Hajdutët e vezëve të shpendëve në oborrin e shtëpisë (20+ shembuj)

Hajdutët e vezëve të shpendëve në oborrin e shtëpisë (20+ shembuj)
Stephen Davis
grackle
 • Korbi i zakonshëm
 • yjet evropianë
 • Gray Jay
 • Gjarpërinjtë

  Shumica e gjarpërinjve do të hanë vezë zogjsh dhe do bëni përpjekje të mëdha për të arritur në një fole ose shtëpi zogjsh. Fakti është se vezët janë ushqyese për gjarpërinjtë dhe mund të jenë një vakt i lehtë. Ata mund të jenë kërcënimi juaj numër një për çdo fole zogjsh në oborrin tuaj, gjarpërinjtë e minjve janë të famshëm për hyrjen në shtëpitë e shpendëve. Këtu janë disa lloje të zakonshme të gjarpërinjve që hanë vezë që mund të përgjojnë në oborret tuaja:

  • Gjarpërinjtë mbretëror
  • Gjarpërinjtë e miut
  • Gopher snakes
  • Gjarpërinjtë hognozë
  • Gjarpërinjtë zhardhok
  • Gjarpërinjtë e demit
  • Gjarpërinjtë e pishës
  Imazhi: MabelAmber

  Shumë lloje të ndryshme zogjsh mund të bëjnë fole pikërisht në oborrin e shtëpisë tuaj. Në degët e pemëve dhe shkurreve, brenda zgavrave të pemëve, parvazëve dhe nën strehët e shtëpisë tuaj, dhe në shtëpitë e zogjve që i keni vënë për ta. Pavarësisht nga lloji, kur nxjerr jashtë një shtëpi zogjsh, shpesh ndjen një përgjegjësi të caktuar për t'i mbajtur vezët të sigurta nëse një zog vendos të lëshojë vezët e tij atje.

  Shiko gjithashtu: 10 zogj të ngjashëm me Blue Jays (me foto)

  Megjithatë, fakti është se kjo mund të jetë e vështirë për t'u realizuar. Do të shqyrtoj disa nga kafshët që hanë vezë zogjsh për të cilat duhet të keni kujdes. Duke përdorur disa nga këshillat në këtë artikull, mund të jeni gjithashtu në gjendje të keni dorën e sipërme kur përpiqeni t'i mbani të sigurt shtëpitë tuaja të zogjve.

  Kafshët e njohura për të ngrënë vezë zogjsh

  Gjarpër miu i zi në një shtëpia e zogjve – foto nga Jarek Tuszyński / CC-BY-SA-3.0

  Vezët dhe zogjtë e vegjël njësoj mund të bëjnë ushqime të lehta për të gjitha kafshët e listuara më poshtë. Jo vetëm kaq, ato ofrojnë proteina dhe energji shumë të nevojshme për gjarpërinjtë, gjitarët e vegjël dhe zogjtë e tjerë.

  Më poshtë është një listë e të gjitha llojeve të ndryshme të kafshëve që hanë vezë zogjsh dhe mund të përgjojnë rreth oborrit tuaj në çdo kohë duke kërkuar për disa vezë të shijshme. Se cilët janë një kërcënim për zogjtë në oborrin tuaj do të varet nga vendi ku jetoni.

  Zogjtë

  Mund të duket e çuditshme, por po, disa zogj më të mëdhenj do të kërkojnë foletë e zogjve më të vegjël për vezë ose i ri. Disa zogj që dihet se e bëjnë këtë janë:

  • Korbi
  • Blue jays
  • American Dipper
  • E zakonshmeAmerikën. Ato zakonisht shiten si kafshë shtëpiake nga dyqanet ekzotike të kafshëve shtëpiake dhe më pas lëshohen në një zonë kur ato bëhen shumë të mëdha ku jo vetëm që mund të mbijetojnë, por edhe të lulëzojnë. Një nga mënyrat se si ata e bëjnë këtë është duke ngrënë vezë të shumë llojeve të ndryshme të vezëve, duke përfshirë vezët aligator, zogjtë me fole në tokë dhe breshkat e detit.

  Gjitësit

  Ka mjaft gjitarë të ndryshëm vjedhës vezësh që mund të vizitojnë rregullisht pronën tuaj në kërkim të ushqimit. Disa prej tyre janë të natës dhe ndihen më të sigurt kur është e këndshme dhe e qetë në qetësi të natës si rakunët dhe opossumët.

  • Iriqi
  • Ketrat
  • Rakunet
  • Skunks
  • Chipmunks
  • Oposumet
  • Macet

  Si të dalloni nëse vezët kanë dalë ose janë ngrënë

  Gjarpërinjtë do t'i hanë vezët të tëra, kështu që nuk lënë asnjë gjurmë. Shumë nga kafshët e tjera në listat e mësipërme do t'i heqin vezët, kështu që mund të mos gjeni asnjë provë të një veze të ngrënë. Një vezë e çelur zogu do t'i mungojë plotësisht pjesa e sipërme dhe do të jetë mjaft e qartë se hapja ishte mjaft e madhe që zogu i vogël të dilte jashtë. Një vezë që është vrarë zakonisht do të ketë vetëm një vrimë të madhe të hapur në të vetëm për t'i vrarë ato. Shumë herë zogjtë agresivë dhe territorialë do ta bëjnë këtë, si p.sh. dhe shpresoj për më të mirën, veçanërisht nëse është një zog i ndërtuar në mënyrë natyralefole nga prindërit. Sidoqoftë, ju keni disa opsione për t'i mbajtur shtëpitë tuaja të shpendëve më të sigurt dhe për t'u dhënë atyre një mbrojtje shtesë. Ka masa mbrojtëse që shiten që mund t'i përdorni për të mbrojtur foletë nga grabitqarët. Disa njerëz bëhen krijues dhe bëjnë rojet e tyre të folesë, nëse jeni të dobishëm, sigurisht që mund ta bëni këtë. Shikoni këtë PDF të lëshuar nga Departamenti i Burimeve Natyrore të Maryland-it se si të bëni vetë tubin tuaj të sobës ose mburojën konike.

  Shiko gjithashtu: Simbolizmi i pëllumbit (kuptimet dhe interpretimet)

  Më poshtë janë disa këshilla për mbrojtjen e foleve dhe disa këshilla se çfarë të mos bëni për të mbrojtur foletë e shpendëve.

  Rojet e grabitqarëve për shtëpitë e shpendëve

  • Pjerrësi – Nëse shtëpia juaj e zogjve është mbi një shtyllë të hollë, shtimi i një mburoje si kjo mund të ndihmojë në pengimin e hajdutëve të vezëve të shpendëve që të mos jenë në gjendje të ngjiten në të. Nëse jeni duke përdorur një shtyllë më të madhe 4×4 për shtëpinë tuaj të zogjve, atëherë provoni këtë gërshërë.
  • Noel Guard – E shpikur nga Jim Noel, një roje noel është paksa e hapur kafaz që shkon rreth hapjes së një shtëpie zogjsh që parandalon hyrjen e kafshëve të llojeve të ndryshme. Këtu është një roje grabitqarësh në Amazon dhe është projektuar për të mbajtur jashtë gjarpërinjtë dhe grabitqarët e tjerë.
  • Çati e zgjeruar – nëse macet ose rakunët janë problem, shtoni një çati në pjesën e sipërme të kutisë që shtrihet të paktën 5-6 inç jashtë. Kjo do ta bëjë më të vështirë për macet ose rakunët të arrijnë në vrimën e kutisë së folesë.

  Kini parasysh gjithashtu vendndodhjen. Nëse gjarpërinjtë janë të përhapur në zonën tuaj,shtëpia juaj e zogjve do të ishte më e sigurta e montuar në majë të një shtylle në oborrin tuaj, larg pemëve dhe degëve. Gjarpërinjtë mund të ngjiten lehtësisht në pemë dhe të hyjnë në kutinë tjetër nga poshtë ose lart. Por nëse alternativa e tyre e vetme është të ngjiten në shtyllë, dhe ju keni një nga rojet e mësipërme grabitqarë në vend, ata do të duhet të mendojnë dy herë.

  Çfarë nuk duhet bërë

  • Mos vendosni vazelinë në shtyllën tuaj të shtëpisë së zogjve . Ndërsa kjo mund të jetë efektive për ta bërë të vështirë për gjarpërinjtë të ngjiten në shtëpitë e shpendëve dhe milingonat të ngjiten në ushqime, është e rrezikshme për zogjtë nëse marrin ndonjë nga substancat yndyrore në pendët e tyre dhe mund të jenë edhe fatale.
  • Mos vrisni gjarpërinjtë dhe kafshët në oborrin tuaj për të mbrojtur foletë. Gjarpërinjtë dhe kafshët e tjera që hanë vezë zogjsh thjesht po përpiqen të mbijetojnë, ata nuk janë të këqij. Është një ndjenjë e tmerrshme të shohësh se vezët që po shikonit dhe prisnit të çelin janë zhdukur papritmas, por mos u drejtoni për të vrarë asgjë.

  Përfundim

  Mund të jetë zemërthyese të kesh një zogj blu fole në një shtëpi që ke blerë, ose ndoshta edhe të punuar me dorë për ta, vetëm që vezët të hahen nga një grabitqar që vjedh vezë. Vërtet shumë frustruese. Shumë njerëz duan të përdorin shatin e kopshtit te një gjarpër ose të përdorin dhunën për të pastruar oborrin tuaj nga këto dëmtues. Në fund të fundit, ky është cikli i jetës dhe ne duhet ta respektojmë atë. Gjithçka që mund të bëjmë është të marrim masat e duhura për të dhënë tonënzogjtë folezues dhe të vegjlit e tyre një shans luftimi për mbijetesë duke përdorur disa nga këshillat dhe rekomandimet e mësipërme. Suksese!
  Stephen Davis
  Stephen Davis
  Stephen Davis është një vëzhgues i zjarrtë i shpendëve dhe entuziast i natyrës. Ai ka studiuar sjelljen dhe habitatin e shpendëve për më shumë se njëzet vjet dhe ka një interes të veçantë për zogjtë në oborrin e shtëpisë. Stephen beson se të ushqyerit dhe vëzhgimi i zogjve të egër nuk është vetëm një hobi i këndshëm, por edhe një mënyrë e rëndësishme për t'u lidhur me natyrën dhe për të kontribuar në përpjekjet e ruajtjes. Ai ndan njohuritë dhe përvojën e tij përmes blogut të tij, Bird Feeding and Birding Tips, ku ofron këshilla praktike për tërheqjen e zogjve në oborrin tuaj, identifikimin e specieve të ndryshme dhe krijimin e një mjedisi miqësor ndaj kafshëve të egra. Kur Stephen nuk është duke vëzhguar shpendët, ai kënaqet me ecjen dhe kampingun në zona të largëta të shkretëtirës.