Shtyllat më të mira për ushqimin e shpendëve kundër ketrit (4 më të mirat)

Shtyllat më të mira për ushqimin e shpendëve kundër ketrit (4 më të mirat)
Stephen Davis

Le të jemi të sinqertë këtu, ne shpenzojmë para për farat e shpendëve për të ushqyer zogjtë dhe jo ketrat. Ndërsa ketrat janë të lezetshëm në mënyrën e tyre dhe ne nuk i urrejmë domosdoshmërisht, ata janë dëmtues të mëdhenj për shumë prej nesh. Megjithatë ju keni disa opsione. Ju mund t'i rezistoni nga ketri ushqyesit dhe shtyllat tuaja ekzistuese, të merrni një ushqyes të mirë për zogjtë kundër ketrit, ose thjesht mund të blini një nga shtyllat më të mira ushqyese të ketrit për ushqyesit tuaj dhe t'i ndaloni ato në gjurmët e tyre.

Një e mirë. Shtylla ushqyese për zogjtë e mbrojtur nga ketri nuk do të jetë e lirë, por ndoshta do të paguhet shumë shpejt vetëm me farën e shpendëve që do të kurseni . Ketrat hanë shumë dhe ne të gjithë e dimë se ata e duan farën tonë të shpendëve!

Me nxitim? Këtu është zgjedhja jonë më e mirë për shtyllën më të mirë të ushqimit të shpendëve rezistent ndaj ketrit:Kettle Moraine

Sa fara zogjsh hanë ketrat?

Ju mund të keni dhjetëra prej tyre që jetojnë në oborrin tuaj dhe që grabitin ushqimet tuaja. Ata do të hanë farën që keni blerë me paratë tuaja të fituara me mund dhe do t'u pengojnë zogjve si kardinalët, gjinjtë dhe finches që mund ta shijojnë atë. Mesatarisht, një ketër do të konsumojë afërsisht një kilogram ushqim në javë, dhe ata peshojnë pak më shumë se një kilogram.

Imagjinoni një person 200 paund që ha 200 paund ushqim në javë. Të thuash se mund ta heqin atë është një nënvlerësim! Ata nuk po marrin 100% të dietës së tyre nga fara, jam i sigurt, por nëse është atje dhe një burim i lehtë ushqimi, ata do ta bëjnë atë të tyren.ndalesa e parë. Ju mund të bëni llogaritë, por një kile në javë për ketër herë, sado që shumë ketra po vjedhin nga ushqyesit tuaj mund të shtohen, që ju kushtojnë para !

Pse një shtyllë e mbrojtur nga ketri dhe jo një ushqyes ?

Unë them pse jo të dyja? Ne rekomandojmë shumë ushqyes rezistent ndaj ketrit këtu në Bird Feeder Hub, ata janë zakonisht ushqyes me cilësi të lartë që ju zgjasin për vite me rradhë, ndërsa izolimi i ketrit është vetëm një nga veçoritë. Nëse pengesa juaj e vetme për ketrat është ushqyesi kundër ketrit, atëherë po, ai do ta bëjë absolutisht punën, duke supozuar se keni një të mirë.

Megjithatë, vetëm sepse keni një ushqyes kundër ketrit, nuk do të thotë që ketrat nuk do ta bëjnë këtë Kolektivisht shpenzoni orë të tëra në ushqyesit tuaj duke provuar çdo truk në libër për të hyrë brenda. Ata janë të pamëshirshëm. Dhe sa zogj mendoni se do të vijnë te ushqyesit tuaj ndërsa ka një ketër në pozitën e tyre? Ndoshta jo shumë, nëse ka fare.

Ky është vendi ku hyn shtylla kundër ketrit. Ndaloni ata në gjurmët e tyre para se të arrijnë te ushqyesi dhe trembni zogjtë tuaj. Ju gjithashtu mund të merrni një mbulesë standarde ketri ose një mbulesë të tipit silur për shtyllën tuaj të tanishme ushqyes, të cilat janë të dyja opsione të shkëlqyera. Ju gjithashtu mund të merrni një shtyllë të mirë ushqyese me shumë grepa së bashku me një nga shufrat e mësipërme dhe ta instaloni vetë shufrën për të kursyer pak para.

Pra, rekomandimi im është që ketri të provojë gjithçka dhe t'i bëjë këta ketra që ngarkojnë të gjejnëushqimin e tyre të cilin ata janë plotësisht të aftë ta bëjnë. Në fund të fundit, ne jemi këtu për të ushqyer zogjtë, jo ketrat. Gjithsesi, shumë prej nesh.

Shtylla më e mirë për ushqyerjen e ketrit

Kizani Moraine Squirrel Proof 2 Mile Bird Feeder Pole Set

*I preferuari ynë

Kettle Moraine ka prodhuar ushqyes me cilësi të lartë dhe produkte të lidhura me shpendët në SHBA për më shumë se 20 vjet dhe këto shtylla rezistente ndaj ketrit janë shembuj të përsosur. Kjo shtyllë ushqyese prej çeliku të veshur me pluhur të rëndë ka 2 krahë me grepa, është 85 inç e lartë dhe ka një mburojë të integruar të ketrit. Priza tokësore bën një instalim të shpejtë që ju jep një vend shumë të qëndrueshëm për të varur ushqyesit tuaj në të cilët ketrat nuk mund të arrijnë.

Shiko në Amazon

Shiko gjithashtu: 8 Arsyet pse Ylli Evropian është një problem

Kettle Moraine Squirrel Proof 4 Bird Set me shtylla për ushqyerjen e shpendëve

Ky nga Kazan Moraine është i ngjashëm me shtyllën ushqyese të shpendëve me 2 krahë sipër, me përjashtim të gjatësisë 90″ në krahasim me 85″. Në varësi të gjatësisë që jeni, mund të përfitoni nga një shtyllë me grep barinjsh si ky në Amazon që mund të përdoret për të varur të gjitha llojet e gjërave. Për shkak të lartësisë së tij, mund ta bëjë të vështirë që dreri të arrijë te ushqyesit tuaj, dhe ata kanë qenë të njohur. Në përgjithësi, një produkt cilësor ashtu si shtylla ushqyese me 2 krahë, por me 4 krahë nëse keni disa ushqyes shtesë ose ndoshta disa bimë për të varur.

Shiko në Amazon

Squirrel Stopper Deluxe Pole and Baffle mban deri në 8Ushqyes

*Zgjedhja Premium

Këtu është një opsion me 4 krahë me një tjetër mburojë në stilin e silurëve, kjo nga Squirrel Stopper. Shtylla është e gjitha me konstruksion çeliku të galvanizuar dhe pak më e trashë se ato të Kettle Moraine në 2″ dhe e krahasueshme në lartësi në 96″. Ky ka një shtyllë të bashkangjitur që përdridhet në tokë dhe jo dhëmbëza që ju i shkelni me këmbë ose i futni në tokë. Është bërë me cilësi, i ndalon ketrat të arrijnë te ushqyesit tuaj dhe duket bukur në oborrin tuaj duke e bërë atë një zgjedhje të shkëlqyer.

Kjo është një zgjedhje e shkëlqyer për një shtyllë ushqyese zogjsh rezistente ndaj ketrit, veçanërisht nëse dëshironi grepa të shumtë. Ne e kemi zotëruar këtë personalisht dhe ishte një investim i madh. (Kjo ndonjëherë është jashtë stokit, por shikoni përreth dyqanit Squirrel Stopper për opsione të tjera, ata kanë një bandë!)

Shiko në Amazon

MIXXIDEA Kompleti Deluxe Bird Feeding Station

Ky opsion më buxhetor mund të mos ketë ndërtim aq të mirë sa shtyllat më të shtrenjta, por është një opsion i mirë dhe sigurisht vjen me shumë shtesa argëtuese. Dy grepa në pjesën e sipërme janë të palëvizshme ndërsa dy të tjera mund të vendosen ku të dëshironi përgjatë shtyllës. Ekziston edhe një pjatë me ujë dhe një pjatë rrjetë, dhe sigurisht një fashë në formë koni.

Shiko në Amazon

Opsioni i bonusit – blej shtyllën dhe mbytjen veçmas

Shtyle me shumë ushqyes nga AshmanOnline

Kjo shtyllë ushqyese nga AshmanOnline ka 4varëse rrobash, qëndron 91 inç i lartë dhe është i lehtë për t'u instaluar në tokë. Ajo vjen me një banjë zogjsh akrilike dhe një tabaka rrjetë për çdo numër farash ose ushqimi për zogjtë tuaj. Thjesht shtoni një shufër ketri si kjo më poshtë në këtë sistem luksoz të shtyllave ushqyese të shpendëve dhe ketrat nuk do të kenë shanse për të vjedhur farën tuaj të shpendëve.

Guajta e shtyllës ushqyese të shpendëve nga Squirrel Guard

Mbani ketrat, rakunët dhe dëmtuesit e tjerë që të mos arrijnë tek ushqyesit tuaj të shpendëve me këtë mburojë të thjeshtë por efektive. Është i lehtë për t'u instaluar dhe vjen me një garanci 100% të kënaqësisë nga prodhuesi. Vetëm sigurohuni që të ndiqni udhëzimet e instalimit dhe të mbani shtyllën ushqyese larg pemëve dhe strukturave të tjera nga të cilat ketrat mund të kërcejnë direkt mbi ushqyes.

Shiko gjithashtu: Ushqyesit më të mirë për qukapikët (6 zgjedhje të shkëlqyera)

Përfundim

Këto janë disa nga opsionet më të mira për një shtyllë ushqyese për zogjtë e mbrojtur nga ketri mund të merrni. Siç e përmenda, nuk mund të dëmtojë të marrësh gjithashtu një ushqyes zogjsh të mbrojtur nga ketri. Kjo do t'ju jepte vërtet stacionin e fundit të ushqimit të mbrojtur nga ketrat, duke ju kursyer para të konsiderueshme në farat e zogjve të vjedhura gjatë viteve. Unë rekomandoj një nga shtyllat e Kettle Moraine nëse ende nuk jeni të sigurt, ato janë të dyja opsione solide me komente të shkëlqyera.
Stephen Davis
Stephen Davis
Stephen Davis është një vëzhgues i zjarrtë i shpendëve dhe entuziast i natyrës. Ai ka studiuar sjelljen dhe habitatin e shpendëve për më shumë se njëzet vjet dhe ka një interes të veçantë për zogjtë në oborrin e shtëpisë. Stephen beson se të ushqyerit dhe vëzhgimi i zogjve të egër nuk është vetëm një hobi i këndshëm, por edhe një mënyrë e rëndësishme për t'u lidhur me natyrën dhe për të kontribuar në përpjekjet e ruajtjes. Ai ndan njohuritë dhe përvojën e tij përmes blogut të tij, Bird Feeding and Birding Tips, ku ofron këshilla praktike për tërheqjen e zogjve në oborrin tuaj, identifikimin e specieve të ndryshme dhe krijimin e një mjedisi miqësor ndaj kafshëve të egra. Kur Stephen nuk është duke vëzhguar shpendët, ai kënaqet me ecjen dhe kampingun në zona të largëta të shkretëtirës.