A i tërheqin arinjtë ushqyesit e shpendëve?

A i tërheqin arinjtë ushqyesit e shpendëve?
Stephen Davis
baza në beton. Ai është menduar për shtëpitë e Purple Martin, por mund të funksionojë mirë si një shtyllë ushqyes zogjsh me disa bashkëngjitje të shtuara për të varur ushqyesit.

2. Sillni ushqyes zogjsh gjatë sezonit të ariut

Megjithëse ndoshta nuk është opsioni që dëshironi të dëgjoni, ky mund të jetë më i miri nëse keni probleme me ariun. Departamenti i Ruajtjes së Mjedisit rekomandon të sillni të gjithë ushqyesit e shpendëve midis 1 prillit dhe 30 nëntorit nëse jeni në vendin e ariut dhe keni probleme.

Imazhi: Mariedy

A jetoni në vendin e arinjve? Nëse e bëni këtë, atëherë të kesh arinj në oborrin e shtëpisë tuaj mund të mos jetë e largët. Arinjtë janë gjitarë shumë të mëdhenj që nuk kanë grabitqarë natyralë përveç njeriut, kështu që ata bëjnë dhe marrin çfarë të duan.

Nëse diçka i josh në oborrin tuaj, ata me siguri do të hutojnë dhe të shohin nëse ka ndonjë gjë. mund të ha, sepse ky është emri i lojës, apo jo? Gjeni ushqim.

Kjo na çon në temën e këtij artikulli që është "a tërheqin arinjtë ushqyesit e zogjve?". Përgjigja e shkurtër është po, ushqyesit e zogjve mund të tërheqin arinjtë. Arinjtë janë të famshëm për të ngrënë nga të gjithë ushqyesit e shpendëve, duke përfshirë ushqyesit e kolibrit. Arinjtë kanë një nuhatje shumë të mprehtë dhe mund të tërhiqen nga ushqyesit tuaj nga larg.

A do të thotë kjo që ju duhet të ndaloni së ushqyeri zogjtë dhe t'i hiqni të gjithë ushqyesit? Jo, le të mos rrëmbehemi akoma. Megjithatë, ka disa gjëra që mund të bëni për t'i bërë ushqyesit e zogjve të paarritshëm për arinjtë ose për të mos i tërhequr fare ata.

Mënyra për t'i mbajtur arinjtë larg ushqyesve të shpendëve

1. Merrni një shtyllë shtesë të gjatë

Marrja e një shtylle ushqyese të gjatë për zogjtë është një zgjidhje e mundshme. Vetëm mbani në mend se nëse një ari i zi 300 paund dëshiron diçka, ka të ngjarë të gjejë një mënyrë për ta marrë atë. Ata nuk janë sipër duke trokitur shtyllën tuaj në tokë për të arritur çmimin.

Nëse doni të parandaloni që arinjtë të trokasin shtyllën në tokë, merrni parasysh një shtyllë të rëndë dhe vendosnibodrum ose kudo që zgjidhni për disa javë dhe shikoni nëse kjo ju ndihmon. Duke supozuar se keni probleme me ariun vetëm gjatë natës.

Nëse arinjtë mendojnë se një burim ushqimi është tharë, ata thjesht mund të vazhdojnë, kjo nuk do të thotë se nuk do të kthehen tek ai!

6>5. Mbajeni të pastruar zonën rreth ushqyesve tuaj

Shiko gjithashtu: 22 fakte interesante rreth zogjve tallës

Siç e përmenda më lart, arinjtë kanë një nuhatje të mahnitshme dhe farat e shpendëve në të gjithë tokën nuk ndihmojnë kauzën tuaj. Në fakt, hunda e ariut do të turpërojë edhe një zagar të gjakut. Ariu i zi mesatar ka një shqisën e nuhatjes rreth 2100 herë më të mirë se ajo e një njeriu!

Arinjtë janë të njohur për nuhatjen e kufomave të një kafshe deri në 20 milje larg. Nuk e kam idenë se sa larg mund të nuhasin farën e shpendëve ose nektarin e kolibrit. Unë do ta imagjinoja nëse një familje arinjsh të zinj kalon pranë oborrit tuaj dhe ju keni ushqyes të plotë jashtë dhe toka është e mbushur me fara, ka një shans të mirë që ata të tërhiqen prej tyre.

6. Përziejeni piperin me ushqimin si parandalues

Disa njerëz e bëjnë këtë dhe mund të funksionojë. Arinjtë nuk janë veçanërisht të dhënë pas specit të kuq dhe gjërave të tjera pikante. Megjithatë, problemi është se ata mund të mos e dinë këtë derisa shtylla juaj e ushqimit të shpendëve të jetë shtrirë në tokë dhe ushqyesi juaj i ri është copëtuar nga kthetrat gjigante të ariut që përpiqen të arrijnë çmimin.

Megjithatë, nëse dëshironi për të provuar këtë metodë, provoni Salcën e Farave të Squirrel Flaming Cole. Ti mundeshblej atë në Amazon dhe njerëzit kanë raportuar se jo vetëm që është i mirë për t'i mbajtur ketrat larg ushqyesve, por edhe arinjtë e urrejnë atë.

7. Keni një gardh të mirë

Ne të gjithë e dimë se arinjtë janë alpinistë të shkëlqyer, kjo nuk do të thotë se nuk duhet të kemi një gardh të mirë nëse mundemi. Gardhet janë të shtrenjta kështu që jo të gjithë mund të kenë një të tillë, por një gardh privatësie prej druri 6 ft, apo edhe gardh me zinxhir, është më mirë se pa gardh fare!

8. Dritat e përmbytjes me detektorë lëvizjeje

Arinjtë ndihen më të sigurt nën mbulesën e errësirës, ​​kështu që një oborr i ndriçuar mund të jetë më pak tërheqës për ta. Pasja e detektorëve të lëvizjes për dritat tuaja të përmbytjes është një ide e shkëlqyeshme nëse keni arinj që vizitojnë ushqyesit tuaj të shpendëve gjatë natës. Unë personalisht nuk e di se sa efektive janë dritat në frenimin e arinjve, por një dritë që ndizet do t'i tregonte ariut se dikush ose diçka ka hyrë në zonë dhe kjo mund të jetë e mjaftueshme që ai të lëvizë.

Shiko gjithashtu: 15 zogj që fillojnë me F (Foto dhe informacione)

Këtu. janë disa drita përmbytjeje të aktivizuara me lëvizje LED që mund t'i porositni nga Amazon. Mund të provoni gjithashtu një dritë LED mbrojtëse grabitqare si kjo që reklamohet për të penguar arinjtë e zinj si dhe kafshët më të vogla.

9. Spërkatës me detektorë lëvizjeje

Ky lloj kombinon prozhektorët e detektorit të lëvizjes dhe super zhytësit! Papritmas duke u spërkatur me ujë ndërsa kërkoni për çdo lloj ushqimi, ka të ngjarë të largohet çdo lloj kafshe. Këtu është një spërkatës i aktivizuar me lëvizje që mund të merrni në Amazon që është bërëveçanërisht me kafshët në mendje.

10. Ruani siç duhet farën shtesë të shpendëve

Sigurohuni që ta ruani siç duhet farën tuaj gjatë gjithë kohës. Mbani të gjitha farat shtesë të shpendëve në enë hermetike me kapak për të parandaluar daljen e ndonjë ere. Për më tepër, ruajeni brenda garazhit tuaj ose në një vend të ngjashëm nëse mundeni.

11. Ndryshoni ofertat

Mund të provoni të ofroni lloje të farave të shpendëve për të cilat arinjtë nuk janë të interesuar, si p.sh. safflower ose nyjer, të cilat janë më pak të shijshme për arinjtë. Kjo mund të mos tërheqë aq shumë zogj, më shumë lloje zogjsh do të hanë farat e lulediellit të zi, por më pak dëmtues dhe hajdutë si ato.

Një furnizues tubash prej shtatë kilogramësh me fara luledielli me vaj të zi ka rreth 12,000 kalori në të (burimi ), dhe dihet se arinjtë i duan ata.

12. Konsideroni gjëra të tjera që mund t'i tërheqin arinjtë

Ne e dimë se arinjtë mund të tërhiqen nga ushqyesit e shpendëve, por ka shumë gjëra të tjera që mund të tërheqin arinjtë në oborrin tuaj dhe ju duhet t'i konsideroni ato gjithashtu.

  • Kosha plehrash – Arinjtë grumbullohen në kazanët e plehrave si burim ushqimi, eshte e ditur. Ka disa bravë për kapakun e koshit të plehrave që mund t'i blini si këto, por sinqerisht asnjë prej tyre nuk është i përshtatshëm për të mbajtur jashtë diçka të madhe sa një ari. Ju thonë edhe këtë. Nëse mundeni, është më mirë të sillni kosha plehrash në garazhin tuaj.
  • Sgara dhe Barbekju – Ndoshta sapo keni pjekur në skarë një tufë hamburgerësh dhe hot dogësh në skarë dhenuk e lau skarën. Arinjtë do të nuhasin atë mbetje të mishit dhe do të trokasin skarën tuaj duke inspektuar, ndërkohë që ata janë në të, ndoshta thjesht do të grabisin edhe ushqyesit tuaj të zogjve.
  • Komposti – Grumbujt e kompostos në natyrë mund të tërheqin të gjitha llojet e kafshëve, duke përfshirë arinjtë. Ndoshta mendoni ta mbuloni atë dhe të keni një grumbull plehrash nëntokësor.
  • Ushqim për kafshët shtëpiake – Nëse rastësisht ruani ndonjë ushqim për kafshët jashtë ose lini enët me ushqim jashtë për të ushqyer kafshët shtëpiake në natyrë, atëherë merrni parasysh ta sillni atë.
  • Fruta pemë dhe shkurre – Nuk mund të bëni shumë këtu, përveçse të hiqni nga toka të gjitha bimët tuaja që japin fruta. Vetëm dijeni se arinjtë mund të tërhiqen nga frutat.
  • Mos harroni për makinat tuaja! – Arinjtë do të gjejnë copa ushqimi ose çanta McDonalds në makinën tuaj dhe do të gjejnë një mënyrë për të hyrë. Shikoni videon më poshtë.

Mënyrat për të trembur arinjtë që janë në oborrin tuaj

Ka një sërë mënyrash për të larguar arinjtë nga prona juaj. Shumica prej nesh ndoshta nuk duan të afrohen me arinjtë, dhe për arsye të mirë. Pra, çfarë mund të bëjmë nga siguria e kuvertës sonë të pasme që do t'i trembë ata nga 20-30 metra larg? Këtu janë disa mënyra për t'i bërë arinjtë të dalin, por nuk do t'i dëmtojnë arinjtë.

1. Armët e ujit

Ndonjëherë uji mund të përdoret për të frikësuar arinjtë. Spërkatja e tyre në fytyrë nga një distancë e sigurt nga diçka si ky super zhytës në Amazon, deri në 40 ft distancë, mund tërezultojnë të suksesshme. Sidomos nëse uji përzihet me uthull duke e bërë atë edhe më të pakëndshëm, por jo të rrezikshëm për ariun. Spërkateni direkt në fytyrë dhe më pas kthehuni brenda.

2. Zhurmat e forta

Arinjtë janë të njohur për t'u trembur nga zhurmat e forta. Mund të vendosni disa monedha në një kanaçe dhe t'i tundni përreth ose mund të largoheni menjëherë nga shkop dhe të blini një bri ariu si ky që gjendet në Amazon. Asnjëra nga mënyrat nuk është e garantuar të funksionojë, por janë më shumë ide për t'i pasur në arsenalin tuaj të metodave parandaluese.

3. Dritat e ndritshme

Mund të provoni një dritë LED mbrojtëse grabitqare siç e lidha më lart në numrin 8 ose edhe dritat e përmbytjes që aktivizohen me lëvizje. Këta u bëjnë të ditur arinjve se nuk janë vetëm dhe mund të jenë në territorin e dikujt ose diçkaje tjetër. Shpesh herë arinjtë janë ende shumë të turpshëm rreth njerëzve dhe do t'i shmangin ata, megjithatë ata po bëhen më të guximshëm.

4. Spërkatja e ariut

Kjo metodë mund t'ju bëjë të afroheni më shumë sesa do të donin shumica, por ndjeva se duhej të ishte këtu. Spërkatja e ariut nuk është aq e fortë sa spërkatja e zakonshme e piperit dhe ka për qëllim vetëm t'i frikësojë arinjtë, jo t'i lëndojë ata përgjithmonë. Spërkatja e një ariu me spërkatje ariu nuk do ta dëmtojë kafshën, thjesht ta shtyjë atë të ikë me shpresë.

Ky spërkatës i certifikuar nga EPA në Amazon arrin deri në 40 këmbë për 8 sekonda të vazhdueshme.

Mos harroni për ushqyesit e kolibrit

Një ushqyes 32 oz plot me nektarka rreth 775 kalori, dhe arinjtë kanë një dhëmb të ëmbël. Pra, po, kjo do të thotë që ushqyesit tuaj të kolibrit mund të jenë gjithashtu në rrezik. Siç mund ta shihni nga videoja e mësipërme, edhe në mes të ditës.

Ku është vendi i ariut?

Harta e vargut të Ariut të Zi

Arinjtë e zinj mund të gjenden në vende të ndryshme në të gjithë Shtetet e Bashkuara dhe Kanada. Ka edhe xhepa të vegjël të mbushur me spec në të gjithë Amerikën e Mesme. Jam i sigurt që e dini nëse arinjtë janë banorë të vendit ku jetoni, por hidhini një sy hartës së zonës më lart në Amerikën e Veriut për të parë se ku mund të gjenden.

Arinjtë e murrmë mund të gjenden në disa zona në veriperëndimi i Paqësorit, por në përgjithësi nuk janë shumë të zakonshëm në SHBA.

Përfundo

Në fund të fundit, arinjtë janë krijesa shumë të mëdha, të zgjuara dhe mjaft të paparashikueshme dhe ne nuk dimë gjithmonë se si t'i trajtojmë ato. Më e mira që mund të bëjmë është të provojmë me shumë kujdes metoda të ndryshme si disa nga ato të mësipërmet për t'i penguar ata të hyjnë në oborret tona dhe kështu të sulmojnë ushqyesit tanë të shpendëve.

Nëse keni pasur fat me disa metoda për të marrë shpëtoni nga arinjtë në ushqyesit tuaj, ju lutemi na tregoni në komente!
Stephen Davis
Stephen Davis
Stephen Davis është një vëzhgues i zjarrtë i shpendëve dhe entuziast i natyrës. Ai ka studiuar sjelljen dhe habitatin e shpendëve për më shumë se njëzet vjet dhe ka një interes të veçantë për zogjtë në oborrin e shtëpisë. Stephen beson se të ushqyerit dhe vëzhgimi i zogjve të egër nuk është vetëm një hobi i këndshëm, por edhe një mënyrë e rëndësishme për t'u lidhur me natyrën dhe për të kontribuar në përpjekjet e ruajtjes. Ai ndan njohuritë dhe përvojën e tij përmes blogut të tij, Bird Feeding and Birding Tips, ku ofron këshilla praktike për tërheqjen e zogjve në oborrin tuaj, identifikimin e specieve të ndryshme dhe krijimin e një mjedisi miqësor ndaj kafshëve të egra. Kur Stephen nuk është duke vëzhguar shpendët, ai kënaqet me ecjen dhe kampingun në zona të largëta të shkretëtirës.