9 Llojet e Orioles në Shtetet e Bashkuara (Foto)

9 Llojet e Orioles në Shtetet e Bashkuara (Foto)
Stephen Davis
Amerika e Jugut për dimër.

Ndërsa pjesa më e madhe e orioles mashkullore janë të verdha ose portokalli të ndezur, oriola mashkullore e kopshtit është shumë më e ndryshkur. Ata kanë një kokë dhe krahë të zinj, por trupi i tyre është një portokalli i kuqërremtë-ndryshkur, më afër një robin amerikan. Femrat megjithatë janë të ngjashme me femrat e tjera oriole, me një trup gjithëpërfshirës të verdhë në gri dhe krahë gri.

Shiko gjithashtu: Simbolika e kolibrit (kuptimet dhe interpretimet)

Oriola e kopshtit është më e vogla nga oriolat e SHBA-së, me madhësinë e një harabeli dhe një robin. Ata i pëlqejnë shkurret pranë përrenjve ose pemëve të shpërndara në livadhe të hapura.

6. Bullock's Oriole

Bullock's Oriole (mashkull)

Oriolët janë zogj këngëtarë dramatikë dhe me ngjyra të gjalla që jetojnë në të gjithë Amerikën e Veriut. Oriolet shpesh përshkruhen si "me ngjyrë flakë", për shkak të pendëve të tyre të bukura të verdha dhe portokalli. Këta zogj interesantë hanë fruta, insekte dhe nektar dhe thurin shporta të varura për fole. Nga 16 llojet e orioles që gjenden në të gjithë Amerikën e Veriut, ne do të shohim nëntë llojet e orioles që gjenden në Shtetet e Bashkuara.

9 Llojet e Orioles në Shtetet e Bashkuara

Nga shumë specie oriole që mund të gjenden në Kanada, SHBA dhe Meksikë, vetëm nëntë prej tyre janë vizitorë të rregullt në Shtetet e Bashkuara. Le t'i hedhim një vështrim më të afërt secilës prej këtyre nëntë specieve dhe më pas qëndrojmë të sintonizuar në fund të artikullit për këshilla se si të tërhiqni oriolat në oborrin tuaj.

1. Oriola e Audubon

Oriola e Audubonsë bashku në një grumbull me tokë më të hapur që i rrethon. Argjila, shelgu dhe pambuku janë pemë të zakonshme që ata zgjedhin për fole.

7. Baltimore Oriole

Emri shkencor: Icterus galbula

Ju mund të mendoni se kjo oriole shumëngjyrëshe është emëruar pas Baltimore , Maryland. Teknikisht, emri i tyre vjen nga ngjashmëria e tyre me ngjyrat në stemën e anglezit të shekullit të 17-të, Lord Baltimore. Sidoqoftë, qyteti i Maryland u emërua pas tij, kështu që gjithçka është e lidhur.

Meshkujt janë ngjyrë flakë, përveç shpinës dhe kokës së zezë. Femrat duken të ngjashme me speciet e tjera oriole seksualisht dimorfike, një trup i verdhë me shpinë dhe krahë gri.

Oriolet e Baltimores janë të zakonshme në Shtetet e Bashkuara lindore gjatë verës, veçanërisht në veri. Në dimër mund t'i gjeni në Florida, Karaibe, Meksikë, Amerikën Qendrore dhe pjesë të Amerikës së Jugut veriore.

Ndryshe nga shumë specie të tjera oriole që hanë pothuajse çdo lloj fruti, oriola e Baltimores priret të preferoni vetëm frutat me ngjyrë të errët si manit, qershive të errëta dhe rrushit vjollcë. Megjithatë ju mund t'i tërheqni ata në oborrin tuaj me portokall, dhe ne do të flasim më shumë për këtë më poshtë.

8. Scott's Oriole

Scott's Oriole (mashkull)që ju mund të shihni një oriole të Scott-it që kërkon insekte dhe manaferra midis yucca dhe dëllinjë të pranishme në zonë. Kjo oriole mbështetet veçanërisht në yucca për ushqimin dhe fibrat e folesë.

Gjeni për ato gjatë verës në pjesë të Kalifornisë, Utah, Arizona, New Mexico dhe Teksas.

Meshkujt kanë kokë, gjoks dhe shpinë të zezë, me bark, shpatulla dhe bisht të verdhë të shkëlqyeshme. Ata mund të dëgjohen duke kënduar praktikisht rreth orës. Kur mashkulli këndon, femra shpesh përgjigjet, edhe nëse është ulur në folenë e saj. Femrat janë të verdha ulliri gjithandej me kurriz dhe krahë gri.

9. Oriole e mbështetur nga vija

Oriole e mbështetur me vijangjajnë me oriole me kapuç por me pak më pak të zeza në fytyrë. Habitati i tyre i preferuar është shkurret e thata dhe pyjet e thata.

Femrat janë mjeshtra ndërtuese të foleve. Ashtu si shumica e orioles, ata thurin fole të varura në vend të foleve të balancuara në pirunin e degëve të pemëve. Këto fole të varura mund të jenë më shumë se dy këmbë të gjata dhe ndonjëherë varen nga telat e shërbimeve!

4. Oriole me njolla

Oriole me njollapyjet gjysmëtropikale. Pavarësisht ngjyrës së tyre të ndritshme, ato përzihen lehtësisht me gjeth të trashë.

2. Oriole me kapuç

Oriole me kapuç (mashkull), Imazh: USFWSmë shumë gjasa për të parë në Shtetet e Bashkuara, ka një shtesë shtatë specie oriole që gjenden në Amerikën e Veriut. Këta shtatë janë vizitorë ose banorë në Meksikë, por rrallë, nëse ndonjëherë, vijnë në Shtetet e Bashkuara. Më poshtë është një listë e plotë e 16 specieve oriole në Amerikën e Veriut, me nëntë që vizitojnë SHBA-në të renditura të parat.
 1. Audubons Oriole
 2. Hooded Oriole
 3. Altamira Oriole
 4. Oriole me njolla
 5. Orchard Oriole
 6. Bullock's Oriole
 7. Baltimore Oriole
 8. Scott's Oriole
 9. Streak Oriole me mbulesë të zezë
 10. Oriolë me ajrosje të zezë
 11. Oriole me krahë shiriti
 12. Oriole me mbulesë të zezë
 13. Oriole me shpinë të verdhë
 14. E verdhë -Oriole me bisht
 15. Oriolë portokalli
 16. Oriole me shpinë të zezë

Tërheqja e Orioles në oborrin tuaj

Sepse oriolat hanë kryesisht insekte, fruta dhe lule nektari, ushqyesit e farave të shpendëve nuk do t'i tërheqin ato. Megjithatë, shumica e specieve do të vizitojnë oborrin tuaj nëse u ofroni ushqime me sheqer.

Shiko gjithashtu: 12 fakte rreth zogut të parajsës së Wilson

Ushqimet më të njohura që duhen lënë jashtë për të tërhequr oriolet në oborrin e shtëpisë tuaj janë pelte rrushi, portokall dhe nektari.

 • Pelte rrushi : ushqeni pelte rrushi të lëmuar në një pjatë të vogël , lëreni jashtë sa më shumë që mund të hahet në një ditë dhe hiqni pelte të freskët çdo ditë. Kjo shmang prishjen dhe rritjen e baktereve. Kërkoni pa sheqer të shtuar dhe pelte organike kur është e mundur.
 • Rrushi: Edhe më i shëndetshëm për zogjtë se pelte, copëtonimblidhni pak rrush dhe ofroni ato!
 • Portokallet : prisni një portokall në gjysmë, aq e thjeshtë! Vareni nga një shtyllë, apo edhe shtyjeni në shtyllë në degët e pemëve aty pranë. Për sa kohë që është e dukshme për zogjtë dhe mjaftueshëm e sigurt për të qëndruar në vend.
 • Nektar : ju mund ta bëni nektarin tuaj në të njëjtën mënyrë që bëni nektarin e kolibrit, vetëm me një raport më të ulët të sheqerit prej 1:6 (sheqer:ujë) sesa raporti 1:4 për kolibrët. Ushqyesi i nektarit për orioles do të duhet të ketë një pjerrësi të madhe dhe vrima ushqimore me përmasa të mëdha për të përshtatur madhësinë e sqepit të tyre.

Për këshilla më të thella rreth tërheqjes së orioles, shikoni artikujt tanë 9 Këshilla të dobishme për Tërhiq Orioles dhe ushqyesit më të mirë të shpendëve për Orioles për më shumë këshilla dhe rekomandime.
Stephen Davis
Stephen Davis
Stephen Davis është një vëzhgues i zjarrtë i shpendëve dhe entuziast i natyrës. Ai ka studiuar sjelljen dhe habitatin e shpendëve për më shumë se njëzet vjet dhe ka një interes të veçantë për zogjtë në oborrin e shtëpisë. Stephen beson se të ushqyerit dhe vëzhgimi i zogjve të egër nuk është vetëm një hobi i këndshëm, por edhe një mënyrë e rëndësishme për t'u lidhur me natyrën dhe për të kontribuar në përpjekjet e ruajtjes. Ai ndan njohuritë dhe përvojën e tij përmes blogut të tij, Bird Feeding and Birding Tips, ku ofron këshilla praktike për tërheqjen e zogjve në oborrin tuaj, identifikimin e specieve të ndryshme dhe krijimin e një mjedisi miqësor ndaj kafshëve të egra. Kur Stephen nuk është duke vëzhguar shpendët, ai kënaqet me ecjen dhe kampingun në zona të largëta të shkretëtirës.