Ku jetojnë hummingbirds?

Ku jetojnë hummingbirds?
Stephen Davis

Të shohësh një koliber nga afër mund të duket pothuajse si një përvojë magjike. Bukuria e tyre delikate, shpejtësia dhe karakteri unik i bëjnë ata të preferuar nga adhuruesit e shpendëve dhe natyrës. Ata prej nesh me fat që i shohin mund të pyesin veten se ku e kalojnë kohën. Ku në botë jetojnë ata? Ku bëjnë folenë? Ku flenë? Le të eksplorojmë habitatet e tyre dhe ku e kalojnë kohën e tyre çdo ditë.

Kolibri i Kosta Rikës me ngjyrë spektakolare me ngjyrë të zjarrtë (foto: francesco_verones/flickr/CC BY-SA 2.0)

Ku a jetojnë kolibrat?

Ka afërsisht 340 lloje të ndryshme kolibrish në botë. Është interesante se ata jetojnë vetëm në hemisferën perëndimore (Amerika e Veriut dhe e Jugut). Ju mund të gjeni zogj që pinë nektar në kontinente si Afrika dhe Azia, por ata janë zogj dielli, jo kolibri.

Pse nuk jetojnë kolibrat në Evropë, Afrikë apo Azi? Shkencëtarët nuk janë ende të sigurt. Ajo që ata dinë është se në një kohë në të kaluarën e largët, kolibri jetonin në hemisferën lindore. Fosilet më të vjetra të kolibrit që kemi janë nga Gjermania, Polonia dhe Franca, rreth 30-35 milionë vjet më parë. Ne nuk e dimë se si kolibrët udhëtuan në kontinentin amerikan, ose pse u duk se braktisën fare botën lindore. Është një mister interesant që shkencëtarët ende po e zbulojnë.

Ajo që ne dimë është se kur arritën në Amerikë, ata gjetën pakkonkurrencës, dhe ishin në gjendje të përhapeshin dhe të populloheshin shpejt. Ata kanë aftësinë të evoluojnë me shpejtësi për të përdorur mjediset e tyre specifike.

Shumica e kolibrave jetojnë në tropikët. Kolumbia dhe Ekuador mburren me 130-160 lloje të ndryshme, ndërsa vetëm 17 specie folezojnë vazhdimisht brenda Shteteve të Bashkuara. Shumica e atyre 17 janë gjetur relativisht afër kufirit meksikan. Megjithatë, ka kolibra deri në veri deri në Alaskën jugore, dhe deri në jug deri në majën jugore të Argjentinës në fund të Amerikës së Jugut.

The Ruby-Throated, vizitor i zakonshëm i Amerikës së Veriut lindore.

Vetëm kolibri me grykë rubin folenë në lindje të lumit Misisipi. Shumica e shteteve të SHBA kanë vetëm një ose dy lloje që janë të zakonshme. Kalifornia Jugore ka tre lloje që do të shfaqen zakonisht në ushqimet e oborrit të shtëpisë, Anna's, Allen's dhe Costa's. Arizona jugore krenohet me disa nga diversiteti më i lartë i kolibrit në SHBA me deri në 14 lloje që vizitojnë në një vit.

Habitatet e kolibrit

Ata mund të jetojnë në xhungla, shkretëtira, pyje, përgjatë livadheve dhe fushave , madje edhe zonat malore si shkëmbinjtë dhe Andet.

Dietat e kolibrit përbëhen nga nektari nga lulet dhe insektet. Prandaj, ato do të jenë më të përshtatshme për t'u gjetur në zonat e egra, periferike dhe rurale ku ka më shumë ushqim në dispozicion sesa në një qytet të madh. Por disa hummers kanë filluar të japin jetën e qytetit të madh aprovoni.

Në vitin 2014, një koliber me grykë rubin bëri lajme lokale kur fole në Central Park të Nju Jorkut, diçka që nuk kishte ndodhur kurrë më parë sipas të dhënave. Audubon ka raportuar gjithashtu se kolibrat e Anna-s dhe Allen-it po ecin mirë në San Francisko.

Si banor i qytetit ju mund të tërhiqni zogjtë në hapësirën tuaj duke vendosur ushqime për ta dhe duke tërhequr më tej vëmendjen në hapësirën tuaj me bimët me lule. Edhe nëse jetoni në një zonë ku ata normalisht nuk bëjnë fole, mund të jeni në gjendje t'i tërheqni ata për një periudhë të shkurtër kohore gjatë migrimit të tyre. Në pranverë ata shkojnë në veri, dhe në fund të vjeshtës ata drejtohen në jug. Udhëtimi kërkon shumë energji dhe ata duhet të bëjnë ndalesa për ushqim, shtëpia juaj mund të jetë një prej tyre nëse keni një furnizues të caktuar për ta.

Ku të bëni. kolibrat migrojnë?

Shumica e kolibrave që jetojnë në Meksikë dhe Amerikën e Jugut nuk janë shtegtarë. Megjithatë, shumica e specieve që gjenden në Kanada dhe Shtetet e Bashkuara migrojnë në jug në dimër. Disa nga speciet në rajonet më jugore të Amerikës së Jugut gjithashtu migrojnë më afër ekuatorit gjatë dimrit.

Në klimat më të ngrohta të SHBA-së si Florida, Kalifornia dhe zonat e shkretëtirës jugperëndimore, disa specie mbeten gjatë gjithë vitit. Kolibrat e Anës qëndrojnë në jug të Arizonës dhe Kalifornisë, ndërsa zogjtë me bark Buff mbeten gjatë gjithë vitit në Florida dhe në jugTeksas.

Kolibri Rufous është zogu më i largët i mbarështimit verior nga të gjithë kolibrat, dhe është gjithashtu një nga zogjtë migrues me distanca më të gjata në botë (për nga gjatësia e trupit). Ata kalojnë dimrat e tyre në Meksikë, pastaj udhëtojnë pothuajse 4000 milje në veri përgjatë bregut të Paqësorit në pranverë për të kaluar sezonin e tyre të mbarështimit në cepin veriperëndimor të SHBA-së, Kanadanë perëndimore deri në Alaskën jugore. Pastaj në verë ata fillojnë përsëri në jug dhe udhëtojnë përsëri nëpër SHBA përgjatë Maleve Shkëmbore. Kjo është një arritje e mahnitshme për një zog që është vetëm 3 inç i gjatë!!

Territoret e kolibrit

Pas migrimit, kur të vijë koha për të hapur dyqanin për pak kohë, shumica e kolibrëve do të shpërndajnë territorin e tyre dhe mbrojeni atë kundër kolibrëve të tjerë. Atyre nuk u pëlqen të mbivendosen ose ndajnë territoret e tyre. Një territor me madhësi tipike është rreth një çerek hektar.

Meshkujt kërkojnë një zonë me ushqimin dhe ujin më të mirë të disponueshëm. Nëse ata mund të gjejnë një vend kryesor me një ushqyes dhe/ose me shumë lule që mbajnë nektar, ata nuk do të duhet të udhëtojnë larg për të gjetur ushqim. Ju mund të keni parë meshkuj tek ushqyesit tuaj duke përzënë kolibra të tjerë.

Kjo video është një shembull i shkëlqyer i mashtrimeve të kolibrit në një ushqyes të oborrit.

Meshkujt madje do t'i përzënë femrat derisa të çiftëzohen. Pas çiftëzimit femra lejohet në territorin e tij. Kjo zakonisht do të thotë se ajo mund të fole në një vend me ushqim të bollshëmdhe nuk do të duhet të jetë jashtë folesë së saj për një kohë të gjatë duke e kërkuar atë. Femrat do të kërkojnë ushqim në një zonë deri në gjysmë milje larg folesë së tyre. Por sa më gjatë të jenë jashtë vezëve/të rinjve, aq më e madhe është mundësia që ata të vdesin.

A kthehen kolibri tek i njëjti ushqyes çdo vit?

Po, ata e bëjnë shumë shpesh! Ushqyesi juaj është një burim i qëndrueshëm ushqimi i cili çmohet shumë dhe hummeri me fat që e gjen shpesh do të kthehet vit pas viti. Jetëgjatësia mesatare për shumicën në Amerikën e Veriut është rreth 3-5 vjet, por ata mund të jetojnë edhe deri në 9 ose 10.

Ku bëjnë foletë kolibrat?

Kolibaret zakonisht i ndërtojnë foletë e tyre në pemë ose shkurre, midis 10-50 metra lart. Ata nuk përdorin zgavra ose shtëpi zogjsh. Preferohen degët e holla, veçanërisht në një "pirun" ku dy degë bashkohen për t'u dhënë atyre një themel më të fortë. Ata kanë qenë gjithashtu të njohur për përdorimin e telit elektrik, linjave të rrobave ose sipërfaqeve të tjera të vogla horizontale.

Ata thurin fibra bimore, liken, degëza dhe copa gjethesh së bashku në një formë filxhani të butë. Ata shpesh përdorin fijet e rrjetës së merimangës për t'i lidhur me degët. Pjesa e brendshme e folesë është e veshur me materialet më të buta dhe më të turbullta që mund të gjejnë kolibrat, për të mbajtur vezët e tyre. Këto janë disa fole të vogla - rreth dy inç në gjerësi dhe një inç të thellë.

(foto: 1967chevrolet/flickr/CC BY 2.0)

Specifikat ndryshojnë sipas specieve, por femrat do të ulen mbi vezë për rreth2 javë para se të çelin, atëherë do të kalojnë edhe 2-3 javë të tjera para se të rinjtë të jenë plotësisht. Shumë kolibra do ta fillojnë procesin nga e para për një pjellje të dytë apo edhe të tretë përpara se të përfundojë sezoni i riprodhimit të tyre.

Nëse keni femra që vijnë te ushqyesi juaj, ka shumë të ngjarë që foleja e tyre të mos jetë larg.

Ku flenë kolibrat?

Nëse një femër ka vezë ose të vegjël që ende nuk mund të largohen nga foleja, ajo do të flejë në fole. Përndryshe, ata do të gjejnë një vend të preferuar të uljes ku do të ndihen të sigurt dhe të mbrojtur. Më pas, ata hyjnë në një gjendje letargji të quajtur torpor.

Shiko gjithashtu: 18 Fakte interesante rreth Towhees Lindore

Torpor është një gjumë shumë i thellë, shumë më afër letargji sesa gjumi si ju ose Unë kam çdo natë. Temperatura e trupit të tyre bie sa më poshtë që të jetë e mundur, dhe rrahjet e tyre të zemrës bien në rreth 50 rrahje në minutë. Metabolizmi i tyre ulet në 1/15 e normës së tyre normale gjatë ditës. Mezi mund t'i shihni edhe të marrin frymë. Ata ndonjëherë varen me kokë poshtë si lakuriqët e natës, nuk reagojnë dhe në dukje të vdekur.

Por mos u shqetësoni, ata nuk kanë ngordhur fare. Ata e bëjnë këtë për të kursyer energji. Në fakt ata mund të kursejnë deri në 60% të energjisë së tyre në dispozicion në këtë mënyrë. Është një proces i vërtetë intensiv që duhet të kalojë trupi i tyre dhe mund t'u duhen 20-60 minuta për t'u "zgjuar" prej tij. (Si unë para kafesë, ha!) Metabolizmi i kolibrit është kaq i lartë dhe djegin aq shumë energji, saqë mund të mos jenë në gjendje ta kalojnë natën paduke ngrënë nëse nuk e bënin këtë.

Përfundim

Kolibrat banojnë në të gjithë Amerikën Veriore dhe Jugore, me përqendrimet dhe diversitetin më të lartë në gjysmën veriore të Amerikës së Jugut. Në fund të dimrit/pranverës së hershme, shumë specie udhëtojnë në distanca të gjata në vendet e tyre të shumimit. Pasi atje, ata kërkojnë vendet më të mira për ushqim dhe ujë, dhe do të pretendojnë dhe mbrojnë territorin e tyre. Ata i kalojnë ditët e tyre duke ngrënë dhe duke vëzhguar territorin e tyre (meshkuj) ose duke ngrënë dhe duke fole/duke u kujdesur për të rinjtë (femrat). Natën ata shkojnë në një gjumë të thellë, pastaj zgjohen çdo mëngjes për t'u ushqyer menjëherë. Nga mesi-fundi i verës, ata që migrojnë kthehen në zonat më të ngrohta të dimrit.

Shiko gjithashtu: 15 zogj unikë që fillojnë me P (me fotografi)Stephen Davis
Stephen Davis
Stephen Davis është një vëzhgues i zjarrtë i shpendëve dhe entuziast i natyrës. Ai ka studiuar sjelljen dhe habitatin e shpendëve për më shumë se njëzet vjet dhe ka një interes të veçantë për zogjtë në oborrin e shtëpisë. Stephen beson se të ushqyerit dhe vëzhgimi i zogjve të egër nuk është vetëm një hobi i këndshëm, por edhe një mënyrë e rëndësishme për t'u lidhur me natyrën dhe për të kontribuar në përpjekjet e ruajtjes. Ai ndan njohuritë dhe përvojën e tij përmes blogut të tij, Bird Feeding and Birding Tips, ku ofron këshilla praktike për tërheqjen e zogjve në oborrin tuaj, identifikimin e specieve të ndryshme dhe krijimin e një mjedisi miqësor ndaj kafshëve të egra. Kur Stephen nuk është duke vëzhguar shpendët, ai kënaqet me ecjen dhe kampingun në zona të largëta të shkretëtirës.