Çfarë hanë Chickadees Foshnjat?

Çfarë hanë Chickadees Foshnjat?
Stephen Davis

Chickedes mund të ofrojnë orë të tëra argëtimi nëse kanë ngritur një fole pranë shtëpisë tuaj. Të shikosh këta zogj të vegjël që fluturojnë përpara dhe mbrapa gjatë gjithë ditës, duke u sjellë ushqim zogjve të tyre, është jashtëzakonisht e kënaqshme. Çfarëdo që ata po i ushqejnë ato foshnja, duhet të ketë një furnizim të pashtershëm të saj, sepse ata i ushqejnë me një rrjedhë pothuajse të vazhdueshme ushqimi për javë të tëra. Pra, çfarë hanë zogjtë e vegjël?

Çfarë hanë Chickadees foshnjat?

Insektet, insektet dhe më shumë insekte. Vemjet, krimbat, merimangat, mizat dhe çdo gjë tjetër që mund të kapin prindërit. Duket sikur vemjet janë të preferuarat, megjithatë, me merimangat në vendin e dytë.

Ashtu si prindërit e tyre, zogjtë e vegjël duan të hanë insekte. Në të vërtetë, ata ndoshta nuk janë shumë të kujdesshëm në lidhje me insektet që hanë dhe me kënaqësi do të gëlltisin çdo insekt që u sjellin prindërit e tyre. Pasja e proteinave dhe yndyrave të siguruara nga insektet është shumë e rëndësishme në rritjen dhe zhvillimin e zogjve të vegjël.

Sa hanë zogjtë e vegjël?

Meqë duket sikur prindërit e tyre nuk ndalojnë kurrë së ushqyeri gjatë ditës, zogjtë e vegjël duhet të hanë shumë. Në fakt, vlerësohet se duhen nga 6,000 deri në 9,000 vemjet për të rritur një pjellë prej rreth pesë zogjve të qiqrave!

Zogjtë në rritje kanë oreks të pafund dhe ata do të vazhdojnë të hanë për aq kohë sa prindërit e tyre vazhdojnë t'i sjellin Ushqimi. Zogjtë e rinj ushqehen nga prindërit e tyre nga çati, gjatë gjithë kohësfolezojnë, dhe madje 2-4 javë pasi largohen nga foleja. Nëse keni një kopsht, të kesh zogjtë që folezojnë afër duhet të jetë një ndihmë e madhe pasi ata ndoshta do të hanë të gjithë dëmtuesit e insekteve para se të vini re se janë atje.

Kur foshnjat sapo dalin dhe duhet të mbahen të ngrohta derisa të hyjnë pendët e tyre, mashkulli do të bëjë pjesën më të madhe të mbledhjes së ushqimit. Pas një jave, femra fillon të largohet më shumë nga foleja dhe të ndihmojë në gjueti, dhe rreth dy javë të dy meshkujt dhe femrat po gjuajnë në mënyrë të barabartë.

Pse hanë kaq shumë vemjet?

Vëzhguesit e kujdesshëm vërejnë se vemjet janë një nga ushqimet më të zakonshme që prindërit sjellin për foshnjat e zogthëve . Ndërsa ne nuk jemi të sigurt pse, kjo ndoshta nuk është për shkak se vemjet janë më ushqyese ose me shije më të mirë se ushqimet e tjera të disponueshme.

Përkundrazi, është kryesisht një rastësi. Chickedes zakonisht i rrisin zogjtë e tyre në të njëjtën kohë të vitit kur vemjet janë jashtë, para se të mbështillen në fshikëzat e tyre dhe të metamorfozohen në flutura. Si rezultat, ka shumë vemje përreth, dhe ato janë mjaft të lehta për t'u kapur në krahasim me shumë insekte të tjera. Pra, ata përfundojnë duke u bërë një pjesë e madhe e dietës së një vogëlushi.

A hanë qiqrat gjëra të tjera?

Përveç vemjeve, qiqrat do të hanë pothuajse çdo insekt ose arachnid që mund të kapin. Merimangat janë një tjetër ushqim i zakonshëmpër zogjtë e vegjël. Prindërit do të rrëmbejnë gjithçka që munden ndërsa përpiqen të mbajnë në hap me orekset e pangopura të foshnjave të tyre.

Zogedhat e rritur hanë gjithashtu shumë insekte, por gjithashtu do të hanë fruta dhe fara. Ata me të vërtetë u drejtohen atyre burimeve ushqimore vetëm në vjeshtë dhe dimër, kur insektet janë të pakta, dhe deri në atë kohë foshnjat do të jenë rritur dhe do të jenë larguar nga foleja. Kjo do të thotë se ata hanë vetëm insekte derisa të rriten plotësisht.

Si kapin kaq shumë insekte çickadees?

Chickadees janë të vegjël dhe të shpejtë, ashtu si insektet që hanë. Ata ndonjëherë do t'i kapin në ajër, por më shpesh hipin përgjatë degëve të pemëve duke kërkuar pre më të lehtë si vemjet. Ata madje dihet se varen me kokë poshtë nga degët ndërsa gjuanin.

Shpesh do të shihni zogj të rritur me insekte të shumta në sqepin e tyre. Meqenëse zogjtë e tyre mund të hanë pothuajse pa pushim, ata shpesh kapin aq insekte sa mund të futen në gojë në çdo udhëtim. Ata do të vazhdojnë të gjuajnë përgjatë degëve të pemëve derisa ose nuk mund të gjejnë ndonjë insekt ose nuk mund të futen më në gojën e tyre, dhe më pas do të kthehen në fole.

Si të ushqehen Chickadees

Nëse keni nevojë të ushqeni një zogjtë, përdorni një përzierje të ushqimit të lagësht për qen/mace, drithëra orizi të lagësht/të lagur dhe të verdhë veze të zier fort. Holloni të gjitha me ujë dhe përzieni në një masë paste dhe ushqeni me një pikatore për sy. Megjithatë në përgjithësi nuk duhet të përpiqeni ta bëni këtëveten, dhe ne do të flasim për pse më poshtë.

Mos supozoni se një fole me zogj të vegjël pa prindër të dukshëm është braktisur. Në shumicën e rasteve, të rriturit janë afër duke gjetur ushqim dhe do të kthehen periodikisht për të ushqyer të vegjlit. Ndonjëherë ushqyerja mund të jetë e shpejtë dhe të rriturit do të ndalojnë vetëm për një minutë përpara se të nisen për të gjetur përsëri ushqim. Për shkak se mund ta humbisni lehtësisht këtë proces të shpejtë, do t'ju duhet të shikoni një fole pa pushim (jo disa minuta në një kohë) për të paktën disa orë përpara se të përcaktoni nëse foshnjat janë braktisur potencialisht.

Të kontaktoni një ekspert të rehabilitimit të kafshëve të egra

Nëse keni vendosur që prindërit nuk po kthehen, është e rëndësishme të kontaktoni një rehabilitues të kualifikuar të shpendëve. Në shumë shtete, vetëm specialistët e certifikuar të rehabilitimit lejohen të kenë zogj të egër. Për të mos përmendur ata janë të trajnuar saktësisht se si të kujdesen për secilën specie.

Kujdesi për zogjtë e vegjël mund të marrë shumë kohë dhe specifik. Shumë fole duhet të ushqehen çdo 20 minuta ose më shumë për 12 deri në 14 orë në ditë! Kjo është shumë kohë dhe vëmendje e vazhdueshme. Ata gjithashtu kanë nevojë për një dietë të ekuilibruar me proteina dhe lëndë ushqyese të mjaftueshme për t'u rritur siç duhet. Kjo është arsyeja pse njohuria dhe ekspertiza e një rehabilituesi është bastja më e mirë e tyre për mbijetesë.

Nëse vini në kontakt me një rehabilitues që nuk është në gjendje t'i marrë zogjtë menjëherë, ata mund t'ju udhëzojnë se si të kujdeseni për taderisa të mund t'i marrin ato. Për të gjetur një rehabilitues pranë jush, kërkoni në Google emrin e shtetit tuaj plus "rehabilitimin e kafshëve të egra" ose kontrolloni faqen e departamentit të mjedisit të shteteve për një listë të rehabilituesve të licencuar.

Shiko gjithashtu: 10 zogj të Amerikës së Veriut që hanë bletët

Si të tërhiqni zogjtë e rritur

Meqenëse ata hanë kaq shumë insekte, shumë njerëzve u pëlqen të tërheqin zogjtë në oborret e tyre me shpresën se ata do të mbajnë poshtë popullsinë e insekteve. Për fat të mirë, tërheqja e qiqrave është mjaft e lehtë. Ata janë një nga zogjtë më të guximshëm dhe më kureshtarë të oborrit të shtëpisë.

Shiko gjithashtu: 6 ushqyesit më të mirë të shpendëve të montuar në post

Një ushqyes i thjeshtë zogjsh do ta bëjë këtë. Chickadees hanë shumicën e llojeve të farave, dhe veçanërisht shijojnë farat e lulediellit të zi. Nëse ka qiqra në zonën tuaj, ata ka të ngjarë ta gjejnë atë shpejt.

Ngritja e një shtëpie zogjsh është gjithashtu një mënyrë e mirë për të tërhequr zogjtë. Të rriturit fillojnë të kërkojnë vende foleje nga fundi i dimrit, kështu që atëherë duhet të vendosni një shtëpi zogjsh zogjsh. Në këtë mënyrë ju minimizoni rrezikun që zogjtë e tjerë të vendosen brenda. Një shtëpi zogjsh ideale e zogjve do të ketë një vrimë hyrëse prej një deri në një inç dhe një çerek inç që është e përqendruar gjashtë inç mbi dyshemenë e shtëpisë së zogjve.

Përfundim

Zogat e vogla hanë një sasi të madhe insektesh, veçanërisht vemjet. Ata do të kalojnë mijëra prej tyre përpara se të rriten plotësisht dhe do të vazhdojnë t'i hanë si të rritur, edhe pse dieta e tyre bëhet më e larmishme.
Stephen Davis
Stephen Davis
Stephen Davis është një vëzhgues i zjarrtë i shpendëve dhe entuziast i natyrës. Ai ka studiuar sjelljen dhe habitatin e shpendëve për më shumë se njëzet vjet dhe ka një interes të veçantë për zogjtë në oborrin e shtëpisë. Stephen beson se të ushqyerit dhe vëzhgimi i zogjve të egër nuk është vetëm një hobi i këndshëm, por edhe një mënyrë e rëndësishme për t'u lidhur me natyrën dhe për të kontribuar në përpjekjet e ruajtjes. Ai ndan njohuritë dhe përvojën e tij përmes blogut të tij, Bird Feeding and Birding Tips, ku ofron këshilla praktike për tërheqjen e zogjve në oborrin tuaj, identifikimin e specieve të ndryshme dhe krijimin e një mjedisi miqësor ndaj kafshëve të egra. Kur Stephen nuk është duke vëzhguar shpendët, ai kënaqet me ecjen dhe kampingun në zona të largëta të shkretëtirës.