Banjat më të mira të zogjve për kolibra

Banjat më të mira të zogjve për kolibra
Stephen Davis

Nëse ju pëlqen të ushqeni kolibra në oborrin e shtëpisë tuaj, ose thjesht ju pëlqen t'i shikoni ata duke vizituar lulet tuaja, mund të jeni duke menduar të shtoni një banjë zogjsh për ta. Sidoqoftë, kolibri nuk do të përdorë asnjë lloj banje zogjsh! Në këtë artikull ne kërkuam banjat më të mira të shpendëve për kolibrat dhe zgjodhëm gjithashtu një shumëllojshmëri karakteristikash ujore që do të jenë tërheqëse për kolibrët.

Banja më e mirë për zogjtë për kolibrët

Në përgjithësi, zogjtë janë do të jetë në kërkim të ujit që është në lëvizje, dhe i cekët. Atyre u pëlqen të fluturojnë nëpër ujin e dushit, ose të zhyten në një shatërvan me flluska të butë. Në mënyrë që ato të zbresin dhe të spërkaten përreth, uji duhet të jetë shumë i cekët. Unë rekomandoj një maksimum prej 1,5 centimetrash, dhe sa më i cekët, aq më mirë!

Me këto kritere në mendje, le të hedhim një vështrim në disa nga banjat më të mira të shpendëve për kolibra!

Dat i tenxhereve me xham Peaktop Shatërvan

Ky shatërvan në formë vazo është një dizajn i shkëlqyeshëm për kolibrët! Uji del përmes qendrës në një rrjedhë shumë të butë, bie në një pellg jashtëzakonisht të cekët dhe më pas kaskada në një fletë të hollë anash. Lëvizja e butë e ujit dhe thellësia e cekët e ujit e bëjnë këtë koliber shumë miqësor.

Shume recensues në Amazon kanë sukses në tërheqjen e koliberëve me këtë. Ekziston edhe një video nga një klient i cili ka një kolibr që e viziton çdo ditë. Vjen në disa ngjyra, dhe njëLED e ndez atë natën. Hummingbirds do të flenë, por ju mund të shijoni ambientin e shtuar!

Shiko në Amazon

Fontaina me piedestal me 3 nivele

Kjo shatërvani me rrëshirë me nivele (plastike, jo metalike) është i popullarizuar në Amazon, si për dizajnin ashtu edhe për përballueshmërinë e tij. Nivelet e shumëfishta u japin zogjve shumë zgjedhje për vendin ku duan të ulen, dhe gjithashtu ofron shumë ujë të rrjedhshëm dhe që pikon.

Kolibrat do të shijonin si ujin që pikon, edhe burimin e butë qendror të ujit në krye, dhe zonat e vogla të cekëta të banjës. Ju mund të shtoni disa gurë të përmasave të mesme në cilindo nga nivelet për ta bërë ujin edhe më të cekët dhe më miqësor për kolibrin. Shumë nga recensuesit kanë thënë se kolibrit në oborrin e tyre kënaqen duke përdorur këtë shatërvan.

Shiko në Amazon

John Timberland Dark Sphere High Modern Pillar Bubbler Fountain

Kam parë disa video të njerëzve me shatërvanë në formë topi të madh guri dhe kolibrëve u pëlqeu kjo. Ata po zhyten dhe po pinin nga pjesa qendrore që flluskonte, si dhe po kapeshin mbi sferën dhe rrotulloheshin në rrjedhën e hollë të ujit. Ky ishte frymëzimi pas kësaj zgjedhjeje të shatërvanit të sferës John Timberland.

Mund të mos duket veçanërisht si një banjë zogjsh, por ka shumë cilësi drejt të cilave gravitojnë kolibrat. Ka disa dizajne të ndryshme në seri me sferën e madhe sipjesa e sipërme që flluska ujin, dhe mendoj se ndonjë prej tyre do të funksiononte si një shatërvan kolibri. Kjo është rrëshirë, jo gur, prandaj sigurohuni që të jetë e fiksuar në tokë.

Shiko në Amazon

Piramida me rrasa me shtresa

Shatërvani i fundit në listën time është për ata që duan të përdorin stilin, cilësinë dhe çmimin. Ky dizajn i madh dhe unik me pamje piramidale ka një potencial të madh për kolibrat. Pllakat e shtresuara me pllaka (po e gjithë gjëja është rrasa e vërtetë!) do të krijonin platforma të shkëlqyera për t'u kapur dhe për t'u lagur. Ata madje mund të fërkohen me shkëmbin e lagësht. Zogjtë më të mëdhenj do ta shijonin gjithashtu këtë dhe mund të përdorin legenin në bazën e piramidës për t'u spërkatur.

Shiko në Amazon

Fontanat më të mira të banjës Hummingbird

Në këtë kategori janë shatërvanë të vegjël që mund t'i shtoni pothuajse çdo veçori ujore që mund të keni tashmë, si p.sh. një banjë zogjsh me piedestal, një legen uji me tavolinë, një pellg kopshti, etj. Ato janë shumë të gjithanshme dhe mund të shtojnë efektin e ujit të dushit ose flluskimit që do t'i sjellë kolibrat e interesuar. Një mënyrë e shkëlqyeshme më pak e kushtueshme për të provuar shatërvanët në oborrin tuaj. Le të shohim disa zgjedhje kryesore.

Stërvitja lundruese e ujit me energji diellore

Ky shatërvan diellor lundrues është një mënyrë e shkëlqyer dhe e thjeshtë për të krijuar një llak për kolibrët fluturoj nëpër. Lëreni të notojë lirshëm ose rrethojeni me disa gurë nëse dëshironi që të qëndrojë në një vend të caktuar. Zhurma e lëvizjes së ujittërheq pothuajse të gjithë zogjtë, kështu që edhe zogjtë e tjerë në oborrin tuaj do ta pëlqejnë atë.

Funksioni diellor do të thotë që nuk ka korda për t'u marrë, thjesht vendoseni në ujë dhe keni mbaruar. Kjo ka nevojë për diell që të funksionojë, kështu që nuk është një zgjidhje e mirë për një vend me shumë hije. Megjithatë, ai përfshin një bateri që ruan pak energji diellore për të ndihmuar në funksionimin e shatërvanit në ditët pjesërisht me re.

Shiko në Amazon

Pompë uji zhytëse me kordon energjie

Nëse nuk mendoni se solari do t'ju funksionojë, mund të blini gjithashtu pompa zhytëse me kabllo të energjisë. Kjo do të sigurojë rrjedhje të pandërprerë të ujit. Krijoni një efekt të lehtë flluskues uji në banjën tuaj të shpendëve duke rrethuar grykën e kësaj pompe me disa gurë të mëdhenj. Kjo pompë krenohet me komente të shkëlqyera nga klientët dhe ka disa veçori vërtet të këndshme.

Shiko gjithashtu: Çfarë është Bird Suet?

Mund të rregulloni fuqinë e pompës për të marrë rrjedhën që dëshironi. Nëse keni nevojë për më shumë energji për një ide më të madhe shatërvani, kjo pompë vjen në disa lloje të fuqisë në rritje. Kjo pompë është krijuar për të punuar më e qetë se të tjerat (ju lejon të dëgjoni më mirë spërkatjen relaksuese të ujit) dhe do të fiket nëse pompa nxehet shumë nga niveli i ulët i ujit.

Shiko në Amazon

Bards Choice Granite Bubbler

Ky Bird Choice Granite Bubbler është një pompë zhytëse me pamjen e një shatërvani guri flluskues i ndërtuar pikërisht brenda. Kjo do t'i shtojë pak lëvizje banjës së shpendëve, si dhe ujit të cekët kaskadë mbi një sipërfaqe të ashpërqë pëlqejnë kolibrat.

Ata mund të zhyten dhe të pinë nga flluskat ose të zbresin dhe të shijojnë rrjedhën e butë të ujit. Një pjesë e lezetshme me një pamje "të frymëzuar nga natyra". Disa nga recensentët në Amazon thanë se kolibrëve të tyre u pëlqen kjo pjesë. Përdoreni vetë ose visheni me më shumë gurë.

Shiko në Amazon

Mjeshtrat më të mirë të kolibrit

Kolibrit pëlqejnë të fluturojnë nëpër ujë, bëhen të këndshëm dhe të lagur, pastaj ulen dhe preen. Një mënyrë e shkëlqyer për të siguruar këtë lloj uji për hummers tuaj është duke përdorur një mister. Një mjegull është një çorape ose një tub me një pjesë fundore që e kalon ujin përmes vrimave shumë të vogla, duke krijuar një mjegull super të imët. Ju mund të merrni pozicione krijuese të mjeshtrave tuaj. Ndoshta spërkatja mbi një banjë më të madhe zogjsh, mbi disa bimë, nga një pjergull ose çati në kuvertë, ose varg përgjatë një dege peme.

Mund të blini një mjegull me kokë për një zonë më të saktë, si p.sh. spërkatja mbi një banjë zogjsh. Ose provoni një zogj me shumë koka për të mbuluar një zonë më të madhe.

Shikoni një video të këtij kolibri duke shijuar një banjë me mjegull!

BONUS: BASHKË TË VARUR DISH BIRD

Ky stil është pak më i goditur ose i humbur, por shumë njerëz i provojnë këto për hummer, kështu që mendova ta përmend këtu. Në foto është tasi MUMTOP Outdoor Glass 11 inch. Ajo vjen në një larmi ngjyrash dhe modelesh. Më pëlqen kjo veçanërisht sepse është prej xhami dhe recensuesit thonë se ngjyrat nuk zhvishenose shkulen.

Shiko gjithashtu: 22 fakte interesante rreth zogjve tallës

Shumë nga këto pjata janë me ngjyra të ndezura, të cilat mund të tërheqin kolibrat. Gjithashtu pjata është mjaft e cekët saqë ata mund të ndihen rehat duke u larë, ose të paktën duke u ulur në buzë dhe duke pirë. Mund të shtoni disa gurë në të për ta bërë atë edhe më të cekët.

Mund të jeni në gjendje të shtoni edhe një shatërvan diellor lundrues. Varja e kësaj pranë ushqyesve tuaj të kolibrit do të sigurohet që ata ta dallojnë atë. Madhësia e tij e vogël do ta bëjë të lehtë heqjen dhe pastrimin, megjithatë do të thotë gjithashtu se do ta rimbushni çdo ditë gjatë motit të nxehtë ndërsa uji avullohet.

Shiko në Amazon

Hej, nëse nuk funksionon si një banjë zogjsh, hidhni pak farë në të dhe përdorni atë si ushqyes!

Përfundim

Kolibrat kanë nevojë të pinë dhe të lahen, ata janë të veçantë për ku e bëjnë. Mund të duhen prova dhe gabime për të kuptuar se çfarë do të funksionojë për oborrin tuaj. Por mbani mend veçoritë e rëndësishme të dushit ose ujit me flluska dhe disa sipërfaqe të sheshta të cekëta dhe do të jeni në rrugë të mbarë. Nëse asgjë këtu nuk ju tërheq, ne kemi një artikull me disa ide të bëra vetë për banjë kolibri të të gjitha llojeve që duhet t'i shikoni për të bërë diçka të personalizuar si ju ashtu edhe zogjtë.

Kreditimi i imazhit të veçorisë së artikullit: twobears2/flickr /CC BY-SA 2.0
Stephen Davis
Stephen Davis
Stephen Davis është një vëzhgues i zjarrtë i shpendëve dhe entuziast i natyrës. Ai ka studiuar sjelljen dhe habitatin e shpendëve për më shumë se njëzet vjet dhe ka një interes të veçantë për zogjtë në oborrin e shtëpisë. Stephen beson se të ushqyerit dhe vëzhgimi i zogjve të egër nuk është vetëm një hobi i këndshëm, por edhe një mënyrë e rëndësishme për t'u lidhur me natyrën dhe për të kontribuar në përpjekjet e ruajtjes. Ai ndan njohuritë dhe përvojën e tij përmes blogut të tij, Bird Feeding and Birding Tips, ku ofron këshilla praktike për tërheqjen e zogjve në oborrin tuaj, identifikimin e specieve të ndryshme dhe krijimin e një mjedisi miqësor ndaj kafshëve të egra. Kur Stephen nuk është duke vëzhguar shpendët, ai kënaqet me ecjen dhe kampingun në zona të largëta të shkretëtirës.