Ku të varni një ushqyes të kolibrit - 4 ide të thjeshta

Ku të varni një ushqyes të kolibrit - 4 ide të thjeshta
Stephen Davis

Nëse kohët e fundit keni blerë një ushqyes kolibri, ose po mendoni të blini një të tillë, atëherë ndoshta keni menduar tashmë se ku do ta vendosni në oborrin tuaj. Njohja se ku të varni një ushqyes të kolibrit mund të jetë vendimtare për suksesin e tij. Sukses do të thotë se ju keni qenë në gjendje të tërhiqni kolibra te ushqyesit tuaj.

Së pari le të shqyrtojmë disa ide rreth vendeve dhe metodave për të varur ushqyesit tuaj të ri të kolibrit, pas kësaj do të prekim disa këshilla për vendosjen e ushqyesve të kolibrit ju jeni në rrugën e duhur për të tërhequr sa më shpejt kolibri sa më shpejt të jetë e mundur gjatë sezonit.

Ku të varni një ushqyes për kolibrin – 4 ide

Përpjekja për të gjetur vendin më të mirë për të varur kolibrin tuaj të ri ushqyes? Epo, ju jeni me fat sepse në këtë artikull do t'ju japim 4 ide të shkëlqyera për vendet ku mund të varni ushqyesit e kolibrit.

1. Verandë, kuvertë ose oborr

Nëse keni një verandë, kuvertë ose oborr të mbuluar, thjesht mund të përdorni një vidë të vogël në grep për të varur ushqyesin tuaj. Një tjetër opsion është vidhosja e një mbajtëse të varur bimësh në një nga shtyllat 4×4 që mban lart çatinë.

2. Shtylla ushqyese e zogjve

Shiko gjithashtu: Ushqyesit më të mirë të shpendëve me kapacitet të madh (8 opsione)

Përdorimi i një shtylle ushqyese të shpendëve ose grep barinjve është një mënyrë shumë e zakonshme për të varur një ushqyes të kolibrit. Në fakt, unë kam 2 ushqyes për momentin të varur nga një shtyllë që kam pamje nga dritarja e dhomës sime. Këtu janë ato që po përdor:

  • Shtylla ushqyese e shpendëve
  • First Nature 32oz hummingbirdushqyes
  • Aspekte HummZinger ushqyes 12oz

3. Një pemë

Nëse jeni duke e varur ushqyesin tuaj të kolibrit nga një pemë, zgjidhni një vend që është në natyrë dhe nga një degë që ju lejon të varni ushqyesin në të paktën 5 metra nga toka. Mbështilleni një copë spango, fije, tela ose edhe një varëse pallto rreth degës dhe varni ushqyesin prej saj në mënyrë që të mos dëmtoni pemën.

4. Dritarja juaj

Kjo është një nga mënyrat më të lehta për të filluar ushqyerjen e kolibrit. Ushqyesit e kolibrit të dritareve ngjiten drejt e në dritaren tuaj me gota thithëse dhe me të vërtetë tërheqin kolibra! Ne patëm fat të mirë me këtë ushqyes të dritareve nga Amazon dhe po e përdorim atë tani.

Vendosja e ushqyesit të kolibrit – 9 këshilla të rëndësishme

Kur Zgjedhja e një vendi për të varur ushqyesin tuaj të kolibrit është e rëndësishme të mbani parasysh disa gjëra. Këtu janë 9 këshilla për vendosjen e ushqyesve të kolibrit për t'u siguruar që t'i vendosni në pika të mira që ju lejojnë të tërheqni sa më shumë kolibri!

1. Vend me pamje fantastike

Së pari dhe më kryesorja, dëshironi të jeni në gjendje t'i shihni ato? Dua të them që kjo është arsyeja pse ne e bëjmë këtë, sepse na pëlqen të shikojmë zogjtë. Me këtë në mendje, ecni nëpër shtëpinë tuaj dhe shikoni nga dritaret. Gjeni një vendndodhje që mund ta shihni lehtësisht nga dritarja nëse është e mundur, ose edhe nga oborri ose kuverta juaj.

2. Pak privatësiju lutem

Ajo që dua të them është, mos e varni ushqyesin tuaj të kolibrit pikërisht mbi shtegun për në derën e pasme ose mbi shtëpinë e qenit tuaj. Mundohuni t'u jepni atyre zonën e tyre të vogël larg trazirave, ku ata mund të pinë me siguri nektarin. Shmangni zonat shumë të trafikuara.

3. Mbulesa dhe mbrojtja afër

Që ata të ndihen të sigurt nga grabitqarët, vendoseni ushqyesin tuaj të kolibrit brenda 10-15 metra nga mbulesa më e afërt si shkurre, pemë dhe shkurre.

4. Pranë luleve

Për të tërhequr kolibra gjatë gjithë sezonit, mbillni lule që lulëzojnë herët dhe vonë. Lulet në formë trumbesh janë më të mirat si fuchsia, gladiolas dhe petunias. Varni ushqyesit tuaj pranë këtyre luleve për të rritur shanset tuaja për të tërhequr kolibra.

Shiko gjithashtu: 21 Llojet e bufave në Shtetet e Bashkuara

5. Dielli i pjesshëm

Rrezet e drejtpërdrejta të diellit gjatë gjithë ditës mund të bëjnë që nektari të prishet shpejt. Mund të nënkuptojë gjithashtu se ushqyesi juaj është shumë larg nga çdo mbulesë mbrojtëse nga e cila u pëlqen të fluturojnë kolibrat. Konsideroni ta vendosni ushqyesin tuaj në rrezet e pjesshme të diellit në mënyrë që të mos marrë nxehtësinë më të keqe të ditës. Në këtë mënyrë kolibri juaj ndihet i sigurt në vendin e ushqyesit dhe nektari nuk prishet aq shpejt.

6. Në mjedis të hapur

Kolibrit kanë nevojë për hapësirë ​​për të manovruar rreth ushqyesit dhe për të shigjetuar përpara dhe mbrapa midis kapakut dhe ushqyesit. Ka një vend të ëmbël që nuk është shumë larg nga mbulimi dhe ende pak i hapur.

7. Pranë ujit, nëse e keni

Bëjenikeni një banjë zogjsh në oborrin tuaj, apo ndoshta një pellg kopshti? Hummingbirds do të përdorin banjot e shpendëve ashtu si zogjtë e tjerë, kështu që të kesh një burim uji pranë një ushqyesi është vetëm një gjë tjetër në favorin tënd që mund t'ju ndihmojë të tërhiqni kolibrat në ushqyesin tuaj të sapo vendosur.

Shikoni këtë artikull për disa nga banjot më të mira të shpendëve për kolibra

8. Vendoseni larg dritareve

Përveç rasteve kur përdorni një ushqyes kolibri për dritare, i cili është i përshtatshëm për t'u përdorur, duhet të jeni të sigurt që ta varni ushqyesin tuaj të paktën 15-20 metra larg dritareve pasi ato mund të jenë të rrezikshme për kolibrët . Drejtpërdrejt në dritare ose në një distancë prej 15-20 këmbësh, por shmangni zonat në mes.

9. I përshtatshëm për t'u rimbushur

Është gjithashtu e rëndësishme të varni ushqyesin tuaj diku ku është e lehtë për ju ta mirëmbani. Ushqyesit e kolibrit mund të kërkojnë pak më shumë mirëmbajtje sesa ushqyesit tradicionalë të zogjve, prandaj sigurohuni që të jetë i lehtë për t'u arritur, në mënyrë që ta pastroni dhe ta rimbushni shpesh.

Pyetet e shpeshta për vendosjen e ushqyesit të kolibrit

A mund të var një ushqyes të kolibrit nga ulluku i shtëpisë sime?

Unë personalisht nuk e kam bërë kurrë këtë, por teoria është e shëndoshë. Merrni një varëse pallto dhe drejtojeni, por përkuleni njërin skaj në një grep. Vendoseni grepin në hendek dhe lidhni ushqyesin tuaj në skajin tjetër. Nuk jam i sigurt se sa mirë do të funksiononte kjo për një kohë të gjatë ose sa tërheqëse do të duket.. por hidheni nëse dëshironi!

A mund të vendosni një ushqyes kolibri pranë një zoguushqyes?

Ju mundeni, por nuk duhet. Hummingbirds janë zogj të vegjël dhe nervozë që pëlqejnë privatësinë dhe hapësirën e tyre, kështu që lërini atyre pak hapësirë ​​për të gumëzhitur larg nga ushqyesit e tjerë të shpendëve.

Sa larg duhet t'i varni ushqyesit e zogjve?

Disa do t'ju thonë t'i lini hapësirë ​​edhe ushqyesit e kolibrit 10 metra larg njëri-tjetrit për t'u dhënë atyre pak hapësirë. Megjithatë, shumë burime të tjera do t'ju thonë të vazhdoni dhe t'i gruponi së bashku. Unë prirem të pajtohem me këtë të fundit dhe mendoj se grupimi i tyre së bashku është në rregull.

A është ushqyesi im i kolibrit shumë lart nga toka?

Përpiquni t'i mbani ushqyesit tuaj rreth 5-6 metra nga toka . Megjithatë mbani në mend se me çfarë lartësie janë mësuar të ushqehen kolibri. Ata nuk pinë nga lulet në majat e pemëve, por shumë më afër tokës. Nëse e varni ushqyesin tuaj shumë lart, ata mund të kenë vështirësi në gjetjen e tij.

Përfundo

Kur vjen puna për të varur ushqyesin e kolibrit, ka patjetër disa gjëra për t'u marrë parasysh, por jo e ndërlikoj tepër. Thjesht ndiqni këshillat në këtë artikull dhe varni ushqyesin tuaj në vendin e duhur si për ju ashtu edhe për hummerët. Do t'i shikoni nga dritarja juaj në një kohë të shkurtër!

A jeni kurioz kur zogjtë e vegjël të mbërrijnë në shtetin tuaj? Duke parë këtë artikull se kur duhet të fikni ushqyesit tuaj të kolibrit në çdo shtet të SHBA
Stephen Davis
Stephen Davis
Stephen Davis është një vëzhgues i zjarrtë i shpendëve dhe entuziast i natyrës. Ai ka studiuar sjelljen dhe habitatin e shpendëve për më shumë se njëzet vjet dhe ka një interes të veçantë për zogjtë në oborrin e shtëpisë. Stephen beson se të ushqyerit dhe vëzhgimi i zogjve të egër nuk është vetëm një hobi i këndshëm, por edhe një mënyrë e rëndësishme për t'u lidhur me natyrën dhe për të kontribuar në përpjekjet e ruajtjes. Ai ndan njohuritë dhe përvojën e tij përmes blogut të tij, Bird Feeding and Birding Tips, ku ofron këshilla praktike për tërheqjen e zogjve në oborrin tuaj, identifikimin e specieve të ndryshme dhe krijimin e një mjedisi miqësor ndaj kafshëve të egra. Kur Stephen nuk është duke vëzhguar shpendët, ai kënaqet me ecjen dhe kampingun në zona të largëta të shkretëtirës.