33 Fakte Interesante rreth Bufëve që gërmojnë

33 Fakte Interesante rreth Bufëve që gërmojnë
Stephen Davis

Buftat janë konsideruar si simbole të mençurisë, intuitës dhe të mbinatyrshmes gjatë historisë – ka shumë të ngjarë për shkak të fluturimit të tyre të këndshëm e të heshtur, aktivitetit misterioz të natës dhe syve në dukje të gjithëdijshëm.

Megjithatë, ka një botë e tërë bufash atje që janë të ndryshme nga ajo që shohim në filma.

Merrni për shembull Burrowing owl . Këtu është një buf që nuk përshtatet saktësisht me Bufin stereotipik Snowy Owl nga Harry Potter ose Bufi i Madh me brirë, dhe pikërisht kjo është arsyeja pse ata meritojnë vëmendje! Më poshtë janë disa fakte interesante rreth Burrowing Owls që menduam se ishin shumë të bukura.

Fakte interesante rreth Burrowing Owls

Pamja e Burrowing Owls

1. Bufët e Burrowing janë disa nga bufat më të vogla përreth. Ndërsa bufi i shqiponjës evropiane është specia më e madhe e bufëve me një peshë mesatare prej 3-8 paund dhe një hapje krahësh më shumë se 5 këmbë, bufi Burrowing peshon mesatarisht vetëm 4-7 ons me një hapje krahësh rreth 2 këmbë.

Shiko gjithashtu: Costa's Hummingbird (Foto të meshkujve dhe femrave)

2. Ndryshe nga bufi i madh me brirë, këtyre bufave u mungojnë tufat e veshit, duke i dhënë kokës një pamje disi komike dhe të rrumbullakët.

0> 3. Ata kanë bisht të shkurtër katror dhe këmbë të gjata e të holla që janë të dobishme për të vrapuar në tokë.

4. Kokat, shpina dhe gjoksi i tyre janë kafe me njolla të bardha dhe barku i tyre është i bardhë . Femrat mund të kenë njolla më të theksuara se meshkujt.

5. Ata gjithashtukanë një vetull të gjatë të bardhë që kalon nëpër fytyrat e tyre.

6. Me shumicën e llojeve të bufëve, femra është dukshëm më e madhe se mashkulli. Megjithatë, me bufët Burrowing, meshkujt dhe femrat kanë të njëjtën madhësi , me meshkujt ndonjëherë pak më të mëdhenj.

Habitati i Burrowing Owl

7. Buku Burrowing e merr emrin nga vendi ku jeton – në strofkat nëntokësore.

8. Këto strofulla ndonjëherë gërmohen nga bufat, por më shpesh bufa merrni përsipër strofullat e ndërtuara nga krijesa të tjera si qentë e prerëve, baldosat, ketrat e tokës, madje edhe breshkat.

9. Bufat gërmuese gjenden në preri të thata, kullota, kullota, dhe shkretëtirat në të gjithë Amerikën Veriore dhe Qendrore.

10. Gropat nëntokësore do të ndihmojnë në rregullimin e temperaturave dhe të parandalojnë dehidratimin e bufëve gjatë motit të nxehtë.

11 Bufat shpesh mbushin strofkat e tyre me pleh organik për të tërhequr insekte si plehrat e plehrave, një nga ushqimet e preferuara të bufave. Mendohet se aroma e plehut gjithashtu maskon aromën e bufëve, duke i ndihmuar ata të qëndrojnë të sigurt nga grabitqarët.

12. Gjatë folezimit, bufat ndonjëherë mbledhin mbeturinat e njeriut si bishtat e cigareve , tapat e shisheve, plastika dhe copa të tjera plehrash për të veshur strofkat e tyre. Mendohet se ata ndoshta e bëjnë këtë për të paralajmëruar të tjerët se strofulla e tyre është e zënë.

13. Sepse ata shpenzojnëkaq shumë kohë nën tokë dhe për shkak të mungesës së rrjedhës së ajrit të pastër nëpër strofkat e tyre, ata kanë zhvilluar një rezistencë më të lartë ndaj dioksidit të karbonit . Ky përshtatje i lejon ata të mbijetojnë në kushte me cilësi ajri të mbytur dhe jo me shumë oksigjen të freskët.

Dieta e bufëve të gërmuar

14. Ndërsa bufat e tjera gjuajnë natën, Bufat gropëzuese kryesisht gjuajnë gjatë ditës – kapin gjahun që përfshin insekte, gjitarë të vegjël dhe nganjëherë zvarranikë dhe amfibë. brumbujt, minjtë, breshkat, bretkosat, hardhucat dhe, në kohë dëshpërimi, edhe bufat e reja gërmuese.

16. Për të kapur prenë , bufat përdorin këmbët e tyre të gjata për të ecur ose vraponi nëpër tokë. Megjithatë, ato ndonjëherë do të rrinë pezull në tokë duke kërkuar pre dhe do të kapin insekte në ajër.

17. Femrat kapin shumicën e insekteve gjatë ditës ndërsa meshkujt kapin kryesisht të vegjël gjitarët dhe vertebrorët e tjerë gjatë natës.

18. Bufat ruajnë ushqim në strofkat e tyre për të pasur furnizim të bollshëm në rast të mungesës ose gjuetisë së fatit të keq, veçanërisht gjatë sezonit të folezimit

Sjellja e bufës me gërmim

19. Kaubojët njiheshin që u referoheshin këtyre bufave si "zogj të mirë", ose "bufa të mirë" për shkak të mënyrës se si nxjerrin kokën nga hyrjet e gropave të tyre dhe tundin kokën lart e poshtë. Megjithatë, megjithëse njerëzit priren ta shohin këtë sjellje të lezetshme dhe qesharake,është në të vërtetë një shenjë shqetësimi në lidhje me një grabitqar ose kërcënim tjetër.

20. Kukuvajkat që gërmojnë janë interpretues goxha të animuar gjatë reshjeve të shiut. Është raportuar se këto bufë emocionohen aq shumë kur bie shi sa është raportuar se vrapojnë përreth dhe përplasin krahët, shtrijnë dhe tundin pendët e tyre.

21. Kur një buf është në ankth bën një thirrje duke imituar atë të një gjarpri me zile për të trembur grabitqarët. Kjo funksionon veçanërisht mirë kur ata janë të fshehur në strofkat e tyre pasi grabitqari nuk e di nëse ka një gjarpër zile që pret brenda.

22. Në vend që të fluturojnë larg si zogjtë e tjerë kur shqetësohen, ata shpesh ikin ose rrafshohen përgjatë tokës.

23. Bufat priren të jetojnë rreth 7-8 vjet në natyrë dhe rreth 12 vjet në robëri.

6>Burrowing Owl çiftëzimi & foleja

Shiko gjithashtu: Pse zogjtë braktisin foletë e tyre me vezë - 4 arsye të zakonshme

24. Bufat do të kryejnë një ritual miqësie që përfshin fluturimin lart në ajër , rrotullimin ose fluturimin dhe më pas zbritjen e shpejtë. Kjo mund të bëhet edhe disa herë.

25. Çiftet çiftëzuese kujdesen për njëri-tjetrin . Meshkujt mund t'u japin ushqim femrave dhe të dy anëtarët dhëndrojnë dhe mbështjellin njëri-tjetrin si dhe fërkojnë sqepat së bashku.

26. Nënat shtojnë rreth 2-12 vezë në një tufë.

27. Prindërit inkubojnë me radhë vezët, të cilave u duhen rreth 4 javë për t'u çelur. Ata pastaj kujdesen me radhë për tëkukuvajkat derisa të fluturojnë (kur zhvillojnë pupla për fluturim).

28. Kur lindin kukuvajkat, ato mbulohen me pupla të buta, kafe të lehta dhe janë krejtësisht të pafuqishëm.

29. Kur bufët folezojnë ata shpesh formojnë koloni të lirshme me shumë strofulla përreth . Mendohet se strofullat shtesë u ofrojnë kukuvajkave të rinj opsione të shumta ikjeje nëse ka rrezik aty pranë.

Ruajtja e bufëve të gërmuar

30. Ruajtja statusi i bufëve të gërmuar është i përzier . Ato janë me shqetësim ruajtjeje në Kanada dhe Meksikë dhe të listuara si të rrezikuara në disa shtete të SHBA. Megjithatë, ato renditen si më pak të shqetësuara në zona të tjera.

31. Pavarësisht nga statusi i tyre, është raportuar se popullsia e tyre ka rënë me kalimin e viteve.

32. Kërcënimet ndaj këtyre bufave përfshijnë përdorimin e pesticideve, zhvillimin e tokës, përplasjet e makinave dhe praktikat bujqësore.

33. Grabitqarët natyrorë përfshijnë macet shtëpiake dhe të egra, baldosat, nuselalat, skifterët , dhe zogj të tjerë grabitqarë.

Shih bufin e gërmuar në veprim këtu
Stephen Davis
Stephen Davis
Stephen Davis është një vëzhgues i zjarrtë i shpendëve dhe entuziast i natyrës. Ai ka studiuar sjelljen dhe habitatin e shpendëve për më shumë se njëzet vjet dhe ka një interes të veçantë për zogjtë në oborrin e shtëpisë. Stephen beson se të ushqyerit dhe vëzhgimi i zogjve të egër nuk është vetëm një hobi i këndshëm, por edhe një mënyrë e rëndësishme për t'u lidhur me natyrën dhe për të kontribuar në përpjekjet e ruajtjes. Ai ndan njohuritë dhe përvojën e tij përmes blogut të tij, Bird Feeding and Birding Tips, ku ofron këshilla praktike për tërheqjen e zogjve në oborrin tuaj, identifikimin e specieve të ndryshme dhe krijimin e një mjedisi miqësor ndaj kafshëve të egra. Kur Stephen nuk është duke vëzhguar shpendët, ai kënaqet me ecjen dhe kampingun në zona të largëta të shkretëtirës.