5 Ushqyes zogjsh prej kedri të punuar me dorë (tërheqin shumë zogj)

5 Ushqyes zogjsh prej kedri të punuar me dorë (tërheqin shumë zogj)
Stephen Davis

Ndonjëherë ne nuk duam të njëjtat ushqyes zogjsh që të gjithë në rrugët tona kanë në oborret e tyre, ose të njëjtat që ju shihni fotografitë e grupeve tuaja në Facebook. Herën tjetër që do t'ju kruhet për të blerë një ushqyes të ri zogjsh, pse të mos shikoni disa ushqyes të personalizuar të zogjve prej kedri? Diçka që do të marrë komplimente kur ndani fotografi të të gjithë zogjve në oborrin tuaj që ushqehen me lakmi prej tij.

Njerëzit në Etsy janë shumë të talentuar dhe kanë dalë me disa ushqyes të mrekullueshëm të zogjve prej kedri për këdo që kërkon diçka unike. Ato janë të përballueshme, të punuar me dorë dhe dërgohen dhe mbërrijnë shpejt. Ju gjithashtu merrni pak një prekje personale që nuk e merrni nga vende si Amazon.

Kur bëhet fjalë për ushqyes prej druri të shpendëve, kedri është me të vërtetë zgjidhja më e mirë për dru. Më poshtë do të kaloj mbi 5 opsione ushqyese të shpendëve të kedrit; një furnizues i madh fluturues, një ushqyes për tabaka të varur, një ushqyes pleshti, një ushqyes dritareje dhe një ushqyes për kangjella në kuvertë. Të gjitha janë bërë prej kedri dhe të gjitha janë cilësore të bëra nga disa punëtorë të talentuar të drurit.

5 ushqyes zogjsh kedri të punuar me dorë

Le t'i hedhim një sy 5 llojeve të ndryshme ushqyese zogjsh kedri të punuar me dorë që mund të blerë në Etsy. Unë jam një blerës i rregullt i Etsy dhe nuk kam pasur gjithmonë gjë tjetër veçse përvoja të shkëlqyera, prandaj blini me besim.

1. Ushqyes i madh kedri me miza

Shitësi: MtnWoodworkingCrafts

Veçoritë

 • Miza e madhe-përmes ushqyesit
 • Kapaciteti -5 qts. nga fara
 • Bërë nga kedri i bardhë i veriut
 • Vida rezistente ndaj motit
 • 4×4 montim me shtyllë ose montim me fllanxha me shtyllë
 • Rezistent ndaj kalbjes dhe termiteve
 • 21" i gjatë x 16 3/4" i gjerë x 14 3/4" i gjatë
 • Fund rrjetë teli çeliku të rëndë

Unë në fakt bleva pikërisht këtë ushqyes dhe e kam montuar në një shtyllë 4×4 në oborrin tim. Unë jam shumë i kënaqur me blerjen time dhe zogjtë janë gjithashtu! Blu Jays e duan atë veçanërisht, por edhe zogjtë e tjerë. Mund të garantoj për mjeshtërinë e shkëlqyer si dhe shërbimin ndaj klientit nga MtnWoodworkingCrafts i cili dërgon një kartë të shkruar me dorë duke ju falënderuar me çdo porosi.

Ky ushqyes zogjsh fluturues është shumë i punuar dhe me siguri do t'i rezistojë kohës, unë do ta rekomandoja atë për këdo që kërkon një ushqyes zogjsh kedri shumë të madh ose të montuar në shtyllë.

Bli në Etsy

2. Ushqyes i tabakasë së varur prej kedri

Shiko gjithashtu: Ide unike dhuratash për vëzhguesit e zogjve të oborrit të shtëpisë

Shitësi: MtnWoodworkingCrafts

Veçoritë

 • Bërë nga kedri i bardhë verior
 • Vida rezistente ndaj motit
 • Rot & rezistent ndaj termiteve
 • Kapaciteti – 2,5 lbs. e farave të lulediellit
 • Madhësia – 13″ x 13″ x 2 1/4″ e thellë
 • Rrjeta e poshtme prej teli prej çeliku të rëndë
 • Zinxhiri i zi 15″ i vlerësuar për 16 lb. pesha

Nëse jeni duke kërkuar për një ushqyes të thjeshtë tabakaje për t'u varur nga një gjymtyrë ose grep peme, atëherë ky i përshtatet faturave. Ashtu si furnizuesit e tjerë në këtë listë,kjo është bërë prej 100% kedri. Është punuar me dorë nga MtnWoodworkingCrafts në Etsy dhe me siguri do të zgjasë për shumë vite.

Ushqyesit e tabakave janë perfekte për pothuajse çdo lloj zogu nga i cili mund të ushqehen pasi janë plotësisht të hapur sipër. Ju rrezikoni që farat të lagen kur bie shi, por fundi rrjetë lejon kullim të madh për të ndihmuar në mbajtjen e farës së shpendëve tuaj të thatë.

Blini në Etsy

3. Ushqyes i vogël i varur nga kedri

Shitësi: MtnWoodworkingCrafts

Veçoritë

 • Bërë nga kedri i bardhë verior 7/8″
 • Rot & rezistente ndaj termiteve
 • Vida rezistente ndaj motit
 • Mentesha e sipërme për mbushje dhe pastrim të lehtë
 • Madhësia – 11" e gjatë x 9" e gjerë x 8,5" e gjatë
 • E rëndë Fund rrjetë teli për kullim
 • Kabëll i rëndë i mbështjellë në plastikë për t'u varur lehtë

Opsioni i fundit ushqyes i shpendëve të kedrit nga MtnWoodworkingCrafts në këtë listë është një ushqyes i vogël plesht i varur. Ashtu si çdo gjë nga ky shitës, ju do të vini re menjëherë mjeshtërinë e shkëlqyer dhe vëmendjen ndaj detajeve. Mund të ngarkoni deri në 1,75 lbs. fara luledielli përmes derës së hyrjes sipër dhe mbani një sy në nivelin përmes dritares së pleksiglas.

Ky ushqyes i vogël është i përsosur për zogj të mesëm dhe të vegjël si zogthët, kërpudhat, arrëzat, fincat dhe madje edhe kardinalët.

Bli në Etsy

4. Ushqyes dritaresh kedri

Shiko gjithashtu: 27 lloje zogjsh që fillojnë me W (Foto)

Shitësi: TheSpartanWoodshop

Karakteristikat

 • Bërë nga kedri i kuq perëndimor
 • Rezistent ndaj prishjes dhe insekteve
 • Mban rreth 4 lbs fara zogjsh
 • Fund alumini rezistent ndaj ndryshkut me vrima kullimi
 • Thiskat e forta me instalim të lehtë
 • Madhësia – 13,25” W x 10,5” L x 4,25” H

Merrni një pamje nga afër të zogjve në ushqyesin tuaj nga komoditeti i shtëpisë tuaj. Ka shumë opsione për ushqyes dritaresh atje, por jo shumë prej druri të personalizuar me kapacitete të mëdha farash si kjo. Ju nuk duhet të shqetësoheni për zogjtë që fluturojnë në dritare me një ushqyes të dritares, ata do të fluturojnë lart dhe do të ulen pikërisht në ushqyes dhe do të ndihmojnë veten pa frikë. Thjesht mbajeni plot me fara zogjsh për ta!

Ushqyesit e dritareve janë të shkëlqyera për njerëzit me oborre të vogla ose ata që jetojnë në apartamente dhe apartamente. Një tjetër ushqyes zogjsh me cilësi të lartë dhe me porosi nga shitësit e talentuar në Etsy!

Blini në Etsy

5. Ushqyes hekurudhor në kuvertë kedri

Shitësi: Fole druri

Veçoritë

 • Bërë nga 100% kedri
 • Përshtatet 2″x6″ gjerësi, ose 1″x 6″ shina kuvertë e gjerë
 • Instalim i lehtë pa kërkuar vegla elektrike
 • Masat 20″x 6″
 • Përfunduar me vaj liri të zier
 • Mban 8 filxhanë farë
 • Dizajni i hapur tërheq zogj të të gjitha madhësive

Nëse keni një kuvertë druri, çfarë vendi i mrekullueshëm për të ushqyer zogjtë. Është pak afër shtëpisë për disa, dhe zogjtë mund të bëjnë rrëmujë ndonjëherë, pornuk mund ta mohoni që do të keni fotografi më të mira dhe takime nga afër nëse janë kaq afër shtëpisë tuaj. Ky ushqyes zogjsh me kangjella në kuvertë përshtatet në shumicën e kuvertës dhe mban 8 gota fara, mjaft për të gjithë. Për më tepër, nëse kangjella juaj e kuvertës është e një madhësie të ndryshme nga ato të listuara më sipër, shitësi këtu mund të punojë me ju për të marrë një që do të funksionojë për ju.

Finimi i vajit të lirit të zier është i sigurt për zogjtë dhe shton mbrojtje shtesë për elementët pasi ky ushqyes do të qëndrojë jashtë dhe do të ushqejë zogj për shumë e shumë vite!

Blini në Etsy

Si të mirëmbani ushqyesit e shpendëve prej kedri

Edhe pse ushqyesit e zogjve prej kedri janë mjaft të fortë dhe nuk kërkojnë shumë mirëmbajtje, ka ende disa hapa që duhet të ndërmerrni për t'u siguruar që ato të qëndrojnë të pastër dhe të qëndrojnë për aq kohë sa të jetë e mundur.

Pastrimi i ushqyesit tuaj të zogjve të kedrit

Ushqyesit e zogjve të kedrit janë të thjeshta për t'u pastruar. Pasi zogjtë të kenë hequr nga farat, thjesht hiqni ushqyesin dhe spërkateni mirë me zorrën. Nëse ka mbetur ndonjë fragment farë, mund të përdorni një furçë për t'i pastruar ato. Bëjeni këtë çdo disa rimbushje.

A është rezistent ndaj kalbjes së kedrit?

Kedri është një nga zgjedhjet më të mira që mund të bëni kur bëhet fjalë për drurë rezistent ndaj kalbjes. Kedri i bardhë i veriut, nga i cili janë bërë disa nga ushqyesit në këtë listë, prodhon natyrshëm konservues duke e bërë atë rezistent ndaj kalbjes si dhe ndaj insekteve.ekspozim. Duke thënë këtë, asnjë dru nuk është vërtet i papërshkueshëm nga kalbja. Por kur bëhet fjalë për zgjedhjen e një druri që do të jetë jashtë dhe i ekspozuar ndaj elementeve gjatë gjithë vitit, nuk ka zgjedhje më të mirë dhe më të përballueshme se kedri.

Sa zgjat kedri në natyrë?

Kedri i patrajtuar me vajrat e tij natyralë dhe vetitë rezistente ndaj motit mund të zgjasë diku nga 15-30 vjet në natyrë dhe deri në 40 ose më shumë nëse është trajtuar.
Stephen Davis
Stephen Davis
Stephen Davis është një vëzhgues i zjarrtë i shpendëve dhe entuziast i natyrës. Ai ka studiuar sjelljen dhe habitatin e shpendëve për më shumë se njëzet vjet dhe ka një interes të veçantë për zogjtë në oborrin e shtëpisë. Stephen beson se të ushqyerit dhe vëzhgimi i zogjve të egër nuk është vetëm një hobi i këndshëm, por edhe një mënyrë e rëndësishme për t'u lidhur me natyrën dhe për të kontribuar në përpjekjet e ruajtjes. Ai ndan njohuritë dhe përvojën e tij përmes blogut të tij, Bird Feeding and Birding Tips, ku ofron këshilla praktike për tërheqjen e zogjve në oborrin tuaj, identifikimin e specieve të ndryshme dhe krijimin e një mjedisi miqësor ndaj kafshëve të egra. Kur Stephen nuk është duke vëzhguar shpendët, ai kënaqet me ecjen dhe kampingun në zona të largëta të shkretëtirës.