Ndarjet më të mira të ketrit për postimet 4x4

Ndarjet më të mira të ketrit për postimet 4x4
Stephen Davis

Shumë njerëz, përfshirë edhe mua, kënaqen me ndërtimin e stacioneve për ushqimin e shpendëve të klientëve. Një mënyrë popullore për të filluar është duke përdorur postime 4×4. Thjesht vendosni postin tuaj në tokë me pak Quikrete dhe filloni të varni ushqyes për zogjtë. Ka vetëm një gjë për të mbajtur parasysh, ketrat! Ata do të ngjiten në një shtyllë ashtu si do të ngjiteshin në një pemë, kështu që ju duhet diçka për t'i mbajtur larg. Këtu hyjnë grilat e ketrit, kështu që le t'i hedhim një vështrim gërvishtjeve më të mira të ketrit për postime 4×4.

Në thelb ekzistojnë 2 lloje kryesore të gërmadhave të ketrit për postime 4×4. Njëra është diametri në formë koni dhe tjetri në formë cilindri. Të dyja mund të bëhen në shtëpi nëse i keni mjetet dhe mund të ndiqni një tutorial në Youtube, por ato gjithashtu mund të blihen gati për një çmim mjaft të arsyeshëm. Për shkak të çmimit, vendosa të blej vetëm një në vend që të kaloj orë të tëra duke ndërtuar një të tillë. Sidomos duke pasur parasysh që nuk kam shumë mjete dhe çmimi i materialeve nuk do të më kursente shumë.

2 gërvishtjet më të mira të ketrit për postimet 4×4

Këtu janë preferuar 2 gërvishtje ketri për postime 4×4. Për momentin po përdor vetëm atë Woodlink, por mund të përfundoj duke shtuar atë nga Erva pikërisht poshtë tij për mbrojtje shtesë. Ata të dy kanë komente të mira në Amazon dhe do ta kryejnë punën.

Woodlink Post Mount Squirrel

Shiko gjithashtu: Skifteri me bisht të kuq kundër supe të kuqe (8 dallime)

Veçoritë

  • Made prej çeliku të veshur me pluhur me një rezistent ndaj motitpërfundimi
  • Krijon një barrierë mbrojtëse rreth postës suaj 4" x 4"
  • Ruan ushqyesit dhe shtëpitë kundër ketrave, rakunëve dhe grabitqarëve të tjerë
  • Mbuloni mburojën rreth 4 tuaj ekzistues Shtyllë ″ x 4 inç dhe sigurojeni me vida druri (nuk përfshihen)
Një ketër i hutuar vështron mburojën e re duke bllokuar rrugën e tij drejt një bufe me fara

Përfundimisht zgjodha këtë 4 × 4 poste e përputhshme e ketrit. Ka komente të shkëlqyera në Amazon dhe ishte pak më e lirë për t'u nisur. Më pëlqen gjithashtu që mund të instalohet pasi ushqyesit tuaj tashmë janë ngritur, thjesht duke e mbështjellë mburojën rreth postës suaj dhe më pas duke e vidhosur.

Ishte paksa e përshtatshme për të qenë i sinqertë, por kjo është një gjë e mirë ! Pasi vendosa se sa lart doja të ishte, përfundova duke e vidhosur një vidë deri në fund. Më pas, me atë një vidë të ankoruar brenda, unë mund ta tërhiqja pjesën tjetër të mburojës rreth shtyllës bukur dhe të ngushtë dhe ta bëj atë të lidhet plotësisht së bashku.

Shumica e njerëzve rekomandojnë që ta lidhni mburojën rreth 4-5 ft nga në tokë, vendosa ta rrezikoj dhe të hyj në 3.5 ft. Nëse përfundon në një nivel të ulët, atëherë mund ta ngre lehtësisht një këmbë. Mund ta shihni nga pamja e fytyrës së ketrit sipër se ai nuk e ka kuptuar ende.. dhe shpresoj se nuk do ta bëjë kurrë!

Nuk isha i sigurt nëse do të më pëlqente stili i mbytjes në formë koni në fillimisht, por tani që e kam, më pëlqen shumë!

Bli në Amazon

ErvaSB3 Raccoon Squirrel Baffle & Garda

Karakteristikat

  • Të gjitha konstruksionet prej çeliku
  • Veshje smalti rezistente ndaj motit
  • Dizajni i pengon ketrat të arrijnë shtëpinë ose ushqyesin tuaj të shpendëve
  • Dimensionet: 6,75″ dia. x 1,25 "H kllapa, 8,125" diametër. x 28 inç Hëzues

Kjo është "mbyllja e tubit" tuaj bazë që rrëshqet mbi krye të postimit tuaj përpara se të shtoni diçka në të. Kjo mund të bëhet mjaft lehtë vetë nga artikujt që mund të merrni në dyqanin tuaj lokal të pajisjeve. Pasi pashë disa video, madje mendova ta bëja një të tillë, por vendosa të mos e bëja telashe.

Nuk e bleva vetë këtë rrëmujë, por ishte në listën time të shkurtër dhe vendosa në minutën e fundit të shkoj me atë më sipër . Unë do të pranoj, më pëlqen pamja e kësaj llafe shumë më mirë. Në fund, megjithëse tjetri dukej më praktik, pak më pak i kushtueshëm dhe kishte më shumë vlerësime të mira. Unë jam ende duke konsideruar ta shtoj këtë në furnizuesin tim të postimit 4×4 së bashku me atë të stilit të konit nga Woodlink.

Mënyra se si funksionon është që ju e rrëshqitni atë mbi krye të postimit tuaj dhe krijon një pengesë midis toka dhe ushqyesit që një ketri nuk është në gjendje t'i kalojë. Pasi ta vidhni në vend në shtyllë, ketrat dhe dëmtuesit e tjerë nuk janë në gjendje të ngjiten në të, sepse nuk mund të futin kthetrat e tyre në çelik. Ka mbaruar loja për ketrat.

Pra, a mund ta bëni vetë një nga këto? Po. A do të jetë aq e bukur dhe e lëmuarsi ky? Me siguri jo. Dhe do të keni shpenzuar orë të tëra nga koha juaj në të. E vlerësoj kohën time dhe kjo është arsyeja kryesore që vendosa të mos ndërtoj një të tillë.

Bli në Amazon

Shiko gjithashtu: 20 lloje të zogjve të murrmë (me fotografi)

Përfundo

Nëse po kërkon për gërvishtjet më të mira të ketrit për postimet 4×4, atëherë këto dy janë në krye të listës sime. Nëse doni të kaloni një milje më shumë kur izoloni postimin tuaj nga ketri, atëherë unë rekomandoj të dyja këto së bashku. Rrëshqitni në fillim mburojën e tubit të sobës Erva, më pas mbështillni mburojën e konit Woodlink sipër saj. Unë kam parë njerëz që përdorin këtë kombinim dhe funksionon si një sharm! Sidoqoftë, njëra prej këtyre grilave është e fortë më vete dhe mund të jetë e mjaftueshme për ju. Suksese dhe gëzuar zogjtë!
Stephen Davis
Stephen Davis
Stephen Davis është një vëzhgues i zjarrtë i shpendëve dhe entuziast i natyrës. Ai ka studiuar sjelljen dhe habitatin e shpendëve për më shumë se njëzet vjet dhe ka një interes të veçantë për zogjtë në oborrin e shtëpisë. Stephen beson se të ushqyerit dhe vëzhgimi i zogjve të egër nuk është vetëm një hobi i këndshëm, por edhe një mënyrë e rëndësishme për t'u lidhur me natyrën dhe për të kontribuar në përpjekjet e ruajtjes. Ai ndan njohuritë dhe përvojën e tij përmes blogut të tij, Bird Feeding and Birding Tips, ku ofron këshilla praktike për tërheqjen e zogjve në oborrin tuaj, identifikimin e specieve të ndryshme dhe krijimin e një mjedisi miqësor ndaj kafshëve të egra. Kur Stephen nuk është duke vëzhguar shpendët, ai kënaqet me ecjen dhe kampingun në zona të largëta të shkretëtirës.