28 zogj që fillojnë me B (foto dhe fakte)

28 zogj që fillojnë me B (foto dhe fakte)
Stephen Davis

Tabela e përmbajtjes

femra është gjysma e madhësisë së mashkullit dhe ka ngjyrë kafe dhe kafe. Një Grackle me bisht varke gjendet në zona kënetore dhe në zonat urbane, atyre u pëlqen të pastrojnë pranë restoranteve të ushqimit të shpejtë.

Fakt argëtues: Nëse një i ri bie në ujë, ai mund të notojë për një distancë të shkurtër duke përdorur krahët e tij.

11. Qukapiku me shpinë të zezë

Fotografia: Mike Laycock, Shërbimi i Parkut KombëtarKy zog i bukur, nuk dihet shumë, përveç se femra e ndërton folenë e saj duke përdorur një sërë materialesh.

Fakt argëtues: Sepse ato gjenden vetëm në një pjesë të vogël të një shteti amerikan, konsiderohet si një zog endacak dhe shumë i kërkuar nga shpendët amerikanë.

7. Shkaba e zezë

shkaba e zezëkolibri i pranishëm në SHBA Kryesisht i gjetur përgjatë bregut të Gjirit në Meksikë dhe Gadishullit Jukatan, ka një popullsi që e quan Teksasin jugor shtëpi. Ata duket se kanë një çuditshmëri të rrallë në mesin e kolibrave që udhëtojnë në veri pas sezonit të shumimit. Jo shumë larg në veri për sa i përket SHBA-së, por në rajonet veriore të bregdetit të Gjirit të Teksasit, si dhe në Luiziana dhe Florida. Ata kanë një kartëmonedhë të kuqe me një majë të zezë, kokë dhe shpinë jeshile, bark të zbehtë dhe bisht të ndryshkur.

Fakt argëtues: kur vizitoni ushqyes, veçanërisht në SHBA, mund ta përdorë atë më të madh madhësia për të përzënë kolibrat e tjerë më të vegjël.

28. Perlë e çmuar malore me grykë blu

Purë e çmuar malore me grykë bluBlackbirdBrewers Blackbirds, 3 meshkuj dhe 1 femër. Imazhi: Alan Schmierer

Emri shkencor: Euphagus cyanocephalus

Jeton në: Kanada, Shtetet e Bashkuara, Meksikë

Këta zogj të zakonshëm shpesh gjenden ose duke ecur rreth tokës duke kërkuar ushqim ose të ulur në pemë ose në linjat e shërbimeve. Meshkujt janë shumë të errët dhe shpesh duken të zinj, por në rrezet e diellit të ndritshme mund të shihni blu, vjollcë dhe jeshile të ylbertë. Ata kanë një faturë të zezë dhe unazë syri të verdhë. Femrat janë një kafe e turbullt gjithandej me një sy të zi. Këta zogj të zinj janë shumë socialë dhe shpesh do të shihen në grupe të vogla dhe do të folezojnë në koloni prej 100 ose më shumë.

Fakt argëtues: Zogjtë e birrës quhen ndonjëherë "miku i fermerit" sepse ata janë aq të aftë në zbulimin e insekteve saqë mund t'i paralajmërojnë fermerët për fillimin e një shpërthimi të dëmtuesve të bimëve si kërpudhat, karkaleca. dhe vemjet.

23. Kolibari me bisht te gjere

Kolibri me bisht te gjeregri-kafe në varësi të faktit nëse ato gjenden në perëndim ose në lindje të vargut të tyre. Karakteristika e tyre më dalluese janë sytë e tyre të kuq. Habitati i këtij zogu këngëtar janë qytetet dhe kullotat.

Fakt argëtues: Kopoli i bronztë është një parazit gjiri, që do të thotë se ata i lënë vezët e tyre në foletë e zogjve të tjerë, duke i lënë ato të rriten nga bujtësit .

9. Brown Booby

Brown Boobydhe thurin fole të varura të pazakonta.

Fakt argëtues: Janë shtatë anëtarë të tjerë të familjes Bushtit dhe të gjithë jetojnë në Euroazi.

13. Bell's Vireo

Bell's Vireokockat dhe gëzofi. Këto peleta janë të dobishme për studiuesit që të kuptojnë dietën e tyre.

5. Pëllumb me bisht brezi

Pëllumb me bisht breziU drejtua nga Nuthatch

Ka mijëra lloje zogjsh në mbarë botën, por a keni zgjedhur ndonjëherë një shkronjë të alfabetit dhe a keni provuar të gjeni zogj që të përputhen? Më poshtë do të gjeni një listë të zogjve që fillojnë me b që gjenden në Amerikë, të përzgjedhura duke pasur parasysh shumëllojshmërinë.

Zogjtë që fillojnë me B

Ka shumë zogj që fillojnë me B, dhe kjo është vetëm një seksion i vogël kryq i zogjve atje. Më poshtë është një listë me 28 specie të bukura dhe magjepsëse zogjsh, emri i të cilëve fillon me B.

Le të zhytemi!

Zogjtë që fillojnë me shkronjën Btregojnë speciet 1. Shqiponja tullac 2. Baltimore Oriole 3. Xheji blu 4. Bufi i hambarit 5. Pëllumbi me bisht brezi 6. Kolibri Berylline 7. Shkaba e zezë 8. Cowbird bronzed 9. Brown Booby 10. Grackle me bisht varke 11. Qukapiku me kurriz të zi 12. Bushtit 13. Bell's Vireo 14. Warbler me gjoks gji 15. Barn Swallow 16. Bewick's Wren 17. Black-crested8 Koka e vogël 19. Zogj i zi me kokë të zezë 20. Phoebe e zezë 21. Magpi me faturë të zezë 22. Zogu i zi i birrës 23. Zogu me bisht të gjerë 24. Zogu i kafës me kokë kafe 25. Zogu me koka kafe 26. Zogu i murrmë i murrmë27. Perlë mali me grykë blu

1. Shqiponja tullac

imazhi: Pixabay.com

Emri shkencor: Haliaeetus leucocephalus

Jeton në: Zonën kufitare të Meksikës, Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Kanadanë.

Shqiponja madhështore Tullac dallohet lehtësishtgjoks i lehtë. Ashtu si shumica e trumcakut, fatura e saj është e gjatë me një kurbë paksa në rënie. Në krahë dhe në bisht ka një rrip të zi dhe një "vetull" të bardhë të dallueshme. Në zonat e lagështa ato mund të duken një kafe të ngrohtë, dhe në zonat më të thata një kafe më gri-kafe. Ata janë gjithmonë në lëvizje duke kërcyer nga dega në degë dhe shpesh mund të shihen duke lëvizur bishtin lart e poshtë.

Fakt argëtues: Ndërsa të vegjël, meshkujt janë këngëtarë mjaft të zhurmshëm dhe mund të mbajnë mend deri në 22 këngë të ndryshme.

17. Chickadee me kapak të zi

Imazhi: birdfeederhub.com

Emri shkencor: Poecile atricapillus

Jeton në: Shtetet e Bashkuara të Amerikës veriore, Kanada

Chicadees janë zogj të vegjël të vegjël me trup të rrumbullakosur që janë shumë të lehtë për t'u njohur për shkak të "kapelës së zezë" dhe bishtit të zi. Faqet e tyre janë të bardha, krahët dhe të pasmet janë gri të zeza dhe trupi i poshtëm i tyre është me gëzof dhe i lehtë. Ato janë shumë të zakonshme në ushqyesit e zogjve dhe shpesh shihen duke shikuar mbrapa dhe mbrapa nga një ushqyes në mbulesë dhe përsëri për më shumë.

Fakt argëtues: Zogjtë me kapak të zi fshehin farat për t'i ngrënë më vonë dhe mund të kujtojnë mijëra vende të fshehura.

18. Titmouse me kreshtë të zezë

Emri shkencor: Baeolophus atricristatus

Jeton në: Teksas, pjesë të Oklahomas, bregu lindor i Meksikës

Këta zogj të vegjël janë shumë të zakonshëm në ushqime dhe në oborret e shtëpisë brenda tyreblozë dhe të errët gjithandej përveç barkut të bardhë. Ata kanë një sqep të hollë të zi, dhe pjesa e sipërme e kokës së tyre shpesh duket të jetë maja. Black Phoebe's janë një anëtar i familjes së mizave, dhe siç sugjeron emri, dieta e tyre është pothuajse ekskluzivisht insekte si mizat, brumbujt, merimangat, bletët dhe karkalecat. Shpesh mund t'i shihni të ulur poshtë në tokë dhe duke pompuar bishtin lart e poshtë.

Fakt argëtues: Herë pas here, fobi i zi do të rrëmbejë dhe do të hajë minakë nga sipërfaqja e pellgjeve.

21. Magpi me faturën e zezë

Imazhi: Tom Koerner/ USFWS Mountain-Prairie

Emri shkencor: Pica hudsonia

Jeton në: Shtetet e Bashkuara perëndimore dhe Kanada

Shiko gjithashtu: Vinçat Sandhill (Fakte, Informacione, Foto)

Mapi i bukur me faturë të zezë ka formën e një jay, por madhësinë e një sorrë. Koka, gjoksi dhe shpina e zezë, shpatulla dhe anët e bardha të ndritshme, blu metalike përgjatë krahëve dhe bishti i tyre i gjatë. Ata kanë një dietë të larmishme me fruta, drithëra, insekte, gjitarë të vegjël, kërma dhe vezë. Ata madje shihen duke u varur në kurrizin e gjitarëve të mëdhenj si dreri apo dreri, duke u kapur nga flokët e tyre duke kërkuar rriqrat. Këta zogj bie në sy nuk janë të turpshëm dhe shpesh shihen të ulur në pemë ose në shtylla gardhi. Ata mund të jenë mjaft të zhurmshëm, veçanërisht në grup.

Fakt argëtues: Nëpërmjet të dhënave historike ne e dimë se këta zogj ndiqnin indianët e Plains, duke u ushqyer me mbetjet e gjuetisë së bizonit.

22. Brewer'ssezonin e ardhshëm të shumimit të pranverës. Ata mund të shumohen në lartësi të larta ku temperaturat e natës bien nën zero. Ata hyjnë në një gjendje torpore, një gjysmë letargji, për të ruajtur energjinë në temperatura të ftohta derisa dielli të kthehet përsëri.

Fakt argëtues: Edhe pse shumica largohen nga SHBA-ja në dimër, disa dihet se rrinë dhe e kalojnë dimrin në ushqime.

24. Cowbird me kokë kafe

Imazhi: Patricia Pierce / flickr / CC BY 2.0

Emri shkencor: Molothrus ater

Jeton në: Kanada, Shtetet e Bashkuara, Meksikë

Zogët me kokë kafe shpesh futen në kategorinë e "zogjve të zinj" jo vetëm për shkak të ngjyrës së meshkujve, por edhe sepse ata udhëtojnë në tufa të mëdha (ndonjëherë të përziera me zogjtë e zinj të vërtetë) dhe mund të turbullojnë ushqyesit tuaj. Meshkujt kanë një trup të zi të ylbertë me kokë kafe të errët. Femrat kanë një ngjyrë kafe më të hapur.

Zogjtë e lopës janë "parazitë fole" dhe i vendosin vezët e tyre në foletë e zogjve të tjerë. Ndonjëherë futen fshehurazi dhe lëshojnë një vezë mes të tjerave, ndonjëherë nxjerrin vezë të tjera nga foleja për t'u lënë vend vezëve të tyre. Shumë zogj nuk e njohin vezën mashtruese dhe do ta rrisin zogun si të tyren.

Fakt argëtues: Për shkak se ata janë parazitë fole, zogjtë e lopës me kokë kafe nuk i ndërtojnë foletë e tyre. Vezët e tyre janë gjetur në foletë e mbi 220 llojeve të tjera të shpendëve.

25. Nuthatch me kokë kafe

Kafspecie për shkak të madhësisë së saj më të madhe, megjithatë ajo është ende e shpejtë 23 herë në sekondë. me pendën e saj. Me një trup të zi-kafe, një kokë dhe bisht të bardhë, dhe një sqep të verdhë të mprehtë dhe kthetrat, ky grabitqar i qiellit gjendet në të gjithë Amerikën e Veriut. Habitati i tyre i preferuar janë zonat me liqene ose rezervuarë të mëdhenj. Ata ndërtojnë fole të mëdha, të rënda që janë 5-6 këmbë të gjera dhe 2-4 këmbë të larta, kryesisht të bëra nga shkopinj, bar dhe myshk. Këto fole mund të zgjasin tre muaj për t'u ndërtuar, por do të ripërdoren për shumë vite.

Fakt argëtues: Shqiponja tullac ka mbajtur titullin e zogut kombëtar të Shteteve të Bashkuara që nga viti 1782.

2. Baltimore Oriole

Emri shkencor: Icterus galbula

Jeton në: Shtetet e Bashkuara Lindore deri në Montana. Ato gjenden në Amerikën Juglindore dhe Amerikën e Jugut në fund të verës.

Baltimore Oriole dallohet menjëherë nga pendët e saj portokalli të ndezura në gjoks, shpatulla dhe pjesë të poshtme me një kokë dhe sqep të zi të rrumbullakosura me krahë të zinj dhe një shirit të bardhë. Në të njëjtën kohë, femrat dhe të miturit kanë një ngjyrosje më të verdhë. Këta zogj shtegtarë hanë insekte dhe fruta të pjekura dhe preferojnë zonat pyjore dhe parqet në vend të pyjeve.

Fakt argëtues: Baltimore Oriole preferon disa fruta me ngjyrë (portokalli ose më të errët) dhe do të injorojë të gjelbërt ose frutat e verdha edhe nëse janë të pjekura. Tërhiqni në oborrin tuaj me portokall.

3. Blue Jay

Emri shkencor: Cyanocittacristata

Jeton në: Shtetet e Bashkuara (kryesisht lindore), pjesë të Kanadasë

Blue Jay është një imitues me lidhje komplekse sociale. Një nga klithmat e tyre është e ngjashme me atë të Skifterit me supe të kuqe, të cilin ata mund ta përdorin për të trembur zogjtë e tjerë nga një burim ushqimi. Blue Jay ka një pendë dalluese blu, të bardhë dhe të zezë të mbuluar me një kreshtë. Ky zog i pëlqen shumë lisat dhe ju mund t'i tërheqni në oborrin e shtëpisë tuaj duke vendosur tabaka të sheshta me ushqim si farat e lulediellit dhe kikirikët. Blu Jays pëlqejnë habitatet e pyjeve.

Fakt argëtues: Ky zog shpesh është i fshehur, por ata nuk kanë frikë të ulërijnë me zë të lartë kur foletë e tyre sulmohen.

4. Barn Owl

Shiko gjithashtu: 15 lloje zogjsh portokalli (me fotografi)

Emri shkencor: Tyto alba

Jeton në: Gjendet në mbarë botën , por më i madhi i kësaj specie gjendet në Amerikën e Veriut.

Bufi i hambarit është një zog nate që e konsumon darkën e tij të tërë. Ka një pamje të bardhë fantazmë gjatë natës dhe një thirrje të frikshme dhe të vrullshme, ndryshe nga bufat e tjera. Gjatë ditës, Bufi i Barn është një kombinim i syve të errët, pendës së bardhë dhe krahëve me ngjyrë bufi. Popullsia e Bufës së Barnave është në rënie në disa pjesë të botës për shkak të humbjes së habitatit. Habitati i tyre i preferuar janë zonat me bar, duke i lejuar ata të gjuajnë lehtësisht gjitarë të vegjël dhe të strehohen në hambarë dhe ndërtesa të braktisura.

Fakt argëtues: Ata kolliten peletat dy herë në ditë me ushqim që nuk e bëjnë tretet, zakonisht shtazoreinsektet, dhe të preferuarat e tyre janë krimbat e sythave të bredhit. Ky zog gjendet në pyjet halore dhe ka shumë të ngjarë t'i shihni kur migrojnë, veçanërisht pranë Liqeneve të Mëdha.

Fakt argëtues: Popullsia e kësaj kafshe shkon lart e poshtë shpesh, i lidhur ngushtë me dietën e tyre parësore, krimbi i bredhit.

15. Dallëndyshja e Barn

Imazhi: popo.uw23 (flickr)

Emri shkencor: Hirundo rustica

Jeton në: shpërndarë gjerësisht në Amerikën e Veriut, Amerikën e Jugut, Evropë, Afrikë dhe Azi

Dallëndyshet e hambarit janë zogj të fushës së hapur. Këta zogj me ngjyra të bukura kanë një shpinë blu të errët, portokalli midis syve dhe në fyt. Gjoksi dhe barku i tyre mund të jenë çdo gjë, nga një ngjyrë e çelët e errët deri në një portokalli të ndezur. Një nga markat e tyre tregtare është bishti i tyre i gjatë, thellësisht i pirun. Ata janë fluturues shumë të shkathët që lundrojnë dhe fluturojnë mbi ujë, fusha, ferma dhe livadhe duke kapur insekte në ajër.

Fakt argëtues: Ata përdorin një kombinim të baltës dhe barit për të krijuar fole në formë filxhani, të cilat shpesh gjenden në strehët e hambarëve, belvederëve, pavioneve të mbuluara dhe nën ura.

16. Bewick's Wren

Imazhi: Nigel / flickr / CC BY 2.0

Emri shkencor: Thryomanes bewickii

Jeton në: Meksikë, Shtetet e Bashkuara (kryesisht perëndimore), British Columbia jugore

Bewick's Wren ka një trup të rrumbullakosur me një shpinë kafe dhevarg. Ashtu si kardinalët, ata kanë një mohawk të vogël që ju ndihmon t'i dalloni nga zogjtë e tjerë. Titmice janë gri argjendi sipër dhe më të çelura në fund, me një portokalli të zbehtë nën krahë dhe një shirit të zi në kreshtën e tyre.

Fakt zbavitës: Miu me kreshtë të zi u nda nga miu më i populluar me tufa rreth 250,000 vjet më parë. Të dy speciet ndonjëherë hibridizohen edhe sot.

19. Grosbeak kokëzi

Imazhet: Alan Schmierer

Emri shkencor: Pheucticus melanocephalus

Jeton në: Shtetet e Bashkuara (kryesisht perëndimore), Meksikë, disa zona të Kanadasë

Grosbeakët kokëzezë kalojnë dimrin në Meksikë, kështu që kthimi i tyre vjetor në SHBA-ja është emocionuese për adhuruesit e zogjve të oborrit të shtëpisë së majit. Ndërsa femrat janë një ngjyrë kafe me vija në shpinë me gjoks të lehtë dhe fytyrë me vija kafe dhe të bardhë, meshkujt kanë ngjyra më të habitshme. Ata kanë një kokë dhe shpinë të zezë me njolla të bardha në krahë dhe një gjoks portokalli të ndezur me pak të verdhë në bark. Sqepat e tyre të yndyrshëm mund t'i ndihmojnë ata të thyejnë farat e forta.

Fakt argëtues: Meshkujt ndajnë detyrë të barabartë me femrat kur bëhet fjalë për inkubimin e vezëve dhe ushqyerjen e foshnjave.

20. Phoebe e zezë

Phoebe e zezëStephen Davis
Stephen Davis
Stephen Davis është një vëzhgues i zjarrtë i shpendëve dhe entuziast i natyrës. Ai ka studiuar sjelljen dhe habitatin e shpendëve për më shumë se njëzet vjet dhe ka një interes të veçantë për zogjtë në oborrin e shtëpisë. Stephen beson se të ushqyerit dhe vëzhgimi i zogjve të egër nuk është vetëm një hobi i këndshëm, por edhe një mënyrë e rëndësishme për t'u lidhur me natyrën dhe për të kontribuar në përpjekjet e ruajtjes. Ai ndan njohuritë dhe përvojën e tij përmes blogut të tij, Bird Feeding and Birding Tips, ku ofron këshilla praktike për tërheqjen e zogjve në oborrin tuaj, identifikimin e specieve të ndryshme dhe krijimin e një mjedisi miqësor ndaj kafshëve të egra. Kur Stephen nuk është duke vëzhguar shpendët, ai kënaqet me ecjen dhe kampingun në zona të largëta të shkretëtirës.