ujë në to gjatë gjithë vitit pa marrë masat e duhura paraprake, rrezikoni që ato të ngrijnë dhe plasariten apo edhe të ndahen plotësisht. Kjo është arsyeja pse unë rekomandoj një banjë të mirë plastike për shpendët, shkoni një hap më tej dhe merrni një plastike të nxehtë si ajo e mësipërme dhe ju jeni gati gjatë gjithë vitit.

   Përfundim

   Në fund zogjtë vetëm duan një banjë të plotë dhe të pastër zogjsh, nëse e ndërton ata do të vijnë.Ju duhet të pastroni banjën tuaj të shpendëve me zorrë çdo dy ditë ose sa herë që shihni se i nevojitet. Nëse vëreni ndonjë algë që fillon të formohet në fund ose shihni insekte të ngordhura që notojnë në të, ky është një tregues i mirë se është koha për t'u pastruar. Pra, ndërsa këto janë të gjitha këshilla të shkëlqyera për të tërhequr zogjtë në banjën tuaj të shpendëve, ato janë vetëm këshilla për t'ju ndihmuar, kështu që mos e mendoni shumë këtë!
Stephen Davis
Stephen Davis
Stephen Davis është një vëzhgues i zjarrtë i shpendëve dhe entuziast i natyrës. Ai ka studiuar sjelljen dhe habitatin e shpendëve për më shumë se njëzet vjet dhe ka një interes të veçantë për zogjtë në oborrin e shtëpisë. Stephen beson se të ushqyerit dhe vëzhgimi i zogjve të egër nuk është vetëm një hobi i këndshëm, por edhe një mënyrë e rëndësishme për t'u lidhur me natyrën dhe për të kontribuar në përpjekjet e ruajtjes. Ai ndan njohuritë dhe përvojën e tij përmes blogut të tij, Bird Feeding and Birding Tips, ku ofron këshilla praktike për tërheqjen e zogjve në oborrin tuaj, identifikimin e specieve të ndryshme dhe krijimin e një mjedisi miqësor ndaj kafshëve të egra. Kur Stephen nuk është duke vëzhguar shpendët, ai kënaqet me ecjen dhe kampingun në zona të largëta të shkretëtirës.