Cilët zogj hanë farat e lulediellit të zi?

Cilët zogj hanë farat e lulediellit të zi?
Stephen Davis

Ka lloje të ndryshme të farave të lulediellit, që shpesh emërtohen për shenjat në guaskën e tyre (të zeza, me vija, etj). Megjithatë, të gjitha vijnë nga bima e zakonshme e lulediellit, Helianthus annuus . Nëse po pyesni se çfarë zogjsh hanë farat e lulediellit të zi (të quajtura edhe farat e lulediellit me vaj të zi për shkak të përmbajtjes së lartë të vajit yndyror), keni ardhur në vendin e duhur. Në këtë artikull do të diskutojmë se cilët zogj të oborrit të shtëpisë pëlqejnë farat e lulediellit të zi, pse ato janë një zgjedhje e mirë e farave dhe këshilla të tjera për t'i përdorur ato në ushqyesit tuaj.

Le t'i përgjigjemi kësaj pyetjeje menjëherë: Cilët zogj hanë farat e lulediellit të zi? Përgjigja e shpejtë është, shumica! Këtu është një listë e shkurtër e zogjve të oborrit të shtëpisë që hanë farat e lulediellit të zi:

Shiko gjithashtu: Ushqyesit më të mirë të shpendëve për apartamente dhe apartamente
 • Kardinalët e veriut
 • Grosbeaks
 • Tufka me tufa dhe cica të tjera
 • Pëllumba zie
 • Macetë gri
 • Zogjtë e zinj, yjet dhe grackles
 • Finches
 • Chickdees
 • Nuthatches
 • Jays
 • Pine siskins
 • Sparrows

Kjo është një listë mjaft mbresëlënëse. Pse kaq shumë zogj pëlqejnë farat e lulediellit me vaj të zi? Për një, farat janë shumë të dendura nga ana ushqyese, për të cilën do të diskutoj më vonë. Megjithatë, një nga arsyet e mëdha është guaska ose "byk". Farat e lulediellit me vaj të zi kanë lëvozhgë shumë të hollë, dhe kjo i bën ato të lehta për t'u çarë për pothuajse çdo zog që ha fara. Shumëllojshmëria tjetër e zakonshme e farave të lulediellit, luledielli me vija, ka shumëguaska më e trashë dhe zogjtë me sqepa më të vegjël ose më të butë nuk mund t'i hapin lehtë ato.

Po absolutisht! Farat e lulediellit janë një burim i madh ushqimi për zogjtë. Në përgjithësi, një porcion prej 100 gramësh me fara të thata luledielli përbëhet nga 5% ujë, 20% karbohidrate, 51% yndyrë totale (në formën e vajit) dhe 21% proteina. E pasur me fibra dietike, vitamina B, vitaminë E, magnez, mangan, fosfor, hekur dhe zink. Yndyrnat janë të pangopura dhe të pangopura, të cilat nëse jeni të vetëdijshëm për ushqimin mund t'i njihni si "yndyrnat e shëndetshme". Ky burim i lartë yndyre është veçanërisht i dobishëm në muajt e vjeshtës dhe dimrit, pasi zogjtë përpiqen të konsumojnë kalori shtesë për t'u ngrohur. I njëjti vaj yndyror do të ndihmojë gjithashtu në mbajtjen e pendëve të tyre me shkëlqim dhe me shkëlqim, duke i ndihmuar ato të qëndrojnë të izoluar nga të ftohtit dhe lagështia.

Cilat janë të mirat dhe të këqijat e farave të lulediellit të zi?

Pro

 • Cilësi e lartë, çmim i ulët: si një ushqim ushqyes, çmimi për këto është shpesh shumë i përballueshëm për një sasi të madhe.
 • Tërheq një gamë të gjerë zogjsh: Farat e lulediellit me vaj të zi janë ndoshta Fara numër 1 për tërheqjen e shumëllojshmërisë më të gjerë të zogjve të oborrit të shtëpisë tek ushqyesi juaj.
 • E pasur në yndyrë dhe proteina: Ushqimi i mirë do të thotë që zogjtë tuaj do të kenë energjinë që u nevojitet për t'i bërë ballë motit të ftohtë dhe të lagësht.
 • Mund të përdoret në një shumëllojshmëri ushqyesish: madhësia relativisht e vogël e farave të lulediellit të zi do të thotë se përshtatet nëshumica e llojeve të ushqyesve duke përfshirë ushqyesit e tubave, ushqyesit e pleshtave dhe ushqyesit e platformës.

Kundërshtimet

 • Mund të jenë të çrregullt : sepse zogjtë duhet të heqin guaskën për të arritur te mishi i farave të lulediellit, përfundoni me grumbuj gëzhojash në të gjithë tokën.
 • Tërheq ketrat : ketrat gjithashtu i duan farat e lulediellit, kështu që nëse janë në oborrin tuaj, ata janë do të përpiqet me këmbëngulje për të marrë këtë farë. (Për ndihmë, shihni artikullin tonë mbi mbajtjen e ketrave larg nga ushqyesit tuaj)
 • Tërheq zogjtë "ngacmues" të pafavorshëm : Shumë njerëz nuk duan grackles dhe starlings në ushqyesit e tyre, por ata e duan këtë lloji i farës gjithashtu. (Për ndihmë me këtë, shihni artikullin tonë mbi mbajtjen e yjeve jashtë ushqimeve tuaja)
 • Mund të vrasin barin dhe bimët: Predhat prodhojnë lëndë biokimike që mund të vrasin barin dhe bimët e kopshtit. Më shumë për këtë më poshtë.

Çfarë duhet të kërkoni kur blini fara luledielli me vaj të zi

Ashtu si çdo lloj tjetër ushqimi, ka fara të moderuara dhe varieteteve me cilësi të lartë. Çdo qese me farë luledielli të zezë që blini do të jetë shumë e mirë për zogjtë. Megjithatë, nëse jeni të interesuar të siguroheni që po merrni një artikull me cilësi më të lartë, këtu janë disa gjëra që mund t'i kërkoni kur blini farat.

 • Mbetrat : në varësi se si farat përpunohen dhe sa kujdes tregohet në objektin e përpunimit, disa thasë mund të vijnë me shumë degëza, copëza të vogla druri ose shumëgëzhoja boshe. Degëzat ndonjëherë mund të jenë problematike në bllokimin e portave ushqyes. Gjithashtu, kush dëshiron të paguajë për degëza dhe guaska boshe? Shumica e qeseve me fara janë transparente, kështu që ju mund të bëni vizualisht një vlerësim se sa i pastër dhe i paprekur duket produkti.
 • Ushqyerja : shumica e qeseve të mira me fara do të kenë një ndarje të përmbajtjes ushqyese të farat. Me luledielli të zi, ju duhet të jeni në gjendje të merrni të paktën 30% yndyrë dhe 12% proteina. Unë do të rekomandoja t'i hidhni një sy për t'u siguruar që farat tuaja i plotësojnë ato minimume dhe çdo gjë mbi këtë, aq më mirë. Kjo do të thotë që zogjtë tuaj do të marrin më shumë karburant nga ushqimi juaj.

Vendi më i mirë për të blerë fara luledielli me vaj të zi

Ne zakonisht rekomandojmë Amazon për farat e lulediellit të zi. Ata kanë disa nga çmimet më të ulëta për farat e shpendëve të të gjitha llojeve dhe shërbimi i tyre ndaj klientit është i shkëlqyeshëm. Ja një qese 20 paund me fara luledielli në Amazon.

Si t'i ruani farat e lulediellit të zi nga vrasja e barit tuaj

Lëvoret ose lëvozhgat e lulediellit farat përmbajnë lëndë biokimike natyrale që janë toksike për barërat dhe shumicën e bimëve të kopshtit. Disa bimë, si zambaku i ditës, nuk preken. Megjithatë shumica dërrmuese janë. Nëse keni një ushqyes luledielli në një vend për një kohë të gjatë dhe i keni lënë lëvozhgat të grumbullohen në tokë, ka shumë mundësi që të keni vënë re se bari ose bimë të tjera vendase vdesin në atë vend.

Shiko gjithashtu: Kur migrojnë zogjtë? (Shembuj)

Shumë njerëz mos u mërzitduke pasur një copëz të zhveshur poshtë ushqyesit të tyre. Ju madje mund të shkoni përpara dhe të vendosni gurë shtrimi në vend të barit direkt nën ushqyes. Megjithatë, nëse doni të parandaloni ngordhjen e barit dhe bimëve aty pranë ndërsa ushqeni ende farat e lulediellit të zi, këtu janë dy këshilla:

Përdorni një kapëse farash : mund të bashkëngjitni një pjatë për kapjen e farave/ tabaka nën ushqyesit tuaj për të kufizuar sasinë e predhave që ngjiten në tokë. Ka disa lloje që mund t'i provoni.

  • Një tabaka që është ngjitur në shtyllën tuaj ushqyes, si p.sh. ky tabaka për farat e farave të farave nga Brome.
  • Një tabaka që ngjitet dhe varet nën një ushqyes zogjsh si ky Songbird Essentials Seed Hoop.
  • Mund të blini një ushqyes tubi që ka një bashkëngjitje të integruar për një tabaka farash si ky ushqyes tubi i varur Droll Yankees me kapëse farash me platformë të ngjitshme . Zogjtë që ushqehen në tokë ka të ngjarë të kënaqen duke u ulur në këtë tabaka dhe duke ngrënë mbetjet. Unë kisha një ushqyes dhe tabaka të ngjashme Droll Yankees, dhe pëllumbave u pëlqente të parkoheshin në të!

Shmangni plotësisht guaska duke blerë zemrat e farave të lulediellit me guaskë . Kjo është një qese me fara luledielli me lëvozhgat e hequra tashmë. Kjo kushton më shumë se farat me lëvozhgë, por mund t'ia vlejë në varësi të situatës suaj. Gjithashtu ju lutemi vini re: heqja e lëvozhgave do të thotë që farat do të prishen më shpejt, kështu që hiqni vetëm aq sa do të hanë zogjtë për rreth tre ditëkoha.

   • Lyric 25lb thes bërthama luledielliStephen Davis
Stephen Davis
Stephen Davis është një vëzhgues i zjarrtë i shpendëve dhe entuziast i natyrës. Ai ka studiuar sjelljen dhe habitatin e shpendëve për më shumë se njëzet vjet dhe ka një interes të veçantë për zogjtë në oborrin e shtëpisë. Stephen beson se të ushqyerit dhe vëzhgimi i zogjve të egër nuk është vetëm një hobi i këndshëm, por edhe një mënyrë e rëndësishme për t'u lidhur me natyrën dhe për të kontribuar në përpjekjet e ruajtjes. Ai ndan njohuritë dhe përvojën e tij përmes blogut të tij, Bird Feeding and Birding Tips, ku ofron këshilla praktike për tërheqjen e zogjve në oborrin tuaj, identifikimin e specieve të ndryshme dhe krijimin e një mjedisi miqësor ndaj kafshëve të egra. Kur Stephen nuk është duke vëzhguar shpendët, ai kënaqet me ecjen dhe kampingun në zona të largëta të shkretëtirës.