25 lloje zogjsh me koka të zeza (me foto)

25 lloje zogjsh me koka të zeza (me foto)
Stephen Davis
kontinenti: Bregu i Gjirit, Bregu i Paqësorit dhe bregu lindor janë të gjitha lojëra të ndershme. Kolonitë e shumimit janë gjithashtu në Malet Shkëmbore.

22. Caracara me kreshtë

Emri shkencor: Caracara plancus

Caracara me kreshtë hyn në këtë listë sepse e kreshtës së saj të zezë. Si meshkujt ashtu edhe femrat e kanë këtë "mohawk" të zi me pendë.

Shiko gjithashtu: Si të tërhiqni qukapikët në oborrin tuaj (7 këshilla të thjeshta)

Shikoni karacarën në jugperëndim të Shteteve të Bashkuara. I pëlqen të ecë në tokë dhe mund të identifikohet lehtësisht për shkak të kreshtës dhe këmbëve të verdha të ndezura. Edhe të miturit kanë kreshtën; është kafe, por me kalimin e kohës errësohet në të zezë.

23. Common Black Hawk

foto nga: Fernando Floresështë tërësisht e bardhë dhe gri, përveç pjesës së zezë të puplave në fytyrë dhe kokë. Ky kapuç, i cili vetëm mbulon sytë, është i pranishëm si te meshkujt ashtu edhe te femrat.

Sterina arktike kalojnë sezonin e shumimit në Kanadanë veriore dhe Alaskë. Ata migrojnë në jug në Antarktidë në një nga migrimet më të gjata të njohura për të kaluar dimrin. Janë të pazakontë jetëgjatë, disa kanë jetuar mbi 30 vjeç.

3. Qukapiku i Lisit

Quapiku i Lisitshkëlqejnë me një nuancë blu. I njëjti ngjyrim është i pranishëm në specie të tjera të zakonshme të gërvishtjeve në SHBA, si p.sh.

Nëse planifikoni të tërhiqni gracklat në oborrin tuaj, përpiquni t'u jepni atyre një ushqyes të veçantë. Ata formojnë tufa të mëdha, veçanërisht në mbrëmje, dhe do të trembin me gëzim zogjtë e tjerë. Kërkoni grackles me bisht të madh në jugperëndim dhe Teksas.

20. Sorra Amerikane

Emri shkencor: Corvus brachyrhynchos

Korbat janë inteligjentë dhe të adaptueshëm, dy tipare që ndihmojnë ato lulëzojnë në mjedise të dominuara nga njerëzit si qytetet dhe periferitë. Gjeni ato në të gjithë Amerikën e Veriut në mjedise që variojnë nga pyjet e pashqetësuara deri te kuvertat e parkimit.

Si meshkujt edhe femrat janë tërësisht me pendë të zeza. Ata shkëlqejnë me një ylber të shurdhër në rrezet e diellit dhe kanë sqepa të zinj të fortë. Kushërinjtë e tyre më të mëdhenj dhe gjithashtu plotësisht të zinj, korbi i zakonshëm, gjenden në Shtetet e Bashkuara perëndimore.

Shiko gjithashtu: 10 fakte rreth Paradise Tanagers (me foto)

21. Skifteri i Peregrines

Imazhi: Jasmin777koka është e verdhë e lehtë. Femrat, të cilat janë të verdha dhe kafe, kanë pak të përbashkëta me pendën e shumimit të mashkullit.

Në Amerikën e Veriut, ju mund të gjeni bobolinks në Shtetet e Bashkuara veriore. Ata migrojnë në Amerikën e Jugut nga Rrafshinat e Mëdha dhe Verilindja çdo vit.

10. Grosbeak me gjoks trëndafili

Grosbeak mashkull me gjoks trëndafili duke ngrënë nga ushqyesi i platformës sonë

Emri shkencor: Pheucticus ludovicianus

Vendi në verilindje dhe Rrafshnalta e Madhe veriore, grosbeku mashkull me gjoks trëndafili shquhet për njollën e kuqe të ndezur të gjoksit mes pendëve bardh e zi. Koka e tij është tërësisht e zezë.

Femrat janë më delikate, me pendë tërësisht kafe dhe të bardha me vija. Kënga e tyre e ëmbël është e famshme pasi tingëllon si ajo e një robini shumë të lumtur.

11. American Robin

imazhi: Pixabay.com

Emri shkencor: Turdus migratorius

Është praktikisht e pamundur të humbasësh një robin amerikan. Ata jetojnë në pjesën më të madhe të Shteteve të Bashkuara gjatë gjithë vitit, ndërsa një pjesë e popullsisë migron sezonalisht midis Kanadasë dhe Meksikës.

Meshkujt dhe femrat duken njësoj. Të dy kanë kokë të zezë, të pasme dhe krahë gri dhe gjoks portokalli. Ata përshtaten mirë me infrastrukturën njerëzore dhe është e zakonshme t'i shohësh duke i përkëdhelur në një oborr për krimba pas një shiu.

12. Skoter i zi

Skoter i zinigrescens

Identifikoni kafshatën gri me fyt të zi me anë të kokës së saj me vija bardh e zi. Meshkujt kanë vija më të përcaktuara, por të dyja gjinitë kanë një njollë të zezë mbi sy, mjekër, kurorë. Ata gjithashtu ndajnë një pikë të vogël të verdhë pikërisht përpara syrit.

Një zog këngëtar i zakonshëm i pyjeve në perëndim të shkëmbinjve, ata preferojnë pyjet e lisit dhe pishave, ku janë të guximshëm dhe të sigurt ndërsa kërcejnë përreth.

18. Scotts's Oriole

Scott's Oriole (mashkull)e njëjta gjë, dhe ka më shumë gjasa t'i dëgjoni para se t'i shihni, veçanërisht gjatë vjeshtës dhe pranverës! Me zhurmën e tyre të fortë, ato janë të zakonshme në parqe me pellgje.

15. Kuqja më e vogël

Derka e vogël (mashkull)

Emri shkencor: Melanitta americana

Mashkulli i zi me skoter është tërësisht i zi, përveç një 'pullë' portokalli të ndezur në bazën e kartonit të tij. Femrat janë kafe të errëta, por ato kanë një kapak të zi në kokë.

Ato janë vendas në brigjet e ujërave të kripura dhe mund të gjenden përgjatë bregut të Paqësorit në veri deri në Alaskë, si dhe në Gjirin dhe bregun Lindor në veri në Kanada. Ata shumohen në Alaskën perëndimore dhe në brigjet lindore të Kanadasë.

13. Magpie me faturë të zezë

Imazhi: Tom Koerner/ USFWS Mountain-Prairie

Emri shkencor: Pica hudsonia

Në lidhje me inteligjencën e lartë sorrë, magpi me faturë të zezë ka një bisht të gjatë dhe kokë të zezë të errët. Meshkujt dhe femrat janë llafazan dhe pëlqejnë të ulen në vende të dukshme. Pendët e tyre të gjatë të bishtit i ndihmojnë ata të dallohen edhe më shumë.

Këta zogj perëndimorë janë përshtatur mirë me njerëzit dhe nuk i shqetësojnë zonat periferike. Tërhiqni disa në oborrin tuaj duke ofruar ushqyes zogjsh në platformë, të cilat mund të strehojnë zogj më të mëdhenj.

14. Canada Goose

Canada Patat

Ndryshe nga zogjtë e tjerë këngëtarë, oriolet e Baltimores preferojnë fruta ose nektar në vend të farave. Ata mund të binden të vijnë në oborrin e shtëpisë tuaj me oferta të freskëta reçeli ose frutash.

5. Shkaba e zezë

koka e shkabës së zezëthirrje e tonifikuar. Tërhiqni ata te ushqyesit e shpendëve me fara të shpërndara në tokë.

Vetëm meshkujt kanë kokën dhe shpinën e zezë. Femrat kanë një ngjyrë kafe të errët, por ato ende ndajnë pjesët e poshtme të kuqërremta si meshkujt. Homologu i tyre perëndimor, rimorkia me pika, gjithashtu ka një kokë të zezë.

25. Pulëbardhë e qeshur

Imazhi: paulbr75

Zogjtë me kokë të zezë janë të zakonshëm në të gjithë Amerikën e Veriut. Ju jeni të prirur të gjeni një gamë të gjerë zogjsh me këtë lloj ngjyrimi, çdo gjë nga zogjtë këngëtarë deri tek pastruesit mund të kenë pendë të zeza në kokë. Disa zogj janë krejtësisht të zinj, ndërsa të tjerët kanë vetëm njolla të zeza në kokë dhe faqe.

Ato mund të gjenden kudo nga shkretëtirat jugperëndimore deri në brigjet e ftohta pranë New England, madje edhe në oborrin e shtëpisë tuaj.

25 lloje zogjsh me kokë të zezë

E zeza është një ngjyrë mjaft e zakonshme në botën e shpendëve dhe ka shumë më tepër se vetëm 25 lloje me të zezë në kokë! Ne zgjodhëm një sërë llojesh të ndryshme zogjsh për listën tonë për t'ju dhënë një mostër të specieve të shumta që mund të shihni në Amerikën e Veriut.

1. American Oystercatcher

Imazhi: Ramos Keith, USFWS

7. Phoebe e zezë

Phoebe e zezëStephen Davis
Stephen Davis
Stephen Davis është një vëzhgues i zjarrtë i shpendëve dhe entuziast i natyrës. Ai ka studiuar sjelljen dhe habitatin e shpendëve për më shumë se njëzet vjet dhe ka një interes të veçantë për zogjtë në oborrin e shtëpisë. Stephen beson se të ushqyerit dhe vëzhgimi i zogjve të egër nuk është vetëm një hobi i këndshëm, por edhe një mënyrë e rëndësishme për t'u lidhur me natyrën dhe për të kontribuar në përpjekjet e ruajtjes. Ai ndan njohuritë dhe përvojën e tij përmes blogut të tij, Bird Feeding and Birding Tips, ku ofron këshilla praktike për tërheqjen e zogjve në oborrin tuaj, identifikimin e specieve të ndryshme dhe krijimin e një mjedisi miqësor ndaj kafshëve të egra. Kur Stephen nuk është duke vëzhguar shpendët, ai kënaqet me ecjen dhe kampingun në zona të largëta të shkretëtirës.