Çfarë duhet të ushqeni zogjtë nga kuzhina (dhe çfarë jo t'i ushqeni ata!)

Çfarë duhet të ushqeni zogjtë nga kuzhina (dhe çfarë jo t'i ushqeni ata!)
Stephen Davis

Ka disa arsye për të cilat mund të pyesni veten se çfarë t'i ushqeni zogjtë nga kuzhina. Ndoshta ju ka mbaruar fara e shpendëve dhe keni një tufë kardinalësh dhe robinash të uritur në oborrin e shtëpisë tuaj, por nuk mund të arrini në dyqan deri nesër.

Ose ndoshta keni shumë fara zogjsh por po kërkoni për të qenë pak më pak shpërdorues me mbeturinat e kuzhinës.

Pavarësisht arsyes, ka shumë sende të përditshme kuzhine që ndoshta nuk e dinit se do t'i shijojnë miqtë tuaj të oborrit të shtëpisë. Në këtë artikull do të shqyrtoj disa nga ato si dhe disa që ju duhet të shmangni ushqyerjen e tyre.

Përveç kësaj do të flas për përfitimet, të metat dhe mënyrat më të mira për të ushqyer zogjtë nga kuzhina.

Lista e artikujve që mund të ushqeni zogjtë e oborrit të shtëpisë

Frutat dhe perimet

Ka shumë zogj që kënaqen duke ngrënë fruta. Pasja e pemëve dhe shkurreve frutdhënëse, si molla, dardha, portokallia, manaferra dhe mjedra, do të tërheqë shumë zogj, si p.sh. 10>

 • Portokallet
 • Bananet
 • Kaferrat
 • Farat e pjeprit, kungullit dhe kungullit (hedhini jashte sic eshte, ose edhe me mire piqini ne furre derisa te thahen dhe sperkatini mbi te një ushqyes platforme)
 • Rrush i thatë
 • Perimet – zogjtë në fakt kanë vështirësi në tretjen e shumë perimeve të papërpunuara, por bizelet, misri i ëmbël dhe patatet me lëkurë të hequr do të jenë të mira.
 • Gy Catbird duke shijuarnjë manaferrë

  Makarona dhe oriz

  Ndoshta është niseshteja dhe karbohidratet, por disa zogj i pëlqejnë vërtet makaronat dhe orizin e gatuar. Sigurohuni që të jetë e thjeshtë, pa salcë apo kripë të shtuar. Gjithashtu sigurohuni që të mbani një sy në atë për prishje. Zogjtë mund të shijojnë gjithashtu oriz të papjekur. Nëse keni dëgjuar ndonjëherë se është e keqe të hedhësh oriz të papjekur në një dasmë, sepse ai do të zgjerohet në stomakun e zogjve dhe do t'i vrasë ata, të jeni të sigurt se ky është thjesht një mit.

  Bukë dhe drithëra

  • Drithëra – shumë zogj gëzojnë drithëra të thjeshta. Drithërat me krunde, tërshërë të thekur, Cheerios të thjeshtë, thekon misri ose drithëra të thjeshta me fruta dhe arra. Shtypeni me një okllai përpara se të ushqeheni në mënyrë që zogjtë të mos kenë probleme të gëlltisin copa të mëdha. Mos harroni gjithashtu të mos ushqeni drithëra ose drithëra të veshura me sheqer me marshmallow të shtuar.
  • Bukë – Kjo është për debat pasi buka ka pak vlera ushqyese për zogjtë. Buka e bardhë nuk ka pothuajse asnjë, kështu që buka me drithëra është e preferueshme pasi ka më shumë fibra. Buka e ndenjur dhe e thërrmuar është e mirë për t'u ushqyer. Nëse u jepni zogjve bukë, mos u jepni më shumë se sa mund të hanë.
  • Mallra të tjera të pjekura – të vogla copa ëmbëlsirash dhe biskotash mund të ushqehen gjithashtu, por shmangni çdo gjë me brymë me sheqer ose pelte.

  Mishrat dhe djathrat

  Ushqimet nga kategoria e mishit dhe qumështit ushqehen më së miri në dimri. Janë ushqime që prishen lehtë, ndaj temperaturat e ftohta të dimrit do t'i mbajnë të ngrënshmemë gjatë.

  • Proshutë – ka të ngjarë të keni parë ëmbëlsira suet të disponueshme për t'u blerë për zogjtë, të cilat janë bërë me yndyrë shtazore. Shumë zogj duan ta përdorin këtë yndyrë si burim energjie. Yndyra e proshutës mund të mblidhet dhe të ftohet në frigorifer, më pas të vendoset që zogjtë të shijojnë. Ju madje mund të përzieni disa farë zogu me yndyrën dhe më pas të ngurtësoheni. Formojeni në çfarëdo forme që dëshironi dhe varni jashtë!
  • Djathë – ok me moderim. Studimet kanë treguar se zogjtë nuk mund të tresin laktozën dhe mund të pësojnë të njëjtin shqetësim stomaku si një njeri intolerant ndaj laktozës nëse konsumohet shumë bulmet. Megjithatë, disa djathëra mund të jenë shumë të ulët në laktozë, prandaj zogjtë duhet t'i hanë ato si ushqim aty-këtu. Disa djathëra me pak laktozë janë Camembert, Cheddar, Provolone, Parmesan dhe Swiss.
  Ciçkë blu euroaziatike që shijon një yndyrë proshutë të bërë në shtëpi / yndyrë dhe rrotë farash

  Arra të ndryshme

  Arra të mbetura u ndenjur? Shanset janë që zogjtë e oborrit tuaj do t'i duan akoma. I thjeshtë është gjithmonë më i miri, përpiquni të shmangni arrat e kripura ose të kalitura.

  Shiko gjithashtu: Si të bëni nektarin e kolibrit pa zier ujin (4 hapa)
  • Lishat
  • Bajamet
  • Lajthitë
  • Arrat e rakisë
  • Kikirikët
  • Pikani
  • Arrat e pishës
  • Arrat

  Mbetjet dhe ushqimet e tjera kuzhine

  • Lëvozhgat e vezëve – kjo mund të duket e çuditshme, por zogjtë femra shpenzojnë shumë kalcium kur vendosin vezët e tyre. Besoni apo jo, zogjtë do të hanë lëvozhgat e vezëve! Ngrënia e lëvozhgave të vezëve është një mënyrë e shpejtë për ta.plotësoni atë kalcium. Kjo do të ishte një kënaqësi e shkëlqyer për t'u lënë jashtë gjatë sezonit të hedhjes së vezëve. Mund t'i ruani dhe t'i shpëlani lëvozhgat e vezëve, më pas t'i piqni në 250 gradë F për 20 minuta. Kjo do t'i sterilizojë dhe do t'i bëjë të brishtë dhe të lehtë për t'u shkërmoqur.
  • Ushqimi për kafshët shtëpiake – shumica e qiptarëve të qenve dhe maceve mund të konsumohen nga zogjtë në mënyrë të sigurtë. Jo të gjithë zogjtë do ta shijojnë këtë, por zogjtë që hanë mish si jays mund ta shohin atë shumë tërheqës. Vetëm mbani mend, ky lloj ushqimi mund të tërheqë kafshë të tjera të padëshiruara si rakunët.
  • Gjalp kikiriku – përdoret më së miri gjatë muajve të ftohtë kur temperaturat më të ftohta do ta mbajnë të fortë gjalpin e kikirikut. Në muajt e ngrohtë, ajo mund të bëhet shumë e butë, e yndyrshme dhe e thartë.

  Çfarë nuk ushqehen zogjtë e egër

  • çokollata – teobromina dhe kafeina që gjendet në çokollatë mund të ndikojë në sistemin tretës të zogjve dhe në doza mjaft të mëdha të shkaktojë rritje të rrahjeve të zemrës, dridhje dhe vdekje.
  • Avokado – ky frut përmban një toksinë fungicide të quajtur Persin, të cilën zogjtë duket veçanërisht e ndjeshme ndaj.
  • Buka e mykur – buka e ndenjur është e mirë për tu ushqyer, por nëse buka ka myk të dukshëm, duhet hedhur tutje. Zogjtë do të sëmuren duke e ngrënë atë ashtu siç do të bënit ju.
  • Qepët dhe hudhrat – të njohura prej kohësh si toksike për qentë dhe macet, sasi të mëdha qepë dhe hudhër mund të shkaktojnë toksicitet të ngjashëm me zogjtë.
  • Gropat e frutave & farat e mollës – gropat ose farat e frutave nëFamilja e trëndafilave - kumbullat, qershitë, kajsitë, nektarinat, dardha, pjeshkët dhe mollët - të gjitha përmbajnë cianid. Është mirë t'i presësh dhe t'i ushqeni këto fruta, vetëm sigurohuni që së pari t'i hiqni farat.
  • Kërpudhat – kapelet dhe kërcellet në disa lloje të kërpudhave mund të shkaktojnë çrregullime të tretjes dhe madje edhe mëlçi. dështimi. Pa e ditur se cilat lloje mund të shkaktojnë telashe, ndoshta është më e sigurt për t'i shmangur ato krejtësisht.
  • Fasulet e paziera – fasulet e paziera përmbajnë një toksinë të quajtur hemagglutininë. Megjithatë fasulet mund t'u ofrohen në mënyrë të sigurt zogjve pasi të jenë gatuar plotësisht.
  • Kripë – shumë kripë mund të çojë në dehidrim dhe mosfunksionim të veshkave/mëlçisë. Prandaj shmangni nxjerrjen e ushqimeve të kripura si gjevrek dhe patate të skuqura.

  Ushqyesit më të mirë të shpendëve për mbeturinat e kuzhinës

  Një ushqyes tipik tubash ose dritareje nuk do të jetë ideale për të ushqyer kuzhinën e shpendëve mbetjet. Ato janë ndërtuar për farat e shpendëve dhe thjesht nuk do të jenë zgjidhja më e mirë për vendosjen e copave të ushqimit që nuk janë aq të vogla sa luledielli, safflower, meli dhe fara të tjera të vogla.

  Diçka si kjo platformë ushqyes zogjsh nga Woodlink që mund të merrni në Amazon do të funksiononte shkëlqyeshëm. Ka shumë vend për artikuj më të mëdhenj si mollët (farat e hequra) ose sende të tjera në listë. Është gjithashtu e lehtë për t'u pastruar.

  Nëse doni të përmbaheni vetëm te frutat e prera në feta , diçka e thjeshtë si Songbird Essentials DoubleFruit Feeder do të bënte mashtrimin. Gjithçka që ju nevojitet është një tel i fortë për të helluar fetat/gjysmat e frutave. Funksionon shkëlqyeshëm për diçka si portokall ose mollë.

  Baltimore Oriole në një ushqyes me tela shumë të thjeshtë – i shkëlqyeshëm për gjysmat e frutave

  Përfitimet e të ushqyerit të zogjve nga kuzhina

  Ushqimi i zogjve të oborrit të shtëpisë tuaj me mbetje kuzhine mund të ketë përfitime që nuk ka fara e zakonshme e shpendëve. Sidomos në muajt e dimrit dhe gjatë migrimit, mbeturinat e kuzhinës si yndyrat e proshutës, djathrat dhe frutat mund t'u ofrojnë zogjve lëndë ushqyese thelbësore që u nevojiten dhe një dietë më të larmishme.

  Gjatë këtyre periudhave, zogjtë kërkojnë më shumë energji që përfshin burimet ushqimore që kanë përmbajtje më të lartë yndyre dhe proteinash. Kjo është arsyeja pse muajt e dimrit mund të jenë një kohë ideale për të ndarë mbeturinat e kuzhinës me zogjtë e oborrit tuaj në vend që thjesht t'i hidhni ato në plehra. Ju mund t'i ushqeni me këto artikuj gjatë gjithë vitit, por asnjëherë si zëvendësim për farën e shpendëve.

  Shiko gjithashtu: 20 lloje zogjsh që fillojnë me N (Foto)

  Disa të meta

  Ushqimi i zogjve nga kuzhina ka avantazhet e veta dhe mund të jetë i dobishëm për zogjtë, por ka disa të meta. Këto lloj ushqimesh tërheqin disa lloje dëmtuesish, duke përfshirë rakunët, oposumet, drerët dhe ketrat, për të përmendur disa.

  Përveç kësaj, mishi dhe frutat mund të kalben shpejt dhe të bëhen të thartë nëse nuk hahen shpejt. Do t'ju duhet t'i vëzhgoni këto lloj ushqimesh nëse i lini jashtë dhe t'i hiqni ato në fillimshenjat e prishjes.

  Nëse kjo temë ju intereson dhe dëshironi të mësoni më shumë rreth llojeve të ndryshme të ushqimeve që mund të ushqeni, një libër që rekomandohet shumë në Amazon është The Backyard Birdfeeder's Bible: The A to Z Guide te Feeders, Seed Mixes, Projects and Treats nga Sally Roth.
  Stephen Davis
  Stephen Davis
  Stephen Davis është një vëzhgues i zjarrtë i shpendëve dhe entuziast i natyrës. Ai ka studiuar sjelljen dhe habitatin e shpendëve për më shumë se njëzet vjet dhe ka një interes të veçantë për zogjtë në oborrin e shtëpisë. Stephen beson se të ushqyerit dhe vëzhgimi i zogjve të egër nuk është vetëm një hobi i këndshëm, por edhe një mënyrë e rëndësishme për t'u lidhur me natyrën dhe për të kontribuar në përpjekjet e ruajtjes. Ai ndan njohuritë dhe përvojën e tij përmes blogut të tij, Bird Feeding and Birding Tips, ku ofron këshilla praktike për tërheqjen e zogjve në oborrin tuaj, identifikimin e specieve të ndryshme dhe krijimin e një mjedisi miqësor ndaj kafshëve të egra. Kur Stephen nuk është duke vëzhguar shpendët, ai kënaqet me ecjen dhe kampingun në zona të largëta të shkretëtirës.