40 nga zogjtë më shumëngjyrësh të Amerikës së Veriut (me foto)

40 nga zogjtë më shumëngjyrësh të Amerikës së Veriut (me foto)
Stephen Davis
mund të ketë modele shumë të ndërlikuara pikash dhe vijash. I shtova disa në listën këtu që mendova se vlen të përmenden.

35. Sapsucker me bark të verdhë

foto: Andy Reago & Chrissy McClarrengjithashtu zogj këngëtarë të vegjël insektngrënës që u pëlqen të rrinë në majat e pemëve të pyjeve të pjekura. Çerulja Cerulean konsiderohet e pazakontë me një popullsi në rënie.

33. Prairie Warbler

foto: Charles J SharpBluebird mund të gjendet në gjysmën perëndimore të SHBA deri në Kanada dhe poshtë në Meksikën e sipërme. Ata pëlqejnë vendet e larta dhe të hapura malore në verë dhe fushat dhe luginat në dimër. Meshkujt janë një bruz i ndezur dhe bojëqielli me një bark të bardhë dhe nuk ka portokallia rozë e zogjve blu lindorë dhe perëndimor.

5. Vermillion Flycatcher

Ndërsa më i zakonshëm në Meksikë dhe Amerikën Qendrore, Vermillion Flycatcher mund të gjendet në pjesët jugore të vendit si Florida, Luiziana, Nevada Jugore dhe Teksasi. Mashkulli i rritur, i paraqitur këtu, ka ngjyra të ndezura portokalli ose të kuqe të ndezura dhe është shumë e lehtë për t'u dalluar në një turmë. Ata ushqehen me insekte dhe si fole të hapura preferojnë t'i bëjnë foletë e tyre në kurbet e degëve të pemëve.

6. Varied Thrush

foto: VJ Anderson

Në këtë artikull unë përpilova një listë të disa prej zogjve më të gjallë në Amerikën e Veriut. Ka kaq shumë zogj të ndryshëm shumëngjyrëshe vetëm në Shtetet e Bashkuara, saqë ky artikull po bëhet gjithnjë e më i madh derisa më në fund kuptova se duhej të ndaloja diku. Pra, megjithëse mund të mos kem çdo zog shumëngjyrësh të listuar këtu, unë kam një listë mjaft të gjerë. Mos ngurroni të sugjeroni cilindo që mendoni se i përket kësaj liste në komente.

Disa nga zogjtë janë të zakonshëm dhe të dallueshëm, të tjerët jo. Jo të gjithë do të hanë në ushqyes dhe jo të gjithë janë zogj që do t'i shihni rregullisht në oborret e shtëpisë tuaj, por kur e bëni, ata vërtet dallohen në turmë. Megjithatë, një gjë që ata kanë të përbashkët janë ngjyrat e tyre të bukura të ndritshme. Kjo është një listë mjaft e gjatë dhe më mori mjaft kohë për ta përpiluar, kështu që shpresoj t'ju pëlqejë!

Shumica e zogjve shumëngjyrëshe në Amerikën e Veriut

Do ta filloj këtë listë me zogun që një shumë prej nesh mendojnë kur mendojmë për zogjtë shumëngjyrësh, Kardinalin e Veriut...

1. Kardinali i Veriut

Një nga zogjtë më tërheqës në Amerikën e Veriut është Kardinali Verior, veçanërisht mashkulli. Kardinali mashkull është i vetmi zog që i nis njerëzit me shikimin e shpendëve më shumë se çdo zog tjetër, sipas Laboratorit të Ornitologjisë të Universitetit Cornell. I gjendur kryesisht në gjysmën lindore të vendit, kardinali është zogu shtetëror i Indianës, Kentakit, Karolinës së Veriut, Ohajos,Grosbeak me kokë të zezë. Ekzistojnë gjithashtu grospeak me jakë pishe, të verdhë dhe të kuqërremtë që nuk janë shumë të zakonshëm në Shtetet e Bashkuara. Grosbeaks janë zogj shumëngjyrësh dhe secili ka një pamje unike. Ajo që kanë të përbashkët janë sqepat e tyre të mëdhenj dhe të fuqishëm (për të cilin morën emrin) që i përdorin për të çarë arrat dhe farat e mëdha.

22. Grosbeak me gjoks trëndafili

E zakonshme për pjesën më të madhe të gjysmës lindore të SHBA-së, mashkulli Grosbeak me gjoks trëndafili ka një njollë të kuqe në gjoks dhe është shumë e lehtë për t'u identifikuar nëse shihni një. Ato zakonisht mund të shihen në ushqyesit e shpendëve që hanë fara luledielli, kikirikë dhe fara luledielli. Si mashkulli ashtu edhe femra i ndërtojnë foletë së bashku dhe gjithashtu do të inkubojnë me radhë deri në 5 vezë.

23. Evening Grosbeak

Ening Grosbeak ka një gamë në rënie në pjesën më të madhe të Amerikës së Veriut, megjithatë ato janë të zakonshme vetëm në pjesët veriore të SHBA dhe në Kanada. Grosbeakët e mbrëmjes mashkullore janë të verdha, të bardha dhe të zeza me një njollë të verdhë pak sipër ose mbi sy dhe të bardhë në krahë. Ata zakonisht nuk shihen në ushqime, por hanë farat e shpendëve dhe meqenëse udhëtojnë në tufa mund t'i vizitojnë ato në numër herë pas here.

24. Blue Grosbeak

krediti i fotografisë: Dan Pancamo

Blue Grosbeaks rriten në pjesën më të madhe të jugut të SHBA-së dhe po zgjerojnë gamën e tyre në veri. Provat gjenetike sugjerojnë seLazuli Bunting, gjithashtu në këtë listë, është i afërmi më i afërt me Blue Grosbeak. Ata preferojnë të bëjnë folenë e tyre në shkurre dhe mund të vizitojnë ushqyes për farat për të shoqëruar dietën e tyre kryesisht insektngrënëse.

25. Pine Grosbeak

kredi i fotografisë: Ron Knight

Pine Grosbeak gjendet vetëm në disa xhepa të rastësishëm në pjesën veriperëndimore të 48 shteteve më të ulëta, por në Kanada dhe madje edhe Alaskë ato janë shumë më të përhapura. Penda e meshkujve është një ngjyrë e gjallë rozë e kuqe dhe rozë që është mjaft unike. Nëse jetoni në një nga zonat ku ato janë gjetur, ata do t'i shijojnë farat e lulediellit të zi në ushqyes.

Buntings

Ka 9 lloje buntingësh që janë vendase në Shtetet e Bashkuara. Një tjetër 7 specie aziatike janë parë herë pas here në SHBA dhe janë raportuar nga shpendë të zgjuar. Disa nga këto 9 specie vendase janë mjaft të ngjyrosura, me tufat e pikturuara që vijnë në mendje së pari.

26. Painted Bunting

Shiko gjithashtu: 19 zogj me pesë shkronja (me fotografi)

Painting Bunting mund të gjendet në Florida, Teksas dhe disa shtete të tjera jugore në periudha të ndryshme të vitit. Sipas mendimit tim, ky është një nga zogjtë më të gjallë në këtë listë me pendët blu, jeshile, të verdha dhe të kuqe. Për shkak të ngjyrave të tyre të mrekullueshme, ato shpesh kapen dhe shiten ilegalisht si kafshë shtëpiake në Meksikë dhe vende të tjera. Grykat e lyera hanë fara dhe mund të vizitojnë ushqyesit nëse jetoni brenda rrezes së tyre.

27. LejlaBunting

Indigo Bunting ka një gamë mbarështimi në të gjithë SHBA-në e mesme dhe lindore. Mund të provoni t'i tërhiqni ato në ushqyes rreth mesit të verës me gjembaçin, nyjer apo edhe krimbat e miellit . Këta zogj migrojnë në tufa të mëdha natën dhe supozohet se lundrojnë pranë yjeve. Bunting Indigo nganjëherë ndërthuret me Lazuli Bunting në vende ku vargjet e tyre mbivendosen.

28. Lazuli Bunting

Lazuli Bunting gjendet në pjesën më të madhe të SHBA-së perëndimore ku meshkujt njihen nga pendët e tyre blu të shkëlqyera. Ato zakonisht mund të shihen në ushqimet e shpendëve dhe të hanë fara, insekte dhe manaferra. Nëse dëshironi t'i tërhiqni në oborrin tuaj, provoni meli të bardhë proso, farat e lulediellit ose farat e gjembaçit.

Warblers

Janë 54 lloje çifligësh që gjenden në veri Amerika u nda në dy familje, luftëtarët e botës së vjetër dhe të botës së re. Kafshët janë zogj këngëtarë të vegjël dhe shumica e tyre janë shumë të gjallë. Në vend që të shtoja çdo të vetme, zgjodha disa nga të preferuarat e mia.

29. Parula Veriore

Parula Veriore është një kafshatë e re botërore që gjendet në gjysmën lindore të vendit. Ata nuk i vizitojnë ushqyesit e shpendëve pasi ushqehen kryesisht me insekte, por do të hanë fruta dhe manaferra herë pas here. Nëse dëshironi t'i tërheqni në oborrin tuaj, duhet të keni shumë pemë, shkurre dhe shkurre. Ata shumohen dhe folezohen në mënyrë të dendur, të pjekurpyjet dhe femra do të ndërtojë folenë e saj deri në 100 këmbë nga toka duke e bërë të vështirë për t'u vëzhguar.

30. American Redstart

foto: Dan Pancamo

Redstart Amerikan është i përhapur nga Kanadaja në jug në Amerikën Qendrore dhe Jugore, megjithatë ato mungojnë në disa nga shtetet perëndimore në SHBA. meshkujt janë kryesisht të zinj, ata kanë disa ndezje të shkëlqyera të verdhë dhe portokalli duke i bërë ata vërtet të dallohen. Ata hanë kryesisht insekte, por në fund të verës dihet se ushqehen me manaferrat dhe frutat. Ata nuk do të vizitojnë ushqyesit për farë, por të kesh shkurre me manaferra në oborrin tënd mund t'i tërheqë ata.

31. Kafsha e verdhë

kredi i fotografisë: Rodney Campbell

Krafsha e verdhë është një zog shumë i vogël që ka një gamë të madhe dhe është i zakonshëm në të gjithë Amerikën Veriore dhe Qendrore. Mashkulli është i verdhë i ndezur me vija të errëta në trupin e tij dhe femrat në fakt nuk duken shumë ndryshe. Ashtu si çifkat e tjera, ata ushqehen pothuajse ekskluzivisht me insekte dhe preferojnë të jetojnë dhe të folezojnë në gëmusha dhe pemë të vogla. Ata i ndërtojnë foletë e tyre të paktën 10 metra larg tokës, ndonjëherë shumë më lart.

32. Kërcimtarët cerulean

Fotografia: USDA, (CC BY 2.0)

Mashkulli bojëqielli dhe femra blu e gjelbër Cerulean Warbler kanë një gamë të vogël në lindje të SHBA-së. Ata kryesisht shumohen në shtetet verilindore dhe migrojnë në jug shteteve dhe në Amerikën Qendrore. Këta kafshatë janëQukapiku

Ky fella ndonjëherë mund të shihet në ushqyesit e suetit, veçanërisht në kohën e dimrit. Ata kalojnë dimrat e tyre në shumicën e shteteve lindore dhe migrojnë në shtetet qendrore më veriore për shumim. Ata gjithashtu nuk janë jashtëzakonisht shumëngjyrëshe, por koka e kuqe flakë e mashkullit me të vërtetë i bën ata të dallohen dhe një kënaqësi për t'u dalluar. Sidomos meqenëse popullsia është në rënie dhe ata nuk shihen aq shpesh sa dikur.

Kolibri

Mund të ketë deri në 23 lloje të ndryshme të kolibrave në Amerika e Veriut. Kolibrat janë familja më e vogël e zogjve në të gjithë Amerikën e Veriut dhe shumica e tyre njihen si disa nga zogjtë më shumëngjyrëshe nëse mund t'i kapni duke qenë ende mjaft të gjatë për t'i parë. Unë kam tre zogj të fundit në këtë listë dhe mendova t'i bëj të gjithë kolibra, shihni më shumë se kur t'i presim në ushqyes në këtë artikull.

38. Hummingbird-throated Hummingbird

Kolibri me grykë rubin është shumë i zakonshëm në të gjithë pjesët lindore dhe qendrore të Amerikës së Veriut. Ata janë të parët që pres të shoh në ushqyesit e mi dhe fyti i kuq rubin i meshkujve i bën ata vërtet shumëngjyrësh. Përdorni recetën tonë të thjeshtë për nektarin e kolibrit pa zierje për të mbushur ushqyesin tuaj të kolibrit dhe ata do të shfaqen nëse jeni në gamën e tyre.

39. Costa's Hummingbird

Costa's mund të gjendet vetëm në xhepa në shtetet jugperëndimore tëSHBA, Baja California dhe zonat bregdetare të Meksikës perëndimore. Mashkulli ka një zonë të bukur vjollce të fytit që i bën ata shumë të bukur nëse mund ta dalloni një të tillë. Ata gjithashtu do të hanë nektar kolibri nga një ushqyes ose mund të tërhiqen në oborrin tuaj me disa nektarë që prodhojnë lule si dorëzonjë.

40. Anna's Hummingbird

krediti i fotografisë: Becky Matsubara, CC BY 2.0

Gjetur vetëm në perëndim të Paqësorit, në disa nga të njëjtat zona si Hummingbird Costa, Anna's Hummingbird janë Ruby-Fhroated të perëndimit dhe janë mjaft e zakonshme atje. Ato gjithashtu shihen zakonisht në ushqyes kur ofrohet nektar dhe meshkujt mund të dallohen nga fyti dhe kokat e tyre të kuqe rozë. Meshkujt janë të njohur për kryerjen e akrobacive ajrore për t'u bërë përshtypje femrave gjatë sezonit të çiftëzimit.

Virxhinia, Virxhinia Perëndimore dhe Illinois. Shikoni artikullin tim mbi fakte interesante rreth Kardinalit të Veriut.

Bluebirds

Siç sugjeron emri i tyre, zogjtë blu janë zogj blu shumëngjyrësh! Në Amerikën e Veriut ka 3 lloje zogjsh blu. Zogjtë e kaltër lindor dhe perëndimor kanë një ngjyrosje shumë të ngjashme blu dhe portokalli, ndërsa familja e tyre e banimit malor është tërësisht blu.

2. Lindore Bluebird

Foto këtu: eastern Bluebird

Territori i Bluebird Lindor mbulon një gamë më të madhe se ajo perëndimore. Lindoret mund të gjenden në të gjithë shtetet lindore dhe qendrore. Ngjyrat e mrekullueshme blu të Bluebird e bëjnë atë një të preferuar të oborrit të shtëpisë. Ndërsa nuk vjen shpesh tek ushqyesit, zogu i kaltër do të hajë me lehtësi krimbat e miellit nëse ato ofrohen. Zogu i kaltër do të përdorë një kuti foleje nëse është e disponueshme dhe është një nga zogjtë më të dashur për të bërë folenë e tij në një shtëpi zogjsh. Ata ushqehen kryesisht me insekte, fruta dhe manaferra të egra.

3. Western Bluebird

Westerns Bluebirds janë vetëm në shtetet përgjatë bregut perëndimor dhe në kufi me Meksikën. Zogjtë blu lindorë dhe perëndimor duken shumë të ngjashëm me kokë dhe shpinë blu të ndezur dhe rozë-portokalli në gjoksin e tyre. Zogjtë blu perëndimor kanë më shumë mjekër blu. Western Bluebird do të përdorë gjithashtu një kuti fole nëse një i tillë është i disponueshëm dhe ushqehet me të njëjtat gjëra si zogjtë e tjerë blu.

4. Mali Bluebird

Malifrutat dhe manaferrat, por ato ushqehen edhe me insekte. Nëse dëshironi t'i tërheqni në oborrin tuaj, mund të mbillni pemë frutore dhe shkurre manaferrash. Ata janë të njohur për sekrecione të kuqe dylli në majat e krahëve të tyre, prej nga vjen emri i dyllit.

8. American Goldfinch

Një nga zogjtë e mi të preferuar për t'u dalluar, American Goldfinch gjendet në të gjithë SHBA-në dhe gjatë gjithë vitit në shumë vende. Ato mund të shihen në oborret e shtëpisë dhe në ushqyes duke ngrënë disa lloje të ndryshme farash, duke përfshirë farat e lulediellit dhe gjembaçit. Ata janë vegjetarianë dhe hanë shumë vetëm fara. Folezojnë në shkurre dhe shkurre dhe do të kenë një deri në dy pjellë në vit. Penda e tyre bëhet një ngjyrë jeshile ulliri më e shurdhër gjatë sezonit jo të riprodhimit, ndonjëherë duke i shtyrë njerëzit të besojnë se është një zog tjetër.

Jays

Shumë prej nesh mund të mendojnë kur flasim për jays, por në të vërtetë ka 10 lloje jay që gjenden në Amerikën e Veriut. Jays janë të njohur për të qenë të gjallë, të zhurmshëm dhe disi territorialë. Më poshtë janë 3 lloje jaysh të gjetura në Amerikën e Veriut që janë shumë ngjyra dhe ia vlen të përmenden.

9. Blue Jay

Së bashku me Kardinalin Verior, Blue Jay është një nga zogjtë me ngjyra më të zakonshme të oborrit të shtëpisë në Amerikën e Veriut. Dieta e tyre përbëhet nga fara, arra, manaferra dhe insekte, megjithëse dihet se ushqehen me vezë të tjera të shpendëve. Ata janë gjithashtui njohur për imitimin e zërit të skifterëve dhe zogjve grabitqarë, nëse kjo është për të paralajmëruar rrezikun apo për të trembur zogjtë e tjerë, është e paqartë. Ato shihen zakonisht në ushqime dhe banja zogjsh.

10. Steller's Jay

I gjetur kryesisht në rajonet malore të pjesëve perëndimore të vendit dhe në Kanada, Steller's Jay është shumë i ngjashëm me Blue Jay. Ata janë dy llojet e vetme të jajve me kreshta dhe me Blue Jays që lëvizin ngadalë drejt perëndimit, ata kanë qenë të njohur që kryqëzohen duke krijuar një zog hibrid. Ashtu si Blu Jay ata janë të njohur për grabitjen e foleve. Ata mund të shihen rregullisht në ushqime dhe të shijojnë kikirikë dhe fara të mëdha të cilat mund t'i ruajnë në një ruajtje, duke kursyer ushqim për muajt e dimrit.

11. Green Jay

E gjetur vetëm në skajin më jugor të Teksasit, por kryesisht në Meksikë, Amerikën Qendrore dhe Jugore, Green Jay ka ngjyra të mrekullueshme dhe për shkak të kësaj unë nuk e kam duan t'i lënë jashtë listës. Ata janë omnivorë dhe ushqehen me fara, fruta, insekte dhe vertebrorë të vegjël. Folezojnë në pemë dhe mund të dallohen në zona të pyllëzuara dhe gëmusha.

Orioles

Në Amerikën e Veriut ekzistojnë 9 lloje oriolash, shumica e të cilave kanë ngjyrë të verdhë/portokalli pendë, dhe 5 që janë mjaft të zakonshme. Përveç ngjyrave të tyre të ndezura, oriolat njihen për dashurinë e tyre për frutat dhe gjërat e ëmbla. Ata pëlqejnë portokallin e prerë, pelte, madje dihet se vizitojnë hummingbirdushqyes kur ushqimi është i pakët. Për këtë artikull unë po rendis vetëm disa nga të preferuarit e mi pasi tashmë kemi shumë zogj për të parë!

12. Baltimore Oriole

E gjetur kryesisht në Amerikën e Veriut Lindore, Baltimore Oriole mori emrin nga Lordi Baltimore i Anglisë, i cili ishte pronari i parë i Maryland, sepse ngjyrat e tij ngjanin shumë me të tijën. stema. Baltimore Orioles janë zogj që hanë nektar dhe i duan frutat e pjekura. Ju mund t'i grisni portokallet në gjysmë dhe t'i vendosni në pemë dhe rreth oborrit tuaj për t'i tërhequr, ata gjithashtu tërhiqen nga pelte rrushi nëse ua ofroni atë. Mbjellja e pemëve frutore dhe shkurreve rreth oborrit tuaj është gjithashtu joshëse për shumë lloje oriolash.

13. Bullock's Oriole

Me një gamë në pjesën më të madhe të gjysmës perëndimore të SHBA, Orioles Bullock kanë një dietë të ngjashme me oriolat e tjera. Ata i duan gjërat e ëmbla dhe do të ushqehen me fruta, por do të hanë edhe insekte dhe krimba. Një përzierje e pelte dhe ujit të paraqitur në një pjatë ose ushqyes oriole mund t'i tërheqë ata në oborrin tuaj. Folezojnë në pyje të hapura dhe ndërtojnë fole në formë pagure që varen nga degët e pemëve.

14. Oriola me kapuç

E njohur gjithashtu si oriola e gjetheve të palmës për shkak të tendencës së tyre për të ndërtuar foletë e tyre në palma, Oriola me kapuç gjendet në pjesët jugperëndimore të vendit si p.sh. si Kalifornia, Nevada dhe Arizona. Ata kanë të njëjtën dashuri për ëmbëlsirat si të tjerëtorioles dhe njihen si zogj që nuk bien në sy, por ngjyrat e tyre të ndezura mund t'i largojnë nëse shikoni mjaftueshëm.

15. Scott's Oriole

foto: Andy Reago & Chrissy McClarren

The Scott's Oriole ngjitet në rajonet e shkretëtirës së thatë të shteteve jugperëndimore. Kjo oriole ka një varësi nga bima yucca për shumë gjëra. Ata marrin nektar nga lulet yucca, gjejnë insekte në bimë dhe ndërtojnë fole të varura nga gjethet. Ato janë mjaft të rralla për sa i përket orioles dhe rrallë shihen në tufa.

Dallëndyshet

Ka 7 lloje dallëndyshe që janë vendase në Amerikën e Veriut, më e zakonshme prej tyre është ndoshta Dallëndyshja e Barn që kam renditur më poshtë. Dallëndyshet hanë kryesisht insekte, kështu që ata nuk do të vizitojnë ushqyesit, disa njerëz kanë pasur sukses me krimbat e miellit. Ata janë foleza të zgavrave, kështu që mund t'i shihni në oborrin tuaj në vrimat e vjetra të qukapikut apo edhe në shtëpitë e shpendëve.

16. Dallëndyshe vjollce-jeshile

NPS / Jacob W. Frank

Këto dallëndyshe të vogla njihen për aftësitë e tyre akrobatike ajrore kur kapin insekte në mes të fluturimit. Siç nënkupton edhe emri i tyre, ato kanë ngjyra jeshile dhe vjollcë me trup të bardhë. Gama e tyre është në të gjithë gjysmën perëndimore të Amerikës së Veriut, duke përfshirë Kanadanë perëndimore dhe në Alaskë. Atyre u pëlqen të jetojnë pranë lumenjve, përrenjve, pellgjeve ose liqeneve në mënyrë që të mund të gjuajnë për insekte pranë ujit.

17. HambarDallëndyshja

Dallëndyshja e hambarit është e njohur për ndërtimin e foleve të saj në hambarë, kasolle, porta makinash, nën ura dhe struktura të tjera të krijuara nga njeriu. Ata nuk vizitojnë ushqyesit e shpendëve dhe si dallëndyshet e tjera, ushqehen me insekte. Mund të tërhiqet në oborrin tuaj duke ofruar sporte foleje për ta në ndërtesat ndihmëse, të tilla si një hambar ose në kuti foleje. Dallëndyshet e hambarit kanë një gamë të madhe në Amerikën e Veriut dhe gjenden pothuajse kudo në SHBA dhe në pjesën më të madhe të Kanadasë.

18. Tree Swallow

Një dallëndyshe tjetër me një gamë shumë të gjerë, Tree Swallow mund të gjendet në të gjithë Amerikën e Veriut në periudha të ndryshme të vitit. Ata ushqehen me insekte, fruta dhe manaferra dhe do të përdorin kuti fole nëse doni t'i tërheqni në oborrin tuaj. Ata natyrshëm folezojnë në zgavrat e pemëve, prandaj emri i gëlltitjes së pemës. Gjatë migrimeve ato mund të shihen në tufa me qindra mijëra.

Tanagers

Në Amerikën e Veriut gjenden 5 lloje tanagerësh; flakë të kuqe, verore, perëndimore, ngjyrë flakë dhe hepatike. Unë kam përfshirë të kuqe flakë, verë, dhe Tanagers perëndimore në këtë listë. Tanagerët meshkuj kanë ngjyrat e kuqe të ndezura, portokalli ose të verdhë, ndërsa femrat janë më shumë jeshile dhe të verdha më të zbehta.

19. Scarlet Tanager

foto: Kelly Colgan Azar

Mashkulli Scarlet Tanager ka pendën e kuqe të ndezur që mund të shihni këtu me bishta dhe krahë të zinj. Femrat janë më shumë jeshiledhe ngjyrë të verdhë por ende me krahë të errët. Gama e tyre është kryesisht në lindje të Shteteve të Bashkuara dhe hanë insekte dhe manaferra. Folezojnë në pemë dhe i ndërtojnë mjaft lart nga toka, ndonjëherë 50 ft ose më shumë. Nuk do t'i dalloni shpesh në oborrin tuaj, ka shumë të ngjarë t'i shihni në pyll.

20. Western Tanager

Shiko gjithashtu: Downy vs Qukapiku me flokë (8 dallime)

Western Tanager ka një kokë portokalli dhe të kuqe me një trup të verdhë dhe siç mund ta keni marrë me mend ka një gamë në pothuajse të gjithë Amerikën e Veriut perëndimore. Ata zakonisht nuk vizitojnë ushqyesit e shpendëve dhe zakonisht nuk hanë fara, por mund të vizitojnë oborrin e shtëpisë tuaj nëse keni pemë ose shkurre që japin fruta. Një banjë zogjsh ose ndoshta një pellg i vogël kopshti me ujë në lëvizje mund të tërheqë gjithashtu një Tanager perëndimor.

21. Summer Tanager

Kryesisht gjendet në rajonin juglindor të Shteteve të Bashkuara dhe disa nga shtetet jugperëndimore. Ata ushqehen kryesisht me insekte të tilla si bletët dhe grerëzat, por gjithashtu mund të hanë manaferrat dhe frutat në oborrin tuaj, ngjashëm me tanagerët e tjerë. Meshkujt kanë një ngjyrë të kuqe të shndritshme dhe femrat kanë një ngjyrë më të verdhë. Ata shpesh mund të dallohen duke u varur në majat e pemëve të pyjeve të hapura në të gjithë gamën e tyre. Nëse vendosni feta portokalli, ato mund të tundohen të vizitojnë ushqyesit tuaj.

Grosbeaks

Ka 5 lloje të zakonshme të grosbeakëve në Amerikën e Veriut; Grosbeak pishe, Grosbeak i mbrëmjes, Grosbeak me gjoks trëndafili, Grosbeak blu dhe
Stephen Davis
Stephen Davis
Stephen Davis është një vëzhgues i zjarrtë i shpendëve dhe entuziast i natyrës. Ai ka studiuar sjelljen dhe habitatin e shpendëve për më shumë se njëzet vjet dhe ka një interes të veçantë për zogjtë në oborrin e shtëpisë. Stephen beson se të ushqyerit dhe vëzhgimi i zogjve të egër nuk është vetëm një hobi i këndshëm, por edhe një mënyrë e rëndësishme për t'u lidhur me natyrën dhe për të kontribuar në përpjekjet e ruajtjes. Ai ndan njohuritë dhe përvojën e tij përmes blogut të tij, Bird Feeding and Birding Tips, ku ofron këshilla praktike për tërheqjen e zogjve në oborrin tuaj, identifikimin e specieve të ndryshme dhe krijimin e një mjedisi miqësor ndaj kafshëve të egra. Kur Stephen nuk është duke vëzhguar shpendët, ai kënaqet me ecjen dhe kampingun në zona të largëta të shkretëtirës.